Časopis Strážna veža z apríla 2024 obsahuje študijný článok s názvom: „Nikdy neopúšťaj duchovný raj“. Je to téma, o ktorej je napísané v knihe Jehova sám sa stal kráľom v kapitole s názvom: Duchovný raj, ako aj súvisiace články v elektronickom strážcovi. Takže namiesto toho, aby sme sa znova zaoberali tým istým námetom, ako to robí Strážna Veža, pozrime sa bližšie a zdôvodnime to s Písmom ponúkané ako dôkazové texty (vrátane kontextu) podporujúce učenie Strážnej Veže, že Jehovovi svedkovia sídlia v duchovnom raji. Musíme sa uistiť o všetkých veciach a skúšať inšpirované výrazy, aby sme zistili, či pochádzajú od Boha!

Po prvé, fráza „duchovný raj“ sa v Biblii nenachádza! Čo je to podľa Knihy pravdy? Je to stav poznačený úplnou absenciou zlých ľudí. Vystihuje to stav Jehovových svedkov dnes? Ty rozhodni. Druhý odsek cituje Izaiáša 4:6 a 58:11 a naznačuje, že proroctvá sa plnia v organizácii Strážna Veža, pretože sa predpokladá, že je to bezpečné „útočisko“ aj „dobre zavlažovaná záhrada“. Ale uvažujme najskôr o 4. kapitole Izaiáša v celom rozsahu. Je to jedna z najkratších kapitol v Biblii a jedna z najhlbších. V úvodnom verši sa uvádza: “V ten deň sa sedem žien chopí jedného muža+ a povedia: ‘Budeme jesť vlastný chlieb a samy sa budeme šatiť, len nech môžeme nosiť tvoje meno, aby sme sa zbavili hanby’.“Izaiáš 4:1.

Úryvok, ktorý sa berie ako samostatný verš, je nevyspytateľný (záhadný)! Keď uvažujeme o výrazu v kontexte, zistíme, že význam slova je skrytý v Písme! “Sedem žien“ predstavuje pomazaný ostatok, ktorý je zasnúbený s Ježišom. Sedem je symbolom nebeskej dokonalosti, ako to učí Strážna Veža. Muž, ktorého sa chytí sedem žien, nie je nikto iný ako Ježiš Kristus, keď sa vráti po druhýkrát. Ale prečo je tých sedem žien v hanbe, predsa nie je Baránkova svadba tou najradostnejšou a najslávnejšou? Áno, ale…v biblických časoch sa rodenie detí považovalo za prvoradý účel žien. Bezdetnosť sa považovala za výčitku, dokonca za trest od Boha, ako to bolo v prípade Dávidovej manželky Michal. Kristov návrat bude mať za následok zrútenie „duchovného raja“ Strážnej Veže. Každý, kto je s ňou spojený, bude ponížený!

Ako zjavil apoštol Pavol, mŕtvi v spojení s Kristom budú vzkriesení ako prví, keď Pán zostúpi s rozkazujúcim hlasom archanjela. A čo tí, ktorí sú v spojení s Kristom, ktorí sú stále ešte na zemi? Budú musieť prejsť cez oheň. Bude sa zdať, že zostali pozadu – ako keby ich zasnúbenie s Kristom bolo zrušené. Ich výčitka bude, ako keby boli bezdetní. Tých sedem žien bude musieť Ježiša prosiť, aby im dovolil vziať si jeho meno, aby sa zbavili ich hanby. Nebo pre nich nebude ľahké. Budú jesť svoj vlastný chlieb a nebudú chcieť svojmu pánovi nič viac vnucovať. V ten deň bude všetko, čo dá Jehova vypučať, nádherné a slávne a ovocie krajiny bude pre prežijúcich z Izraela pýchou a radosťou. Kto zostane na Sione a v Jeruzaleme – každý v Jeruzaleme zapísaný pre život –, bude nazvaný svätý.” Izaiáš 4:2.

Keď Chaldejci zničili Jeruzalem, takmer všetkých tých, ktorí prežili, odvliekli v reťaziach do ďalekého Babylonu. Niekoľkí, ktorí zostali, určite neboli svätí, ani sa nezaľúbili Bohu. Jeremiáš bol jedným z tých, ktorí tu zostali, a tým, ktorí zostali, vydal Jehovove príkazy, aby nehľadali útočisko v Egypte. V súlade s Jehovovou charakteristikou Židov ako tvrdošijného národa, tí, ktorí zostali v Jeruzaleme, odmietli poslúchnuť a utiekli do Egypta. V dôsledku toho za nimi Jehova poslal svojho kata. A opäť, proroctvo Izaiáša sa vtedy nemohlo splniť. Jehovovi svedkovia vedia, alebo aspoň kedysi vedeli, že veľká časť biblických proroctiev je napísaná pomocou analógií a symbolov. Napríklad kniha Zjavenie predpovedá smrť dvoch symbolických svedkov, keď hovorí: “Ich telá zostanú ležať na hlavnej ulici veľkého mesta, ktoré je obrazne nazvané Sodoma a Egypt, kde bol aj ich Pán pribitý na kôl.” – Zjavenie 11:8.

