„Ľudstvo vstúpilo do obdobia súdneho konania … rozsudok vyznaných kresťanských organizácií, ktorý je zjavný od  začiatku ‘posledných dní’, sa začal zabíjaním v prvej svetovej vojne.“ April 1. 1996, Strážna Veža.

Niekoľko mesiacov po tom, ako bol Jánom Krstiteľom ponorený do vôd Jordánu, Ježiš vykonal svoj prvý pobyt v Jeruzaleme ako Mesiáš. Keď prišiel na veľkonočný sviatok, Ježiš vošiel na chrámové nádvorie, vyhodil obchodníkov a prevrátil stoly peňazomencov, ktorí tam zriadili obchod, a povedal im: “Odneste odtiaľto tieto veci! Prestaňte z domu môjho otca robiť obchod!“

Počas svojej poslednej cesty do Jeruzaléma, aj na slávnostnom veľkonočnom sviatku, ktorý v konečnom dôsledku viedol k jeho zatknutiu, súdu a poprave, Ježiš opäť vysťahoval páchateľov a obchodníkov z domu svojho otca. Niet pochýb o údive svojich učeníkov, bezprostredne pred očistením chrámu, keď Ježiš druhýkrát oznámil prichádzajúce zničenie Jeruzaléma aj chrámu. Uvedeným dôvodom je: “Pretože ste nerozpoznali čas, keď ste boli podrobení inšpekcii.“ Ako ustanovený Mesiáš bol Ježiš inšpektorom domu jeho Otca a kvôli ich poľutovaniahodnej nedôvere väčšina Židov touto kontrolou neprešla.

Bol však postavený nový chrám. Nie, žiadny iný chrám vyrobený z dreva a kameňov – tentoraz duchovný. Ježiš predtým hovoril o tomto novom ‘chráme’ pri príležitosti bezprostredne po tom, čo prvýkrát vyhodil peňazomencov z domu svojho otca; Keď Židia žiadali, aby od neho videli znamenie ako dôkaz svojej autority od Boha, Ježiš im povedal: “Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím.“ Židia samozrejme predpokladali, že Ježiš im hovoril o fyzickej štruktúre Herodesovho chrámu, preto odpovedali: “Tento chrám bol postavený za štyridsaťšesť rokov a ty ho postavíš za tri dni?“ Apoštol Ján, ktorý bol pravdepodobne svedkom rozhovoru, neskôr objasnil, čo vlastne Ježiš myslel. V Jánovi 2: 21-22 čítame: “Ale on hovoril o chráme svojho tela. Keď bol však vzkriesený z mŕtvych, jeho učeníci si pamätali, že to hovoril; a oni uverili v Písmo a príslovie, ktoré povedal Ježiš. “

Jehovovi svedkovia dobre vedia, že Ježiš nehovoril doslovne, keď hovoril o ‘chráme svojho tela’. Ježiš hovoril o skutočnosti, že tradičná forma bohoslužby zameraná na chrám v Jeruzaléme sa stala zastaranou. Po jeho zmŕtvychvstaní sa Ježiš sám stal ústrednou postavou v úplne novej podobe uctievania – v podstate sa stal sám chrámom alebo aspoň hlavným kameňom veľkej duchovnej organizácie podobnej chrámu. Apoštol Peter prirovnal Kristovo duchovné zhromaždenie k chrámu vyskúšaného pravého kameňa, keď napísal v liste 1. Petra 2: 4-6 a povedal: “Prichádzajúc k nemu ako k živému kameňu, to je pravda, ako ľudia, ale vyvolení, vzácni, s Bohom, vy sami ste tiež ako živé kamene stavaní v duchovný dom za účelom svätého kňazstva, aby ste obetovali skutočné duchovné obete prijateľné pre Boha skrze Ježiša Krista. Lebo je obsiahnuté v Písme: ‘Pozri! Položím v Sione kameň, vyskúšaný, základný kameň, vzácny; a nikto, kto v neho bude uplatňovať vieru, v žiadnom prípade sa nesklame’.“

