Nedeľa 14. augusta 2022
“Daj mi poznať svoje cesty, ó, Jehova; nauč ma svojim cestám.”— Žalm 25:4.

To, čo sa študent naučí na biblickom štúdiu, by malo osloviť nielen jeho myseľ, ale aj srdce. prečo? Naše srdce – ktoré zahŕňa naše túžby, emócie a pocity – nás motivuje k činnosti. Ježiš používal logické uvažovanie, ktoré priťahovalo myseľ. Ale ľudia ho nasledovali, pretože aj on rozbúril ich srdce. ( Lukáš 24:15, 27, 32 ) Váš študent potrebuje vidieť Jehovu ako skutočnú Osobu, niekoho, s kým si môže vybudovať vzťah, a vidieť Ho ako svojho Otca, Boha a Priateľa. ( Ža. 25:5 ) Počas štúdia Biblie oživte osobnosť nášho Boha. ( 2. Mojž. 34:5, 6; 1. Pet. 5:6, 7) Bez ohľadu na tému, o ktorej diskutujete, zamerajte pozornosť na to, akou osobou je Jehova. Pomôžte študentovi oceniť Jehovove krásne vlastnosti — jeho lásku, láskavosť a súcit. Ježiš povedal, že „najväčším a prvým prikázaním“ je „milovať Jehovu, svojho Boha“. ( Mat. 22:37, 38 ) Pokús sa vštepiť do srdca svojho študenta hlbokú lásku k Bohu. w20.10 10 ¶12

Sú Jehovovi svedkovia súčasťou kultu?
V posledných rokoch, najmä od nástupu internetu, je Spoločnosť Strážna veža čoraz viac považovaná za tajný a nebezpečný kult. Rôzne podporné skupiny majú za cieľ zachrániť Jehovových svedkov z pazúrov Strážnej veže. Niektorí z tých, ktorí obviňujú Jehovovu…
e-watchman.com e-watchman.com
Sú Jehovovi svedkovia súčasťou kultu? Časť 1
7. marca 2013

V posledných rokoch, najmä od nástupu internetu, je Spoločnosť Strážna veža čoraz viac považovaná za tajný a nebezpečný kult. Rôzne podporné skupiny majú za cieľ zachrániť Jehovových svedkov z pazúrov Strážnej veže. Niektorí z tých, ktorí obviňujú Jehovových svedkov, že sú členmi sekty, to robia z dôvodu, že Jehovovi svedkovia neveria v Trojicu. Ale to je jednoducho smiešne. Jehovovi svedkovia neveria v Trojicu, pretože to nie je biblické učenie. Napríklad „kresťanské odpovede“Webová stránka uvádza Spoločnosť Strážna veža ako druhý najnebezpečnejší kult v Amerike, údajne preto, že „popierajú základy kresťanskej viery“, čo znamená, že Jehovovi svedkovia neprijímajú babylonské žvásty, ktoré cirkvi považujú za kresťanské základy.

Iné dôveryhodnejšie zdroje toho istého obvinenia však pochádzajú od bývalých Jehovových svedkov, ktorí tvrdia, že „utiekli“. Títo tiež nemusia nevyhnutne veriť v Trojicu. Ale čo je to kult? A sú Svedkovia Jehovovi podobní deštruktívnym kultom ako scientológia alebo neslávne známy David Koresh alebo kult Jonestown? Na určenie toho, čo je kult, som sa odvolal na kritériá stanovené nie trinitármi alebo bývalými svedkami Jehovovými, ale psychológmi. Organizácia známa ako Medzinárodná asociácia kultových štúdií (ICSA) o sebe hovorí ako o „globálnej sieti ľudí znepokojených psychologickou manipuláciou a zneužívaním v kultových skupinách“. Vypracovala kontrolný zoznam, ktorý opisujú ako analytický nástroj, ktorý pomáha rozpoznať charakteristiky zneužívajúceho kultu. V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov zvážim každý deň jeden bod. Tu je kontrolný zoznam
1) Skupina prejavuje nadmerne horlivý a nespochybniteľný záväzok voči svojmu vodcovi (či už je živý alebo mŕtvy) a jeho systém viery, ideológiu a praktiky považuje za Pravdu, za zákon.

