“Vaša vina sa vám stane prasknutou stenou, trhlinou na vysokom múre, ktorý každú chvíľu spadne. Zrúti sa náhle, v okamihu.”Izaiáš 30:13.

Druhý príchod Ježiša Krista môže byť pravdepodobne najočakávanejšou udalosťou v histórii sveta a tiež paradoxne aj tým, že je najviac nepochopený! Zatiaľ čo svedkovia Jehovovi nepoužívajú výraz „druhý príchod“, vo svojom liste Hebrejom apoštol Pavol použil podobný výraz a povedal: „Druhýkrát, keď sa zjaví.“  – Hebrejom 9:28. Apoštol pritom porovnával a kontrastoval určité črty Kristovho prvého a druhého príchodu na svet. A ako sa uvádza v kapitole 5, zdá sa, že druhé Kristovo zjavenie naznačuje skôr viditeľnú než neviditeľnú parousiu!

Kvôli ich falošným očakávaniam sa veľmi očakávaný vzhľad Mesiáša stal kameňom úrazu židovského národa ako celku. Mesiáš mal podľa ich chybnej viery obnoviť Dávidov trón v Jeruzaleme a zvrhnúť rímsku okupáciu. O tom, že to bolo všeobecné očakávanie Izraela, svedčí otázka, ktorú učeníci položili Ježišovi po jeho zmŕtvychvstaní, keď sa pýtali: „Pane, obnovíš už v tomto čase kráľovstvo v Izraeli?” – Skutky 1:6. Pre Židov bolo nepredstaviteľné, že by sa Mesiáš nestal neoddeliteľnou súčasťou židovského zriadenia. Boli Božím ľudom už takmer dvetisíc rokov! A ani v židovskej mesiášskej doktríne nebolo ustanovenie, aby sa Kristus objavil druhýkrát! Bolo preto nevyhnutné, aby hrdí židovskí vodcovia odmietli Ježiša Krista!

Keď však Rimania v roku 70 nl zničili Jeruzalem a jeho chrám, židovský systém bohoslužby sa náhle skončil a s ním aj akákoľvek možnosť, že z potom hebrejského národa vyjde budúci mesiáš.! Z pohľadu Jehovu Boha židovský systém slúžil svojmu účelu. Priniesol zasľúbeného Mesiáša, ako zamýšľal Boh, a potom sa tento systém bohoslužby skončil. Pri písaní hebrejským kresťanom sa zdá, že Pavol chcel ich pripraviť na blížiaci sa koniec židovského systému vecí. Napríklad v súvislosti s Jeruzalemom napísal Pavol: Preto aj Ježiš trpel za bránou mesta, aby posvätil ľud svojou krvou. Vyjdime teda k nemu von za tábor a znášajme potupu, akú znášal on, lebo tu nemáme trvalé mesto, ale dychtivo očakávame to budúce.” – Hebrejom 13:12-14.

Keď povedal, že Ježiš bol „mimo tábora“, Pavol porovnával zvieracie obete, ktoré sa konali v príbytku – ktorého zvyšky boli zneškodnené ako odpad „mimo tábora“. Apoštol však pri tejto analógii povedal, že Ježiš bol mimo židovskej náboženskej inštitúcie so sídlom v Jeruzaleme. A pretože kresťania v prvom storočí očakávali bezprostredný príchod Krista, zdá sa pravdepodobné, že tiež očakávali, že Ježiš sa vráti do fyzického mesta Jeruzalem. Preto Pavol pripomenul hebrejským kresťanom, že v Jeruzaleme nemali „mesto, ktoré pokračuje“. Pretože Ježiš aj Pavol používali výraz „záver systému vecí“ v súvislosti s koncom Jeruzalema ako centrum uctievania Jehovu Boha, je zrejmé, že vzor v prvom storočí má pre týchto kresťanov osobitný význam, ktorý bude mať splnenie „druhýkrát, keď sa objaví“, počas záveru súčasného systému vecí.

V 12. kapitole Hebrejom apoštol Pavol pripomína kresťanom úžasnú moc, ktorá sa prejavila, keď sa Jehova zjavil izraelskému národu, ktorý sa zhromaždil na úpätí vrchu Sinaj. Keď Jehova na vrchole hovoril s Mojžišom, celá hora sa otriasala a bola zapálená ohňom a dymom. Akoby rozptýlili akúkoľvek predstavu, že tento jav je prirodzeným sopečným javom – ohlušujúce trúby zneli z neviditeľnosti! Apoštol Pavol ďalej vysvetľuje význam tejto udalosti citovaním proroka Haggaiho. Napísal: Vtedy jeho hlas zatriasol zemou, ale teraz sľubuje: „Ešte raz zatrasiem nielen zemou, ale aj nebom.“ Výraz „ešte raz“ poukazuje na to, že budú odstránené veci, ktoré boli urobené a ktorými sa dá otriasť, aby zostali veci, ktorými sa nedá otriasť.”Hebrejom 12:26, 27.

