„Veľký deň Jehovov je blízko. Je tuž blízko a veľmi sa ponáhľa. Zvuk dňa Jehovovho je horký … –  Sofoniáš 1:14.

Výrazy ako „deň Jehovov“ a „deň Jehovovho hnevu“ použili proroci Izaiáš, Ezechiel, Joel, Obdiáš, Amos, Malachiáš, ako aj apoštolovia. Tieto pojmy sa objavujú sedemkrát v krátkom proroctve samotného Sofoniáša. Čo je presne Deň Jehovov? Pavol to spojil s prítomnosťou Ježiša Krista, keď napísal Tesaloničanom toto: Čo sa týka prítomnosti nášho Pána Ježiša Krista a času, keď k nemu budeme zhromaždení, prosíme vás, bratia, nedajte sa rýchlo zmiasť ani rozrušiť, ak niekto tvrdí, že Jehovov deň je už tu…” – 2. Tesaloničanom 2:1, 2. Apoštoli tiež používali trochu odlišný výraz – „Jehovov deň.“ Napríklad Pavol povedal, že Jehovov deň prichádza presne ako zlodej v noci“ ; vybuchne „vždy, keď hovoria:„ Mier a bezpečnosť! Zdalo by sa teda, že „Jehovov deň“ a „Deň Pána“ sú rovnaké od toho dňa, keď sa začína Pánova – Parouzia – nečakane ako zlodej prichádzajúci v noci.

Prostredníctvom Sofoniáša Jehova vyjadruje odhodlanie zničiť neveriacich zlých a falošných ctiteľov spomedzi svojich ľudí – najmä ich okultných kňazov Bála. Proroctvo odsudzuje aj okolité národy – vrátane Asýrie. Rovnako ako u iných proroctiev je však zrejmé, že Boh zamýšľal proroctvo Sofoniáša aplikovať ďaleko za Júdu a staroveký svet. Napríklad Sofoniáš 1:18 naznačuje, že Jehovova výpoveď je globálna – celkom. Tento verš znie: Ani ich striebro, ani ich zlato ich nezachráni v deň Jehovovho hnevu. Plamene jeho hnevu pohltia celú zem, lebo zničí všetkých obyvateľov zeme a ich koniec bude hrozný.“ Ale v súlade so zavedeným princípom, že súd začína v dome Božom, Sofoniáš 1: 4-6 uvádza ústrednú črtu dňa Jehovu: „Vystriem ruku proti Judsku a proti všetkým obyvateľom Jeruzalema. Vymažem z tohto miesta všetky stopy po Baalovi, odstránim meno kňazov cudzích bohov spolu s modlárskymi kňazmi. Vyhladím tých, čo sa na strechách klaňajú nebeskému vojsku, i tých, čo sa klaňajú Jehovovi a prisahajú mu vernosť a zároveň prisahajú vernosť Malkámovi,  i tých, čo sa odvrátili od Jehovu, nehľadajú Jehovu a nepýtajú si jeho radu.“”

Mesto Jeruzalem nebolo len hlavným mestom judského kráľovstva, ale bolo aj výhradným strediskom uctievania Boha Jehovu; Chrám Šalamúna sa nachádzal na najvyššom výbežku kopca, na ktorom sa nachádzal Jeruzalem. Pretože posvätné meno Jehovovo bolo úzko spojené s Jeruzalemom a jeho chrámom, bol Hospodin veľmi horlivý pre svoje vlastné meno, aby potrestal tých, ktorí nerešpektovali a vyčítali jeho meno uctievaním falošných bohov. Verný jeho slovu cez Sofoniáša, zničenie Jehovu, ktoré priniesli Babylončania na mesto, raz a navždy skončilo ponižujúce uctievanie Baala a Malcam. Už nikdy nebude tolerovať Jehova vo svojom prestavanom chráme podobu ohavného boha Kanaánčana, Baala; alebo Malcam (Molech) – „odpornú vec Ammonitov“.

Pokiaľ ide o akékoľvek moderné použitie, Strážna Veža predpokladá, že svetské Kresťanstvo je protikladom neverného Jeruzalema. Ako je však možné, že kňazi a farníci Kresťanstva sa mohli viniť za „prísahu dávanú Jehovovi a prísahu prisahanú Malcamovi”? Pretože kresťanstvo nikdy neobjalo meno alebo osobu Jehovu Boha, radšej uctievali kresťanskú verziu mýtickej, babylonskej Trojice – s Ježišom ako najvýznamnejšou časťou trojice – s tými, ktorí „nechávajú uctievanie Jehovu“ (odpadlíctvo) musia to byť tí kresťania, ktorí skutočne uctievali a nasledovali Jehovu – napríklad svedkovia Jehovovi. Ak je to však pravda, ako by teda mohol nejaký kresťanský svedok Jehovov vzdať hold súčasným modlám, ktoré dnes predstavujú Baala alebo Molecha? V tejto súvislosti 15. februára 2001, Strážna Veža uverejnila sériu študijných článkov o Sofniášovi. V komentári k už citovanému veršu Strážna Veža uvádza:

„Jehovova ruka sa natiahla proti ľudu Júdu a Jeruzalemu. Bol odhodlaný prerušiť smrť uctievateľov boha kanaánskej plodnosti Baala … Bol by rozpútaný aj Boží hnev proti tým, ktorí sa snažia zmiešať skutočné uctievanie s falošným náboženstvom ‘prísahou prisahajúcou Jehovovi a Malcamovi’. Malcam je možno iné meno pre Molecha, hlavného boha Ammonitov. Uctievanie Molecha zahŕňalo detskú obetu … To všetko nám môže dobre pripomínať Kresťanstvo, ponorené do falošného uctievania a astrológie. A jej úloha pri obetovaní miliónov životov na oltári kňazských vojen je skutočne ohavná!“ Prirovnávanie diabolskej praxe detskej obete k účasti Kristovho kresťana na krvavých vojnách nie je vskutku vhodným porovnaním, pretože aj Izraeliti bojovali vo vojnách, ktoré boli sankcionované Bohom Jehovom – často proti samotným veriacim Baala a Molecha a iných pohanských božstiev. A občas Jehova dokonca sankcionoval popravu žien a detí ako tých, ktorí sa venujú falošnému uctievaniu. Okrem toho vojaci sú ťažko porovnateľní s bezmocnými deťmi, ktoré boli na oltári kruto obetované krvilačému bohu Molechovi.