Praví kresťania sú „nepochybne oddaní“ svojmu vodcovi, Ježišovi Kristovi. Hoci niektorí predpokladajú, že Ježiš zomrel už dávno a už nemá žiadny vplyv, kresťania veria, že žije. Samotný fakt, že cirkvi na celom svete oslavujú Veľkú noc ako Ježišovo zmŕtvychvstanie, by sa dal vykladať ako záväzok voči mŕtvemu vodcovi. Ale prečo by sa niekto zaviazal nasledovať Ježiša?

Keď bol Ježiš Kristus na zemi, tvrdil, že je jedinou cestou k Bohu, samotnej pravde a prameňu života pre celé ľudstvo. A Ježiš jasne hovorí, že tí, ktorí ho neposlúchajú, neuvidia život. To sú dosť odvážne tvrdenia, ktoré by niektorí mohli považovať za blúznenie vodcu kultu. V skutočnosti to povedali židovskí duchovní, ktorí tvrdili, že Ježiš bol pod mocou Belzebuba a že ho posadol démon a že zavádzal ľudí. Takže obvinenia, že Jehovovi svedkovia sú satanistickým kultom a že chcú oklamať ľudí, nie sú ničím novým. Ježiš dokonca vopred varoval svojich nasledovníkov, aby očakávali, že budú prenasledovaní a ohováraní.

Keď Ježiš začal svoju službu, pozval ľudí, aby sa stali jeho nasledovníkmi. Existuje niekoľko zaznamenaných prípadov, keď Ježiš povedal„Poď, buď mojím nasledovníkom“; a mnohí z pozvaných okamžite zanechali to, čo robili, a doslova nasledovali Ježiša, keď išiel cez vidiek a dediny a kázal o Božom kráľovstve. Za krátky čas boli títo nasledovníci presvedčení, že on je zasľúbený Mesiáš a stali sa tiež horlivými kazateľmi – úplne oddanými nasledovníkmi Ježiša Krista.

Apoštol Pavol bol bezpochyby najhorlivejším kresťanom prvého storočia. Keď niektorí v korintskom zbore spochybňovali jeho autoritu ako apoštola, Pavol odpovedal a zhrnul, ako ho jeho horlivosť pre Krista priviedla k rôznym prenasledovaniam. Rozprával, ako ho kameňovali, bili, bičovali bičom, stroskotal, mal smäd a hlad. A Pavol dal jasne najavo, že je ochotný zomrieť za Ježiša Krista. Bol Pavol „prehnane horlivý“ pre Krista? Absolútne! Vo svojom liste Títovi Pavol napísal, že Ježiš „dal seba samého za nás, aby nás mohol vyslobodiť z každého druhu nezákonnosti a očistil si pre seba ľud, ktorý je mu vlastný, horlivý pre znamenité skutky“.

Podobne ako títo pôvodní učeníci, Jehovovi svedkovia prinášajú svoje posolstvo verejnosti. Kdekoľvek sú ľudia, vo svojich domovoch, na uliciach, na trhu, na internete, kdekoľvek; Jehovovi svedkovia sa snažia zaujať ľudí, aby sa s nimi podelili o biblické posolstvo. Státisíce Jehovových svedkov zasvätili celý svoj život verejnej službe a stali sa priekopníkmi a misionármi. A všetci Jehovovi svedkovia, dokonca aj malé deti, ktorých rodičia sú služobníkmi, sa podieľajú na nejakej forme verejnej služby podľa svojich okolností. Dokonca aj ľudia so zdravotným postihnutím. Napríklad pre sluchovo postihnuté osoby alebo osoby pripútané na invalidný vozík nie je vôbec nezvyčajné zapojiť sa do nejakej formy kázania. Tí, ktorí môžu byť viazaní doma, môžu používať telefón alebo písať listy ako prejav svojej služby. Hoci mnohí ľudia môžu mať pocit, že Jehovovi svedkovia sú na obtiaž, nikto nemôže poprieť, že sú horliví vo svojej službe. V tomto smere sú zvláštni. Koniec koncov, ktoré iné kresťanské náboženstvo je známe svojou verejnou službou? (Mladí mormóni idú len na dvojročné obdobie, ako keby si robili vojenskú službu, a potom sú hotoví.) Takže podľa prvého kritéria kresťania z prvého storočia aj Jehovovi svedkovia patria do kultu.
Snažím sa zostať trochu pri rozume v šialenom svete.

