Toto je recenzia študijného článku Strážnej veže č. 37 z roku 2022 s názvom: Môžete dôverovať svojim bratom
1. ĽUDIA v Satanovom svete nevedia, komu môžu dôverovať. Sú neustále sklamaní správaním obchodných, politických a náboženských vodcov. Tento pocit sa rozširuje na priateľov, susedov a dokonca aj na rodinných príslušníkov. To by nás nemalo prekvapiť. Biblia predpovedala: „V posledných dňoch . . . , muži budú . . . nelojálny,. . . ohovárači,. . . zradcovia.” Inými slovami, ľudia by odrážali osobnosť boha tohto systému vecí, ktorý má ďaleko od dôveryhodnosti.
Satanov svet nie je „tam vonku“. Satan má veľmi silný vplyv aj na tých, ktorí sa považujú za pravých kresťanov. Jehova v skutočnosti dovoľuje, aby satan a takzvaný muž nezákonnosti uplatňoval klamný vplyv na všetkých. Viac o tom ďalej.
Poznámka: Hoci to Strážna veža opakuje do nevoľnosti, nežijeme v posledných dňoch. Áno, ľudia sa stávajú čoraz bezbožnejšími, ale kritické časy, s ktorými je ťažké sa vyrovnať, sa ešte nezačali. Je zrejmé, že keď sa začne čas konca, bezbožnosť civilizácie spôsobí, že kritické časy bude ťažké zvládnuť.
2 Ako kresťania však vieme, že môžeme plne dôverovať Jehovovi. Sme presvedčení, že nás miluje a že svojich priateľov „nikdy neopustí“. Môžeme tiež dôverovať Kristovi Ježišovi, pretože za nás dal svoj život. A z vlastnej skúsenosti sme sa naučili, že Biblia poskytuje spoľahlivé vedenie. Sme presvedčení, že môžeme dôverovať Jehovovi, Ježišovi a Biblii. Niektorí sa však možno pýtajú, či môžu bratom a sestrám v zbore vždy dôverovať. Ak je odpoveď áno, prečo im môžeme dôverovať?
Môžeme veriť, že Boh nikdy neopustí svoj zámer. Aby však Boh v plnej miere splnil božský zámer, zapojí sa do nezvyčajného diela, ktoré je takto opísané v Izaiášovi: „Aby mohol vykonať svoj skutok – svoj zvláštny skutok – a aby mohol vykonať svoje dielo – svoje nezvyčajné dielo. — Izaiáš 28:21
Aký zvláštny skutok a nezvyčajné dielo vykoná Jehova? Prečítajte si prosím celú 28. a 29. kapitolu knihy Izaiáš. Neobyčajné Božie dielo zahŕňa zničenie organizácie, ktorú symbolizuje „Jeruzalem“. Keďže, ako poznamenáva Strážna veža, celý svet je pod diablovým zlým vplyvom a my sa modlíme, aby prišlo Božie Kráľovstvo a aby sa stala Jeho vôľa, znamená to, že sa modlíme za Boha, aby zničil celý zlý svet odcudzený Bohu. Na tom nie je nič nezvyčajné. Boh predtým zničil celý svet. Ale prečo by Boh zničil Kristovo zhromaždenie? To by bolo naozaj veľmi zvláštne a nezvyčajné!
Dôvodom je, samozrejme, to, že vodcovia v „Jeruzaleme“ urobili veľkú lož na dôverčivom Božom ľude. Jehova im vyhlasuje: „Počujte teda Jehovovo slovo, vy chvastúni, vládcovia tohto ľudu v Jeruzaleme, lebo hovoríte: „Uzavreli sme zmluvu so smrťou a s hrobom sme uzavreli zmluvu. Keď prejde zúrivá blesková povodeň, nedosiahne nás, lebo lož sme si urobili útočiskom a skryli sme sa vo klamstve.“ — Izaiáš 28:14–15
Zúrivá blesková povodeň je výsledkom príchodu Krista, ktorý vyprovokuje rozzúreného draka, aby vyvrhol záplavu tyranie, aby zmietol všetko Božie potomstvo. Potopa slúži Božiemu zámeru zmiesť klamstvá, ktoré sú základom Spoločnosti Strážna veža; menovite fikcia, že Kristus prišiel, že veľké súženie sa prejaví proti falošnému náboženstvu; že Jehovova organizácia bude útočiskom a treba spomenúť mnoho podobných klamstiev. Áno, Božie slovo je spoľahlivé. Je škoda, že opilci z Efraima nerozumejú Jehovovým súdom.
