“Vstaň a zmeraj Božiu chrámovú svätyňu a oltár a tých, ktorí v ňom uctievajú. Ale čo sa týka nádvoria, ktoré je vonku pred chrámovou svätyňou, vynechaj ho a nemeraj ho, lebo je dané národom a tie budú šliapať sväté mesto 42 mesiacov.” – Zjavenie 11:1, 2
Sväté Písmo jasne ukazuje, že keď sa náš Pán Ježiš Kristus vráti, jeho prvoradou úlohou bude vyniesť rozsudok nad tými, ktorí vyhlasujú, že mu patria. Keď Pavol hovoril o tomto súde, povedal: “Ale keď sme súdení, Jehova nás napráva, aby sme neboli odsúdení so svetom.” (1. Korinťanom 11:32 NAS) Keď čakáme na túto udalosť, naším prvoradým záujmom je v tomto čase zabezpečiť, aby sme nielen my sami, ale aj naše rodiny, priatelia a ktokoľvek, komu môžeme pomôcť, boli pripravení na tento súd!
Vtedy to nebude také jednoduché, ako vyhlásiť naše členstvo v správnom náboženstve, ako keby sme si vybrali víťazného koňa v dostihoch. Ježiš nás varoval, že v tom čase, keď sa mnohí chvália tým, že praktizujú náboženstvo, – “Vyhlásim im: Nikdy som vás nepoznal!“ (Matúš 7:23) Keď príde tá hodina, jedinou relevantnou vecou bude náš vzťah s Jehovom, nie naše náboženstvo. Účelom tejto stránky je pomôcť vám a ostatným zamerať sa na vzťah s naším Pánom Ježišom Kristom, ktorý vám môže osobne pomôcť získať hlbší a zmysluplnejší vzťah s naším Otcom.
Ako hlavný autor a správca tejto stránky mám celoživotné skúsenosti s CCJW (Kresťanská kongregácia Jehovových svedkov). V súčasnosti som považovaný za „aktívneho“, „pomazaného“ člena kongregácie v „dobrom postavení“. Samozrejme, všetky tieto výrazy sú irelevantné pre každého, kto nie je indoktrinovaný v CCJW. Napriek tomu tieto výrazy znamenajú všetko pre nesmelého člena CCJW, ktorý sa sem odvážil prvýkrát. Zatiaľ čo veľká časť tohto obsahu je prispôsobená členom CCJW, pozvanie združovať sa a pomáhať vám posilňovať váš vzťah s Ježišom sa vzťahuje na každého, kto si sem nájde cestu. Jediným a unikátnym zdrojom pravdy prezentovaným na tejto stránke je Božie Slovo, Biblia, Ako hovorí kniha Žalmov: “Samotná podstata tvojho slova je pravda“ . (Žalmy 119:160)
Mnohí sa stali členmi CCJW s pocitom, že všetko, čo sa učilo, bolo prevzaté priamo z Biblie. Ako relatívne noví veriaci s iba základnými znalosťami Písma je rozumné dôverovať tým, ktorí majú viac skúseností ako my, keď hovoria, že veci sú „jasne stanovené v Biblii“. Napriek tomu, keď duchovne dospievame a lepšie sa zoznamujeme s Písmami z nášho každodenného skúmania, začíname nachádzať množstvo otázok a protirečení, ktoré sa nezhodujú s tým, čo sa nám nielen prezentuje, ale aj s tým, čo sa vyžaduje ako prijímanie „pravdy“ pre všetkých členov CCJW.
So zrodom internetu okamžite nasledovalo online fórum na diskusiu o týchto problémoch. Robert King, Perimeno, Paul Grundy sú niektorí z najznámejších jedincov, ktorí to využili skoro. V poslednej dobe sa aktivisti vystupujúci proti CCJW ako Lloyd Evans stali známymi. Dnes existuje mnoho osobností na You Tube, ktoré prezentujú biblické informácie, ktorých cieľom je pomôcť presne pochopiť Písmo. Myslím na Erica Wilsona z členov CCJW a Mikea Wingera za zvyšok kresťanstva.