Časť 2
2) Spochybňovanie, pochybovanie a nesúhlas sa odrádza alebo dokonca trestá.
Spoločnosť Strážna veža nemá nejaký tajný, zlovestný program. Keď Jehovovi svedkovia kontaktujú ľudí, ich zámerom a túžbou je, aby ich obrátili. Veď Ježiš svojim nasledovníkom prikázal, aby išli robiť učeníkov. Na tento účel sa vedie bezplatné domáce biblické štúdium s jednotlivcami alebo rodinami. Štúdie sa zvyčajne konajú týždenne, možno hodinu alebo dve každý týždeň. Asi za šesť mesiacov by mal človek porozumieť učeniu Biblie. A počas týchto štúdií je študentom jasné, čo sa od nich bude očakávať, ak sa rozhodnú stať sa Jehovovými svedkami. Práve počas týchto študijných stretnutí sú študenti povzbudzovaní, aby kládli otázky, a ak sú veci nejasné, minister, ktorý vedie štúdium, sa pokúsi veci dôkladnejšie vysvetliť.

Ak sa študent po ukončení kurzu chce zaviazať ku krstu, musí sa stretnúť so staršími v zbore a zvážia s nimi asi 100 otázok, aby zistili, či študent rozumie veciam základne. Ak nie, je možné, že starší navrhnú, aby osoba odložila krst a pokračovala v štúdiu. Nie je to teda tak, že by potenciálni konvertiti boli do niečoho tlačení. Je to presne naopak. V skutočnosti niektorí ľudia kritizujú Jehovových svedkov za to, že nedovolili ľuďom jednoducho vyjsť z ulice a dať sa pokrstiť ako Jehovovi svedkovia.

Môžu poukazovať na prípady v Biblii, keď ľudia, ktorí prijali Ježiša, boli okamžite pokrstení. Ale v týchto prípadoch Židia a ľudia z národov, ktorí boli židovskými prozelytmi, už veľa vedeli o Bohu a pravdepodobne poznali mnohé mesiášske proroctvá. Pre nich to bol teda ľahký prechod. Ale ľudia dnes majú svoju myseľ naplnenú toľkými chybnými myšlienkami alebo možno nemajú žiadne biblické pozadie. Takže môže ísť o proces odučenia. Alebo to môže trvať veľa hodín čítania a štúdia, kým človek pochopí základnú pravdu obsiahnutú v Biblii.

Ale čo ak sa človek zaviaže stať sa Jehovovým svedkom a v určitom okamihu začne mať pochybnosti, čo potom?

Zvyčajne sú povzbudzovaní, aby sa porozprávali so starším. Je možné, že starší môže objasniť niektoré otázky, ktoré môžu mať, alebo im pomôcť s nejakým problémom. V prípade, že niektorý z Jehovových svedkov duchovne zoslabne, starší mu môžu zariadiť súkromné ​​hodiny biblického štúdia. Pochybnosti rozhodne odrádzajú. Ježiš raz pokarhal takzvaného pochybujúceho Tomáša a povedal mu: ‚prestaň byť neveriacim, ale staň sa verným‘. Jakubov list je ešte priamočiarejší a hovorí, že ten, kto pochybuje, je ako morská vlna hnaná vetrom. Pochybovač by si nemal myslieť, že dostane niečo od Boha.

Ale čo rozbroje? Umožňuje Spoločnosť Strážna veža disidentom mať slobodný hlas?