Pôvodne sa „otrasené veci“ ukázali ako celý židovský náboženský systém, jeho Sväté mesto, chrám a kňazstvo sa úplne vytriasali z existencie. Avšak proroctvo Aggeusa, z ktorého apoštol priamo citoval, predpovedá, že Jehova „bude triasť všetkými národmi“, nielen Jeruzalemom! Z tohto dôvodu je zrejmé, že proroctvá požadujú, aby sa celý druhý zlý systém vecí rozpadol do zabudnutia, keď sa Kristus objaví druhýkrát. To by zahŕňalo to, ktoré dovtedy slúžilo ako pozemské centrum uctievania Jehovu Boha, ako bol pôvodne Jeruzalem. Je zrejmé, že jediná vec, ktorá zostane stáť, keď sa dym rozptýli, bude Božie kráľovstvo a deti s vierou v neotrasiteľné kráľovstvo!

Rozriešenie otázky vznesenej v Edene

Je tragické, že ľudská rasa bola od Boha odcudzená od doby, keď sa Adam a Eva vzbúrili proti Jehovovi a boli v dôsledku toho vysťahovaní z raja potešenia známeho ako Edenska záhrada. Dôverný vzťah, ktorý si Adam krátko užíval so svojím Stvoriteľom, bol zničený tak pre neho, ako aj pre jeho potomkov! Ako náznak úzkeho priateľstva, ktoré kedysi existovalo medzi Bohom a človekom, Genesis odhaľuje, že bol čas – v minulosti, keď bol svet nový – keď sa Božia prítomnosť prejavovala nejakým spôsobom, akoby sa pokojne prechádzal po záhrade Edena počas sviežej časti dňa – náhodne sa rozprávali so svojím pozemským synom Adamom. Od tohto prchavého okamihu dokonalej harmónie medzi Bohom a prvým človekom sú následné anále histórie na vonkajšej strane brán Edenu iba kronikou zla, ktorá je spôsobená odcudzením človeka od Boha.

Jehova sa však cítil ako odhodlaný a trpiaci rodič s problémovým dieťaťom. Jehova však vo svojej obrovskej múdrosti vie, že jediný spôsob, ako bude ľudstvo konečne zbavené svojej hlúposti a skutočne si uvedomí výhody úplného dôverovania a poslušnosti Bohu, je, ak budeme nútení trpieť bolestivými následkami pre našu hrdú hlúposť a nedostatok viery. Jehovovi svedkovia vedia, že ústredným cieľom Božieho vykúpenia ľudstva je zriadenie Kristovho kráľovstva. Spoločne s Ježišom v jeho nebeskom kráľovstve by malo byť 144 000 vyvolených z ľudstva, ktorí budú nakoniec pozvaní, aby sa priblížili k samotnému Jehovovmu bydlisku v nebi – skutočnej hore a meste BožomAle na aký účel budú slúžiť? Jehova a Ježiš určite nepotrebujú ich pomoc ako pridružení králi. Prečo Boh skutočne pozýva niekoho z ríše nižšie, aby obýval nebeskú sféru?

Z pôvodného hada v Edene vyplynulo, že Boh nedôverčivo držal niečo dobré od Adama a Evy. “Je to naozaj tak?” Napádal cherubín. Neskôr v dni Jóba Satan zákerne tvrdil, že Boh bol vinný z toho, že prinútil svojich sluhov, aby ho poslúchali prostým úplatkom. Na jeho večnú chválu Jehovova odpoveď na urážlivé obvinenia zďaleka presahovala to, čo mohol nejaký anjel alebo človek očakávať. Jehova nielenže poskytoval prostriedky na zákonné výkupné na obnovu ľudstvo do raja – dokázal, že od začiatku mal v srdci tie najlepšie záujmy človeka, Jehova tiež chcel vo svojej veľkodušnosti vybrať si niektorých z nedokonalého ľudstva a vyvýšiť ich do samotného neba!

Božia milosť však presahuje rámec toho, že iba obnovuje niektorých ľudí v duchovné stvorenia. Jehova chce udeliť týmto špeciálne vybraným, aby mali život samy osebe To je niečo, čo nikto nemôže mať, pretože pozemské bytosti sú svojou povahou závislé od vonkajších síl, aby udržali život. A hoci sú anjeli vynikajúcou formou života, ani oni sami sami nevlastnia život. Mať život v sebe znamená byť nesmrteľným. Nesmrteľné bytosti už nie sú závislé ani od Jehova od výživy. Nesmrteľnosť znamená vlastniť život ako smrteľná, nezničiteľná a nezničiteľná bytosť. Nesmrteľnosť je existencia sama osebe. Nesmrteľnosť má život tak, ako má sám Všemohúci Jehova, ktorý má Boh! Jehova teda dobrovoľne povýši iba ľudské bytosti do svojej samotnej prítomnosti – niektorí jednotlivci dokonca aj zo spodiny degradovanej ľudskej spoločnosti, ale tiež si kladie za cieľ, aby sa stali presne ako on sám v skutočnosti – ako slávne, nesmrteľné, božské nebeské bytosti! A to je to isté, čo Satan predpokladal, že Jehova sa podľa všetkého nechcel vzdať, keď povedal: “Boh vie, že v deň, keď z neho zjete, otvoria sa vám oči a budete ako Boh: budete vedieť, čo je dobré a čo zlé.” – 1. Mojžišova 3:5.

