Apoštol Pavol použil výraz, ktorý Preklad Nového Sveta prekladá ako „koniec systémov vecí“. Jedným z miest, kde sa tento výraz objavuje v písme, je 1. Korinťanom 10:11, kde sa uvádza: „Teraz sa im tieto veci stali ako príklady a boli napísané na výstrahu nám, na ktorých prišli konce systémov vecí.“

Zatiaľ čo väčšina prekladov prekladá tento výraz ako „konce vekov“, čo je pozoruhodné, je množstvo „koncov“ a vekov alebo systémov – čo znamená, že skončí viac ako jeden systém. Okrajový odkaz NWT berie na vedomie pluralitu a vysvetľuje, že v prvom storočí mal izraelský národ úzko súvisiace viaceré systémy vecí, ako napríklad Zákon, kňazstvo a národný systém.

Pavol si bol istý, že židovský systém sa blíži ku koncu, pretože Ježiš predpovedal, že generácia, ktorá počula jeho slová, nepominie, kým sa všetko nesplní. V prvom storočí boli konce systémov vecí úplne spojené so židovskými systémami. Všetko ostatné pokračovalo.

Ako však Jehovovi svedkovia dobre vedia, veci, ktoré Ježiš predpovedal, majú oveľa širšiu platnosť ako v Jeruzaleme v prvom storočí. Nepovedal Ježiš, že tieto veci prichádzajú na celú obývanú zem? Určite áno. Ak je to pravda, Pavlovo varovanie o koncoch systémov musí byť tiež relevantné. To vyvoláva otázku: Aké systémy končia?

Moderný svet sa skladá z viacerých systémov. Civilizácia je primárne riadená vzájomne prepojenými náboženskými, politickými a ekonomickými systémami. Od prvého storočia bola veľká časť sveta ovplyvnená kresťanským systémom. To platí najmä odvtedy, čo Konštantín vnútil rímskej civilizácii určitú formu kresťanstva, ktorá sa v priebehu storočí vyvinula do kresťanského sveta.

Za posledných približne 500 rokov vznikli dva konkurenčné politické a ekonomické systémy – národné štáty a impériá. Z týchto dvoch systémov vzišlo Britské impérium a Spojené štáty americké. Hoci historici tvrdia, že Britské impérium je pozostatkom dávnej minulosti, impérium je nadnárodná neviditeľná štruktúra, ktorá má obrovskú moc prostredníctvom kontroly nad peňažným systémom a všetkým, čo kupuje, čo je takmer všetko.

Od konca poslednej svetovej vojny dominuje svetovým záležitostiam anglo-americký systém. Stredobodom moci Anglo bol stav rezervnej meny dolára a plávajúci výmenný systém, ktorý je kontrolovaný takmer výlučne londýnskym City a centrálnymi bankami.

Po rozpade ZSSR dali páni anglosféry do pohybu schému absolútnej kontroly. Po celom svete vyrástli stovky vojenských základní. Namiesto toho, aby sa NATO po rozpustení Varšavskej zmluvy rozpadlo, rozšírilo svojich členov až k hraniciam s Ruskom. Zástupná vojna proti Rusku na Ukrajine mala za cieľ zničiť Rusko a dostať jeho obrovské prírodné zdroje pod kontrolu City of London.

Podľa všetkého zástupná vojna a sankcie zlyhali, pokiaľ skutočným cieľom nie je zničiť národy Ameriky a Európy, v takom prípade sa zdá, že sprisahanie prebieha podľa plánu.

V tom, čo triezvi pozorovatelia považujú za šialenstvo a absolútne šialenstvo, sa Západ zdvojnásobuje a vyhlásil, že Rusku nesmie byť dovolené zvíťaziť. Jediným spôsobom, ako zabrániť ruskému víťazstvu, je priamejšia konfrontácia, rozmiestnenie jednotiek NATO, rakiet s väčším dosahom a bojových lietadiel F-16 s jadrovým pohonom. Takáto eskalácia by po prvý raz v histórii priviedla jadrové mocnosti do priameho konfliktu.

Čo poháňa toto šialenstvo, ktoré by mohlo viesť k jadrovej likvidácii? Dynamiky je veľa. Geopoliticky predstavuje vznik BRICS nový systém mimo kontroly Anglo impéria. A zároveň je finančný/menový systém, na ktorom je odvodená moc impéria, nasávaný do zrýchľujúceho sa víru nesplatiteľného dlhu – inak známeho ako bankrot.

Takže teraz žijeme v bode, keď dlhoročné politické a ekonomické systémy, na ktorých sme závislí, dosiahli svoj koniec. Podľa všetkého najbližšie mesiace prinesú veľké zmeny. Vojny a občianske vojny, nedostatok potravín a pandémie sú nevyhnutné. Moci nebies sa majú otriasť ako nikdy predtým.

Ale čo príde potom? Koniec súčasných systémov vecí nebude koncom sveta, ako sa bežne myslí. Biblické proroctvo odhaľuje, že krátkotrvajúci ôsmy kráľ bude vládnuť prorockú „jednu hodinu“. Jeho pridelená hodina je čas, časy a pol času, 42 mesiacov, 1260 dní zjavených v Danielovi a Zjavení. 