Apoštol Pavol použil presne tú istú analógiu v Efezanom 2: 20-22, kde povedal: Boli ste vybudovaní na základe, ktorý tvoria apoštoli a proroci, a základným kameňom je sám Kristus Ježiš. V spojení s ním celá pevne pospájaná stavba rastie, aby z nej bol svätý chrám pre Jehovu. A v spojení s ním sa aj z vás spoločne stáva stavba, v ktorej Boh prebýva svojím duchom.” Rovnako ako sa doslovný chrám v Jeruzaléme dostal do súladu s nebeskou inšpekciou, Boh tiež skontroluje duchovný chrám na konci systému vecí. Apoštol Peter v skutočnosti naznačil, že všetky budúce chrámové kamene sú neustále pod Božím súdom. Preto Peter napísal toto: “Lebo je určený čas, aby súd začal domom Božím. Teraz, keď to začína najprv u nás, aký bude koniec tých, ktorí sa nepodriaďajú dobrej zvesti Boha?“

Podľa kontextu Petrovho listu je prenasledovanie, ťažkosti a utrpenie, ktoré prežívajú všetci kresťania, súčasťou procesu vytesávania a vyleštenia kameňa, ktorý Boh chcel pre budúcich členov svojej duchovnej štruktúry. Jehova popisuje svoj spôsob zaobchádzania so svojimi synmi v Hozeášovi 6: 5: „Preto ich budem musieť kresať prorokmi; Budem ich musieť zabíjať hovorením svojich úst. A súdy na vás budú ako svetlo, ktoré vychádza.“ Je však zrejmé, že hoci v určitom zmysle už určený čas na posúdenie domu Božieho začal už v prvom storočí a stále prebieha, Písmo predpovedá konečnú súdnu lehotu súbežne so záverom celého zlého systému vecí. Preto Peter v druhej kapitole toho istého listu napísal o budúcom dni inšpekcie, keď povedal: “Udržujte svoje správanie medzi národmi v poriadku, aby vo veci, v ktorej hovoria proti vám ako zločinci, mohli vďaka vaším dobrým skutkom, ktorých sú očití svedkami, oslavoviť Boha v deň, v ktorom ich navštívi.“ Logicky budúci ‘deň jeho inšpekcie’ je bezprostredným predbežným krokom k tomu, keď sa Jehova stane kráľom v plnom slova zmysle.

Podľa článku v Strážnej Veži citovanom v nadpise tejto kapitoly sa Jehova údajne stal kráľom v roku 1914 a krátko potom, podľa ich viery, sa rozsudok začal – nielen pre dom Boží, ale aj pre ‘vyznávané kresťanské organizácie’, ktoré sa postavili proti súdu. Strážna Veža navyše tvrdí, že Boh v rokoch 1918-1919 odsúdil všetkých z Veľkého Babylóna na súde, čo zahŕňa aj nekresťanské náboženstvá. Až v roku 1989 Strážna veža uviedla: “Do roku 1919 bolo zrejmé, že Jehova vyniesol rozsudok o Kresťanstve – a skutočne o každom falošnom náboženstve.“ Strážna veža, v rozpore so svojím vlastným učením, nerozlišuje medzi súdom, ktorý začína domom Božím, a obdobím súdenia svetových náboženstiev. Predpoklad Strážnej Veže, že do roku 1919 Boh vyniesol rozsudok nad všetkými náboženstvami, sa zakladá na skutočnosti, že hŕstka významných duchovných hláv kedysi nazývala Ligu národov ako ‘politické vyjadrenie Božieho kráľovstva na zemi’. Je však rozumné, aby sa Boží súd začal v rokoch 1918-1919? Navyše je to pravda? Najprv by však bolo najlepšie zistiť, čo sa má stať, keď Kristus príde na prehliadku duchovného domu svojho Otca; potom je lepšie určiť, či sa tieto veci už uskutočnili.

Malachiášovo proroctvo popisuje príchod Jehovovho posla do chrámu ľahko zrozumiteľným symbolickým spôsobom. Malachiáš 3: 1-4 znie: “Posielam svojho posla a ten predo mnou prečistí cestu. A náhle príde do svojho chrámu pravý Pán, ktorého hľadáte, a posol zmluvy, ktorého dychtivo očakávate. Určite príde,“ hovorí Jehova vojsk.„Ale kto znesie deň jeho príchodu a kto obstojí, keď sa objaví? Veď bude ako oheň taviča a ako lúh práčov. Sadne si a prečistí potomkov Léviho, tak ako tavič prečisťuje striebro. Prečistí ich ako zlato a striebro a budú ľudom, ktorý predkladá Jehovovi obetný dar tak, ako je to správne. Vtedy bude obetný dar Júdu a Jeruzalema Jehovovi príjemný, tak ako to bolo za dávnych dní a za dávnych rokov.” Príchod ‘posla zmluvy’ je očividne veľmi významnou udalosťou pri uskutočnení Božieho zámeru. Predpovedaný ‘posol zmluvy’ nemôže byť nikto iný ako Ježiš Kristus, pretože je poslom a sprostredkovateľom novej zmluvy s pomazanými kresťanmi. Jeho príchod ako tavič a čistič sa netýka jeho príchodu na Zem takmer pred 2000 rokmi.