Vhodnejším porovnaním s démonickým rituálom obete dieťaťa je pedofília, ktorú praktizujú niektorí z kresťanských duchovných – najmä katolícki kňazi. Aj keď obete pedofílie nie sú doslova obetované démonom, rovnako ako chudobní nešťastníci v minulosti, akoby ich detská nevinnosť bola obetovaná navždy! Vzhľadom k tomu, že démoni boli pôvodne spravodliví anjeli, ale opustil svoje riadne príbytky v nebi, aby mal sexuálne vzťahy s bytosťami iného druhu, neprirodzené sexuálny akt medzi dospelým a dieťaťom napodobňuje tieto démonicke zvrátenosti, kde je väčší dominujúci menšieho. Satanský duch, ktorý kedysi povýšil Molecha na obetu nevinných detí, má v modernej dobe so zlým duchom pedofílie rovnaký vplyv. Poškodenie nevinnej obete sexuálneho zneužívania je v niektorých ohľadoch viac kruté a určite trvá dlhšie, ako keby boli skutočne zabité a ponúknuté plameňom Molechovho oltára.

Mnoho obetí sexuálneho zneužívania detí trpí celoživotnými emočnými a psychologickými problémami. Niektoré obete dokonca spáchajú samovraždu po dlhých rokoch duševnej úzkosti. V tomto ohľade, že konečný výsledok je rovnaký, ako keby skutočne bol venovaný k ohňu. Kým kresťanské cirkvi určite mali škandály so zneužívaním detí, Organizácia Strážna Veža bola tiež zvádzaná, aby tolerovala obete sexuálnej nevinnosti a čistoty malých detí démonmi. Pravdepodobne veľa takýchto svedkov bude urazených takýmto výrokom, ale najskôr zvážte Boží názor.

Ktorí sa držia učenia Balaama 

Izraeliti boli predstavení k uctievaniu Baala ešte predtým, ako vstúpili do zasľúbenej zeme. Stalo sa tak na pláňach Moab s prefíkaným Balámom, ktorý radil kráľovi Balákovi, aby využíval moabitské ženy ako prostitútky na zvádzanie izraelských mužov k sexuálnej nemorálnosti a modlárstve. Tragicky, to fungovalo! Historická správa v 4. Mojžišovej 25: 1-3 hovorí: Keď Izrael býval v Šittime, ľud začal smilniť s Moábkami. Tie pozývali Izraelitov, aby s nimi obetovali ich bohom, a oni sa zúčastňovali obetných hostín a klaňali sa ich bohom. Tak sa Izraeliti pripojili k uctievaniu Baala z Peoru a Jehova sa na nich veľmi rozhneval.” Je pravda, že pri tejto konkrétnej príležitosti nie je zmienka o detskej obeti; význam pádu Izraela do uctievania Baala sa však nachádza v knihe Zjavenie. Tam Ježišov inšpirovaný list pre zhromaždenie pomazaných kresťanov v Pergamume ukazuje, že Balám má duchovného náprotivku, ktorý je počas Kristovho dňa nažive a je v Kristovom zhromaždení. V Zjavení 2:14 hovorí Pán Ježiš ku kongregácii a povedal: “Mám však proti tebe niekoľko vecí: Máš tam ľudí, ktorí sa držia učenia Balaama. Ten učil Balaka zvádzať Izraelitov, aby jedli mäso obetované modlám a dopúšťali sa nemravnosti.” 

Historický Balám nebol obyčajný človek. Bol to veľký, skvelý človek. Niekoľkokrát hovoril so samotným Bohom Jehovom! Napríklad čítame: Boh prišiel k Balaamovi a spýtal sa: „Kto sú tí muži u teba?“ Balaam povedal pravému Bohu: „Poslal ich ku mne moábsky kráľ Balak, Cipporov syn, so slovami:” – 4. Mojžišova 22:9, 10. A opäť v 22. verši: “A Boh sa rozhneval, že Balaam šiel. Jehovov anjel sa mu postavil do cesty, aby mu zabránil ísť ďalej. Balaam šiel na svojej oslici a sprevádzali ho dvaja sluhovia.” A znova v 4. Mojžišovej 23:16: “Jehova sa zjavil Balaamovi, vložil mu do úst svoje slová a prikázal mu: „Vráť sa a všetko to Balakovi povedz.“ Balám bol dokonca požehnaný Božím svätým duchom v jednom bode, ako sa to hovorí v 4. Mojžišovej 24: 2-3: Keď Balaam zdvihol zrak a videl Izrael utáborený podľa kmeňov, spočinul na ňom Boží duch. A vyslovil tieto prorocké verše: „Výrok Balaama, Beorovho syna, výrok muža, ktorému sa otvorili oči,” Balám sa tiež inšpiroval, aby povedal sám o sebe: „Vystúpenie toho, kto počuje Božie výroky a toho, kto pozná znalosti Najvyššieho – víziu Všemohúceho, ktorého videl zatiaľ čo padajú s odkrytými očami … “

Ide o to, že Balám poznal Jehovu. Prinajmenšom vedel, že Jehova nebude tolerovať Baalovo uctievanie medzi jeho ľudom. Potom, čo nedokázal prekliať Izraelitov, Balám vynaliezavo radil Balákovi, aby naviedol Boží ľud k nevernosti, pretože vedel, že Jehova bude urazený. Avšak učenie Baláma nebolo určené na to, aby lákalo každého slobodného izraelský muža na smilstvo. To nebolo potrebné, aby vyprovokovalo Jehovu, aby odventiloval svoj hnev na národ. Balám očividne vedel, že Jehovov hnev môže byť rozrušený, aj keby sa do bacchanálie skutočne zapojilo aj relatívne malé množstvo izraelských mužov – a ak by vedenie pasívne tolerovalo taký hriech. Je to zrejmé z toho, že zničenie Izraela bola zastavené až potom, čo kňaz menom Pinchas podnikol kroky a popravil dvoch smilníkov.

