Túto otázku, ktorú položil Pilát, keď vypočúval Ježiša, nepochybne poznáte. Bola to inštinktívna odpoveď nášmu Pánovi, keď povedal: „Na to som sa narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je na strane pravdy, počúva môj hlas . (Ján 18:37) Ste „na strane pravdy“ ? Aká dôležitá je pravda vo vašom uctievaní? Pravda je definovaná ako poznanie, ktoré je v súlade so skutočnosťou alebo realitou. Je to presný opak toho, čo je falošné. Neexistuje žiadne súdržné prelínanie alebo miešanie pravdy a nepravdy. Tí dvaja sú ako olej a voda a svojou povahou sú proti sebe a odlišujú sa od seba.

Pochopenie rozdielu medzi pravdou a nepravdou je základom poznania a vzťahu k jedinému „pravému Bohu“ . (Ján 17:3) Ján 4:24 uvádza „Boh je Duch a tí, ktorí ho uctievajú, musia uctievať duchom a pravdou.“ Pravda je taká, ako uctievame Boha. Ako hovorí Písmo, „Boha musíme uctievať pravdou“. Preto by bolo pre nášho Otca neprijateľné, keby sme do nášho uctievania začlenili čokoľvek, čo je nepravdivé alebo čo nie je v súlade s realitou, ktorú nám predkladá Písmo. Ako Ježišovi učeníci považujeme za cenné pravdy, ktoré sme nazbierali prostredníctvom svätého ducha z Božieho Slova. Vieme, kto je Boh. Vieme, kto je Ježiš a jeho úlohu pri posväcovaní mena nášho Otca a potvrdení jeho zvrchovanosti. Poznávame svätého ducha a to, ako ho Boh používa na uskutočnenie svojich predsavzatí. Vieme, prečo starneme. Chápeme, prečo umierame, a že všetkých, ktorí teraz spia v smrti, čaká vzkriesenie. Všetky tieto pravdy si vážime a ďakujeme za ne nášmu Otcovi ako súčasť nášho uctievania.

Niektoré veci v Písme sú však „ťažko pochopiteľné“ . (2. Petra 3:16) Tieto veci sa zvyčajne týkajú ilustrácií alebo proroctiev. Ježišovi učeníci boli často zmätení, pokiaľ ide o význam znázornení, ktoré dal. Keď k nemu pristúpili po tom, čo prehovoril k zástupom, dostali pravdu, ktorú učil. Ako učeníci si tiež želáme získať privilégium „pochopiť posvätné tajomstvá nebeského kráľovstva“. (Matúš 13:10,11) Musíme však rozlíšiť rozdiel medzi tým, keď nám svätý duch prostredníctvom Písma poskytne presné vysvetlenie toho, čo sa snažíme pochopiť, a trúfalým presadzovaním vysvetlenia vlastného vynálezu. Kristovi žiaci sú nabádaní, aby hľadali presné poznanie. Ježiš povedal: „Stále proste a bude vám dané; hľadajte ďalej a nájdete; klopte ďalej a otvoria vám; lebo každý, kto prosí, dostane, a každý, kto hľadá, nájde, a každému, kto klope, otvoria.” (Matúš 7:7) Pokyn je jasný: pokorne a dôsledne proste nášho Otca a on vám to oznámi.

Hoci je pochopiteľné, že by sme chceli, aby nám Boh dal vysvetlenie pre všetko, na čo sa pýtame, je dôležité, aby sme si uvedomili aj niektoré veci, ktoré „neprináleží vedieť“. (Skutky 1:7) Pokora nám pomáha uznať túto skutočnosť, aby sme sa vyhli trúfalosti a urážaniu druhých. Ako sa náš Otec pozerá na členov zboru, ktorí sa rozhodli presadiť a zverejniť nepresné názory a vysvetlenia biblických proroctiev? Ako sme práve napomenuli, odpoveď na túto otázku môžeme nájsť tak, že ju budeme hľadať v Písme.

