Náhle zvrhnutie Babylonu ohromilo starodávny svet! Táto udalosť je jedným z vrcholov biblického proroctva, ktoré predpovedali Izaiáš, Jeremiáš a Daniel – z toho dôvodu bol Babylon nevedomým nástrojom v rukách Jehovu Boha, aby rozbil všetky okolité národy vrátane Judského kráľovstva a samotné mesto, do ktorého dal Jehova svoje meno – Jeruzalem. Z tohto dôvodu – aby pokoril Babylon a jeho bohov – bol Jehova Boh tiež povinný nariadiť mocné babylonské zvrhnutie kráľom Kýrom a Médmi a Peržanmi. Celá 13. kapitola Izaiáša sa týka Božieho súdu nad Babylonom – alebo je to skutočne tak? Len bežné prečítanie proroctva by mohlo viesť k uvedenému záveru – ku ktorému dospela Spoločnosť Strážna Veža, ale porovnanie tejto časti Izaiáša s proroctvami Joela a Habakuka by malo viesť k inému záveru!

Úvodné slová proroctva určite hovoria: “Vyhlásenie proti Babylonu, ktoré dostal vo videní Amocov syn Izaiáš…” V treťom verši sa však píše: Vydal som rozkaz tým, ktorých som si vybral. Povolal som svojich bojovníkov, aby boli nástrojom môjho hnevu, tých rozjasaných a nadutých pýchou.” Zatiaľ čo úvodné slová tejto časti Izaiášovho videnia sú proti Babylonu, zdá sa, že posvätení, ktorí sú povolaní vyjadrovať Jehovov hnev, nie sú medo-perzskí pomstitelia! Namiesto toho sú tí mocní samotní Babylončania! Proroctvo predstavuje dôvod, prečo Boh nakoniec zvrhne Babylon; pretože aj keď ich Boh použil na vyjadrenie svojho hnevu, tí „nesmierne velebení“ neboli zbožnými pomstiteľmi. Boh iba použil dravú ríšu na to, k čomu to aj tak prirodzene malo inklináciu!

Pokiaľ ide o Boha, ktorý vydal „príkaz mojim posväteným“, prostredníctvom Habakuka Boh rovnako hovorí, že povolal Chaldejcov, o ktorých Habakuk píše: “Ó, Jehova, poveril si ich vykonať rozsudok. Moja Skala, poslal si ich vykonať trest.” – Habakuk 1:12. Majte na pamäti, že zatiaľ čo proroctvo v Habakukovi zdanlivo hovorí o tom, že Chaldejci vykonávajú Božie súdy, vízia Habakuka je „zatiaľ na určený čas“, to znamená na čas konca, záveru; čo je tiež zrejmé z kontextu Habakuka, najmä z tretej kapitoly, ktorá zobrazuje Boha zostupujúceho z neba v Armagedone. (Pozri kapitolu: Habakuk)

Božie služobníctvo by dnes malo mať najväčší záujem na tom, čo je zaznamenané v Izaiášovi 13: 4–5, ktorý hovorí: Počúvajte! Hluk zástupu na vrchoch, ako hučanie množstva ľudí! Počúvajte! Burácanie kráľovstiev, zhromaždených národov! To Jehova vojsk zvoláva vojsko do boja. Z ďalekej krajiny, spoza obzoru, prichádza Jehova s nástrojmi svojho hnevu, aby zničil celú zem.” Ak uvedená pasáž hovorí iba o páde starovekého Babylonu, prečo by mal prorok povedať, že Jehovova vojna je poverená „zničiť celú zem“? Dobytie Babylonu v roku 539 pred n. L. Mohlo otriasnuť národmi Blízkeho východu, ale zdá sa byť veľmi prehnané tvrdiť, že Kýros alebo Babylon vtedy stroskotali na celej zemi.