Rovnako ako Ježiš hovoril o tých v kongregácii Pergame, ktorí „pevne držali učenie Baláma“, kresťanskí spisovatelia, apoštol Peter a Júda, varovali veriacich, aby boli na pozore pred tými falošnými učiteľmi, ktorí „sa ponáhľali do chybného kurzu Baláma za odplatu.” Títo ľudia číhajú ako ‘kamene skryté pod vodouich zrada ukrytá pred nič netušiacimi! Dôvod, prečo pre kresťanov predstavujú také duchovné nebezpečenstvo, je ten, že Balámovci sú dôveryhodnými staršími a vodcami, ktorí sa hostia spolu s Božím ľudom. Je to zrejmé z ďalších komentárov Júdu, ktoré ich označujú ako: Sú pastiermi, ktorí bez bázne pasú sami seba. Sú oblakmi bez vody, ktoré sú hnané vetrom sem a tam. Sú stromami, ktoré sú na jeseň bez ovocia, stromami, ktoré úplne odumreli a boli vytrhnuté aj s koreňmi. Sú divokými morskými vlnami, ktoré vyvrhujú svoje hanebné skutky ako penu, bludnými hviezdami, ktoré navždy zostanú v tej najčernejšej tme.” – Júda 12, 13.

„Pastieri, ktorí sa živia“, sú evidentne samoobslužnými staršími v kongregácii a možno sa dokonca predstavujú ako jeden z pomazaných verných otrokov. Zdá sa, že ich prirovnanie k „hviezdam bez stanoveného kurzu“ naznačuje, že predstavujú duchovných vodcov, ale ich „vedenie“ je rovnako nespoľahlivé ako navigácia sledovaním putujúcej hviezdy na oblohe. Rovnako ako sa Ježiš pýtal farizejov, ako si myslia, že sa chystajú uniknúť rozsudku Gehenny, zvláštny opis ich „dvojnásobnej smrti“ musí znamenať, že ich priebeh zrady im už priniesol rozsudok druhej smrti. Pretože tento súd je vyhradený aj pre zlých otrokov Kristových ilustrácií, „učenie Baláma“ musí nakoniec vychádzať od nich!

Trpíš tú ženu Jezábel

Ďalším notoricky známym uctievateľom Baala bol kráľovná Jezábel. A Ježiš ju tiež spomína ako zlý vplyv v zhromaždení počas Pánovho dňa. V Zjavení 2:20 sa Pán Ježiš obracia na svoje zhromaždenie a hovorí: Ale mám proti tebe to, že trpíš ženu Jezábel, ktorá o sebe hovorí, že je prorokyňa, a učí a zvádza mojich otrokov, aby sa dopúšťali nemravnosti a jedli mäso obetované modlám.” Pri komentovaní významu verša Strážna Veža slobodne pripúšťa, že každý rok sú zo zhromaždení vylúčené desiatky tisíc svedkov Jehovových za praktizovanie rôznych foriem sexuálnej nemorálnosti. To je však v súlade s tým, čo Pavol odporučil zborom, aby urobili neľútostným smilníkom vo svojom strede; keď povedal: „odstráňte bezbožného človeka zo seba.“ Nie je preto pravdepodobné, že Ježiš odsúdil Jehovových svedkov za tolerovanie tohto konkrétneho aspektu nemorálnosti. Nech už je to akokoľvek, ako sa má zaobchádzať s pedofilmi zneužívajúcimi dieťa? Môže sa Strážna Veža pochváliť tým, že očistila bezbožných pedofilov z organizácie s rovnakou horlivosťou, ako odradila desiatky tisíc mladých dospelých a tínedžerov?

Ježiš ďalej hovoril o Jezábel: Dal som jej čas, aby robila pokánie zo svojej nemravnosti, ale ona nechce. Postihnem ju chorobou a tých, ktorí s ňou cudzoložia, postihnem veľkým utrpením, ak nebudú robiť pokánie zo skutkov, aké páchala ona. Jej deti zabijem smrteľnou chorobou, aby všetky zbory spoznali, že skúmam srdce a najtajnejšie myšlienky a že každému z vás odplatím podľa vašich skutkov.” . Zjavenie 2:21-23. Berte na vedomie skutočnosť, že Ježiš toleruje „Jezábel“ a jej milencov až do výšky, kým ona a jej deti nepadnú „do veľkého súženia“, zrejmé, že počas veľkého súženia! To znamená, že nemorálny Jezábelský vplyv existuje v Božej domácnosti až do momentu, keď ho Kristus odstráni – natrvalo! Nepochybne to bude, keď Kristus očistí duchovný chrám svojho Otca. Ide o to, že Ježiš sám nenávidí nielen smilníkov. Kristus trestá aj tých, ktorí „tolerujú tú ženu Jezábel“ a učenia Baláma. Pretože frakcie Baláma aj Jezábel v kongregáciách propagujú nejakú formu modlárstva medzi pravými Kristovými učeníkmi, očividne s určitým stupňom úspechu, mohlo by to byť tak, že druh modlárstva, ktorý propagujú, je modlárstvo samotnej organizácie Strážnej Veže? Zvážte niekoľko relevantných skutočností.