5 Pre niektorých je však ťažké dôverovať svojim bratom a sestrám, možno preto, že spoluveriaci zradil dôveru alebo nedodržal sľub. Alebo možno niekto zo zboru povedal alebo urobil niečo, čo ich hlboko ranilo. Takéto skúsenosti môžu sťažiť dôveru ostatným. Čo nám teda môže pomôcť vybudovať si dôveru v našich spoluveriacich?
Ako je u autorov Strážnej veže zvykom, riešia menšie problémy a ignorujú veľké veci. Napríklad, keď sa diskutuje o veciach, ktoré by mohli spôsobiť, že Jehovovi svedkovia zakopnú, Strážna veža ukáže najrôznejšie problémy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť svedkov v ich miestnych zboroch, a ignoruje skutočnosť, že činy vedúceho zboru Strážnej veže sú najväčšou príčinou zakopnutie, zďaleka.
Rovnako tak, pokiaľ ide o dôveru bratom, skutočnou otázkou je, či by sme mali nepochybne dôverovať bratom v zodpovedných pozíciách; konkrétne – mali by sme dôverovať mužom, ktorí riadia organizáciu? Ako sa uvádza v ôsmom odseku: „Dôveru, rovnako ako rešpekt, si treba zaslúžiť, a to si vyžaduje čas. Ako môžeš rozvíjať dôveru vo svojich bratov?”
Dôveru si treba zaslúžiť – veľmi pravdivé. A keď sa raz získa dôvera, musí sa zachovať, pretože, netreba hovoriť, dôvera sa dá zlomiť; tí, ktorým veríme, môžu zradiť našu dôveru. Napríklad, keď vidíme člena vedúceho zboru ležať pod prísahou a popierať, že tvrdil, že je jediným kanálom božskej pravdy, cítime sa zdesení. Keď vidíme člena vedúceho zboru, ktorý sa nahnevane chváli, že nikto nechráni deti pred sexuálnymi predátormi ako „Jehovova organizácia“, sme právom znechutení takouto drzou nečestnosťou. Keď vidíme video, na ktorom členov Strážnej veže vítajú na letisku ako rockové hviezdy na turné, sme znepokojení. Keď vidíme video člena vedúceho zboru, ktorý sa v nedeľu ráno zakráda s nákupným košíkom plným whisky z vrchnej police, naša dôvera v „otroka“ môže byť otrasená. Keď vedúci zbor prostredníctvom svojich aktualizácií naznačuje, že Jehova poskytol spásu prostredníctvom experimentálneho elixíru na zmenu génov od spoločnosti Pfizer a že injekciou látky, ktorá zabila a zranila milióny ľudí, je jediný spôsob, ako zostať v krajine živých a prežiť infekciu ktorý má 99,8% faktor prežitia, vieme, že sme oklamaní. Dôvera bola narušená.
12 Ježiš svojim učeníkom dôveroval napriek ich zlyhaniam. Keď Jakub a Ján požiadali Ježiša o zvláštne postavenie v Kráľovstve, Ježiš nespochybnil ich motívy slúžiť Jehovovi ani ich neodvolal ako apoštolov.
Veril Ježiš Judášovi? V istom zmysle áno. Keď Ježiš pri veľkonočnom stole namočil sústo a podal ho svojmu zradcovi a v tom momente doňho vstúpil Satan, Ježiš veril, že Judáš vykoná svoj zlý skutok a zradí ho Židom, a tým naplní proroctvo. Z hľadiska jeho učeníkov sa mohlo zdať zvláštne a nezvyčajné, že Boh dovolil ľuďom popraviť Jeho jednosplodeného Syna.
Hľadaj, ako chceš, v celej Biblii nenájdeš jedinú pasáž, ktorá by nás nabádala, aby sme ‚verili svojim bratom‘. Jozef dôveroval svojim bratom a nevinne s nimi spájal svoje sny. Chceli ho zabiť, no nakoniec predali svojho najmladšieho brata do otroctva.
Na druhej strane, Písmo je plné mnohých nabádaní, aby sme dôverovali Jehovovi. Hoci pre mnohých môže byť ťažké akceptovať – dokonca nemožné uveriť –, dôvera v Jehovu a dôvera v ľudí alebo organizáciu – sa navzájom vylučujú. Inými slovami, nemôžeme úplne dôverovať Jehovovi, ak dôverujeme ľuďom — obdobie. Dôvodom je to, že títo muži tvrdia, že sú spoľahlivými sprievodcami, ktorí sú oprávnení viesť nás do raja.