Je tu ešte jeden faktor, ktorý treba zvážiť. A to je duchovno. Ježiš hovoril o konci systémov v súvislosti s kázaním dobrého posolstva.   V Markovom evanjeliu Ježiš naznačuje, že najprv treba zvestovať dobré posolstvo. Najprv pred čím? Po prvé, predtým, ako sú pomazaní kresťania zatknutí a vydaní miestnym súdom, vyhodení zo synagóg a postavení pred guvernérov a kráľov. Je zrejmé, že žiadna z týchto strašných vecí ešte nepostihla vyvolených. Je to preto, že dobré posolstvo sa musí najprv zvestovať.

V každom prípade je veľmi nepravdepodobné, že by nejaký kresťan navštevoval židovskú synagógu, a tým menej pravdepodobné, že by bol z nej vysťahovaný. Počas záveru vyhodeného zo synagógy musia zastupovať kresťanské zbory Jehovových svedkov. Inými slovami, Ježiš tiež predpovedal koniec kresťanského systému vecí. A vyvolení budú prenasledovaní niektorými z ich bývalých duchovných bratov.

Až do tohto bodu mala Biblická a traktátna spoločnosť Strážna veža svoje poslanie. Keď sa táto úloha splní – keď sa dobré posolstvo o Kráľovstve bude kázať po celom svete ku Kristovej spokojnosti – kresťanský systém bude ukončený.

Bez kázania, vyučovania a robenia učeníkov a bez povolávania a vyberania dedičov Kráľovstva Jehovom sa vydavateľstvo, ktoré Kristus používal, stane zastaraným — dokonca aj pascou a pascou. Táto eventualita je to, čo je prorokované: „Jehova vojsk – on je Ten, ktorého by ste mali považovať za svätého, On je Ten, ktorého by ste sa mali báť, a On je Ten, ktorý by vás mal triasť. Stane sa ako svätyňa, ale ako kameň na udieranie a ako skala na zakopnutie pre oba domy Izraela, ako pasca a pasca pre obyvateľov Jeruzalema. Mnohí z nich sa potknú a padnú a budú zlomení; budú chytení a chytení. Zabaľte písomné potvrdenie; zapečaťte zákon medzi mojimi učeníkmi! Zotrvám v očakávaní Jehovu, ktorý si skrýva svoju tvár pred Jakubovým domom, a budem v neho dúfať.“ — Izaiáš 8:13–17

V prvom storočí bol Kristus pre väčšinu Židov kameňom úrazu, pretože nespĺňal ich falošné očakávania. Tak isto bude pre mnohých kresťanov kameňom úrazu druhý príchod Krista a jeho viditeľná parúzia.

Svedkovia Jehovovi sú na túto možnosť úplne nepripravení, pretože vedúci zbor propagoval klam, že Kristus je neviditeľne prítomný od roku 1914. Organizácia zostane nedotknutá a počas súženia bude vydávať „pokyny na záchranu života“. Niet pochýb, že preto Ježiš pokračoval: „Navyše brat vydá brata na smrť a otec dieťa a deti povstanú proti rodičom a dajú ich usmrtiť. A všetci ľudia vás budú nenávidieť pre moje meno. Ale ten, kto vydržal až do konca, bude spasený.”

Ústrednou črtou Ježišovho epického proroctva o konci celého systému je spustošenie Jeruzalema. Hoci sa moderný štát Izrael a mesto Jeruzalem s islamským Skalným dómom zdajú byť nulovým bodom vojny medzi sionistami a islamistami a mohli by byť ohniskom pre tretiu svetovú vojnu, moderné mesto Jeruzalem nemá žiadny prorocký význam – iné ako to, čo z toho robí Satan. „Jeruzalem“, ktorý má byť spustošený nechutnou vecou, ​​je symbolom. Predstavuje Kristovu kongregáciu. To preto, že kresťanstvo začalo v Jeruzaleme.

Takže Kristove pokyny v prvom storočí od nich vyžadovali, aby sa odstránili z miesta, ktoré bolo nielen centrom židovského uctievania, ale čo je dôležitejšie, Jeruzalem bol neoficiálnym sídlom toho, čo vedúci zbor nazýva riadiacim orgánom prvého storočia! To bol skutočne koniec systémov – tak židovského, ako aj kresťanského systému.

Ako je uvedené v Izaiášovi (citované vyššie), Kristov príchod poslúži ako kameň úrazu a Jeruzalem sa stane pascou a pascou a mnohí sa potknú. Nepovedal Ježiš: „Mnohí sa potknú“? Ako sa „Jeruzalem“ stane pascou? V prvom storočí bol Ježiš popravený za múrmi Jeruzalema. Vo svojom liste Hebrejom Pavol povedal, že musíme vyjsť z tábora, aby sme sa s ním stretli. Apoštol duchovným spôsobom vysvetlil, že kresťania budú musieť opustiť Kristov zbor a ísť tam, kde bude Kristus. To by si vyžadovalo, aby každý preukázal vieru a pochopenie.

Tí, ktorí neopustili Jeruzalem, keď sa tá nechutná vec prvýkrát objavila, pravdepodobne prišli o život, keď sa Rimania vrátili. Vo väčšom splnení budú musieť Jehovovi svedkovia opustiť svoju milovanú Strážnu vežu, keď bude zrejmé, že organizácia bola úplne kompromitovaná. Vedenie sa už stalo odpadlíkom. Nevaroval Pavol, že odpadnutie musí byť prvé pred prejavom jeho prítomnosti? Keď sa tá nechutnosť konečne objaví, bude to nepopierateľné. Tí, ktorí zostanú, budú chytení do pasce. Potom budú rozsiahle konce systémov vecí. 

 

 

 

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: mildson@gmail.com