Toto je druhá časť úvahy o článku Strážnej veže: Dávate pozor na varovanie?

Potom možno Kráľovstvo nebeské prirovnať k desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli v ústrety ženíchovi. Päť z nich bolo hlúpych a päť diskrétnych. Lebo nerozumní si vzali lampy, ale nevzali si so sebou olej, kým rozvážni si vzali olej do svojich nádob spolu so svojimi lampami. Kým ženích meškal, všetci boli ospalí a zaspali. Uprostred noci sa ozval výkrik: „Tu je ženích! Choď mu v ústrety.“ – Matúš 25:16. V prvej časti bolo prezentované, že rok 1914 je problém, ktorý bráni Jehovovým svedkom pochopiť proroctvá a Ježišove podobenstvá. Ak máme istotu, že sme osvietení a naši učitelia sú pravdiví, a napriek tomu nás vedome či nevedome zavádzajú, je to problém. Ježiš raz povedal: „Ak je svetlo, ktoré je vo vás, skutočne tmou, aká veľká je táto tma!

Keď CT Russell v roku 1870 zorganizoval prvú malú biblickú skupinu, veľmi sa zaujímali o druhý príchod Krista. Adventisti veľmi ovplyvnili Russella a on prijal ich záhadný sedemnásobný vzorec na veštenie roku konca sveta. V tom čase Russell tvrdil, že parúzia sa začala v roku 1874 a že Kristus bol dosadený na trón v roku 1878. A rok 1914 mal byť koniec. Všetky tieto chyby boli prepracované, prebalené a zviazané, pričom rok 1914 sa stal rokom, keď sa Kristus neviditeľne zjavil a začal vládnuť svetu. Až donedávna Strážna veža tvrdila, že výzva ísť von a stretnúť sa so ženíchom bola zvestovaná v roku 1919 a desať panien mu vyšlo v ústrety. Podľa teokratickej legendy boli vtedy hlúpe panny zanechané a múdre panny putovali temnotou takmer 100 rokov a stále sa nedostali do svadobnej siene. Strážna veža pred niekoľkými rokmi bez okolkov upustila od svojej neudržateľnej interpretácie, no napriek tomu sa bez ospravedlnenia stále považuje za vysvetľovateľa skrytých tajomstiev Biblie.

Majte na pamäti, že existuje logika toho, že Kristus sa vrátil k hovoreniu v znázorneniach po tom, čo odhalil znamenie záveru a svoju parúziu. Jedna z prvých ilustrácií zahŕňala vymenovanie určitých otrokov, ktorí mali živiť jeho domácnosť v neprítomnosti pána domu. Majster rozhodne o ich vernosti svojmu povereniu, keď nečakane príde do domu ako zlodej v noci. To dokazuje, že Kristova prítomnosť nemohla začať pred jeho príchodom do Božieho domu (Bétel). Ako to? Ak by bol Ježiš prítomný, už by neprichádzal a ani by neurčoval otrokov, aby spravovali záležitosti v jeho prítomnosti. Otroci majú zodpovednosť v neprítomnosti pána.

Spomeňme si, že v 12. kapitole Lukáša Ježiš hovoril o tých istých veciach. Povedal, že ak budú jeho otroci pripravení a budú čakať, keď sa vráti, príde po ich boku, nechá ich sadnúť si k stolu a bude im slúžiť. Ilustrácia nám pripomína pôvodnú večeru, keď sa Ježiš opásal ako domáci sluha a umyl svojim učeníkom nohy. Ako Jehovovi svedkovia vedia, „parúzia“ znamená ísť vedľa. Kristov príchod a služba vyvoleným pri príležitosti večere znamená uzavretie novej zmluvy, ktorú Ježiš ustanovil pri príležitosti pôvodnej večere. Pavol prezradil, že zachovávanie jeho smrti platí len dovtedy, kým nepríde. Ak bol Kristus už neviditeľne vedľa svojho verného malého stáda, ako sa o nich zmieňoval v tej istej kapitole Lukáša, prečo by panny museli vychádzať do tmy, aby sa s ním stretli?

V celej ich diskusii o múdrych a hlúpych pannách sa neuvádza žiadne vysvetlenie toho, ako panny dostanú oznámenie: „Tu je ženích! Choď mu v ústrety.” Mali by pomazaní očakávať, že Strážna veža bude zdrojom oznámenia, že Kristus je tu, aby mu „vyšiel v ústrety“? Vzhľadom na to, že Strážna veža už takéto vyhlásenia nepravdivo urobila, a vzhľadom na skutočnosť, že Ježiš nás prísne varoval, aby sme neverili vyhláseniam pochádzajúcim z ľudí, ktoré zvestujú „Kristus je na púšti“ alebo „Kristus je vo vnútorných komnatách“, odpoveď by mala byť zrejmá. . V takej životne dôležitej veci by Boh určite nenechal na ľudí, aby oznámili, že Kristus prišiel. Opäť pripomíname, že existuje dôvod, prečo Ježiš uzavrel svoju diskusiu o znamení záveru a svojej prítomnosti sériou podobenstiev, ktoré ilustrujú dva rôzne výsledky kresťanov.