Hymenaeus a Filétos sú príkladom, ktorý nachádzame v Písmach členov kongregácie, ktorí propagujú svoje vlastné myšlienky ako „pravdu“. (2. Timotejovi 2:16–18) Čo títo muži robili? Verš 18 hovorí, že „títo muži sa odchýlili od pravdy a povedali, že vzkriesenie už nastalo“.Učili títo muži, že bratia, ktorí zomreli, už boli vzkriesení do nebeského života? Alebo propagovali doktrínu, že keď boli učeníci pokrstení, boli v určitom zmysle „vzkriesení“ a že v budúcnosti už žiadne vzkriesenie nebolo, nesprávna myšlienka, ktorú Pavol riešil v 1. Korinťanom 15:12-23? „Pravdou“ je, že nemôžeme povedať definitívne. Vieme, že to, čo učili, bolo z ich vlastnej originálnosti a nie od nášho Otca, falošné učenie. Aký bol výsledok presadzovania tejto falošnej doktríny? Pavol pokračoval: „Podvracajú vieru niektorých“. Skutočne falošné vysvetlenia a interpretácie sú veci, ktoré môžu „podvrátiť našu vieru“ a nepochádzajú od Boha pravdy. Ako povedal apoštol Ján „žiadna lož nepochádza z pravdy“ (1 Ján 2:

Peter nás varoval, že „budú medzi vami aj falošní učitelia“. (2. Petra 2:1) Pavol dal Timotejovi podobné varovanie v prorockom vyhlásení: „Obklopia sa učiteľmi, aby ich pošteklili v ušiach. Odvrátia sa od počúvania pravdy a budú venovať pozornosť falošným príbehom.“ (2. Timotejovi 4:3,4) Ježiš tiež varoval, že Satan vo svojom podobenstve o pšenici a burine postaví medzi nás jednotlivcov. Povedal, že namiesto ich okamžitého odstránenia „necháme obe rásť spolu až do žatvy“.(Matúš 13:30) Muži, ktorí sa dnes presadzujú ako učitelia nad Ježišovými učeníkmi, s konečnou platnosťou tvrdia, že žatva, o ktorej hovoril Ježiš, sa začala v roku 1914 a že od roku 1918 bola všetka burina odstránená. Ak teda majú títo muži pravdu, od roku 1918 by popri Kristových učeníkoch nebolo už žiadnych falošných učiteľov. Je to pravda?

V tom roku 1918 povedali, že príde koniec. V roku 1920 tgey povedal, že starí patriarchovia a proroci, „verní starých čias“, budú vzkriesení k pozemskému životu v roku 1925 ako predohra k všeobecnému fyzickému vzkrieseniu. V roku 1929 zaobstarala Spoločnosť Strážna veža španielske sídlo s názvom Beth Sarim , kde mohli žiť títo vzkriesení. V čase, keď svet pustošila Veľká hospodárska kríza, sa Rutherford presťahoval a užíval si tam luxusný život, zatiaľ čo naši bratia mali problémy. aby našli svoje ďalšie jedlo. A čo rok 1975? Generácia z roku 1914? Výkrik „mier a bezpečnosť“ a tak ďalej?
Cieľom pri uvádzaní týchto vecí nie je ničiť alebo kritizovať. Skôr si musíme priznať chyby a otvoriť oči pravde. Buď je Petersovo varovanie pred falošnými učiteľmi medzi nami relevantné, alebo nie. Kristovo znázornenie, ktoré nás upozorňuje na skutočnosť, že Satan plánoval zasiať falošných učeníkov po boku pravých učeníkov, je pre nás použiteľné, alebo nie. Prijali niektorí v zbore odvrátenie sa „od počúvania pravdy“ a „venovanie pozornosti falošným príbehom“ alebo nie? Je nesprávne, že spochybňujeme tých, ktorí prevzali krbovú rímsu ako učitelia nad Božím zborom a tvrdia, že sú jeho „jediným schváleným kanálom“ pre pochopenie Písma? Opäť musíme hľadať presnú odpoveď v Biblii.
Ako príklad máme Berojčanov v Skutkoch 17:10,11. Pavol a Sílas navštívili miestnu synagógu a učili ich pravdu o Kristovi. Ako dobre vieme, títo bratia v žiadnom prípade neboli „falošnými učiteľmi“. Vieme naopak, že Pavol bol osobne poverený samotným Ježišom. Prijali Berojčania všetko, čo im bolo povedané, pretože Pavol slúžil ako „Bohom schválený kanál“ na šírenie pravdy? Aj keď prijali to, čo počuli, „s najväčšou dychtivosťou mysle“ , Písmo nám ďalej hovorí, že „denne pozorne skúmali Písmo, aby zistili, či je to tak“ . Ako sa Boh pozeral na týchto jednotlivcov, ktorí spochybňovali biblický základ toho, čo títo muži učia? Sú uznaní v jeho Slove ako bytie„ušľachtilého zmýšľania“ . Boli by sme menej „ušľachtilí“ , keby sme ‚starostlivo skúmali Písma‘, aby sme sa uistili, že veci, ktoré sa dnes učíme, sú pravdivé?

