Spolu s Ozeášom a Micheášom je Izaiášovo proroctvo jednou z najstarších prorockých kníh Hebrejských Písiem. Zatiaľ čo proroctvo je zamerané na Izrael a Jeruzalem, v celej knihe sú pretkané súdy, ktoré majú prísť počas Jehovovho dňa. Jedným z príkladov toho je 28. kapitola Izaiáša. V skutočnosti to proroctvo určené „Efraimským opilcom“, „vládcom tohto ľudu, ktorí sú v Jeruzaleme“, hovorí o čase príchodu Božieho Kráľovstva Ježiša Krista! Je to zrejmé z 16. verša, ktorý znie: „Kladiem na Sione ako základ vyskúšaný kameň, drahocenný uholný kameň pevného základu. Kto v neho verí, nepodľahne panike.” Ježiš Kristus je samozrejme základným kameňom Siona. Počas svojej krátkej služby na zemi bol dôkladne preverený a vyskúšaný a počas globálneho požiaru, ktorý čoskoro vypukne, bude Kristus slúžiť ako útočisko pre veriacich.

Pre zaujímavosť Svedkov Jehovových by malo byť zrejmé, že niektoré aspekty proroctva nemali žiadny význam pre fyzický izraelský národ, ako je zrejmé z nasledujúceho verša: V ten deň bude Jehova vojsk nádhernou korunou a krásnym vencom pre tých, čo zostanú z jeho ľudu. Sudcov podnieti súdiť spravodlivo a dodá silu tým, čo odrážajú útok od brány mesta.” – Izaiáš 28:5, 6. Pokiaľ ide o skutočné obliehanie Jeruzalema Babylončanmi, Jehova prikázal Židom prostredníctvom svojho proroka Jeremiáša, ktorý bol v tom čase sám v obkľúčenom meste, aby sa vzdali – aby takpovediac vyšli s rukami hore. Nijaké hrdinstvo neodvráti útočníkov od brán Jeruzalema a Jehova určite nebude bojovať za Jeruzalem, ako to urobil v prípade asýrskej invázie. A hoci pár Židom umožnilo zostať v spustošenej krajine, rozhodne neboli korunovaní Jehovovou slávou.

Ďalej, hoci Efraim bol najvýznamnejším kmeňom severného kráľovstva a niekedy zastupoval celý Izrael, Eframiti nikdy neboli vládcami Božieho ľudu v Jeruzaleme a v skutočnosti, keď bol Jeruzalem Chaldejcami zničený, Efraim už boli podrobení Asýrii. Je zrejmé, že proroctvo iba používa Ephraima ako nastavenie pre niečo oveľa veľkolepejšie. Ako už bolo uvedené, proroctvo sa týka druhého príchodu Ježiša Krista! Vtedy sa Jehova vojsk stane korunou vyznamenania „pre tých, čo zostanú nad jeho ľudom“ – inými slovami, pre takzvaný pomazaný zvyšok. Ježiš predpovedal, že vyvolení potom budú svietiť rovnako jasne ako slnko v Jehovovom kráľovstve – skutočne „girlanda krásy“!

12. kapitola Zjavenia zobrazuje zvyšné semeno ženy, ktoré bojuje so Satanom po jeho vyhnaní z neba. V akom zmysle potom bude zvyšok úspešný v „odvrátení bitky od brány“? Počas súženia uskutočnia Božie dielo a potom sa pripoja ku Kristovi v nebi, aby rozbili národy, ako to uviedol Ježiš v Zjavení: Tomu, kto zvíťazí a bude až do konca dodržiavať to, čo som prikázal, dám moc nad národmi. Bude ich pásť železnou palicou a budú rozbité ako hlinené nádoby. Takúto moc som dostal od svojho Otca aj ja. A dám mu rannú hviezdu. Nech každý pozorne počúva, čo hovorí duch zborom.‘” – Zjavenie 2:26-29. To, že Kristus dostal „rannú hviezdu“, sa zhoduje s tým, že sa Jehova stal zvyškom svojho ľudu korunou výzdoby a girlandou krásy.

Mnoho miest v žalmoch a proroctvách je súženie prirovnávané k veľkej búrke, ktorá zachváti zem. Izaiáš to popisuje takto: Jehova pošle niekoho silného a mocného a ten ju násilím zmetie na zem ako strašné krupobitie, ako ničivá smršť, ako príval mohutných vôd. Pyšné koruny efraimských opilcov budú rozdupané.” – Izaiáš 28:2, 3. Ježiš podobne predpovedal, že ohavnosť pošliape mesto Jeruzalem a jeho sväté miesto v čase veľkého súženia pre všetky národy. Ježiš to však iba vzťahoval na Danielovo proroctvo, o ktorom sa zmienil, keď povedal: Preto keď uvidíte, že ohavnosť, ktorá po sebe zanecháva spúšť a o ktorej hovoril prorok Daniel, stojí na svätom mieste (nech čitateľ použije dobrý úsudok), potom tí, čo sú v Judei, nech utekajú do hôr.” Matúš 24:15, 16.