Pavol varoval kresťanov, aby sa neznepokojovali autoritatívnymi vyhláseniami a vyhlásil, že prítomnosť sa začala a že je tu Pánov deň. Je nesporné, že zdrojom týchto falošných správ bola Strážna veža. A stane sa táto inštitúcia, ktorá bola nevedomým nástrojom na pôsobenie Satana, spoľahlivým zdrojom život zachraňujúcich informácií, ktoré nás informujú o tom, že Ježiš skutočne prišiel? Našťastie sa Jehova postaral o znamenie. Je to spečatené v jeho neochvejnom slove. čo je to? Keď Pavol písal Tesaloničanom, odhalil posvätné tajomstvo týkajúce sa vzkriesenia tých, ktorí zomreli v spojení s Kristom. Pavol o nich napísal: „Lebo toto vám hovoríme Jehovovým slovom, že my živí, ktorí prežijeme do prítomnosti Pána, v žiadnom prípade nepredídeme tých, ktorí zosnuli v smrti; lebo sám Pán zostúpi z neba s rozkazujúcim volaním, s hlasom archanjela a s Božou trúbou, a tí, ktorí sú mŕtvi v spojení s Kristom, vstanú prví. Potom my živí, ktorí prežijeme, budeme spolu s nimi uväznení v oblakoch, aby sme sa stretli s Pánom vo vzduchu; a tak budeme vždy s Pánom.“ — 1. Tesaloničanom 4:15–18 

Strážna veža tvrdí, že k tejto udalosti už došlo. Tvrdí, že sám Pán zostúpil z neba v roku 1914 a krátko nato hlasom archanjela prikázal mŕtvym vstať z hrobov. V Pavlových dňoch kresťania, ktorí boli v spojení s Ježišom, prirodzene chceli vedieť, kedy dôjde k tejto úžasnej udalosti. Preto im Pavol hneď v nasledujúcom verši vysvetlil: „A čo sa týka časov a období, bratia, nepotrebujete, aby vám bolo písané. Sami totiž veľmi dobre viete, že Jehovov deň prichádza presne ako zlodej v noci. Vždy, keď hovoria: “Mier a bezpečnosť!” potom na nich má byť odrazu náhla skaza, rovnako ako pôrodné bolesti na tehotnej žene, a v žiadnom prípade im neunikne. Ale vy, bratia, nie ste v tme, aby vás deň zastihol ako zlodeji, lebo všetci ste synmi svetla a synmi dňa. Nepatríme ani noci, ani tme.” — 1. Tesaloničanom 5:1–5

Viem, že sa opakujem, ale to vyžaduje opakovanie. Prečo bratia nepotrebovali ďalšie informácie o začiatku Pánovej prítomnosti? Pretože vedeli, že Kristus prichádza/prichádza ako zlodej v noci. Ako to vedeli? Ježiš im povedal. Ale Pánove slová sa najvýstižnejšie vzťahujú na nás, ktorí žijeme teraz, pretože, ako Ježiš vysvetlil tým služobníkom, ktorí zostali na čele:  „Buďte teda bdelí, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán.  Ale vedzte jedno: Keby hospodár vedel, v ktorej stráži príde zlodej, bol by bdel a nedovolil, aby sa mu vlámali do domu. Preukážte sa preto aj vy, že ste pripravení, lebo Syn človeka prichádza v hodinu, o ktorej sa vám nezdá.” — Matúš 24:42–44

Kristov príchod ako zlodeja nekončí jeho prítomnosť. Je to začiatok. Ale aby bolo jasné, ako sa bude hovoriť, že ženích konečne prišiel? Je to jasné ako deň: „ Vždy, keď hovoria: „Mier a bezpečnosť!“ Prosím, spomeňte si, že v znázornení všetky čakajúce panny upadli do ospalosti, prikývli a išli spať – nie na rozdiel od apoštolov v Getsemanskej záhrade, keď sa blížil kritický moment Pánovej zrady synom skazy. Samotné zaspávanie ich však nediskvalifikovalo, aby vyšli v ústrety ženíchovi. Rozhodujúcim faktorom bolo, ako sa vopred duchovne pripravili, aby mu vyšli v ústrety. Ako poznamenal Pavol, Kristov príchod ako zlodeja budú ohlasovať tí, ktorí hlásajú „pokoj a bezpečnosť“. Ale toto náhle, zarážajúce oznámenie nezastihne synov svetla nepripravených. Tie múdre panny s extra svietiacim olejom vo svojich lampách korešpondujú so synmi svetla. A čo svadobná hostina? Ježiš povedal o hlúpych pannách, ktoré si odišli kúpiť olej: „Keď ho išli kúpiť, prišiel ženích. Panny, ktoré boli pripravené, vošli s ním na svadobnú hostinu a dvere sa zavreli.”

Byť v prítomnosti Pána na svadobnej hostine predstavuje zavŕšenie pomazania. Pavol povedal Korinťanom, že im osobne sľúbil manželstvo s Pánom. Takže po Kristovom príchode ako zlodeja nasleduje krátka prestávka, keď mu panny vyjdú v ústrety, čo sa skončí, keď príde ženích a uvedie čakajúce panny do priestoru recepcie a dvere sa zatvoria. Kto by bol taký nerozumný tvrdiť, že podobenstvo o pannách, ktoré vstupujú do zvláštneho vzťahu s Kristom ako ich ženích, nezodpovedá tomu, že Ježiš prichádza po boku (parúzia) vyvolených a slúži im počas poslednej večere? Jedna vec, ktorá stojí za zmienku: múdre a hlúpe panny boli v jednom bode spolu. Výzva „choď von a stretni sa s ním“ spôsobí rozchod. Skutočnosť, že hlúpe panny sa vrátili k obchodníkom s ropou, musí predstavovať tých, ktorí budú aj naďalej hľadať osvietenie v Strážnej veži po vyhlásení „mieru a bezpečnosti“ a náhlom zničení ango-amerického systému nepochybne dokazuje, že 1914 bol podvod. Múdre panny vyrazia a opustia pôvodný zdroj osvetľujúceho oleja a zvyšok cesty prejdú vierou, kde sa v temnote súženia stretnú s Pánom. Koniec druhej časti

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: mildson@gmail.com