Podľa Satana Diabla Boh neveril svojmu vlastnému stvoreniu. A keďže prví ľudia a žalobca očividne neboli dôveryhodní, kto mohol skutočne argumentovať inak? Ale na rozdiel od domnelých obvinení Diabla, Jehova Boh považoval za vhodné obdariť nepochopiteľným darom, aby sa stal presne podobným sebe samému Kristovi a z vybraných Adamových synov. S najväčšou pravdepodobnosťou žalobca nemal pochopenie veľkosti Jehovovej lásky k jeho stvoreniu. Takto sa Pán Jehova pri splnení svojho večného účelu úžasným a majstrovským spôsobom etabloval ako „Boh bohov“. Nielenže sa ukázal byť silnejším a nekonečne múdrejším, ale Jehova tiež potešil prejavením svojej nadradenej morálky a božstva nad jeho ľudskými aj démonickými kritikmi!

Tvárou v tvár tomuto úžasnému spôsobu, akým Jehova Boh reagoval na Satanovu výzvu, ako keby utišil svoje poníženie a znížil slávny cieľ Boha, Diabol rázne podvrhol tú smiešnu lož, že ľudia majú prirodzenú nesmrteľnú dušu. Podporoval tiež očividne falošné náboženské učenie, že všetci „dobrí“ ľudia idú do neba, keď zomrú; akoby to bolo privilégium nejakého prvorodenstva ľudstva a nebolo závislé od Jehovovej obmedzenej voľby a nezaslúženej dobroty. Je zrejmé, že Diabol má v úmysle znehodnotiť Boží Boží dar pred svetom tým, že sa zdá byť svetským! Pravda je, že Jehova nikomu neudeľuje večné nebeské bydlisko so sebou, omnoho menej nesmrteľnosť, pokiaľ najprv nepreukážu, že majú nerozbitnú vieru a lojalitu. A aby vo svojich vyvolených vytvoril nesmiernu vieru, musia najprv znášať Jehovovu nemilosť a jeho primeranú disciplínu! Lebo ako hovorí aj Písmo, náš Pán sa naučil poslušnosti z vecí, ktoré ho prinútili trpieť.

Preto apoštol nabádal Židov, aby vydržali disciplínu – bez ohľadu na to, aká je ťažká. V Hebrejom 12: 8 Pavol napísal: Ale ak ste nedostali takú výchovu, potom ste nemanželské deti, a nie synovia.” Pár veršov v tej istej 12. kapitole, Pavol čiastočne cituje Izaiáša, kde povedal: Preto posilnite ovisnuté ruky a zoslabnuté kolená a narovnávajte cesty svojim nohám, aby sa chromé nevykĺbilo, ale, naopak, aby sa uzdravilo.”Hebrejom 12:12, 13. 35. kapitola Izaiáša – zdroj Pavlovho citátu – je Božia milostivá prosba o Izrael po tom, čo národ znášal najťažší trest. Apoštol Pavol teda inšpiráciou skutočne povzbudzuje kresťanov, ktorí budú žiť počas záverov celého systému vecí, pretože v tom čase Jehova bude triasť nebesiami a zemou a prísne bude kárať tých, ktorých nazýva svojimi synmi. Toto bude príležitosťou, keď sa duchovný Izrael konečne postaví pred úžasný nebeský vrch Sion. Po podrobnejšom zvážení toho, ako Jehova Boh zamýšľal natrvalo vyriešiť výzvu svojej univerzálnej zvrchovanosti, zvážte teraz konečné vyvrcholenie jeho práce.

Tvoj vznešený učiteľ sa už nebude skrývať

Ako pôvodca a právoplatný vládca vesmíru je Jehova Boh jedinečne kvalifikovaný na vedenie svojho stvorenia. Môže však tiež vyhovovať Božiemu zámeru zostať v pozadí a skryť sa na čas a jednoducho dovoliť, aby sa udalosti odohrali – dokonca, ako sám Boh uvádza, keď kladie otázku v Izajášovi: “Som mlčal a nijako nezasahoval,”Izaiáš 57:11. Podľa kontextu tridsiatej kapitoly Izaiáša sa Jehova nakoniec zjaví ako hlavný inštruktor a Spasiteľ tých, ktorí mu dôverujú, počas hrozivých udalostí bezprostredne pred koncom sveta. Preto hovorí Izaiáš 30:20: “Hoci vám Jehova dá chlieb úzkosti a vodu trápenia, tvoj Vznešený Učiteľ sa už nebude skrývať. Na vlastné oči uvidíš svojho Vznešeného Učiteľa.”