Ako naznačuje vyššie uvedený verš, príchod posla je ‘pre rozsudok’. Počiatočná fáza rozsudku však nie je rozsudkom ľudstva všeobecne, ako sa uvádza v 1. apríli 1996, Strážnej Veže. Proroctvo hovorí o ‘synoch Leviho’ – inými slovami, očistenie sa týka pomazaného zhromaždenia Krista. Prirovnávajú sa k ‘Leviho synom’ – levitským kňazom – pretože majú slúžiť ako kňazi v Božom kráľovstve. Takže odpoveď na otázku, čo sa stane, keď Kristus príde na prehliadku Božieho duchovného domu, je odpoveď na to, že Ježiš začína dôkladné očistenie svojho zhromaždenia. Preto sa môže zdať čudné, že Strážna Veža v skutočnosti učí, že Malachiášovo proroctvo sa už splnilo. Strážna Veža uverejnila až v roku 2000 túto poznámku k tretej kapitole Malachiáša: Poukazovalo to na čas, keď Jehova Boh príde do svojho duchovného chrámu spolu s jeho ‘poslom zmluvy’, Ježišom Kristom. Zjavne sa to stalo na konci prvej svetovej vojny. Jehova skontroloval všetkých tých, ktorí tvrdia, že sú kresťania, a preosial pravých od falošných.“ (Zväzok I, komentár k Izaiášovi, strana 33)

‘Zjavne’ Kristus prišiel počas prvej svetovej vojny, aby zdokonalil a očistil svoj ľud? Na základe akých dôkazov zakladá Strážna Veža svoj odvážny predpoklad? Rovnaký komentár pokračuje: V roku 1919 sa z obdobia skúšania vynorili Jehovovi novodobí ľudia. Boli oslobodení z duchovného otroctva vo Veľkom Babylóne, svetovej ríše falošného náboženstva. Objasnilo sa rozlíšenie medzi týmto verným pomazaným zvyškom a odpadlým duchovným Kresťanstvom.“ Pravda, príchod posla súvisí s očistením Božích ľudí od ich vlastných chýb a duchovnej nečistoty. Keby však Ježiš Kristus prišiel ako predpovedaný čistič a tavič počas prvej svetovej vojny, potom by sme očakávali, že organizácia bude očistená od všetkej morálnej a duchovnej korupcie. Je to tak? Ďalšia otázka: Zatiaľ čo Strážna Veža tvrdí, že existuje jasný rozdiel medzi ‘verným pomazaným zvyškom a odpadlými duchovnými Kresťanstva’ – je to naozaj tak?

Napríklad po celé desaťročia Strážna Veža vinila Kresťanské duchovenstvo za ich politickú podporu OSN. Ako je však zdokumentované v kapitole „Čudní spoločníci”, spoločnosť Strážnej Veže sa tiež zapojila do tajného politického partnerstva s OSN, 10 rokov pôsobením v OSN ako mimovládna organizácia na pridruženej úrovni. Pretože Strážna Veža tvrdí, že je hlasom pomazaného zvyšku, jediným zjavným rozdielom medzi Kresťanstvom a pomazanými v tomto ohľade je to, že mnohé z kresťanských cirkví otvorene podporili Organizáciu Spojených národov, zatiaľ čo Strážna Veža tak urobila tajne – pokrytecky! Potom vezmite si otázku cudzoložstva: Malachiášovo proroctvo hovorí, že posol ‘sa stane rýchlym svedkom proti cudzoložníkom’. Toto je v súlade s knihou Hebrejom 13: 4, ktorá hovorí: “Boh bude súdiť smilníkov a cudzoložníkov.“ Takže, Ak sa Kristus stal ‘rýchlym svedkom’ proti tým, ktorí praktizujú cudzoložstvo už v roku 1918, ako je to, že dnes je v organizácii rozšírené smilstvo i cudzoložstvo? Dokonca aj Strážna Veža pripúšťa, že desaťtisíce svedkov Jehovových sú každoročne vylúčení kvôli sexuálnej nemorálnosti. Nespočetné množstvo ďalších žije dvojitým životom a nikdy sa nenašli. Akým spôsobom bol teda Kristus ‘rýchlym svedkom’ proti nim?