Je nepopierateľnou skutočnosťou, že tak dôvtipné, ako aj nenápadné postupy politiky Strážnej Veže umlčal obete pedofílie a ich rodiny, aby nedošlo k škandalizácii organizácie. Dôvodom bolo vždy to, že o takej škaredosti by nikto nemal vedieť, aby „nespôsobil výčitku Jehovovi“. Existuje teda silný sklon k utajovaniu – čo zjavne slúži záujmom páchateľov trestných činov proti deťom. Teraz je tiež vecou verejnej správy, že Strážna Veža odrádza starších od toho, aby informovali zhromaždenie, keď je podozrivý alebo dokonca známy sexuálny dravec v jeho strede, čím vystavuje viac detí riziku, že sa stanú obeťami. Aj keď je pedofíl vylúčený, zhromaždenie nie je informované prečo! Aj keď každý zbor svedkov Jehovových má oprávnenie mať časti, ktoré sa venujú špecificky „miestnym potrebám“ zboru, zriedkakedy starší využívajú také príležitosti, aby varovali zhromaždenie, keď je podozrivý pedofil v ich strede. Bezpochyby je potrebné zachovať predstavu organizácie ako „duchovného raja“, ako blaho a bezpečnosť detí. Takéto zlé úvahy viedli zhromaždenia k tolerovaniu určitej formy baalizmu. Vyvolávajúc tak meno Jehova tak, že obetiam hovoria, aby „počkali na Jehovu“, aby sa dosiahla spravodlivosť, akoby kongregácie posväcovali obetovanie dieťaťa démonickej praxi pedofílie. Nedá sa povedať, že takíto muži prisahajú prísahu Jehovovi aj Molechovi?

Je iróniou, že skutočný škandál so zneužívaním detí nepriniesol takú úroveň pohany na meno Jehovovo, ako poľutovaniahodný spôsob, ktorým vedenie svedkov Jehovových vyriešilo tento problém. Možno je najväčšou iróniou to, že tí, ktorí obetovali zneužívané obete prázdnymi frázami, ako napríklad „počkajte na Jehovu“, sa po skončení čakania ocitnú pod Božím súdom. Rozsudok, ktorý Jehova konečne vykonal proti Jeruzalemu, bol v súlade s tým, čo bolo uvedené v zákone v 3. Mojžišova 20: 3-5: Ja sám ho zavrhnem a usmrtím ho, lebo dal niekoho zo svojich potomkov Molochovi a tak poškvrnil moje sväté miesto a znesvätil moje sväté meno. Keby ľud krajiny úmyselne zatváral oči pred tým, že ten muž dal svojho potomka Molochovi, a neusmrtil by ho, ja sám zavrhnem toho muža a jeho rodinu. Usmrtím jeho i všetkých, čo s ním uctievajú Molocha.”

V dňoch Sofoniáša ľudia zjavne zámerne ignorovali detskú obeť, ktorá sa odohrávala medzi nimi. Ich nedodržiavanie zákona spôsobilo, že všemohúci Jehova konal vo vlastnom mene. Jehovov zmysel pre spravodlivosť ho prinútil vykonať ľudskú obetu zničením kňazov Bála. Sodoniáš 1: 7-9 znie: Mlčte pred Zvrchovaným Pánom Jehovom, lebo Jehovov deň je blízko. Jehova pripravil obeť a posvätil tých, ktorých pozval. „Ja, Jehova, v deň svojej obete potrestám kniežatá, kráľových synov a všetkých, čo sa obliekajú ako ľudia z cudzích národov. V ten deň potrestám všetkých, ktorí sa pohybujú v blízkosti trónu, ktorí plnia dom svojho pána násilím a podvodom.” Kniežatá a kňazi Báalovi v „cudzom oblečení“ musia zodpovedať frakcii Baláma a Jezábel, ktorá existuje v zhromaždení počas Pánovho dňa. Uisťujeme vás, že Jehova podobne podnikne kroky proti agentom Baala v rámci organizácie Jehovových svedkov, aby posvätil svoje meno pred zneuctením.

Muži ktorí tuhnú na svojej usadenine

Vykonávanie Božieho súdu je vždy dôsledné. Keď bol Jeruzalem zničený, bolo to, akoby Boh starostlivo prehľadal mesto, aby vykorenil a zničil každého neveriaceho a trpiaceho muža. Boh je v dokonalej pozícii, aby znovu vykonal tento súd, pretože vidí do srdca každého človeka. Preto Sofoniáš 1:12 uvádza: V tom čase prehľadám Jeruzalem s lampami a potrestám tých, ktorí sú spokojní sami so sebou (ktorí tuhnú na svojej usadenine) a v srdci si hovoria: ‚Jehova neurobí nič dobré ani zlé.‘” Čo ilustrujú tí muži, ktorí sú ako usadenina ukrytí na dne sudu vína? Strážna Veža naznačuje, že Jehova dôkladne vyhľadá svetské Kresťanstvo s cieľom nájsť a odstrániť zlých jednotlivcov. Ale to nedáva zmysel; nie je to ani v súlade s Písmami! Ako samotná Strážna Veža učí, Božím cieľom bolo vytiahnuť ľudí z Kresťanstva pred jeho zničením. Ak má byť teda Kresťanstvo úplne zničené, prečo by musel Boh starostlivo hľadať tieto inštitúcie, aby hľadal a zničil neveriacich ľudí?