Kontext naznačuje, že Jehova sa počas súdu zjavuje ako hlavný inštruktor svojho ľudu. Čítame preto v Izaiášovi 30:18: Ale Jehova trpezlivo čaká, aby sa nad vami zľutoval, povstane, aby vám prejavil milosrdenstvo. Veď Jehova je spravodlivý Boh. Šťastní sú všetci, ktorí ho túžobne očakávajú.” Ale ak sa Boh už v roku 1919 ako hlavný inštruktor zjavil, aký účel by mohli slúžiť jeho služobníci, ktorí zostanú v očakávaní, že im bude preukázaná jeho priazeň a dostanú jeho nápravné pokyny, ktoré im dávajú život? Pravda je taká, že Jehovovi ľudia musia byť ešte nakŕmení chlebom nešťastia a piť horké vody útlaku. Je to práve v tejto nízkej situácii, v ktorej sa Boží ľud čoskoro ocitne, že Jehova odhalí seba ako Veľkého inštruktora. Vzhľadom na vyššie uvedené musí mať Izaiáš 30:21 budúce naplnenie. Tento verš znie: “Ak odbočíš zo správnej cesty doprava alebo doľava, na vlastné uši budeš počuť za sebou hlas: „Toto je správna cesta. Choďte po nej!“

Teraz zvážte nasledujúcu otázku: Ak Jehova vedie a jeho ľud ho pravdepodobne sleduje a napriek tomu počuje jeho hlas, akoby vychádzal zozadu , neznamená to, že Boží ľud je na scestie v okamihu, keď hovorí ich hlavný inštruktor, akoby zozadu, ako keby ich povzbudzoval, aby sa otočili? Nie je to tak podľa Strážnej Veže! Komentár Strážnej Veže k Izaiášovi trvá na tom, že proroctvo je naplnené „keď hovorí Jehova prostredníctvom strán Biblie a prostredníctvom biblických publikácií poskytnutých verným a diskrétnym otrokom!” Ale okrem nesprávnych, samoobslužných výkladov Strážnej Veže by malo byť zrejmé, že konečná Božia výučba otvárajúca oči neprichádza „prostredníctvom biblických publikácií“ Strážnej Veže. Veľkou iróniou je, že tvrdohlavé odmietnutie Betelu uznať svoju vlastnú potrebu Božieho opravného poradcu sa zdá byť jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré veľký inštruktor považuje za potrebné privolať svoj ľud; prikazuje im, aby sa otočili, aby činili pokánie, a aby poslušne chodili po správnej ceste!

Beda vzdorovitým synom

V Izaiášovi 30: 1 Jehova oslovuje Izraelitov ako „vzdorovitých synov“ a hovorí im: „Beda vzdorovitým synom!“ vyhlasuje Jehova. „Uskutočňujú plány, ale nie moje, uzatvárajú spojenectvá, ale nevedie ich môj duch, a tak pridávajú hriech k hriechu. Idú do Egypta, ale so mnou sa neporadili,”Izaiáš 30:1, 2. Stojí za zmienku, že Izaiáš 30: 1 nie je jediné miesto v Izaiášovi, kde Boh vyhlasuje „beda“ nad svojím ľudom. V skutočnosti každá kapitola Izaiáša, počnúc 28. kapitolou až po 31., začína rovnakým spôsobom. Napríklad Izaiáš 28: 1 hovorí: “Beda pyšnej korune efraimských opilcov!” Izaiáš 29: 1 tiež znie:„Beda Arielu, Arielu…!” Izaiáš 31: 1 hovorí: Beda tým, ktorí idú hľadať pomoc do Egypta, ktorí… nehľadajú Jehovu.”

Jehovovi synovia majú prístup k radám svojho Otca, ale k svojej hanbe sa tvrdohlavo odmietajú spoliehať na Božiu múdrosť a ducha. Namiesto toho iba predstierajú, že robia veci Božou cestou, pričom dôverujú svojim vlastným silám a ľudským schémam. Ako naznačuje kontext, tento vývoj má ďalekosiahlejšie dôsledky ako iba staroveký Izrael. Môžu sa však dnešní svedkovia Jehovovi skutočne prirovnať k tvrdohlavým synom Izraela, ktorí si priviedli beda na seba? Je smutné, ale áno! Svedkovia Jehovovi sú podobne „pripravení vykonávať radu, ale nie to odo mňa“ – to znamená, že kresťania môžu prejavovať poslušnosť voči Bohu, ale ich obete nemusia byť nevyhnutne v súlade s Božou vôľou! Ako mohli Jehovovi svedkovia vylievať obetné „oslobodenie“, ale bez Jehovaho požehnania a ducha? Kompromisné partnerstvo Strážnej Veže s OSN je jednou z ‘obetí’, ktoré určite nemali Jehovovi požehnanie.

Rovnako ako Izraeliti hľadali bezpečnosť v Egypte, zrejme právnici zastupujúci Strážnu Vežu obmedzili pochybné dohody o zákulisí s rôznymi politickými agentúrami okrem OSN s cieľom presadzovať záujmy Strážnej Veže v určitých krajinách. Napríklad koncom 90. rokov bulharská vláda odmietla právnu kontrolu Strážnej Veže, pretože orgány okrem iného cítili, že Strážna Veža nútila svojich členov odmietnuť transfúziu krvi tým, že im odovzdala hrozbu sankcií zo strany zhromaždenia. Strážna Veža podala proti bulharskému rozhodnutiu odvolanie na Európsku komisiu pre ľudské práva. V roku 1998 právnici dosiahli kompromis. Bulharská vláda by udelila právne uznanie Strážnej Veže a Jehovovym svedkom by sa udelil štatút odporcu vo veci svedomia a na oplátku by sa Strážna veža dohodla, že nebude sankcionovať bulharských svedkov, ktorí sa podrobili transfúzii krvi. Vedenie Strážnej Veže samozrejme nespomínalo tento kompromis svedkom Jehovovým.