Zatiaľ čo CCJW zdôrazňuje dôležitosť presného poznania pravdy prezentovanej prostredníctvom Biblie, dnes je autoritatívnym zdrojom, ktorý diktuje, čomu bude každý člen veriť a čo bude považovať za pravdivé, inak bude čeliť vylúčeniu, ktoré sa stalo extrémne tvrdou formou exkomunikácie. Keď hovoríme o prísnej autorite, ktorú majú tí, ktorí sa dostali do mocenských pozícií v rámci organizácie, Ray Franz, bývalý člen jej „riadiaceho orgánu“ napísal:
„Čím viac som rozmýšľal, tým viac som bol presvedčený, že čokoľvek, čo zmenilo vzťah medzi bratmi, nemôže byť skutočne kresťanské. Akékoľvek tituly alebo oficiálne pozície, ktoré samy osebe stavajú niektorých na inú duchovnú úroveň ako ostatné, alebo ktoré akýmkoľvek spôsobom zasahujú do výlučného práva Božieho Syna ako jediného Majstra a Učiteľa jeho nasledovníkov, musia byť, cítil som, odchýlkou. z ducha kresťanstva! Aké označenia nachádzajúce sa v Kresťanských písmach, ako napríklad „pastier“, „učiteľ“, „prorok“, „starší“ a tak ďalej? Zdalo sa zrejmé, že toto všetko v skutočnosti opísuje – nie úrady alebo úradné pozície v štruktúre autority – ale služby , ktoré sa majú poskytovať spoločenstvu bratov, alebo vlastnosti a schopnosti , ktoré mali byť použité v prospech iných. Oprávnenie, ktoré títo ľudia museli vykonávať tieto služby, z nich nerobilo duchovné hlavy nad svojimi bratmi. Lebo hlavou každého človeka je Kristus,” nikto iný. (1. Korinťanom 11:3, RSV: porovnaj Korinťanom 12:4-11, 27-31) Tieto služby, vlastnosti a schopnosti mali smerovať k tomu, aby pomohli ľuďom „vyrásť“ ako zrelí kresťania, aby nezostali duchovnými a duševnými nemluvňatami, neustále odkázanými na iných, aby za nich mysleli, rozhodovali za nich, a tak sa nechali ľahko viesť od jedného presúvajúceho sa učenia k druhému. (Porovnaj Efezanom 4:11–16; 1. Korinťanom 3:1–3; Hebrejom 5:12–14.) Vo vzťahu k Bohu a Kristovi mali byť ako deti, ale nie k ľuďom. Celý účel ich združovania bolo podporovať ich rast ako „zrelých ľudí“ schopných robiť vlastné rozhodnutia, „dospelých“ mužov a žien, ktorí právom nepotrebujú a neuznávajú iné duchovné vedenie ako Kristovo. (Matúš 18:3; 23:9; 1. Korinťanom 14:20; 16:13; Efezanom 4:14) – Ray Franz (Hľadanie kresťanskej slobody, strany 39-40)
Napriek tomu, aj keď CCJW tvrdí, že je modelovaná podľa kongregácie z 1. storočia, biblické princípy a postoje, ktoré práve spomínal Ray, neboli v organizácii nikdy skutočne implementované. Namiesto toho od svojho vzniku až do roku 1976 bola CCJW v podstate monarchickou organizáciou. Ovládajúcimi osobnosťami boli Charles Russell, Joseph Rutherford a Nathan Knorr. V roku 1976, keď bol prezidentom organizácie Nathan Knorr, kontrola nad organizáciou a jej ustanovenými doktrínami bola prevedená na „Vedúci Orgán“, ktorý bol zriadený pred niekoľkými rokmi. Ray Franz bol členom tohto „Vedúceho Zboru“ v roku 1976. Vo svojej knihe uviedol nasledovné:
„Myslel som si, že „monarchické“ usporiadanie, ktoré prevládalo v organizačnej správe Jehovových svedkov do roku 1976, bolo do značnej miery zodpovedné za prevládajúcu autoritatívnu atmosféru. Po veľkej reštrukturalizácii v rokoch 1975-76 sa však ukázalo, že som sa mýlil. Úprimne som dúfal, že nové usporiadanie označí alebo aspoň pripraví cestu pre základnú zmenu postoja a ducha, s dôrazom na službu druhým, nie na postoj ich kontroly alebo jednania s nimi ako s podriadenými. Časom bolo celkom jasné, že konečným výsledkom bolo v podstate len rozdelenie a zdieľanie moci, pričom skupina mužov konala tak, ako predtým jeden muž. Vnútro domu bolo v skutočnosti prerobené – ale stále to bol ten istý dom, jeho základné črty sa zmenili len málo alebo vôbec nie! Autoritárska štruktúra, prístup a postoje minulosti tu boli stále, v skutočnosti stále dominantné. – Ray Franz (Hľadanie kresťanskej slobody, strana 40)