Nie, určite nie. Tí, ktorí naďalej nezastávajú spoločnú vieru Jehovových svedkov, ktorú kedysi prijali, nemôžu zostať v zbore, aby sa pokúsili presvedčiť ostatných o svojom názore. Jehovovi svedkovia veria, že majú pravú vieru, a starší majú pred Bohom povinnosť slúžiť ako ochranní pastieri Božích oviec. Preto nie sú povolené žiadne nezhody.

Nakoniec, ak sú Jehovovi svedkovia pravou vierou, potom môžu očakávať, že Jehova bude konečným sudcom. V kongregácii v prvom storočí boli disidenti. A tiež neboli tolerované. Napríklad Pavol hovoril o dvoch mužoch po mene. Vo svojom druhom liste Timotejovi apoštol napísal:„Ale vyhýbaj sa prázdnym rečiam, ktoré porušujú to, čo je sväté; lebo budú napredovať k čoraz väčšej bezbožnosti a ich slovo sa bude šíriť ako gangréna. Hymenaeus a Philetus sú z tohto počtu. Práve títo muži sa odchýlili od pravdy a povedali, že vzkriesenie už nastalo; a podvracajú vieru niektorých.“

Apoštol dal jasne najavo, že tí, ktorí trvajú na vyučovaní svojej vlastnej náuky, nemajú v zbore miesto. Aj Pavol vo svojom liste Títovi hovoril o mužoch z Kréty, ktorí hovorili o veciach, ktoré by nemali, a apoštol povedal, že je potrebné týmto mužom zavrieť ústa, pretože vyvracajú celé domácnosti. A v tom istom liste Titovi Pavol prikázal kresťanom, aby odmietli hlúpe otázky a odmietli každého, kto propaguje sektu, a napísal:„Ale vyhýbaj sa hlúpym otázkam a rodokmeňom a sporom a bojom o Zákon, lebo sú neužitočné a márne. Čo sa týka človeka, ktorý propaguje sektu, odmietnite ho po prvom a druhom napomenutí; vediac, že ​​taký človek bol zvrátený z cesty a hreší, sám sa odsudzuje.“ Opäť platí, že podľa kritérií bol zbor z prvého storočia, podľa ktorého sa Jehovovi svedkovia vzorovali, kultom.

3) Praktiky meniace myseľ (ako je meditácia, spievanie, hovorenie v jazykoch, vypovedanie a oslabujúce pracovné rutiny) sa používajú v nadmernom množstve a slúžia na potlačenie pochybností o skupine a jej vodcovi (vedúcich).
Žiadna z týchto charakteristík kultu nie je medzi svedkami Jehovovými zjavná. Strážna veža v skutočnosti varovala Jehovových svedkov pred možným nebezpečenstvom transcendentálnej meditácie a hypnózy. Na stretnutiach Jehovových svedkov nie je žiadne skandovanie, hovorenie jazykmi ani „odsudzujúce stretnutia“. „Oslabujúce pracovné rutiny“? S výnimkou tých, ktorí sú považovaní za služobníkov celým časom, strávi priemerní Jehovovi svedkovia niekoľko hodín týždenne klopaním na dvere alebo iným aspektom kazateľskej práce – čo je sotva oslabujúce.
Snažím sa zostať trochu pri rozume v šialenom svete.

