Učí Biblia, že pečatenie 144 000 sa začalo na Letnice niekoľko dní po Kristovom nanebovstúpení? Aký biblický dôkaz existuje, že byť pomazaný alebo prijať znak je to isté ako byť zapečatený? Ľudia môžu stratiť svoje pomazanie spáchaním neodpustiteľného hriechu proti svätému duchu. Byť pomazaný teda zjavne nie je to isté ako byť zapečatený. Pomazaní ešte nie sú zapečatení. Ján videl iba vo videní zapečatenie 144 000 ľudí pred začiatkom veľkého súženia. Ako teda súvisí zapečatenie, ktoré je ešte v budúcnosti, so súdom živých počas súženia a zhromažďovania veľkého zástupu?
Tesnenie má dva aspekty. Samotné pomazanie sa označuje ako znak alebo pečať, čo je pred úplným znovuzrodením ako nesmrteľní duchovia. Pavol napísal Efezanom pomocou týchto výrazov: „Ale aj vy ste v neho dúfali, keď ste počuli slovo pravdy, dobré posolstvo o vašom spasení. Potom, čo si uveril, bol si prostredníctvom neho zapečatený zasľúbeným svätým duchom, ktorý je znakom pred naším dedičstvom, za účelom oslobodenia Božieho vlastníctva výkupným na jeho slávnu chválu.“ — Efezanom 1:13–14
Mať token je ako mať lístok na účasť na udalosti. Čo sa však stane, ak osoba stratí token? Vstup im bude zamietnutý. Takže keďže byť zapečatený a mať symbolického ducha sú vzájomne zameniteľné pojmy, znamená to, že je možné, aby kresťan, ktorý bol zapečatený duchom, pečať stratil.
Pre ilustráciu, človek si môže kúpiť nové auto od predajcu. Musia však splácať mesačné splátky až do splatenia úveru na auto. Napriek tomu sú považovaní za zákonných vlastníkov automobilu, aj keď nemajú vlastnícky titul. Keď je pôžička vyradená, auto vlastnia a môžu si s ním robiť, čo chcú.
Rovnakým spôsobom sa pomazaný kresťan považuje za kúpeného Bohom a je mu daný znak Božieho vlastníctva – zasľúbený duch. Sú spečatení v tom zmysle, že majú istú nádej a očakávanie, že budú oslobodení Kristovým výkupným, aby sa v nebi dostali do úplného zjednotenia s Jehovom. Avšak každý človek, ktorý je povolaný byť v jednote s Kristom, musí v konečnom dôsledku dostať pred smrťou konečné Božie schválenie. Získanie tohto schválenia sa môže považovať aj za plombu.
Apoštol Pavol ukázal, ako to funguje. Apoštol vo svojom liste Filipanom povedal: „Mojím cieľom je poznať ho a moc jeho vzkriesenia a podieľať sa na jeho utrpení, podriaďujúc sa smrti, ako je on, aby som videl, či je to vôbec možné, aby som dosiahol skoršie vzkriesenie z mŕtvych. Nie že by som to už prijal alebo že by som bol už dokonalý, ale nalieham, či sa môžem chopiť aj toho, pre čo ma vyvolil Kristus Ježiš. Bratia, ešte si nemyslím, že som sa toho zmocnil; ale jedna vec je istá: Zabúdajúc na veci, ktoré sú za mnou, a naťahujúc sa dopredu k veciam pred nami, tlačím sa k cieľu za cenu Božieho volania nahor prostredníctvom Krista Ježiša. — Fil 3:10–14
Vo vyššie uvedenej pasáži Pavol naznačil, že hoci bol vybraný alebo mu bol daný znak, nepovažoval sa za toho, kto sa zmocnil konečnej ceny volania nahor. Inými slovami, nedostal konečnú pečať Božieho schválenia. Stále sa tlačil dopredu, aby to zaistil. Porovnajte to s tým, čo Pavol napísal vo svojom druhom liste Timotejovi, kde povedal: „Lebo ma už vylievajú ako liatu obeť a čas môjho prepustenia sa blíži. Bojoval som dobrý boj, dobehol som preteky až do cieľa, pozoroval som vieru. Odteraz je pre mňa rezervovaný veniec spravodlivosti, ktorý mi dá v ten deň Pán, spravodlivý sudca, ako odmenu, no nielen mne, ale aj všetkým, ktorí milovali jeho prejav. “ — 2. Timotejovi 4:6–8
List Druhého Timoteja je posledný list, ktorý apoštol napísal. Krátko nato bol popravený. Jeho posledná epištola bola napísaná niekoľko rokov po jeho liste Filipanom. Nejakým nezverejneným spôsobom duch uväznenému apoštolovi odhalil, že ukončil svoju pozemskú cestu. Vyhral korunu života. To, že si uvedomil svoj zmenený vzťah, možno považovať za jeho konečné spečatenie.