Nanešťastie Ray zomrel skôr, ako som mal tú česť ho stretnúť. Keď sme ho však spoznali prostredníctvom jeho rozsiahlych a podrobných spisov, považujeme ho za drahého brata a milovaného člena našej rodiny. Ray, za veľkú cenu pre seba, považoval schválený vzťah s naším Pánom Ježišom Kristom za najväčšiu prioritu vo svojom živote. Zdôraznil, že je dôležité, aby sme sa všetci podriaďovali svojmu biblicky vycvičenému svedomiu, pretože takto nás náš Pán a jeho apoštoli poučili, aby sme uctievali Boha. „Veď to, čím sa chválime, je to, že naše svedomie svedčí o tom, že sme sa vo svete a najmä k vám chovali so svätosťou a zbožnou úprimnosťou, nie s telesnou múdrosťou, ale s Božou nezaslúženou láskavosťou. (2. Korinťanom 1:12) Skôr než trvať na prijatí špecifického súboru doktrín, ktoré tu treba spájať, sa jednoducho očakáva, že každý sa podriadi svojmu vlastnému svedomiu, ako ich bude viesť svätý duch. Verím, že Eric Wilson a ja sa plne zhodujeme v tomto vyznaní. Napísal mi:
„Som otvorený novým pohľadom na tieto veci. Uvedomil som si, že hoci existujú učenia, ktoré sú absolútne, je ich ešte viac, ktoré umožňujú rozdiely v názoroch. Múdrosť je vedieť, ako rozlíšiť. 2 Ján 6-11 hovorí o niektorých absolútnych pravdách, ktoré sa nesmú popierať, ale je ich oveľa viac, ktoré v skutočnosti neovplyvňujú naše spasenie tak či onak. Láska je kľúčová. Ak medzi bratmi existuje skutočná láska, mnohé názorové rozdiely môžu koexistovať, ba dokonca prekvitať.“ (-Eric Wilson)
Keďže Erica poznám len z niekoľkých e-mailov a videí, vnímam, že sa prikláňa k prijatiu eschatológie prvého storočia. Hoci túto doktrínu ešte dôrazne nepropagoval, mám z toho obavy. Očakávanie návratu nášho Pána Ježiša, záver tohto systému a ustanovenie Kráľovstva je základným učením, ktoré Boh vysvetľuje vo Svätom písme. Jeho Slovo je niečo, čo si všetci musíme dávať výnimočne opatrní, aby sme ho neprekrútili, aby sme ho prispôsobili našim vlastným predstavám alebo presvedčeniam. Musíme formovať naše chápanie tak, aby bolo v súlade s Bibliou.
Pozeranie na koniec časov ako na začiatok vypuknutia „veľkého súženia“ ako na budúcu udalosť (podobne ako v eschatológii CCJW) je dôležitou pravdou. Ako Ježišovi študenti by sme sa mali snažiť o pevné pochopenie tejto pravdy z Písma. Na tomto základe potom môžeme vybudovať komplexné pochopenie ďalších biblických proroctiev. Napriek tomu je dôležité poznamenať, čo povedal Eric: „Láska je kľúčová“. Nakoniec to, ako náš otec prináša rozuzlenie všetkých svojich proroctiev, „naozaj neovplyvňuje naše spasenie tak či onak“. Dôležité je, aby sme „verili pravde“ , ako nám ju predkladá svätý duch prostredníctvom Písma (2 Tesalonickým 2:12
Pavol zdôraznil, že je dôležité zamerať sa na lásku a podriadiť sa svojmu svedomiu ako prioritu, a nie sa ponáhľať s presadzovaním prorockých výkladov. Nášmu bratovi Timotejovi napísal: „Naozaj, cieľom tohto poučenia je láska z čistého srdca a z dobrého svedomia a z viery bez pokrytectva. Odchýlením sa od týchto vecí boli niektorí odvrátení na nezmyselné reči. Chcú byť učiteľmi práva, ale nerozumejú ani tomu, čo hovoria, ani tomu, na čom tak dôrazne trvajú.“ (1. Timotejovi 1:5-7)
Bohužiaľ, CCJW v tomto čase produkuje množstvo „nezmyselných rečí“ , pred ktorými Pavol varoval. Odchýlili sa od jeho napomenutia a „chcú byť učiteľmi práva“ . Vymysleli a predpokladali, že budú presadzovať veľké množstvo „teokratických zákonov“. Tie siahajú od diktovania, ako si muži upravujú tvár a koľko kože môžu naše sestry vystaviť, až po akceptovanie ich súkromných výkladov proroctiev bez ohľadu na to, aké smiešne a nepodložené v Písme. Rovnako ako ich náprotivky v prvom storočí „nerozumejú ani tomu, čo hovoria, ani tomu, na čom tak silne trvajú“. Úprimne dúfam, že články tu uverejnené vám pomôžu, keď budete pokračovať v štúdiu a s modlitbou skúmať knihu Pravdy našich otcov, a teším sa, že vás spoznám, ak sa s nami spojíte.
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com