Zdá sa, že 13. verš preháňa aj pád Babylonu a hovorí: Ja, Jehova vojsk, zatrasiem nebom a zem sa zachveje a vychýli sa zo svojho miesta, keď prejavím svoju zúrivosť v deň svojho planúceho hnevu.” Spoločnosť Strážna Veža uznáva, že pád Babylona predznamenáva udalosť otriasania zemou, ktorá sa stane počas Jehovovho dňa; Jehovovi svedkovia sa však v súčasnosti domnievajú, že k pádu Babylona došlo v roku 1918. Moderný Babylon údajne existuje v podobe kresťanstva a všetkých ostatných foriem organizovaného náboženstva. Betel vo svojom komentári Izaiášovho proroctva uvádza toto:

Od roku 1919 znie po zemi správa: „Veľký Babylon padol!“ Keď nemohla držať Boží ľud v zajatí, zažila pád. Čoskoro bude úplne zničená.

Strážna Veža s úsmevom učí, že Boh v roku 1918 priniesol potrestanie vedeniu Bételu a trest, pretože sa dopustili kompromisov s vládnymi cenzormi tým, že z knihy Dokončené Tajomstvo, ktorá bola už dávno vyradená ako bezcenný nezmysel, odstránili niekoľko pohoršujúcich odsekov. (SV už neučí, že Boh potrestal bádateľov Biblie) Svedkovia Jehovovi sa domnievajú, že Veľký Kýros, Ježiš Kristus, vyslobodil medzinárodných bádateľov Biblie zo zajatia do Veľkého Babylonu, aj keď v tom čase bolo skutočne len 8 bádateľov Biblie! Je pravda, že prenasledovanie Spoločnosti Strážna Veža bolo v tom čase podnecované duchovenstvom, ale Rutherford a spoločnosť, ktorí sa dostali z väzenia na kauciu, sotva to mohli porovnať k veľkému vyslobodeniu, ktoré zažili Židia, keď Kýros si podmanil Babylon, a potom im otvoril cestu k návratu a obnove Jeruzalema a jeho chrámu.

Pretože Izaiášovo proroctvo proti Babylonu ho zaraďuje do kontextu Jehovovho dňa, malo by byť zrejmé, že proroctvo skutočne predznamenáva niečo oveľa dôležitejšieho, ako to, čo sa stalo pred dva a pol tisícročím. Je však potrebné zvážiť otázku, či starodávna chaldejská ríša skutočne predznamenáva Veľký Babylón v Zjavení? Babylon bol koniec koncov hrozivá vojenská sila, ktorá pod mečom dobyla, plienila a podmanila si mnoho národov a krajín; keďže Veľký Babylon zavádza svet svojím duchovným spôsobom a pácha smilstvo s kráľmi zeme. A teraz porovnajte Izaiáša 13: 6-8 s pasážami v Joelovi:

vydesená žena

“Kvíľte, veď Jehovov deň je blízko! Príde ako skaza od Všemohúceho. Všetky ruky bezmocne klesnú a srdce každého sa roztopí strachom. Ľudí sa zmocnila panika, zvíjajú sa v kŕčoch a mukách ako žena pri pôrode. Vydesene pozerajú jeden na druhého a tváre majú skrivené od bolesti.” V Joelovi 1: 5–6 Boh podobne vyzýva svoj ľud, aby vyl, pretože ho prepadli invázne sily: Zobuďte sa, opilci, a plačte! Nariekajte, všetci pijani vína, lebo vám od úst zobrali sladké víno. Do mojej krajiny vpadol národ, mocný a početný. Zuby má ako lev, aj čeľuste má ako lev.”