V Ježišovom liste kongregácii v Tyatire, samotnej kongregácii, ktorá tolerovala vplyv Jezábel, spoznali, že Ježiš „prehľadáva obličky a srdcia“, aby určil ich odmenu. V súlade s tým tí, ktorí sú označovaní ako „stuhnutí na svojich usadeninách“, primerane ilustrujú tých jednotlivcov, ktorí sa skrývajú hlboko v Kristovej kongregácii – ako usadenina na spodku kalného vína, ktorí sú vlažní vo svojich prejavoch a predpokladajú, že nikdy nebudú povolaní k zodpovednosti. Ich príslovie v ich srdciach: „Jehova nebude činiť dobre a nebude činiť zle,“ odhaľuje, že poznajú Jehovu rovnako ako Balám, ale nepredpokladajú, že Boh skutočne splní svoje sľuby alebo hrozbu trestu. Sú neveriaci.

Aj keď títo ľudia mohli slúžiť mnoho rokov služby, dokonca prispievajúc k rastu Božej organizácie, keď príde čas na odmenu svojim otrokom, Jehovov úsudok je taký, že: Ich bohatstvo bude vydrancované a ich domy budú zničené. Postavia si domy, ale nebudú v nich bývať, vysadia si vinice, ale víno z nich nebudú piť.” – Sofoniáš 1:13. Sú ako bezbožní a pomalí otroci, ktorým boli zverené majetky ich pána, ale ktorí sa v konečnom súde ukážu byť neverní duchovným bohatstvám, ktoré im boli zverené. Kristus ich zbaví ich bohatstva a vyhodí ich zo svojej služby. Ako povedal Ježiš v súvislosti s rozsudkom o zlých otrokoch: „Tam bude plač a škrípanie ich zubov.“

Bojovník bude zúfalo kričať

V súlade s rozsudkom plaču a škrípania zubov uvaleným na neveriaceho a zlého otroka, vyhlasuje Zefaniáš tú istú vetu úzkosti pre neverných služobníkov Jehovových v Jeruzaleme, kde čítame Sofoniášovi 1: 10, 11: V ten deň,“ hovorí Jehova, „bude počuť krik od Rybnej brány, nárek z druhej štvrte mesta a veľký hrmot z pahorkov. Nariekajte, obyvatelia Makteša, veď všetci obchodníci boli vyhladení, všetci, ktorí vážia striebro, boli zničení.” Staroveké mesto Jeruzalem malo dvanásť brán, rovnako ako symbolický Nový Jeruzalem Zjavenia, ktoré predstavuje oslávené kráľovstvo Božie po Armageddone. Zdá sa, že „výkrik z Rybej brány“ symbolizuje úzkosť tých, ktorých duchovné dielo v kráľovstve je spaľované počas Jehovových dní.

Na rozdiel od učenia Strážnej Veže, že Kristus v roku 1918 vraj pravdepodobne čistil Boží duchovný chrám; „veľký deň Jehovov“ s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde tak jednoznačne. Skutočným očistením Božieho chrámu od zla, ktorý v ňom prebýva, musí byť určite to, čo predpovedá nasledujúci pasáž Sofoniáša: Jehovov veľký deň je blízko! Je blízko a rýchlo sa približuje! Zvuk Jehovovho dňa je desivý, i bojovník v ňom bude zúfalo kričať. Ten deň je dňom zúrivosti, dňom tiesne a úzkosti, dňom búrky a spustošenia, dňom tmy a temnoty, dňom mrakov a hustej temnoty, dňom trúbenia na rohu a bojového pokriku proti opevneným mestám a proti vysokým rohovým vežiam.” – Sofoniáš 1:14-16.

Ako Ježiš predpovedal, Jehovov rozsudok o jeho vlastnom dome sa objavuje pri uzavretí systému vecí, ktorý sa okrem iného vyznačuje globálnym bojom. Počas zmätku vojny Ježiš predpovedal, že Božie sväté miesto sa stane pustým. To je zrejme to, čo je uvedené vo verši vyššie. Deň „búrky a púšte … proti opevneným mestám a proti rohovým vežám“ je odkazom na pozemskú viditeľnú Organizáciu Jehovu. Počas spustošenia svätého miesta je, keď „mocný muž zúfalo zakričí“ Sofoniáš 1:18 pokračuje: Ani ich striebro, ani ich zlato ich nezachráni v deň Jehovovho hnevu. Plamene jeho hnevu pohltia celú zem, lebo zničí všetkých obyvateľov zeme a ich koniec bude hrozný.“

Ak existuje pochybnosť o tom, že takýto rozsudok sa týka kresťanského zhromaždenia, vydá kresťanský spisovateľ Jakub takmer rovnaké varovanie, aké sa nachádza v Sofoniášovi. Jakub 5: 1-3, adresovaný pomazaným kresťanom dvanástich kmeňov duchovného Izraela, hovorí: Počúvajte, vy bohatí, plačte a nariekajte nad pohromami, ktoré na vás prichádzajú. Vaše bohatstvo zhnilo a vaše šaty zožrali mole. Vaše zlato a striebro zhrdzavelo a tá hrdza bude svedčiť proti vám a zožerie vaše telo. To, čo ste si nahromadili, bude v posledných dňoch ako oheň.”

Národ ktorý sa nehanbí

V Sofoniášovi 2: 1-3, Jehova Boh stanoví pred svojím zbožným národom požiadavky, aby jednotlivci dosiahli spasenie počas veľkého súženia: Zhromaždite sa, zhromaždite sa, ľudia z národa, ktorý sa nehanbí. Kým nebude vykonaný rozsudok, kým deň neuletí ako plevy, kým proti vám nevzplanie Jehovov horiaci hnev, kým na vás nepríde deň Jehovovho hnevu, hľadajte Jehovu, všetci mierni zeme, vy, ktorí dodržiavate jeho spravodlivé zákony. Usilujte sa o spravodlivosť, buďte mierni. ravdepodobne budete ukrytí v deň Jehovovho hnevu.” Strážna Veža identifikuje kresťanstvo ako „národ, ktorý sa nehanbí“. Ak je to tak, v akom zmysle potom Boh očakáva, že sa zhromaždia, aby hľadali Jehovu? Podľa vyššie uvedeného verša je Božie nabádanie k pokorným obyvateľom „národa, ktorý sa nehanbí“, zamerané na  tých, ktorí konali svoje vlastné súdne rozhodnutie“.