Nemorálne sexuálne vzťahy so súhlasom dospelých sú dosť zlé, ale v posledných rokoch boli tisíce detí v zhromaždeniach svedkov Jehovových obeťami zvrhnutých sexuálnych predátorov – pedofilných svedkov Jehovových. Horšie je, že mnohé z dospelých obetí a ich obhájcovia majú pocit, že za ochranu sexuálnych predátorov pred vystavením sú priamo zodpovedné pravidlá Strážnej Veže. Je neuveriteľné, že zatiaľ čo oddelenie pre styk s verejnosťou spoločnosti odsudzuje takéto zločiny proti deťom tvrdením, že metla pedofílie nie je medzi Jehovovými svedkami horšia, ako je situácia zistená v akejkoľvek inej náboženskej organizácii, Strážna Veža stále tvrdohlavo tvrdí, že je Jehovovou ‘čistou organizáciou’, ktorá bola odlíšená od pošpinených kresťanských náboženstiev. Mysliaci Jehovoví svedkovia by sa mali pýtať, prečo je Pán Ježiš Kristus takým neefektívnym tavičským čističom duchovného domu svojho Otca? Uprednostňovanou alternatívou k takémuto rúhaniu je, samozrejme, uznanie, že Kristus ešte neprišiel ako čistič! A je pravda, že Jehovovi svedkovia majú dosť ‘špinavého prádla’, ktoré si vyžaduje jeho pozornosť.

Odstránim všetku tvoju nečistotu lúhom

Čo znamená verš, ktorý hovorí: “A musí sedieť ako tavič a čistič striebra … a musí ich prečistiť ako zlato a ako striebro“? Na iných miestach v proroctve Jehova používa tú istú analógiu na ilustráciu toho, ako má v úmysle zošľachťovať svoj ľud voči neohrabaným nečistotám podobným troske. Napríklad Izajáš 1: 25-28 hovorí: Potrestám ťa, oddelím tvoju trosku ako lúhom, odstránim všetku tvoju nečistotu. Znova ti dám sudcov ako kedysi a radcov ako na začiatku. Potom sa budeš nazývať Mesto spravodlivosti, Verné mesto. Sion bude vykúpený právom a jeho ľud, ktorý sa vráti, bude vykúpený spravodlivosťou. Ale vzbúrenci a hriešnici spolu zahynú a tých, ktorí opúšťajú Jehovu, čaká záhuba.” Z informačného prieskumu Strážnej Veže o Písme sme informovaní, že lúh bielizne sa použil aj pri tavení kovov. Pri rafinérii striebra, aby sa oddelilo od základných kovov, ako je cín a meď, by niekedy rafinér hádzal lýtko do téglika, aby sa roztavené kovy plávajúce na povrchu spevnili. Tento materiál sa potom odstránil ako špinavá troska a zanechalo za sebou čisté roztavené striebro.

Strážna Veža, v skutku, aplikuje túto časť Izaiášovho proroctva na obdobie rokov 1918-1919. Porovnanie však jednoducho nie je v súlade s pravdou. Najzreteľnejším nedostatkom vo výklade Strážnej Veže je skutočnosť, že Jehova pôvodne dokončil zdokonaľovanie svojej národnej organizácie tým, že umožnil babylonským armádam, aby spôsobili úplné zničenie na ceste k judskému kráľovstvu. Tí, ktorí sa vzbúrili proti Jehovovi, boli jednoducho zničení. Boli odvedení, ako maličké trosky. Iba verný a prečistený zvyšok sa mohol vrátiť z babylonského vyhnanstva, aby znovu vybudoval a obýval Jeruzalém. Ako to však možno porovnať s tým, čo sa stalo v roku 1918? Naozaj neexistuje porovnanie. Aj keď je pravda, že medzinárodní biblickí študenti vtedy prešli intenzívnym obdobím nepokojov; napriek tomu krátke uväznenie ôsmich úradníkov Strážnej Veže sa nemôže porovnať s katastrofami, ktoré Jehova spôsobil pre Židov v piatom storočí a opäť v roku 70 n.l. Faktom je, že ani jeden z medzinárodných biblických študentov nestratil život v období, keď sa malo uskutočniť Jehovovo ohnivé očistenie. A ak bol Boží úžasný súd vykonaný v roku 1918, prečo je to tak, že protivníci a odpadlíci stále ‘neskončili’, ako to proroctvo popisuje?