Vydesený človekA rovnako ako v prípade Izaiáša, aj Joel popisuje túto udalosť ako predchodcu Jehovovho dňa a v Joelovi 1:15 hovorí: Beda, ten deň sa blíži! Jehovov deň je blízko, príde ako skaza od Všemohúceho!” Aj obraz Joela 2:6 je takmer totožný s textom Izaiáša citovaným vyššie: Národy sa pred nimi trasú, všetky tváre blednú.” Existujú aj ďalšie paralely. Izaiáš 13: 9–11 hovorí: Prichádza Jehovov deň, krutý, so zúrivosťou a s planúcim hnevom, aby zmenil túto krajinu na desivú pustatinu a vyhladil z nej hriešnikov. Nebeské hviezdy a súhvezdia nevydajú svoje svetlo, slnko sa zatmie, len čo vyjde, a mesiac nevydá svoj svit. Potrestám svet za jeho zlo a zlých za ich previnenie. Zatočím s pýchou opovážlivcov a pokorím povýšenosť tyranov.”

muž vzhliadajúci s predtuchouJoel 2:1-2 znie: Zatrúbte na rohu na Sione! Vydajte bojový pokrik na mojom svätom vrchu! Nech sa všetci obyvatelia krajiny trasú, lebo Jehovov deň prichádza! Je blízko! Tento deň je dňom šera a tmy, dňom mrakov a hustej temnoty, ako keď sa ponuré svetlo úsvitu rozlieva po vrchoch. Je tu ľud početný a mocný, taký ako on tu ešte nebol a nikdy, po všetky generácie, ani nebude.”

Pretože je Jehovov deň iba jeden, proroctvo o Joelovi a Izaiášovo proroctvo musia hovoriť o tej istej udalosti – udalosti, ktorá svojou závažnosťou ďaleko prevyšuje všetko, čo sa stalo v dávnej minulosti. Zaujímavým aspektom Joelovho proroctva, na rozdiel od všetkých ostatných hebrejských proroctiev (s výnimkou častí Daniela), je, že nemal Joel menšie splnenie v súvislosti so starým Júdom alebo Jeruzalemom, napriek tomu predpovedá, že Boh zničí národy a zachráni „Jeruzalem“ počas Jehovovho dňa. Každé triezve čítanie proroctva o Joelovi by malo byť chápané tak, že zobrazuje globálnu katastrofu, ktorá ukončí službu ministrov Božieho ľudu a zmätie ho! (Pozri kapitolu:  Joel ) Za týchto okolností a vzhľadom na zjavné paralely musí trinásta kapitola Izaiáša takisto súvisieť s väčším Babylonom pôsobiacim ako Jehovov ustanovený kat.

Za zmienku stojí ešte jedno dôležité spojenie. Ezechiel a Jeremiáš predpovedali, že Božie súdy prídu na Jeruzalem zo severu. Daniel tiež predpovedá kráľa severu, ktorý v klimatickom období konca prepadne Božiu ozdobenú zem. Počas obdobia konca tiež kráľ krutého vzhľadu vedie svoje dobytie celého sveta všetkými smermi, s výnimkou severu, čo naznačuje, že útočí aj zo symbolického severu. Ezechiel tiež prorokoval o symbolickom Gogovi, ktorý počas poslednej časti dní zaútočil na Božiu svätyňu z najodľahlejších častí severu. Izaiáš tiež zobrazuje Božieho pomstiteľa ako dym zo severu. Nakoniec sa symbolický nápor kobyliek, ktorý je určený na pohltenie sveta, nazýva aj „severan“.

Všetky tieto entity útočiace zo severu symbolizujú to isté. Zostavenie týchto častí prorockej hádanky ukazuje, že 13. kapitola Izaiáša zobrazuje Babylon nie ako svetovú ríšu falošného náboženstva, ale ako ôsmeho kráľa Zjavenia s krátkym životom, symbolizovaného ako sedemhlavé šarlátové zviera vychádzajúce z priepasti; ktorý bude mať na začiatku na sebe sedieť babylonskú neviestku, ale ako súčasť svojej svetobornej práce v mene Jehovu Boha ju nakoniec zožerie. Ale predtým, ako je smilnica zničená, je posledný kráľ predurčený pošliapať Jehovovu pozemskú organizáciu. To je téma ďalšieho dielu Izaiáša!

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com