To znamená, že Boh uznáva, že nie všetci obyvatelia národa sú rovnako vinní. Ďalšia zjavná nekonzistentnosť vo výklade proroctva Strážnej Veže je zjavná porovnaním Sofoniáša 3:5, ktorá znie: Jehova, ktorý v ňom prebýva, je spravodlivý, nekoná zlo. Ráno čo ráno oznamuje svoje súdy, sú ako denné svetlo, ktoré nikdy nezlyhá. Ale skazený nepozná hanbu.” V akom zmysle by mohol Jehova bývať uprostred Kresťanstva, aby verne – „ráno čo ráno“ – vedel oznamuje svoje súdy”? Strážna Veža, verne, neponúka komentár. Je zrejmé, že jedinou organizáciou, v ktorej by Boh sídlil „uprostred“, aby dal svoju vlastnú radu, je Kristovo zhromaždenie. Preto „národom, ktorý sa nehanbí“, musí byť organizácia, ktorá bola vybudovaná okolo kresťanského Izraela Božieho.

Z pohľadu Jehovu sa jeho vlastná organizácia stala vzpurným a utláčajúcim mestom – rovnako ako staroveký Jeruzalem, keď bol domovom bohoslužieb Jehovu Boha. Podobne „nespravodlivý“, ktorý „nepoznal hanbu“, musí byť súčasťou vedenia organizácie. Majú však represálni sudcovia a kňazi, ktorí vládnu nad skorumpovaným mestom opísaným v nasledujúcom verši, skutočne náprotivok v spoločnosti Strážna Veža?: Beda spurnému, poškvrnenému mestu, ktoré utláča svojich obyvateľov! Nepočúva, neprijíma napomenutie, nedôveruje Jehovovi, nepribližuje sa k svojmu Bohu. Jeho kniežatá sú ako levy revúce uprostred neho. Jeho sudcovia sú ako vlci, ktorí večer lovia a do rána nechajú len ohlodané kosti.” – Sofoniáš 3:1-3.

Ako sa uvádza na mnohých miestach v Biblii, Boh drží vodcov svojho ľudu na prísnejšej úrovni zodpovednosti. Takže proroci hovorili z jeho vznešeného hľadiska. Akým spôsobom však možno vládnucich kniežat a sudcov svedkov Jehovových považovať za „revúci levy“ a hltacích „večerných vlkov“ z pohľadu Jehovových? Strážna Veža ako príklad bezohľadnosti a tyrania zaviedla politiku spočívajúcu v úplnom odlúčení svedkov Jehovových pre určité trestné činy. Zdá sa, že to platí najmä pre tých, ktorí sa môžu podrobiť transfúzii krvi, vstúpiť do armády alebo, v prípade obetí sexuálneho zneužívania, ak náhodou hovoria s médiami. V prípade tých, ktorí sa zúčastňujú na transfúzii alebo sa pripájajú k armáde, sa Strážna Veža nechce prejaviť dotknutým vládam, ako by donucovanie svedkov Jehovových prinútilo vynútiť dodržiavanie nátlakom hrozbou vylúčenia. V skutočnosti je však disociácia rovnaká ako dištancovanie, iba bez súdneho vypočutia alebo práva na odvolanie. Strážna Veža tvrdí, že ktokoľvek, kto poruší určité zásady viery, sa automaticky dištancuje a už nie je jedným zo Svedkov Jehovových.

Disociácia sa použila proti obetiam zneužívania mužov vo Švédsku, ktorej prípad bol vysielaný v národnej televízii. Strážna Veža očividne považuje za akt odmietnutia viery, keď obeť pedofílie verejne odhalí zlo, ktorej sa dopustili v kongregácii. Staší jednoducho bez súdneho vypočutia akéhokoľvek druhu ani poradenstva prepustili brata zo zhromaždenia a dokonca mu hrozili, že zavolajú políciu, keď sa pokúsil vstúpiť do kráľovskej haly, aby sa zúčastnil na verejnej schôdzi. Strážna Veža sa stavia do pozície, že sa títo jednotlivci dobrovoľne dištancujú určitým postupom, aby sa predišlo tomu, že sa stanú bezohľadnými prenasledovateľmi obetí zneužívania. Aké zradné!

A ako vhodné je Jehovovo vypovedanie nedbanlivých pastierov v Ezechielovi 34:4: “Slabé neposilňujete, choré neliečite, ranené neobväzujete, zatúlané neprivádzate späť a stratené nehľadáte, ale vládnete nad nimi drsne a kruto.” Je zaujímavé, že Nikodém hovoril pred svojimi farizejmi, aby bránil Ježiša tým, že povedal: „náš zákon nesúdi muža, pokiaľ ho najprv nepočul a nezistil, čo robí, že? Zdá sa, že Strážna Veža má prijaté rovnaké nebiblické taktiky ako farizeji pri jednaní s tými, ktorých považuje za nepriateľov. Národ, ktorý sa skutočne nehanbí!

Kňazi porušujú môj zákon

Sofoniáš 3:4 ďalej hovorí: Jeho proroci sú bezočiví zradcovia. Jeho kňazi znesväcujú, čo je sväté, porušujú zákon.” Akým spôsobom znesvätili moderní kňazi Jehovovi, čo je sväté? Jedným zo spôsobov je zamestnávanie nekresťanských právnikov, ktorí zastupujú spoločnosť Strážna Veža. Najímanie mužov z celého sveta na obranu pravdy a zastupovanie pomazaných kresťanov na súde, často proti záujmom zneužívaných detí, znevažuje to, čo je sväté. Ďalším spôsobom, ako Betelitskí kňazi znesvätili sväté, je zneužívanie finančných prostriedkov určených na službu Kristovho kráľovstva, ako aj zamestnávanie kresťanských ministrov v neduchovných prenasledovaniach. Ako sa to stalo? Hlavne to bolo vydaním Prebuďte sa! časopisom.