Jehova použil rovnaké porovnania aj v Ezechielovom proroctve, kde čítame: Syn človeka, Izraeliti sú pre mňa už iba ako bezcenná troska. Všetci sa stali meďou, cínom, železom a olovom v peci, troskou po tavení striebra. Preto toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova: ‚Pretože ste sa všetci stali bezcennou troskou, zhrniem vás do Jeruzalema, ako sa zhŕňa striebro, meď, železo, olovo a cín doprostred pece, aby sa dúchaním do pahreby roztavili. Tak vás zhrniem vo svojom hneve, vo svojej zúrivosti a budem dúchať a roztavím vás. Zhrniem vás dohromady, budem na vás dúchať oheň svojej zúrivosti a roztavíte sa v ňom. Roztavíte sa v ňom, ako sa taví striebro v peci. Vtedy spoznáte, že ja, Jehova, som na vás vylial svoj hnev.‘“ – Ezechiel 22:17:22. Ako ďalší príklad interpretatívnej nekonzistentnosti, Strážna Veža aplikuje Izaiášovo proroctvo o ‘krutej troske’ na udalosti, ktoré postihli študentov Biblie v roku 1918, ale používajú Ezechielovo proroctvo na zničenie odpadlíckeho Kresťanstva počas konečného súženia. Ani prorocká interpretácia však nie je v súlade s Bibliou.

Apoštol Pavol podobne napísal o dni ohnivého procesu, ktorý je predurčený prísť na Kristovo zhromaždenie – zničí všetko, čo je podradné: Niekto na tomto základe stavia zo zlata, striebra a drahokamov a niekto z dreva, sena a slamy. No príde deň, keď sa ukáže, aké je dielo každého, lebo oheň odhalí všetko, a bude jasné, ako kto staval. Ak niečie dielo postavené na tomto základe vydrží, ten človek dostane odmenu, ak niečie dielo zhorí, ten človek utrpí škodu. On sám bude zachránený, ale bude to, akoby unikol z ohňa.” – 1. Korinťanom 3:12-15. Ilustrácia inšpirovaného apoštola úplne harmonizuje s Ezechielovym proroctvom. Je preto zrejmé, že všetci kresťania žijúci v čase Kristovej inšpekcie budú ‘skvapalnení’ vo vysokej peci Božieho horúceho hnevu. V obidvoch príkladoch zostanú po ukončení rozsudku iba drahé kovy. Nepochybne, dogma Strážnej Veže z roku 1914 bude v deň požiaru spálená ako obyčajné seno a strnisko.

Žiadny z Jehovových svedkov určite nie je natoľko neprimeraný, že bude trvať na tom, že sa už uskutočnil deň ohňa! V skutočnosti v kresťanskej histórii nie je nič, čo by zodpovedalo vzoru proroctiev. Rozumne teda nedošlo k ohnivému spúšťaniu a následnému obnoveniu antitypického Jeruzaléma. Nepochybné nechutné veci, ktoré spôsobujú púšť, budú nápomocné pri uskutočňovaní modernej paralely. Keď sa vrátime k Malachiášovmu proroctvu, zvážte rétorickú otázku, ktorú prorokovi položil: „Kto však bude pretrvávať v deň jeho príchodu a kto bude tým, komu sa zjaví?“ Ježiš tieto slová opakoval dvakrát, keď hovoril o súdnych procesoch spojených s jeho druhým príchodom. Napríklad, varujúc svojich učeníkov pred vážnosťou blížiaceho sa súženia, Ježiš povedal v Lukášovi 21: 34: “Lebo príde na všetkých, ktorí bývajú na tvári celej zeme. Zostaňte teda hore a neustále proste, aby ste uspeli v úteku pred všetkými týmito vecami, ktoré sa majú splniť, a stáť pred Synom človeka. “