V každom prípade musí byť každý kresťan povolaný k jednote s Bohom a Kristom pred svojou smrťou schválený alebo odmietnutý. Toto možno považovať za zapečatené s Božím schválením. Nie je známe, či schválený kresťan má rovnaké vedomie ako apoštol o víťazstve v pretekoch.
Existuje však konečné zapečatenie, ktoré sa uskutoční pred koncom sveta, o ktorom sa hovorí v knihe Zjavenie. „Potom som videl štyroch anjelov, ktorí stáli na štyroch uhloch zeme a pevne držali štyri zemské vetry, takže vietor nemohol fúkať na zem ani na more, ani na žiadny strom. A videl som iného anjela vystupovať od východu slnka, ktorý mal pečať živého Boha; a zavolal mocným hlasom na štyroch anjelov, ktorým bolo dané ubližovať zemi a moru, a povedal: Neubližujte zemi ani moru ani stromom, kým nezapečatíme otrokov nášho Boha ich čelá.“ A počul som počet zapečatených, 144 000 zapečatených z každého kmeňa synov Izraela.” — Zjavenie 7:1–4
Anjel vystupujúci z východu slnka, ktorý velí ostatným anjelom, musí určite symbolizovať Ježiša Krista. To je zrejmé z toho, čo Peter povedal o tom, že bol očitým svedkom premenenia a ako to súvisí s parúsiou; v spojení s napomenutím: „Takže máme prorocké slovo uistené, a robíš dobre, keď mu venuješ pozornosť ako lampe svietiacej na tmavom mieste (až kým nesvitne deň a nevyjde denná hviezda) vo vašich srdciach.“ — 2. Petra 1:19
Rovnako ako v Zjavení je Ježiš symbolizovaný ako vychádzajúce slnko, ktoré prináša úsvit v najtemnejšom období v dejinách ľudstva. Denná hviezda vznikajúca vo vašich srdciach znamená zapečatenie. Ale viac než to. Keďže Peter, Jakub a Ján boli očitými svedkami Kristovej slávy a Peter vysvetlil, že premenenie potvrdilo Kristovu moc a prítomnosť, tí, ktorí budú zapečatení, keď vyjde hviezda, uvidia Kristov prejav. Grécke slovo preložené ako „manifestácia“ v NWT je ephaneia a vzťahuje sa na jas a lesk. 12. kapitola Daniela predpovedá, že tí, ktorí majú pochopenie, budú žiariť ako hviezdy a privedú mnohých k spravodlivosti. Byingtonský preklad prekladá Daniela 12:3 takto:“A osvietenci budú mať jas ako lesk oblohy a tí, ktorí robia mnohých spravodlivými, budú mať navždy ako hviezdy.”
Zatiaľ čo pomazaní, ktorí zomreli pred Kristovým druhým príchodom, boli evidentne spečatení tesne pred svojou smrťou, tí, ktorí zakúsia zjavenie Krista, budú žiť ešte nejaký čas, interval, ktorý posvätné Božie tajomstvo odhaľuje, je 1260 dní, čo nie je zhodou okolností bola približná dĺžka Ježišovej pozemskej služby.Vtedy sa osvietenci postavia pred miestodržiteľov a kráľov, aby vydali úradníkom svedectvo o Kristovom ustanovenom Kráľovstve. Budú svedkami – nie jeho pôvodného prejavu v tele, ako boli kresťania v prvom storočí, ale skôr jeho prejavu ako Pána celej zeme. V skutočnosti sa hovorí, že symbolickí dvaja svedkovia Zjavenia stoja vedľa Pána zeme. A ak stoja vedľa Pána, naopak, Pán stojí vedľa nich, čo, samozrejme, znamená slovo „parousia“ v gréčtine.
Pretože slávny Pán bude stáť vedľa nich, hoci ho všetci ostatní nebudú vidieť, práve vtedy budú vyvolení žiariť tak jasne ako slnko v Kráľovstve svojho Otca. Na rozdiel od súčasného učenia Strážnej veže sa fenomén ich žiarenia v Kráľovstve neodohráva v nebi. Skôr to znamená, že im bude umožnený vstup do Kráľovstva, aj keď budú v tele. Ich žiara je to, o čom Pavol hovoril ako o zjavení Božích synov. Toto zjavenie sa uskutoční na zemi počas 42-mesačného obdobia. Pavol pri čítaní 8. kapitoly listu Rimanom spojil prepustenie výkupným a adoptívne osvojenie so zjavením Božích synov.
Ovečky budú priaznivo súdené, pretože budú pomáhať a podporovať bratov Kristových – nepochybne budú veriť ich svedectvu o tom, že videli Pána. Jednotlivci podobní kozám dostanú rovnaký trest ako Satan Diabol za to, že odmietli rozpoznať Božích synov po ich odhalení.
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com