Pozorný čitateľ si všimne, že ôsma kapitola Daniela predpovedá, že na pozemskom duchovnom svätom mieste a svätyni Ježiša Krista bude šliapať kráľ divoký v tvári až do konca! „Efraimskí opilci“ nie sú vôbec Izraeliti. Mali by sa stotožňovať s kresťanskými staršími, ktorí majú moc nad Božím ľudom až do okamihu, keď príde Ježiš Kristus! Vtedy sa začína súd domu Božieho. Na to odkazuje 17. verš, ktorý hovorí: Právo urobím meracou šnúrou a spravodlivosť olovnicou. Krupobitie zmetie útočisko lží a vody zaplavia úkryt.” Izaiáš 28:17. V akom zmysle sú opití? Sú opojení mocou a autoritou! Tak ako doslovne opitý nie je rozumný, tak ani duchovní opilci, ktorých Boh tiež nazýva ako „chvastúni“, nie sú schopní dôsledne uvažovať o proroctvách alebo uznávať, že sa na nich vzťahuje Jehovovo vypovedanie!

Konkrétnejšie, vodcami Spoločnosti Strážna veža sú „významné koruny Efraimových opilcov“. Chvália sa tým, že už boli vymenovaní verných a diskrétnych. Uchýlili sa do lži, že všetky Božie súdy proti jeho ľudu sa uskutočnili už v roku 1918. Predstavujú si, že počas súženia budú nečinnými divákmi. Neskromne sa chvália svojimi skvelými poznatkami o proroctvách. Vedúci Zbor a ďalší prominentní beteliti žijú ako králi a žezlom ovládajú to, čo označujú ako ústredie Jehovovej pozemskej organizácie. Používajú svoju moc nad Jehovovým ľudom, aby ich zavádzali, a preto Izaiášovo proroctvo ďalej uvádza, že opití sú aj tí, ktorí nakoniec budú nosiť Jehovovu korunu výzdoby, pretože sú pod vplyvom „významných korún“.

Izaiáš 28: 7–8 hovorí: Ale aj títo blúdia opití vínom, tackajú sa po opojnom nápoji: Kňaz i prorok blúdia v opitosti, víno im pomotalo hlavu, ledva prepletajú nohami. Ich videnia ich zvádzajú na scestie, potkýnajú sa v úsudku. Všetky stoly sú plné nechutných vývratkov, nie je miesta, kde by neboli.” Izaiáš 28:7, 8. Pomazaní v rámci organizácie sa inde označujú ako kňazi. Aj oni sú proroci, pretože hovoria prorocky v mene Jehovu Boha! Ale aj oni sú opití „omamným alkoholom“ spoločnosti. „Zablúdili vo svojom videní“, pretože sú v ilúzii, že Kristova prítomnosť sa začala v roku 1914! Sú o tom tak hlboko presvedčení, že iba skutočná Kristova prítomnosť ich z toho oslobodí! Vtedy ich prudko zvrhne a pošliape Jehovov mocný vykonávateľ jeho rozsudkov!

Tvrdohlavé pripútanie Strážnej Veže k učeniu o roku 1914 výstižne popisuje Jehova v 20. verši: Posteľ je prikrátka na to, aby sa človek vystrel, a prikrývka priúzka, aby sa do nej zavinul.” Bez ohľadu na to, ako často sa snažia vysvetliť svoju doktrínu, jednoducho sa nemôžu adekvátne pokryť alebo sa dostať do pohody. Napríklad až do roku 1995 Strážna Veža trvala na tom, že niektorí jednotlivci z generácie z roku 1914 budú ešte stále nažive, keď dôjde koniec. Teraz sa však Spoločnosť nepríjemne zvíja a snaží sa pokryť. 15.apríla 2010, Strážna veža (odstsvec 13) ide až tak ďaleko, aby tvrdila, že svätý duch im zjavil svoje najnovšie interpretácie na veci. Tu je výňatok:

Po tretie, svätý duch nám pomáha stále lepšie rozumieť biblickým pravdám. (Prísl. 4:18) „Verný a rozvážny otrok“ už dlho používa tento časopis ako hlavný prostriedok na šírenie narastajúceho duchovného svetla. (Mat. 24:45) Pouvažujme napríklad, ako rozumieme výrazu „toto pokolenie“, ktorý použil Ježiš. (Prečítajte Matúša 24:32–34.) O akom pokolení Ježiš hovoril? V článku s názvom „Čo pre teba znamená Kristova prítomnosť?“ sa vysvetľovalo, že Ježiš hovoril nie o zlých ľuďoch, ale o svojich učeníkoch, ktorí mali byť krátko nato pomazaní svätým duchom. Ježišovi pomazaní nasledovníci tak v prvom storočí, ako aj v našich časoch mali byť tými, ktorí znamenie nielen videli, ale aj pochopili jeho zmysel — že Ježiš je „blízko pri dverách“.