Ani Strážna Veža neučí, že veľké utrpenie už prišlo ‘tvárou v tvár celej zemi’, ako predpovedal Kristus. Z tohto dôvodu ostáva vidieť, kto bude verne ‘stáť pred Synom človeka’. Prečo sa však Strážna Veža môže pochváliť tým, že proroctvo v Malachiášovom proroctve sa dávno splnilo, keď údajne existovalo len niekoľko tisíc biblických študentov postavených pred Krista v roku 1918? Ježiš položil v Lukášovi 18:8 podobnú otázku ako v Malachiášovi, keď sa opýtal: “Keď príde Syn človeka, skutočne nájde vieru na zemi?“ Pretože Strážna veža tvrdí, že Kristus prišiel na súd v roku 1914, a verná trieda otrokov dostala v roku 1919 bezvýhradné schválenie – potom, čo bola v tom čase vymenovaná za vlastníka všetkych majetkov Pána – Strážna Veža nevedomky učinila Kristovu otázku viac alebo menej irelevantnou. Je to tak preto, že podľa odôvodnenia Strážnej Veže k jeho logickému záveru to znamená, že už viac nie je potrebné, aby žiadny z budúcich Kristových členov  ‘triedy nevesty’ už zostal na stráži, keď sa Pán vráti! Samozrejme, žiadny z Jehovových svedkov by to nikdy nepriznal, ale kvôli tomu, že v minulosti boli nesprávne aplikované životne dôležité proroctvá, nemajú Jehovovi svedkovia nijaký biblický základ na predvídanie odhalenia budúcich Božích súdov.

Kto je verný a rozvážny otrok

Ježiš opakovane zdôrazňoval, že je dôležité, aby jeho učeníci zostali bdelí a reagovali na jeho náhly zlodejský príchod. V Lukášovi 12: 35-40 Ježiš ilustroval svoj príchod slovami: ”Nech sú opasané vaše bedrá a vaše lampy nech horia, a vy sami ste ako muži čakajúci na svojho Pána, keď sa vráti zo svadby, aby ste mu pri jeho príchode a klepaní mohli okamžite otvoriť. Šťastní sú tí otroci, ktorých majster pri príchode nájde bdelých! Veru, hovorím vám, že sa opasí a urobí, aby sedeli pri stole a príde vedľa nich a bude im slúžiť. A ak príde v druhej hodine, aj keď v treťej, a takto ich nájde, sú šťastní! Ale vedzte to, že keby vedeli, v ktorú hodinu by mal zlodej prísť, sledovali by a nedovolili, aby sa do jeho domu vlámal. Vy tiež pripravte sa, pretože o hodinu, o ktorej si nemyslíte, že nie je pravdepodobné, príde Syn človeka. “

Dokonca aj bežné čítanie Ježišovej ilustrácie by malo na čitateľa zapôsobiť, že načasovanie jeho príchodu je nepoznateľné a že Ježiš zdôraznil svojim učeníkom, že budúci deň počítania a účtovníctva leží pred členmi Božej domácnosti, ktorí budú na Zemi, keď sa náhle dostaví ich Pán. Ako sme už uviedli v súvislosti s inými proroctvami, interpretácia tohto jednoduchého príkladu Strážnou Vežou urobila kresťanskú ostražitosť úplne zbytočnou, pretože Jehovovi svedkovia sa domnievajú, že Ježiš ako zlodej už prišiel v roku 1914. Aj keď niektoré články Strážnej Veže aplikujú podobenstvo aj na budúci Kristov príchod, základným učením je, že verný otrok bol už ustanovený nad všetkými vecami Majstra, čo jasne odporuje Kristovmu podobenstvu. Na ilustráciu tohto bodu uvádza článok Strážna veža napísaný pred 50 rokmi:

“Svetové udalosti od roku 1914 n.l, a najmä udalosti medzi Jehovovým ľudom od roku 1918 n.l, svedčia o tom, že Pán Ježiš Kristus, ktorý prišiel do svojho kráľovstva, prišiel do Božieho duchovného chrámu, aby pokračoval v konečnom súde v dome Božom a ako prejav svojho úsudku našiel ‘verného a diskrétneho otroka’ a ustanovil ho nad všetky svoje veci, všetky svoje viditeľné záujmy Kráľovstva na zemi. Preto, aby sme dnes úplne uznali teokratickú organizáciu, musíme uznať tohto ‘verného a diskrétneho otroka’, ktorého ustanovil Pán a sudca nad všetky svoje veci.“ (Strážna veža 9-1-1954) Učenie Strážnej Veže sa za polstoročie nezmenilo. Článok z 15. januára 2001 znie podobne: “Verný otrok bol vymenovaný nad všetkymi vecami jeho Pána. Patria sem zariadenia v ústredí v štáte New York, USA a 110 pobočiek, ktoré v súčasnosti pôsobia po celom svete. Členovia triedy otroka vedia, že budú vyzvaní, aby poskytli informácie o spôsobe, akým použili to, čo im bolo zverené.”

Vyššie uvedené tvrdenie nie je presné. Po prvé, Strážna Veža uvádza, že verný otrok bol menovaný vo všetkých zariadeniach spoločnosti. Ale aj za predpokladu, že Riadiaci Orgán predstavuje celosvetový skupinu pomazaných kresťanov, Riadiaci Orgán nekontroluje rôzne právne subjekty a zariadenia, ktoré spadajú pod zastrešenú zapísanú spoločnosť Bible and Tract Society Watchtower. V roku 2000 Riadiaci Orgán rezignoval na funkcie v siedmich členoch správnej rady a zveril úplnú kontrolu a vlastníctvo spoločnosti rade, ktorú tvoria výlučne nepomazaní jednotlivci. Napríklad Don Adams – člen mimovládneho orgánu – je súčasným prezidentom spoločnosti Strážna Veža a Spoločnosť Tract Society v New Yorku. Riadiaci orgán už nemá žiadnu právnu moc, pokiaľ ide o prevádzku a vlastníctvo spoločnosti Watchtower Bible and Tract Society Inc.

Dôsledky týchto činov spočívajú v tom, že Riadiaci Orgán ustanovil Kristovu pomazanú kongregáciu, ktorá bola údajne už menovaná nad všetky majetky Pána, podriadenú správnej rade spoločnosti Strážna Veža Inc. Otázka však znie: Aká je pravdepodobnosť, že Ježiš súhlasil aby sa jeho verný otrok vzdal kontroly nad ‘jeho vecami’ osobám, ktoré sa ani nepriznávajú k takzvanej ‘triede otroka’? Je nemysliteľné, aby Kristus takéto činy sankcionoval! Zatiaľ čo úradníci Strážnej Veže vytrvalo tvrdia, že už boli menovaní ‘nad všetky jeho veci’, rozumná interpretácia Písma naznačuje inak. Podľa jednoduchého čítania Ježišovej ilustrácie existujú dve menovania otroka, ale iba jeden príchod pána. Čo to znamená? Zvážte: Keď Ježiš povzbudil svojich učeníkov, aby zostali na stráži a boli pripravení na jeho návrat, požiadal Peter Ježiša, na ktorého ilustráciu sa vzťahuje. Kristus odpovedal na otázku: “Kto je skutočne verný správca, diskrétny, ktorého jeho Pán vymenuje nad svojím telom sprievodcov, aby im dával mieru zásobovania potravinami v správny čas? Šťastný je ten otrok, ak ho jeho Pán pri príchode zistí, že to robí! Pravdu vám hovorím, že ho vymenuje nad všetky svoje veci. “

V citovanom verši nad textom sa dvakrát zobrazí fráza ‘bude menovať’. Prvé menovanie majstrom umiestni jeho otroka ‘nad jeho telo obsluhy, aby im neustále dával mieru zásobovania potravinami’. Na základe toho, či je otrok verný svojmu povereniu, potom Pán vymenuje otroka ‘nad všetky svoje veci’ – druhé menovanie. Zásadná otázka znie: Kedy majster vymenuje otroka ‘nad všetkými jeho vecami’? Text jasne naznačuje, že druhé menovanie sa uskutoční po ‘príchode’ Pána ako zlodeja v noci. Ďalšou dôležitou otázkou je toto: Koľkokrát Pán ‘príde’? Rozumné je, že je iba jeden príchod! V pôvodnej ilustrácii o ženíchovi, ktorý sa vracia zo svadby, Ježiš použil slová ‘príchod’, ‘prichádza’ a ‘príde’. Ide o to, aby svojim učeníkom zapôsobil na potrebu zostať v očakávaní konečného príchodu Pána. Iba tí otroci, ktorí sa nachádzajú vo vernom očakávaní, budú menovaní nad všetky majetky Pána. Interpretácia Strážnej Veže je teda chybná. Ak sa Ježišov zlodejský príchod ešte neuskutočnil, čo s najväčšou pravdepodobnosťou sa ešte neurobilo – potom ani majster neurčil svojho verného otroka ‘nad všetky svoje veci’.