Takáto ochota vyjednávať s Diablom v životne dôležitých veciach viery naznačuje, že duchovní vodcovia a hovorcovia svedkov Jehovových skutočne zodpovedajú profilu opísanému v proroctve ako „tí, ktorí sú ochotní vykonávať radu, ale nie odo mňa“,  tvrdohlaví synovia, ktorí odmietajú robiť účty a činiť pokánie z ich pokrytectva a zrady! Hoci sa to môže zdať ako maličkosť, Ježiš povedal, že človek (alebo inštitúcia) neveriaca v najmenšom je tiež neverná vo veľkých veciach. Ako je teda možné vzhľadom na to, že existuje sklon k dosiahnutiu kompromisu v záujme ochrany korporátnych záujmov Strážnej Veže, ako môže vedenie Strážnej veže reagovať, keď v budúcnosti dôjde k zániku organizácie?

Fantastická viera medzi svedkami Jehovovými je, že Boh ochráni svoju takzvanú „viditeľnú organizáciu“ pred všetkými pohromami. Je to preto, že mnohé proroctvá boli nesprávne aplikované, takže v mysliach Jehovových svedkov je jednoducho nepredstaviteľné, že by sa organizácia mohla stať predmetom Jehovovho hnevu. Napríklad, prispievaním k tomuto zmýšľaniu, Strážna Veža aplikuje na seba nasledujúci verš: „To ja som stvoril kováča, ktorý rozdúchava žeravé uhlie a vyrába zbraň, a stvoril som aj ničiteľa, aby ničil. Nijaká zbraň vyrobená proti tebe nebude účinná a každého, kto ťa bude obviňovať, usvedčíš z klamstva. To je dedičstvo Jehovových služobníkov. V mojich očiach sú spravodliví,“ vyhlasuje Jehova.” – Izaiáš 54:16, 17.

Táto časť Izaiáša – hoci bola napísaná už viac ako jedno storočie pred tým, ako bol Chaldejcami zničený Jeruzalem – je v skutočnosti projekciou Božieho hlasu jeho ľudu, ktorý žije v exile v Babylone – uisťuje ich o jeho požehnaní a že Jeruzalem bude prestavaný a v konečnom dôsledku v súvislosti s tým plniť veľký Boží účel. Zrejmé je však, že zbraň, ktorú Boh použil proti nepriaznivým Židom, mala „úspech“. Nič nemohlo zabrániť zničeniu Jeruzalema, keď to Boh nariadil. V tejto súvislosti Jeruzalem predstavuje to, čo sa dnes nazýva pozemská organizácia Jehovova. Kontext Izaiáša súvisí s Bohom, ktorý upokojuje jeho zmluvnú organizáciu v dôsledku zničenia Jeruzalema: „Ty biedna žena, búrkami zmietaná a zbavená útechy, položím tvoje kamene do malty a tvoje základy vystaviam zo zafíru. Cimburia ti urobím z rubínov, brány z trblietavých kameňov a všetky hranice z drahokamov. Všetci tvoji synovia budú vyučovaní Jehovom a pokoj tvojich synov bude hojný.” – Izaiáš 54:11-13.

Aj keď bolo obnovené fyzické mesto Jeruzalem, proroctvo jasne hovorí k väčšej duchovnej realite vo vzťahu k nebeskému mestu Nový Jeruzalem. 21. kapitola Zjavenia zobrazuje nový Jeruzalem s podobnou symbolikou. Je to symbolické mesto, samotné nebeské kráľovstvo, ktoré sa nikdy nezničí – dokonca aj keď Ježiš ubezpečil svojich stúpencov, keď povedal v súvislosti so svojou kongregáciou: “Brány hrobu ho nepremôžu!” Vedenie Strážnej Veže bezpochyby dokazuje, že sú ako tvrdohlaví synovia tým, že sa opierajú o nepresné interpretácie proroctiev. Rovnako ako starobylé židovské zariadenie, ktoré sa pokúšalo umlčať Jehovových prorokov, aj Strážna Veža je pripravená vysmievať sa každému náznaku, že Božie rozsudky by sa mohli vzťahovať na Svedkov Jehovových namiesto Kresťanstva!