Ježiš bol popravený za mestskými hradbami Jeruzalema, nie v Sodome ani v Egypte. Sodoma a Gomora v Ježišovej dobe ani neexistovali. To je len príklad toho, ako sa mestá a miesta používajú krypticky. Netreba dodávať, že mesto Jeruzalem, najdôležitejšie mesto v staroveku, pretože v ňom reprezentatívne sídlil Jehova, sa používa aj v duchovnom zmysle. Nehovoril Pavol o Jeruzaleme hore (Galaťanom 4:26)? Sion a Jeruzalem sa používajú zameniteľne, pretože Sion bol najvyšším vrchom v kopcovitom meste Jeruzalem. Ako už bolo uvedené, Židia, ktorí zostali v Jeruzaleme, neboli v žiadnom prípade považovaní za svätých. Svätí sú tí, ktorých Boh pomazal a vyvolil, aby boli v jednote s Kristom Ježišom. Sú svätí vďaka svojej viere. Čo teda predstavuje Jeruzalem? Symbolizuje Kristovo zhromaždenie. Kresťanstvo vzniklo v hornej miestnosti v Jeruzaleme v deň Turíc v roku 33 nl!

Zničenie Jeruzalema predznamenáva ohnivú očistu Kristovho zboru, ktorý až do príchodu Pána nie je taký, aký by mal byť. Jednak sú vo vnútri zlí muži, ktorí číhajú ako skaly pod povrchom vôd, zatiaľ čo hodujú spolu s tými, ktorí si myslia, že sú v duchovnom raji. V tretej kapitole Malachiáša je Kristus nazývaný poslom zmluvy – samozrejme Novej Zmluvy. Čo sa týka jeho druhého príchodu, druhý verš kladie otázku:„Ale kto znesie deň jeho príchodu a kto obstojí, keď sa objaví? Veď bude ako oheň taviča a ako lúh práčov.” Malachiáš 3:2.

Nenabádal Ježiš svojich nasledovníkov, aby boli triezvi v očakávaní jeho príchodu, aby sa im podarilo postaviť sa pred Syna človeka? Nevyslovenou pravdou je, že mnohí nevydržia, keď sa objaví, a neprežijú ohnivý proces rafinácie. Ale tí, ktorí tak urobia, budú nazvaní svätými a budú zapísaní pre život v nebeskom Kráľovstve a budú vzkriesení v okamihu, keď zomrú. Ich pohana bude odstránená, keď sa pridajú ku Kristovi vo vzduchu. Uvažujme teraz o záverečnom rozpätí, ktoré je bezprostredným kontextom verša, ktorý cituje článok Strážnej Veže: Keď Jehova duchom súdu a ohňa zmyje nečistotu sionských dcér a vypláchne z Jeruzalema krviprelievanie, potom nad celým vrchom Sion a nad miestom zhromaždení Jehova stvorí oblak dymu vo dne a jasný ohnivý plameň v noci. Nad všetkou tou slávou bude ochranný prístrešok. A bude tam stánok, ktorý poskytne tieň pred horúčavou dňa a úkryt a útočisko pred búrkou a dažďom.” Izaiáš 4:4-6.

Keď Jehova, ich Boh, vyviedol Izraelitov a zmiešanú spoločnosť z Egypta, anjeli ich viedli cez deň zázračným oblakom a v noci ohnivým stĺpom. Niet pochýb, že Izraelský národ počas exodu sa cítil bezpečne pod prejavom Jehovovej prítomnosti. Tak isto sa Ježiš Kristus po očiste prejaví medzi vyvolenými. To je tá parúzia alebo druhá prítomnosť Ježiša Krista. Kristus stvorí svätých ľudí duchom súdu a duchom ohňa. Po zmytí špiny a krviprelievania sa vynoria svätí Najvyššieho. Zmyl Kristus špinu a krviprelievanie zo Strážnej Veže a tých, ktorí sú s ňou spojení? Sotva! Koniec prvej časti.

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com