Navyše, keď bude konečne menovaný verný otrok nad všetky veci jeho Pána, toto vymenovanie je neodvolateľné. Ježiš dal mnoho ďalších ilustrácií, napríklad podobenstvo o talentoch, čo naznačuje, že Kristovým pomazaným učeníkom sú zverené peniaze Pána a sú súdení podľa ich vernosti pri zaobchádzaní so striebrom Pána v jeho neprítomnosti. A rovnako ako ilustrácia verného a diskrétneho otroka, aj otroci, o ktorých sa predpokladá, že veria pri plnení svojich zverených povinností, sú poverení väčším majetkom pána. Za zmienku stojí aj to, že Ježiš tiež ukončil podobenstvo o talentoch tým, že povedal: „Preto dávajte pozor, pretože nepoznáte ani deň, ani hodinu.“

Ďalšou dôležitou podobnosťou podobenstva o talentoch a ilustráciou verného a diskrétneho otroka je to, že oba prorocké príbehy obsahujú zlého otroka, ktorý je nakoniec odsúdený a zbavený jeho privilégií a vyhodený, kde plače a krúši zubamy – ako neveriaci Judáš to urobil skôr, ako sa zničil. Napriek zrejmým paralelám medzi týmito dvoma ilustráciami Strážna Veža prinajmenšom v zásade prideľuje naplnenie podobenstva o talentoch do budúcnosti; po celú dobu však tvrdohlavo trvala na tom, že sa podobné podobenstvo veriacich a zlých otrokov splnilo v roku 1918. Ešte viac protirečivá, už citovaná Strážna Veža z roku 2001 uvádza: “Členovia triedy otrokov vedia, že budú vyzvaní, aby poskytli informácie o spôsobe, akým použili to, čo im bolo zverené.“

S najväčšou pravdepodobnosťou existuje budúci deň účtovníctva pred Jehovom, ale ak už ‘členovia triedy otroka’ boli vymenovaní nad všetky veci, ako tvrdí Strážna Veža, potom podľa Kristových ilustrácií veriaci aj neveriaci otroci už obstáli pred Ježišom! Čo znova znamenajú protichodné interpretácie Kristových podobenstiev Strážnej Veže? Existuje niekoľko faktorov, ktoré vážia prísne. Po prvé, organizácia zjavne prekročila rámec toho, čo je napísané v snahe ustanoviť absolútnu interpretačnú autoritu nad svedkami Jehovovými. Strážna Veža tým, že tvrdí, že už bola menovaná nad všetky veci Pána, nie je iba skromným služobníkom, ktorý živí svojich spoluotrokov, ale ako jediný komunikačný kanál Jehovu Boha! Medzi svedkami Jehovovými je populárny názor, že každý, kto neakceptuje všetky výpovede Strážnej Veže za pravdivé, odmieta autoritu otroka, čo nemusí byť vôbec pravda!

Po druhé, ak sa ilustrácia správne vyučuje, znamená to, že verný otrok a zlý otrok súbežne existujú v tej istej domácnosti až do príchodu Ježiša ako zlodeja v noci. Keby Strážna Veža pripustila, že verný otrok ešte nebol ustanovený nad všetky veci Pána, bolo by potrebné, aby sa tiež vyrovnali so skutočnosťou, že nie všetci otroci v dome Božom sú verní! Pravdou je, že Kristovmu zhromaždeniu predsedajú verní aj neverní otroci až do okamihu, keď pán neočakávane príde na kontrolu. Niet divu, že Ježiš orámoval diskusiu o otrokoch domácnosti vo forme provokačnej otázky: “Kto je skutočne verný a diskrétny otrok?“ Odpoveď nebude zrejmá, kým Ježiš skutočne nerozozná svojho verného otroka a zamietne neverného otroka počas počiatočnej fázy parousie a súdu Božieho domu!