Mnohí v CCJW (Kresťanská kongregácia Jehovových svedkov) odsudzujú a kritizujú členov kresťanstva za to, že veria tomu, čo učia ich náboženskí vodcovia. Namiesto toho, aby pre seba skúmali Písma a rozlišovali pravdu, kresťanstvo sa spolieha na cirkevných predstaviteľov, ktorí im vykladajú Písma. Mnohí v CCJW vnímajú, že „sú vodcom slepých, svetlom pre tých, čo sú v tme, opravárom nerozumných, — a majú rámec poznania a pravdy“ (Rímskym 2:19 ,20) Ak to odráža naše myslenie, Pavlove slová vo verši 21 by mali mať hlboký vplyv na naše srdcia, keď hovorí „vy však, kto učíte niekoho iného, ​​neučte seba“ Sme v tejto veci oslobodení od pokrytectva? Dôverujeme doktrínam, pretože nám to prikázali náboženskí vodcovia, alebo sme si sami ‚starostlivo preskúmali Písma‘, aby sme zistili, či sú tieto veci pravdivé? (1. Jána 4:1)

Dá sa z Písma rozumne a logicky vysvetliť, ako sa prorokuje rok 1914? Uvádza to Písmo ako základnú doktrínu, ktorej musia Ježišovi učeníci veriť, ak chcú byť súčasťou jeho Kráľovstva? Alebo Písmo výslovne uvádza, že viera v túto doktrínu povedie k nášmu zničeniu? (2. Tesaloničanom 2:1–12) Vysvetľuje Biblia, ako môže „generácia“ primerane trvať dlhšie ako storočie? Existuje Písmo, ktoré vysvetľuje, ako sa veľké súženie začína zničením „Veľkého Babylonu“? Vyhlásil Ježiš, že ustanoví skupinu ľudí, ktorí nebudú vykonávať žiadne mocné skutky a nebudú mať žiadne overiteľné svedectvo od svätého ducha o ich Bohom danej autorite, aby vládli nad jeho učeníkmi? Žiaľ, len málo ľudí v dnešnom zbore je schopných vysvetliť, prečo veria týmto náukám. Mnohí jednoducho prijímajú, čo sa im hovorí, pretože sa rozhodli dôverovať tým, ktorí dnes nad nimi presadzujú Kristovu autoritu. Žiada to od mnohých z nás, aby sme rozpoznali, či sú tieto doktríny podporované v Písme?

Ak zastupujeme Krista Ježiša, je dôležité, aby sme si boli úplne istí tým, čo učíme ako náuku. Je jednoducho neprijateľné hlásať niečo ako pravdu, pretože iní nám povedali, že to tak je. Keď to robíme, nie sme o nič lepší ako členovia takzvaného kresťanstva. Musíme byť posvätení kázaním len toho, o čom s istotou vieme, že je pravda. Ježišove slová potvrdzujú túto skutočnosť, keď o nás povedal „posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda.” (Ján 17:17) Božie Slovo je v skutočnosti jediným zdrojom pravdy a je našou povinnosťou ako Ježišových učeníkov, aby sme ho pozorne preskúmali, aby sme dnes rozpoznali pravdu.