Rozmýšľajte o tom, že Strážna Veža využíva dobrovoľnícke práce tisícok robotníkov na vytvorenie publikácie, ktorá má veľmi malú duchovnú hodnotu. Nielen to, ale milióny vydavateľov a priekopníkov, ktorí sú služobníkmi, ktorí sa venujú vydávaniu pravdy o Bohu a Kristovi, sú povinní využiť svoj čas, energie a zdroje na distribúciu miliónov kópií publikácií podobných časopisu Reader’s Digest. To neznamená, že Prebuďte sa! nie je poučné, len to, že väčšina článkov sa týka bežných vecí. Jeden by mohol ľahšie nájsť recept v Prebuťe sa! ako biblicky orientovaný článok. Je ťažké si predstaviť, že by apoštol Pavol riskoval svoj život len tak, že bude rozšírovať taký svetský časopis, aký sa nachádza v Prebuďte sa! Ao tomu tak je, ako môže Betel povedať, že sa na nich nevzťahuje Jehovov rozsudok v Ezechielovi 22:26: “Tvoji kňazi porušujú môj zákon a znesväcujú moje sväté miesta. Nerobia rozdiel medzi tým, čo je sväté, a tým, čo je obyčajné, neučia rozlišovať medzi nečistým a čistým, nedodržiavajú moje sabaty a ja som medzi nimi znesvätený.”

Ako opatrenie na zníženie nákladov nepochybne sa od roku 2006 časopis Prebuďte sa! znížil z dvojmesačnej na mesačnú publikáciu. Strážna Veža dokonca uviedla, že mesačné vydanie sa bude viac opierať o Bibliu, čo je priznanie, že Prebuďte sa! časopis má pochybnú duchovnú hodnotu. Po 50 rokoch tlačenia publikácie na verejnosti v mene Jehovu Boha je však pochopiteľné, prečo Jehova mohol obviniť svojich kňazov za to, že nerozlišovali medzi tým, čo je sväté, a tým, čo je bežné. Akým spôsobom sú jej „prorokmi neúnavní muži zrady“? Ako už bolo zdokumentované v kapitole s názvom Cudzí spoločníci, jeden aspekt zrady Strážnej Veže je evidentný v afére mimovládnych organizácií a ich pretrvávajúcom prekrytí.

Potom dám ľudu zmenu na čistý jazyk

Je tiež zrejmé, že veštci Strážnej Veže úmyselne prekrútili Písmo, aby podporili falošné učenie, podľa ktorého začal deň Jehovu v roku 1914. Jednou z významných čŕt podvodu Strážnej Veže je „zmena na čistý jazyk“. ktorú Sofoniáš predpovedal. Hovoria svedkovia Jehovovi prorocký „čistý jazyk“? V tejto súvislosti spoločnosť Watchtower 1. mája 1991 uviedla: „Čistý jazyk je Božia pravda, nájdená v jeho vlastnom Slove, v Svätých Písmach. Je to predovšetkým pravda o Božom kráľovstve, ktorá ľudstvu prinesie mier a iné požehnania. Čistý jazyk odstraňuje náboženské chyby a falošné uctievanie. Spája všetkých, ktorí to hovoria, v čistom a zdravom uctievaní živého a pravého Boha, Jehovu. Dnes je okolo 3 000 jazykov prekážkou porozumenia a stovky falošných náboženstiev pletú ľudstvo. Takže sme radi, že Boh dáva ľuďom zmenu tohto úžasného, čistého jazyka! “

Porozumenie Strážnej Veže je správne v tom, že „zmena v čistom jazyku“ symbolizuje Boha, ktorý očisťuje svoj ľud od náboženských chýb a klamstva. Došlo však už k zmene alebo je to niečo, čo Boh v budúcnosti vykoná? Keďže táto publikácia už poskytla nezvratný dôkaz o tom, že doktrína Strážnej Veže o roku 1914 a o parousii je úplným výmyslomu, ako sa môže Správny Orgán čestne pochváliť tým, že učil pravdu – „najmä pravdu o Božom kráľovstve“? Samotná skutočnosť, že takíto muži arogantne tvrdia, že učia pravdu, je dôkazom toho, že je potrebná zmena – zmena vedenia, ktorá príde. A to je presne to, čo Boh poskytne. Strážna Veža napriek svojim zjavným chybám a korupcii trvá na tom, že prorokovaná zmena sa už uskutočnila. Napríklad 1. apríla 1991, Stáť strážnej veže :

Sofoniáš 3: 9, ktorý poukazuje na naplnenie proroctva v určitom časovom období, hovorí: „Potom dám ľudu zmenu na čistý jazyk.“ Kedy je to? Verš 8 odpovedá, že Jehova „zhromažďuje národy“ pred tým, ako na nich „vyleje svoj pálivý hnev“, a dáva pokorným ľuďom zeme zmenu na čistý jazyk.“

Ale ôsmy verš a okolité texte skutočne naznačujú, že predpovedateľná zmena príde pred tým, ako Boh vylieva svoju zlosť-a ko predpokladá Strážna Veža? Vôbec nie! Ôsmy verš hovorí, že k zmene dochádza súčasne s vyjadrením Božieho súdu, nie skôr. Sofoniáš 3: 8-9 znie: ‚Preto ma očakávajte,‘ hovorí Jehova, ‚až do toho dňa, keď prídem vziať korisť. Lebo mojím rozhodnutím je zhromaždiť národy, zvolať kráľovstvá, aby som na ne vylial svoje rozhorčenie, všetok svoj planúci hnev. Lebo plamene môjho hnevu pohltia celú zem. Vtedy zmením národom jazyk na čistý, aby mohli všetci vzývať Jehovovo meno a slúžiť mu plece pri pleci.‘” Proroctvo jasne uvádza, že zmena k čistému jazyku nastane v deň keď prídem vzieť korisť“ teda počas súdneho obdobia – počas súženia. „Vtedy“ – v priebehu vykonávania Jehovovho „súdneho rozhodnutia“ – je to, keď nastane zmena – aspoň to hovorí Biblia!