Čo znamená toto vysvetlenie pre nás? Hoci nemôžeme presne zistiť dĺžku ‚tohto pokolenia‘, bude dobré pamätať na niekoľko vecí, ktoré so slovom „pokolenie“ súvisia: Zvyčajne ide o ľudí rôzneho veku, ktorých život sa v určitom úseku prekrýva; tento čas nie je príliš dlhý a má koniec. (2. Mojž. 1:6) Teda ako máme rozumieť Ježišovým slovám o ‚tomto pokolení‘? Ježiš nimi zjavne chcel povedať, že život pomazaných, ktorí budú pri tom, keď v roku 1914 začne byť znamenie viditeľné, sa bude prekrývať so životom iných pomazaných, ktorí zažijú začiatok veľkého súženia. Toto pokolenie má začiatok a istotne bude mať aj koniec.

Metóda spoločnosti pre výučbu svedkov Jehovových je dobre opísaná aj v proroctve. Preto im bude Jehova znovu hovoriť: „Príkaz za príkazom, príkaz za príkazom, pravidlo za pravidlom, pravidlo za pravidlom, tu trochu, tam trochu.“Izaiáš 28:13. Napríklad si vezmime, že Strážna Veža každý rok naplánuje program Stretnutia služieb niekoľko týždňov pred konaním tohto roku. Svedkom Jehovovým je každý rok ako deťom prednášané o tom, ako sa majú správať! Svedkovia sú poučení, ako majú konať, keď sú v hoteli; ako sa správať, ak využívajú hotelový bazén. Svedkom sa hovorí, ako sa majú obliekať, ak po zjazde idú do reštaurácie. Spoločnosť dokonca inštruuje svedkov Jehovových, aby na verejnosti nosili štítky s konvenčnými klopami s menom a zhromaždením. A samozrejme, každé malé pravidlo je podložené autoritou písma. Takže pre nich Jehovovo slovo nie je nič iné ako „príkaz za príkazom“ atď.

Aj keď sa vo 12. verši uvádza, že Jehova chcel, aby jeho zbor bol miestom odpočinku unavených, stalo sa to represívnym a zaťažujúcim. Mnoho svedkov Jehovových, ktorí odchádzajú z organizácie, často uvádzajú ako dôvod svojho odchodu tyraniu starších a Spoločnosti zameranú na ich ovládnutie! Zmyslom Jehovu Boha, aby bol jeho ľud vystavený výprasku, je zničiť neverných a napraviť ich. To je zjavné v záverečných veršoch 28. kapitoly Izaiáša. Boh ilustruje svoju prácu tým, že ju porovnáva s rôznymi metódami zberu rôznych poľnohospodárskych produktov, aby dosiahol konkrétny výsledok:

“Pozorne počúvajte, počúvajte môj hlas, dávajte pozor a počúvajte, čo hovorím. Či oráč stále len orie a nikdy neseje? Či stále iba kyprí a bráni svoju zem? Keď urovná jej povrch, či nerozhadzuje černušku a neseje rascu? A či neseje pšenicu, proso a jačmeň na určené miesto a po okrajoch špaldu? Boh ho učí, čo je správne, jeho Boh ho poučuje. Veď černuška sa nemláti mlátiacimi saňami a po rasci sa nejazdí kolesom voza. Černuška sa vytĺka palicou a rasca sa mláti cepmi. Mlátil by niekto obilie tak dlho, až by z neho bola múka? Nie, veď ho nemôže stále len mlátiť. Keď po ňom prechádza mlátiacim vozom so záprahom, nerozdrví ho. Aj tieto slová sú od Jehovu vojsk, ktorého rady sú obdivuhodné a ktorý koná veľké veci.” Izaiáš 28:23-29.

Strážna veža tvrdí, že Efraimskí opilci sú duchovenstvom kresťanstva, ale vo svojom krátkom komentári k vyššie uvedeným veršom naznačujú, že Boh disciplinuje jednotlivcov v kresťanstve. Aká úplná hlúposť! Úbohý duchovný stav Spoločnosti Strážna Veža, ich neúprimné popieranie akýchkoľvek priestupkov, samospravodlivosť vládcov Jehovových svedkov, nezmyselná doktrína parousie z roku 1914, všetci prosia o Jehovovo „účinné pôsobenie“ pri urovnávaní vecí.

Aj keď sa Vedúci Zbor a väčšina Jehovových svedkov prikláňa k posmechu pri predstave budúceho súdu nad Božím domom (Betel), bolo by dobré, keby všetci takí posmievači zvážili Jehovovo varovanie v Izaiášovi 28: 21–22: Lebo Jehova povstane ako na vrchu Peracim, rozohní sa ako v údolí pri Gibeone, aby vykonal svoj čin, svoj zvláštny čin, aby uskutočnil svoje dielo, svoje nezvyčajné dielo. Preto sa teraz neposmievajte, nech vám nemusia byť pritiahnuté putá, lebo od Zvrchovaného Pána, Jehovu vojsk, som počul, že sa rozhodol zničiť celú krajinu.” Jehovov zvláštny čin a neobvyklá práca spočíva v použití hroziaceho kolapsu súčasného systému na diktátorskú svetovú vládu ako okolnosti na uskutočnenie vyhladenia neverných otrokov v Kristovom zbore. Útok na odsúdených veriacich bude potom slúžiť ako zámienka na to, aby sa Jehova rozhneval a povstal a zničil všetky národy!

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com