Mnohé z doktrín CCJW boli „upravené“ alebo „objasnené“ niekoľkokrát počas rokov od ich pôvodného založenia. Pôvodne sa hovorilo, že Kristova prítomnosť sa začala v roku 1874 a rok 1914 bol rokom, kedy mal tento systém skončiť. V 30. rokoch 20. storočia bola vykonaná úprava, ktorá uvádza, že Kristova prítomnosť sa začala v roku 1914, ako aj veľké súženie. O pol storočia neskôr sa rozhodlo, že súženie nezačína v rovnakom čase ako Kristova prítomnosť, napriek všetkým náznakom v Písme, že tieto dve udalosti sa začínajú v rovnakom čase. V publikáciách zo 60. rokov minulého storočia sa ako fakt uvádzalo, že keď tento systém skončí, niektorí jednotlivci, ktorí mali v roku 1914 15 rokov, budú stále nažive. Toto učenie prešlo mnohými metamorfózami Poskytol by nám niekedy náš Otec nepresné učenie, ktoré by bolo potrebné neskôr zahodiť a nahradiť iným odlišným chápaním a potom by schválil jeho vyhlásenie ako „nové svetlo“? Jedna z najlepších odpovedí na túto otázku je vytlačená v Strážnej veži z februára 1881 na strane 3.

 
“Nepochybne by jedna ľudská myšlienka protirečila druhej a to, čo bolo svetlom pred jedným alebo dvoma alebo šiestimi rokmi, by sa teraz považovalo za temnotu .” Tieto slová boli vytlačené v Strážnej veži v roku 1881 a nemožno ich spochybniť. Doktríny, ktoré by bolo potrebné zahodiť, sú nepopierateľne „ľudské myšlienky“. Odkiaľ pochádzajú doktríny a prorocké interpretácie v CCJW? Sú od Boha alebo od ľudí? Kto vlastne nasledujeme Boha alebo ľudí? Ak je niečo nesprávne a treba to opraviť, treba rozlišovať, čo to bolo pôvodne, ako nepravdu. Ak organizácia učila niečo ako doktrínu, ktorá bola nepravdivá, bolo to z definície učenie falošnej doktríny. Koľkokrát v modernej histórii CCJW boli doktríny, ktoré sa raz učili ako pravda, zavrhnuté? Je vhodné jednoducho povedať, že „porozumenie“ bolo „objasnené“, a nie priznať, že vyučovali falošnú doktrínu? Zdá sa vám Zvrchovaný Pán Jehova ako niekto, koho by nezaujímalo, keď tí, ktorí tvrdia, že ho zastupujú, propagujú a vyučujú falošné doktríny v jeho mene?
„Preto toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova: Pretože ste hovorili falošné slová a predpovedali ste bludy, hľa, som proti vám, vyhlasuje Zvrchovaný Pán Jehova. Moja ruka bude proti prorokom, ktorí vidia klam a oznamujú lživé znamenia. Nebudú zaradení do rady môjho ľudu, ani nebudú zapísaní v matrike domu Izraela, ani nevstúpia do krajiny Izraela. Potom spoznáte, že ja som Zvrchovaný Pán Jehova.” ( Ezechiel 13:8,9)
Účelom diskusie o týchto veciach je zistiť, čo je pravda, aby sme mohli uctievať Boha prijateľne. Dobrá vec, ktorú treba urobiť pri skúmaní akéhokoľvek učenia, je vystopovať doktrínu späť k jej pôvodnému počiatku, aby ste poznali jej pôvod a pochopili, čo sa vyučuje. Keď dôkladne porozumieme predmetnému učeniu, môžeme ho s modlitbou zvážiť vo svetle Božieho Slova, aby sme určili pravdu.