Preto prorok hovorí o Hospodinových tvrdohlavých synoch: Lebo je to spurný ľud, klamári, synovia, ktorí nechcú poslúchať Jehovov zákon. Vidiacim hovoria: ‚Nemajte videnia,‘ a prorokom: ‚Neprorokujte o nás nič pravdivé. Hovorte nám príjemné veci, zavádzajte nás.” . Izaiáš 30:9, 10. Zatiaľ čo prakticky každý biblický prorok priamo predpovedá, ako bude duchovný Izrael privedený k súdu s Bohom, Strážna Veža odvážne odvrátila všetky negatívne aspekty týchto prorockých vízií ku Kresťanstvu alebo ich aplikovala na relatívne nevýznamné udalosti, ktoré upútajú medzinárodných biblických študentov počas prvého svetovej Vojny. Alebo jednoducho úplne ignorujú určité časti Biblie. „Nepravdiví synovia“!

Strážna Veža v tomto ohľade vytrvalo odmietla počuť zákon Jehovu Boha! „Tí, ktorí majú vízie“, sú „tí, ktorí vidia” správne pochopenie prorockých vízií, ktoré Jehova Boh pôvodne dal biblickým vizionárom, vidiacim a prorokom. Ale rovnako ako Židia boli neprijateľní, ukázalo sa, že vedenie organizácie nie je ochotné prijať Božiu radu, ako je obsiahnuté v Písme! Všetci Jehovovi svedkovia radšej počúvajú „hladké veci“ a „klamlivé veci“. V tomto ohľade boli preferované prorocké interpretácie Strážnej Veže postavené ako nepreniknuteľný ochranný múr – považovanáý za pevne ustanovený! Ale ako sa mýlia!

Trhlina na vysokom múre

Tridsiata kapitola Izaiáša oznamuje Jehovovo odhodlanie zvrhnúť „vysoko zvýšenú stenu“ chýb, ktorú si Organizácia vybudovala. Jehova hovorí: „Pretože zavrhujete moje slovo a dôverujete podvodu a klamu a spoliehate sa na ne, vaša vina sa vám stane prasknutou stenou, trhlinou na vysokom múre, ktorý každú chvíľu spadne. Zrúti sa náhle, v okamihu. Rozbije sa ako hlinený krčah. Rozbije sa tak, že z neho nezostane ani jeden črep, ktorým by sa nahrabali uhlíky z ohniska alebo nabrala voda z mláky.“Izaiáš 30:12-14. Ale skutočne sa Izaiášovo proroctvo vzťahuje na Strážnu Vežu? Pred odpoveďou na túto otázku zvážte ďalšie súvisiace proroctvo v 13. kapitole Ezechiela. Rovnako ako po sebe nasledujúce kapitoly v Izaiášovi vyslovujú beda nad Božím národom a ľudom, Ezechiel 13: 3 oznamuje: „Beda hlúpym prorokom, ktorí nemajú žiadne videnie a prorokujú z vlastnej hlavy!”

Kto sú tí, ktorým Ezechiel prikazuje vypovedať? Jehova ďalej hovorí o „hlúpych prorokoch“: „Mali falošné videnia a prorokujú lož. Hoci ich Jehova neposlal, vyhlasujú: ‚Toto hovorí Jehova,‘ a čakajú, že sa ich slová splnia. Nemali ste azda falošné videnie a neprorokujete lož, keď vyhlasujete: ‚Toto hovorí Jehova,‘ hoci som nič nehovoril?“‘Ezechiel 13:6, 7. Keď uvažujeme o kresťanskej paralele proroctva, kto iný ako spoločnosť Strážna Veža a Spoločenstvo traktátov hovorí autoritívne v mene Jehovu Boha? Ako všetci svedkovia Jehovovi vedia, Strážna Veža tvrdí, že je pozemským náustkom Jehovu Boha. Organizácia ako taká tvrdí, že jej prorocké interpretácie sú autentickým „výrokom Jehovoým“! 

Najmä je to tak, že pokiaľ ide o desiatky proroctiev, Strážna Veža sa zviazala s rokom 1914. Je to akoby za posledných približne 100 rokov Strážna Veža a Svedkovia Jehovovi „čakali, až sa slovo splní“ – ale márne! Namiesto potvrdzovania ich vízie o roku 1914 plynie čas a iba viac prasklín v stene! Vzhľadom na skutočnosť, že väčšina výkladov proroctva Strážnej Veže je chybná – ako sa nezvratne preukázalo na stranách tejto publikácie – z pohľadu Jehovu Boha všetky také dogmy znamenajú „nepravdivé videnie“. A pretože „proroci“ používajú autoritu organizácie a tvrdenie, že hovoria v mene Jehovu Boha, akoby odvodili svoje esoterické znalosti z božského zdroja, akoby títo vizionári propagovali „klamlivé veštenia“. Platí to však opäť pre tých, ktorí sú v skutočnosti Božím ľudom, alebo iba pre tých, ktorí klamne tvrdia, že sú takí?