Časť 3
4) Vedenie diktuje, niekedy veľmi podrobne, ako by členovia mali myslieť, konať a cítiť (členovia napríklad musia dostať povolenie na randenie, zmenu zamestnania, manželstvo – alebo vodcovia predpisujú, aké typy oblečenia majú nosiť, kde majú bývať, či mať alebo nemať deti, ako vychovávať deti atď.).
Biblia poskytuje všeobecné usmernenia a rady v širokej škále otázok. Napríklad kresťanský apoštol Pavol nabádal veriacich, aby sa vôbec nebrali, aby slobodní ľudia mohli venovať svoju plnú pozornosť službe Pánovi. Nie je to tak, že by manželstvo bolo zakázané; Paul povedal, že sa ich jednoducho snaží ušetriť od mnohých problémov, ktoré sa v manželstve zvyčajne vyskytujú. Ale pre tých, ktorí cítili potrebu mať partnera, bolo veriacim výslovne zakázané sobášiť sa s neveriacimi. „Vydajte sa iba v Pánovi“je príkaz uvalený na všetkých pravých veriacich. Iste, je to tak vo všeobecnosti medzi všetkými náboženstvami. Katolíci si berú katolíkov. Praktizujúci Židia si vezmú iných praktizujúcich Židov. Moslimovia sa ženia s inými moslimami a tak ďalej. Apoštol Peter tiež radil ženám, radil im, aby nekládli taký dôraz na svoj vzhľad, extravagantné účesy na oblečení, ale aby sa sústredili na vnútornú osobu, duchovnú osobu. Pokiaľ ide o Strážnu vežu, Jehovovi svedkovia nemusia nosiť uniformu ako takú, ale určite sa od mužov očakáva, že budú na zhromaždeniach nosiť oblek a kravatu a od žien sa od žien neočakáva, že budú nosiť dámske oblečenie, nie nohavice atď. V tomto ohľade určite nie sú sami . Niektoré podniky majú pravidlá obliekania, nie? Strážna veža sa však nadmerne namáha v tejto oblasti obliekania a úpravy, ale to nemusí nevyhnutne svedčiť o kulte. Možno je to lepšie prirovnať k panovačnému rodičovi, ktorý sa snaží ovládať dospievajúceho syna alebo dcéru.

5) Skupina je elitárska, nárokuje si pre seba, svojho vodcu (vodcov) a členov osobitné, vznešené postavenie (napríklad vodca je považovaný za Mesiáša, zvláštnu bytosť, avatara – alebo skupina a/alebo vodca je na špeciálnej misii na záchranu ľudstva).
Toto kritérium určite vystihuje kresťanstvo. Ježiš bol taký trúfalý, že sa vyhlásil za záchrancu sveta – v skutočnosti ho za takého vyhlásili iní, ktorí ho poznali. A Ježiš osvietil svojich nasledovníkov, aby slúžili ako „svetlo sveta“. Tí, ktorí sú pomazaní, sú práve vyvolení Boží, ktorých Otec povolal, aby vstúpili do samotného neba, aby slúžili ako elitné zriadenie kráľov a kňazov, aby zachránili ľudstvo pred hriechom a smrťou. Ale Ježiš tiež varoval, že bude veľa falošných mesiášov a falošných prorokov a že mnohých zvedú. Takže existencia deštruktívnych kultov vlastne potvrdzuje, že Ježiš je skutočný prorok. Nemalo by byť prekvapením, že démonické sily temnoty chcú zvrhnúť synov svetla ako zlý kult.

6) Skupina má polarizovanú mentalitu my verzus oni, čo môže spôsobiť konflikt so širšou spoločnosťou.
To je určite prípad Jehovových svedkov. Ježiš povedal, že jeho nasledovníci nie sú súčasťou tohto sveta, a preto budú prenasledovaní. Jehovovi svedkovia neprijímajú falošnú pravdu, ktorú vydáva kresťanstvo. Jehovovi svedkovia sa nezúčastňujú politiky. Jehovovi svedkovia neslávia sviatky. A z týchto a mnohých ďalších dôvodov sa Jehovovi svedkovia môžu dostať do konfliktu s úradmi alebo zamestnávateľmi alebo dokonca s členmi vlastnej rodiny. Koniec koncov, Ježiš varoval, že jeho posolstvo rozdelí rodiny.

7) Vodca sa nezodpovedá žiadnym orgánom (na rozdiel napríklad od učiteľov, vojenských veliteľov alebo ministrov, kňazov, mníchov a rabínov bežných náboženských smerov).
To neplatí pre Jehovových svedkov. Predtým, ako prijali meno Jehovovi svedkovia, v roku 1918, prezident Biblickej a traktátnej spoločnosti Strážna veža JF Rutherford a sedem ďalších dôstojníkov boli poslaní na krátky čas do väzenia na základe vykonštruovaných obvinení zo vzbury. Prepáč. Ostatné si doplňte sami…