Pokiaľ ide o Judáša, ktorý sedel za stolom zmluvy s Kristom, Ježiš ho v modlitbe označil za „syna skazy“. Toto označenie má hlboký prorocký význam. Prorok Pavol predpovedal, že syn skazy – inak známy ako muž nezákonnosti – bude po ruke, keď sa Kristus vráti, aby prezrel dom svojho Otca, kde sídli muž nezákonnosti ako boh. Pavol dôrazne varoval bratov, aby nedôverovali ohlasovaniu tých, ktorí sa vydávajú za apoštolov, ktorí tvrdia, že sa začala parúzia a je tu Pánov deň. Apoštol ďalej odhaľuje, že vyhlásenia o parúzii sú súčasťou Satanovej „operácie omylu“, aby podporil syna skazy ako Jehovovho hovorcu.Veľmi pôsobivé.
17 Dôvera je v Satanovom svete zriedkavá, ale dôvera založená na láske preniká do nášho celosvetového bratstva. Takáto dôvera teraz prispieva k našej radosti a jednote a bude ochranou, keď nás čakajú ťažké časy. Čo ak ste trpeli bolesťou narušenej dôvery? Skúste sa na veci pozrieť z Jehovovej perspektívy, uplatňujte biblické zásady, pestujte hlbokú lásku k svojim bratom a učte sa z biblických príkladov.
Naozaj nás čakajú ťažké časy. Ježiš hovoril o hodine skúšky, ktorá prichádza na svet. Skúške budú vystavení najmä Jehovovi svedkovia. Je to preto, že všetkým bude zrejmé, že doktrína Strážnej veže z roku 1914 je úplná a úplná lož. Ako sa to prejaví? Keď sa všetky veci, o ktorých tvrdí Strážna veža od roku 1914, začnú skutočne diať; menovite svetová vojna, rozsiahly nedostatok potravín – dokonca aj v bohatých krajinách, spolu s ešte smrteľnejšími mormi, ktoré sa uvoľnili z desiatok laboratórií na výrobu biologických zbraní vo svete. Spolu so všetkými týmito znepokojujúcimi vecami Ježiš vopred varoval:„Aj vtedy sa mnohí potkýnu a budú sa navzájom zrádzať a nenávidieť. Povstane mnoho falošných prorokov a zvedú mnohých; a kvôli rastúcemu bezpráviu ochladne láska väčšieho počtu.”
Keďže žiadna z vecí, ktoré Ježiš predpovedal, sa ešte nesplnila – možno s výnimkou toho, že teraz počúvame o vojnách a chýry o vojnách – to znamená, že ešte nezažijeme rozpad kresťanstva naznačený vo verši uvedenom vyššie; keď sa dôveryhodní bratia navzájom zrádzajú; keď falošní proroci, ktorí hovoria za Jehovu, falošne tvrdia, že Kristus je vo vnútorných komnatách, keď sú všetci zmätení a zmätení, potom nastáva situácia, v ktorej bude jedinou nádejou dôvera v Jehovu. Naozaj hodinová skúška!
Tak ako sa splnilo mnoho proroctiev, keď sa Ježiš stal človekom, tak sa aj mnohé proroctvá naplnia, keď sa Pán vráti. Na myseľ mi prichádzajú dve proroctvá. „Všetci sa majte na pozore pred svojím blížnym a neverte ani svojmu bratovi. Lebo každý brat je zradca a každý sused je ohovárač.” — Jeremiáš 9:4
„Ich najlepší je ako tŕnie, ten ich najvzpriamenejší je horší ako živý plot z tŕnia. Príde deň tvojich strážcov a tvojho zúčtovania. Teraz prepadnú panike. Neverte svojmu spoločníkovi ani neverte blízkemu priateľovi. Stráž si, čo hovoríš tomu, kto leží v tvojom objatí. Lebo syn pohŕda otcom, dcéra sa vzbúri proti svojej matke a nevesta je proti svojej svokre; nepriatelia človeka sú muži jeho domácnosti.“ — Micheáš 7:5–6
Bádatelia Biblie spoznajú, že Ježiš citoval z proroctva v Micheášovi v rôznych prostrediach. Všeobecne uviedol, že nepriateľmi človeka budú osoby v ich vlastnej domácnosti. A Ježiš narážal na proroctvo, keď hovoril o závere, keď bratia zrádzajú bratov a deti vydávajú svojich rodičov na smrť a naopak. Ďalší verš v Micheášovi hovorí za tých, ktorí sa nepotknú: „ Ale ja budem naďalej dávať pozor na Jehovu. Ukážem postoj čakania na Boha mojej spásy. Môj Boh ma vyslyší.”
Ako už bolo povedané, dôvera v Jehovu a dôvera v našich bratov sa navzájom vylučujú. Buď počas hodiny skúšky dôverujeme výlučne Jehovovi a Kristovi, alebo dôverujeme ľuďom. Ktoré si vyberiete?
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com