Ezechiel 13: 9-10 poskytuje odpoveď: Dvíham ruku proti prorokom, ktorí majú falošné videnia a prorokujú lož. Nebudú medzi ľudom, ktorému dôverujem, nebudú zapísaní do zoznamu potomkov Izraela a nevrátia sa na pôdu Izraela. A spoznáte, že som Zvrchovaný Pán Jehova. To všetko preto, že klamú môj ľud, keď hovoria: „Je pokoj!“, hoci žiaden pokoj nie je. Keď ľud postaví chatrnú stenu, oni ju natierajú vápnom.‘” Proroctvo jasne uvádza, že „hlúpi proroci“ existujú „v intímnej skupine môjho ľudu“ a že v dôsledku ich zavádzajúceho vplyvu Jehova hovorí: „viedli mojich ľudí na scestie.“ Prirodzene Strážna Veža učí, že odsúdení falošní vizionári sú typickým duchovenstvom Kresťanstva. Ale ak je to tak, ako je možné, že existujúci proroci sa nachádzajú „v intímnej skupine mojich ľudí “? Ak sú Svedkovia Jehovovi praví Boží ľud, ako to, že údajní „hlúpi proroci“ Kresťanstva majú moc a vplyv na to, aby viedli Boží ľud na scestie?

Proroci, proti ktorým hovorí Jehova, sú najvýznamnejšími mužmi v Organizácii. Sú zodpovední za zavádzanie svedkov Jehovových prostredníctvom falošných a klamlivých vízií. Je to práve učenie Strážnej Veže, ktoré neustále “šteklí” uši svedkov Jehovových; uisťuje ich, že „existuje mier, všetko je v dobré duchovnom raji!“ Strážna Veža nepochybne presvedčila Jehovových svedkov o tom, že Jehova sa stal kráľom v roku 1914 – k tomuto dátumu sa tak viaže takmer každé proroctvo v Biblii – a tým oslepilo dôveru kresťanov v realitu budúcej prítomnosti Krista. Analógia steny je trefná! Betel vybudoval prepracovanú a rozsiahlu stenu podobnú štruktúre biblického proroctva, ktorá slúži predovšetkým na spevnenie miesta Spoločnosti Strážnej Veží ako Jehovovej organizácie. Samotné logo organizácie – kamenná a maltová strážna veža – je ironickým prejavom metaforiky.

Takýmto zbytočným úsilím o podporu klamstva je to, akoby ospravedlňovatelia Strážnej Veže udržiavali omietku po bielení na organizačnej „stene“ vlastnej výroby. Bez ohľadu na ich úsilie, keď Jehova Boh skutočne uplatní svoje kráľovské právo a bude súdiť svoj ľud, biely prorocký múr Strážnej Veže určite bude zvrhnutý a rozdrvený. Jehova v skutočnosti prikazuje svojmu skutočnému prorokovi, aby vopred povedal „hlúpym prorokom“, že ich stena obielená s bielym pozadím je odsúdená na spadnutie! Ezechiel 13: 11-16 znie:

“Povedz tým, čo natierajú vápnom stenu, že spadne. Príde prudký lejak a krupobitie a silná víchrica ju zvalí. Keď stena spadne, spýtajú sa vás: ‚Kde je ten váš náter?‘ Preto toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova: ‚Vo svojej zúrivosti rozpútam silnú víchricu, v zápale hnevu zošlem prudký lejak a v ničivej zúrivosti krupobitie. Zbúram stenu, ktorú ste natreli vápnom, a zrovnám ju so zemou, takže sa odkryjú jej základy. Keď mesto padne, zahyniete v ňom. Vtedy spoznáte, že som Jehova.‘ ‚Keď vylejem svoj hnev na stenu a na tých, čo ju natierajú vápnom, poviem vám: „Stena je preč a s ňou aj tí, čo ju natierali. Preč sú izraelskí proroci, ktorí prorokovali o Jeruzaleme a mali videnia, že ho čaká pokoj, hoci žiaden pokoj nie je,“‘ vyhlasuje Zvrchovaný Pán Jehova.”

To, že vyššie uvedené proroctvo Ezechiela sa vzťahuje na Kristovo zhromaždenie počas „druhého zjavenia“, je zrejmé z paralelného proroctva v 28. kapitole Izaiáša. Význam Izaiášovho proroctva spočíva v tom, že Jehova Boh používa tú istú analógiu búrlivej, záplavovej búrky, ktorá odplavuje klamstvá a bludy, ktoré vychvaľujúci vládcovia uvalili na Boží ľud. Izaiáš 28: 14-16 znie: “Preto počujte Jehovovo slovo, vy chvastúni, vy, ktorí vládnete tomuto ľudu v Jeruzaleme. Hovoríte: „Uzavreli sme zmluvu so smrťou a s hrobom máme dohodu. Keď sa privalí prudká záplava, nás nezasiahne, lebo naším útočiskom je lož a skryli sme sa v klame.“ Preto toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova: „Kladiem na Sione ako základ vyskúšaný kameň, drahocenný uholný kameň pevného základu. Kto v neho verí, nepodľahne panike.”