V súlade so skutočnosťou, že deň Jehovu a prítomnosť Krista dokazuje vypuknutie globálnej vojny, predchádzajúce verše, Zefaniah 3: 6-7, hovoria: „Vyhladil som národy, ich rohové veže spustli. Zničil som ich ulice, nikto nimi neprechádza. Ich mestá zostali ležať v troskách, vyľudnené, bez obyvateľa. Povedal som mestu: ‚Maj bázeň predo mnou, prijmi napomenutie,‘ aby jeho domov nebol zničený, keď ho budem volať na zodpovednosť za jeho hriechy. Ale oni konali ešte skazenejšie.” Sofoniáš 3:11-13 ďalej uvádza, že „zmena čistého jazyka“ nastane v dôsledku ohnivého súdu Jehovovho, ktorý očistí drzých kňazov a povýšených sudcov, aby ďalej potvrdil pravdu o tom, kedy nastane zmena. uprostred Božieho zhromaždenia; tí, ktorí „s chúlostivým jazykom“ sú tí, ktorí by zviedli Jehovových svedkov k presvedčeniu, že Boh sa už stal kráľom.

Na rozdiel od všetkého, čo Strážna Veža kedy zverejnila, veľké očistenie bude bezprostredne predchádzať pokornému konečnému zdedeniu zeme. Zephaniah 3: 11-13 znie: V ten deň sa už nebudeš musieť hanbiť za všetky svoje skutky, ktorými si sa proti mne búrilo, lebo odstránim z tvojho stredu pyšných chvastúňov a už nikdy sa nebudeš vyvyšovať na mojom svätom vrchu. Ponechám v tvojom strede pokorný a mierny ľud, ktorý bude hľadať útočisko v Jehovovom mene. Tí, ktorí zostanú z Izraela, nebudú konať nič zlé, nebudú klamať, v ich ústach sa nenájde podvodný jazyk. Budú sa pásť a odpočívať a nikto ich nevyľaká.“ „Povýšení chvastúni“ je výstižným opisom vedenia svedkov Jehovových. Sú to oni, ktorí sa sami seba prehlisali, že sú „verní a diskrétni” ktorí sa môžu pochváliť tým, že už boli menovaní vo všetkých veciach pána!?

Sú to oni, ktorí šikovne prekrútia pravdu, aby podporili svoje klamstvá a ktorí „zložitým jazykom“ dokázali presvedčiť milióny dôverujúcich pokorných ľudí, že samy hovoria pravdu o Bohu. A rovnako ako povýšení farizeji, ktorí sa zaoberajú najviac nemilosrdne s kýmkoľvek, kto im nedáva slávu a najmä obete zneužívania detí! Ale prichádza ich deň – Jehova ich vytrhne z trónu. Jehova očistí tých, čo sú nadšení, zo stredu svojho ľudu, zo svojej „svätej hory“. Skutočnosť, že tento rozsudok bude vykonaný na Spoločnosti Strážnej Veže, je zrejmá zo skutočnosti, že pokorní ľudia, ktorí prežijú ohnivú výpoveď, „sa skutočne ukrývajú v mene Jehovovom“. Inými slovami sú pozostalými svedkami Jehovovými. Pravda je, že Jehova sa ešte nestal kráľom. Jeho kráľovská loď sa nakoniec stane realitou, keď zo svojej organizácie odstráni nezákonný prvok a očistí svoj ľud od všetkých nečistôt. Potom, a iba potom dostanú ostatní, pokorní, „zmenu v čistom jazyku“.

V tom okamihu je rozsudok ukončený a Jehova vládne nad svojím ľudom, ako to vyplýva z záverečných slov Sofoniášovho proroctva: Jasaj, sionská dcéra! Víťazoslávne volaj, Izrael! Raduj sa a jasaj z celého srdca, jeruzalemská dcéra! Jehova zrušil rozsudky nad tebou, zbavil ťa tvojho nepriateľa. Jehova, kráľ Izraela, je s tebou, už sa nebudeš báť ničoho zlého. V ten deň povedia Jeruzalemu: „Neboj sa, Sion, nestrácaj odvahu! Jehova, tvoj Boh, je s tebou, ako silný bojovník ťa zachráni. Bude nad tebou jasať s veľkou radosťou, pocíti pokoj, keď ti prejaví lásku, bude sa z teba tešiť s radostnými výkrikmi.” – Sofoniáš 3:14-17.

Jehova určite nemá v úmysle odstrániť svoje rozsudky nad Babylonom Veľkým alebo odvrátiť sa od nepriateľov falošného náboženstva! A rovnako určite nebude Jehova vládnuť ako kráľ uprostred svtského Kresťanstva! Boh odstráni svoje súdy od svojho ľudu – ale iba potom, keď budú ponížení. Jehova „mlčí vo svojej láske“ – to znamená, že Boh už nebude mať žiadne tvrdšie slová obvinenia! Pohroma, ktorú Jehova Boh dovolí, aby postihla jeho ľud, dosiahne svoj zamýšľaný účel. Spáli ľudí bez viery a nadutých, arogantných uprostred Božieho zhromaždenia a vytvorí ľudí, ktorí sa skutočne boja Boha a veria v neho. Boh sa potom stane „radostným nad tebou so šťastnými výkrikmi“!