Ako dôkaz, že proroctvo sa ešte nenaplnilo, Izaiáš 28:16 uvádza skutočné založenie Kristovho kráľovstva, ktoré sa zhoduje so záplavou lejaku výpovede Jehovu Boha. Je zrejmé, že proroctvo odhaľuje, že Jehova kladie kameň kráľovstva na Sion – čo je zrejmý odkaz na Kristovo kráľovstvo – a súčasne sa uvoľňuje „pretekajúca povodeň“. Tí, ktorí si myslia, že majú uzavretú dohodu so spoločnosťou Smrť a Hrob, sú tí, ktorí dôverujú výlučne svojmu miestu v rámci Organizácie. Na ich hrôzu sa ich zdanlivé útočisko bude zmetené v záplave krupobitia prenasledovania. Skutoční kresťania, to znamená tí, ktorí skutočne poznajú a veria Jehovovi a veria v Krista, nebudú počas prebiehajúcich nepokojov panikáriť. Ich viera je silnejšia ako organizačná lojalita. Netreba dodávať, že skutočný Kristov príchod rozbije Strážnu mesto chiméry spolu s nádejami tých, ktorí sa hlúpo držia Lži, keď je to konečne zničené Jehovovým súdom.

Vráťme sa k tridsiatej kapitole Izaiáša a proroctvo hovorí: “Kedysi im povedal: „Toto je miesto odpočinku. Doprajte odpočinok unavenému. Tu sa dá osviežiť,“ ale oni ho neposlúchali.” – Izaiáš 28:12. Podľa Jehovovho vyhlásenia mu jeho ľud nebude veriť, keď príde skúška. Niet pochýb, že to bude preto, že Jehovovi svedkovia boli prinútení dôverovať svojej vlastnej sile a Strážnej Veži. Tragickým dôsledkom toho, že Bohu úplne neveríme, bude to, že: Tisíc sa bude chvieť pred hrozbou jedného, pred hrozbou piatich zutekáte, kým nezostanete ako osamelý stožiar na vrchole vrchu, ako signálny stĺp na pahorku.” – Izaiáš 30:17.

Izaiáš 30:18 hovorí v súvislosti s hrdými ľuďmi Jehovovými, ktorí sa krčia pred tyranským nepriateľom: Ale Jehova trpezlivo čaká, aby sa nad vami zľutoval, povstane, aby vám prejavil milosrdenstvo.” Bolestivú lekciu, ktorú sa musia všetci čoskoro naučiť, je, že Jehova Boh je oprávneným panovníkom tejto zeme. Nočná mora, ktorá je určená na zostúpenie na tento svet, nepochybne dokáže, že ľudia jednoducho nemajú múdrosť vládnuť samy. Nakoniec, Jehovovi svedkovia musia tiež vedieť, že Jehova je Boh spôsobom, o ktorom sme doteraz nevedeli. Po páde organizačného múru veriaci, ktorí prijímajú Jehovovu prísnu disciplínu a jeho láskavý pokyn, odmietnu všetky pozostatky spoločnosti, akoby bol odporným modlom. 22. verš predpovedá: “Poškvrníš svoje postriebrené modly a pozlátené sochy a odhodíš ich ako zakrvavenú handru. Povieš im: „Preč odtiaľto!“

Podľa apoštola Pavla je vznešená vec medzi ľuďmi ohavná pre Hospodina. Počas rozsudku dá Jehova Boh svoje znechutenie, aby už nikdy ľud Jehovu Boha už nikdy nevyvýšil žiadnu takzvanú pozemskú organizáciu na vznešené miesto, ktoré teraz obsadila Strážna Veža. Jehovov potrestaný ľud zahodí svoju organizačnú modlu a všetko, čo je k nej pripojené, akoby „iba špina“. V Izaiášovi 30:26 Jehova naznačuje veľkosť a intenzitu pravdy, ktorá sa ešte musí odhaliť jeho ľudu porovnaním s doslovným svetlom. Znie: “V deň, keď Jehova obviaže rany svojho ľudu a vylieči zranenie spôsobené jeho úderom, bude mesiac v splne žiariť ako slnko a svetlo slnka bude sedemkrát jasnejšie, bude ako svetlo siedmich dní.” Posledný „komentár“ Strážnej Veže k Izaiášovi neposkytuje žiadne zmysluplné vysvetlenie proroctva, okrem toho, že povie: „Aký vzrušujúci vrchol tohto skvelého proroctva! Sláva Božia bude žiariť v celej svojej kráse. Požehnanie pre verných Božích veriacich prekročí nesmierne – sedemkrát – všetko, čo predtým zažili.“

Zatiaľ čo vyššie uvedená poznámka je pravdivá, náročné osoby by sa mali opýtať: Aké je nastavenie príležitosti, keď sa duchovné svetlo od Jehovu Boha  zintenzívni sedemkrát? Predchádzajúci verš Izaiáša poskytuje odpoveď: „v deň veľkého zabíjania, keď padnú veže.“Je zaujímavé, že údajný komentár Strážnej Veže, verš po verši, nedokáže citovať ani verš, nieto ešte nejaké vysvetlenie. Čestná a odôvodnená interpretácia proroctva však vedie k nevyhnutnému záveru, že predpovedané duchovné „zrútenie jeho ľudu“ a „ťažká rana“ disciplinárnou ranou Boha bezprostredne predchádzajú liečiacemu svetlu. Preto „deň veľkého zabitia, keď padnú veže“, nemôže byť bezvýznamnou udalosťou, ale bezpochyby súvisí s blížiacim sa zrútením Strážnej Veže a porážkou jej hlúpych prorokov!