V priebehu histórie sa odohralo nespočetné množstvo vojen. Pred Kristom bol Jehova priamo zapojený do niektorých vojen. Pri jednej príležitosti Boh dokonca spôsobil, že slnko a mesiac nehybne stáli na oblohe celý deň, kým Jozua a Izraeliti porazili Amorejcov. Bol to skutočne najdlhší deň. Pri iných príležitostiach Boh spôsobil búrky a krupobitie, aby zničil nepriateľov Izraela.
Niektorí komentátori Biblie hovoria o starozákonnom Bohu ako o rozhnevanom a pomstychtivom božstve vojny, zatiaľ čo Boh v Novom zákone sa upokojil a je pokojný. Veď Ježiš je Knieža pokoja. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Ak chcete skutočne priniesť mier do tohto vojnou unaveného sveta, najprv musí prísť vojna, ktorá ukončí všetky vojny, inak známa ako bitka o Armagedon.
Slovo „Armagedon“ sa v celej Biblii vyskytuje iba na jednom mieste — v Zjavení 16:16. Čo je to vlastne Armagedon? Netreba dodávať, že toto slovo bolo začlenené do svetového lexikónu, aby znamenalo čokoľvek deštruktívne, bez ohľadu na to, aké triviálne je. Podľa Zjavenia je však Armagedon výsledkom démonov, ktorí lákajú kráľov zeme do konfliktu so Všemohúcim Bohom.
Je prirodzené čudovať sa, prečo by ľudskí vládcovia boli takí hlúpi, aby zapojili nebeské sily do toho, čo bude určite samovražedná vojna. 18. žalm odhaľuje dôvod. Démoni lákajú kráľov do plánu na odstránenie kresťanov; konkrétne kampaň na vykorenenie pomazaných kresťanov. Nezáleží na tom, či ľudia neuznávajú, že vyvolení patria Bohu – Jeho zvláštnemu vlastníctvu. Démoni určite áno. Boli to démoni, ktorí takpovediac vyhnali Ježiša; keď v synagóge prehovoril muž posadnutý démonom a povedal: „ Prišli ste nás zničiť? Viem presne, kto si, Svätý Boží.”
12. kapitola Zjavenia odhaľuje, že potom, čo budú Satan a jeho anjeli zvrhnutí z neba – čo bude mať za následok nevýslovné beda pre zem – veľký drak zameria svoj hnev na „ostatných zo svojho potomstva, ktorí zachovávajú Božie prikázania a majú dielo vydávania svedectva o Ježišovi“. Môžete si byť istý, že démoni poznajú každého muža a ženu, ktorí sú Jehovovým potomstvom.
Aby ste pochopili kontext pomerne dlhého 18. žalmu, zvážte najskôr posledný verš: „Vykonáva veľké skutky spasenia pre svojho kráľa; Prejavuje vernú lásku svojmu pomazanému, Dávidovi a jeho potomstvu navždy.“
Nadpis žalmu odhaľuje, že Dávid bol inšpirovaný, aby ho napísal, pretože ho Boh chránil pred všetkými jeho nepriateľmi a pred vražedným hnevom Saula. Aj tak vieme, že Ježiš je väčší Dávid; zatiaľ čo Dávid bol pomazaný iba z fľaše voňavého oleja, Ježiš bol pomazaný Božím svätým duchom. A nielen Ježiš, ale po tom, čo Kristus vystúpil späť do neba, boli podobne pomazaní aj iní z jeho nasledovníkov – a stali sa akoby „jeho potomstvom navždy“.
V deň, keď vojaci Rímskej ríše popravili Božieho Syna, Jehova sa vyjadril — svoj smútok a hnev. Keď Ježiš v agónii visel na kôl, slnko sa zatmilo, aj keď bolo skoré popoludnie. Keď Ježiš vydýchol, Jeruzalemom otriaslo veľké zemetrasenie. Bol taký silný, že z hrobiek vyhadzovali mŕtvoly.
Napriek tomu Jehova prejavil zdržanlivosť. Nebol čas, aby si Boh vylial svoj hnev. V priebehu kresťanskej éry bola väčšina potomkov ženy už vybratá a dokončila svoju pozemskú cestu, ako hovoria Jehovovi svedkovia. Ako je však uvedené vo verši citovanom vyššie, budú „zostávajúci z jej potomstva“, ktorých sa Satan bude snažiť zožrať.
Pavol odhalil posvätné tajomstvo (v skutočnosti mnohí) týkajúce sa vzkriesenia a parúzie. Inšpirovaný apoštol prezradil, že nie všetci svätí budú spať v smrti. Živí, ktorí prežijú, kým Pán celej zeme nepríde po boku ostatných, čo je parúzia, nepredbehnú tých, ktorí zomreli v spojení s Kristom. Tí, ktorí zomreli v Kristovi, vstanú prví. Preto sa tí žijúci nazývajú „ostatní“. Zostávajú potom, čo mŕtvi v Kristovi ožili počas prvého vzkriesenia. Tí zvyšní však nezaspia smrťou ako ich predchodcovia. Namiesto toho budú okamžite zmenené mihnutím oka. Teraz 18. žalm:
„Mám k tebe náklonnosť, ó, Jehova, moja sila. Jehova je moja skala a moja pevnosť a ten, kto ma zachraňuje. Môj Boh je moja skala, ku ktorej sa utiekam, môj štít a roh spásy, moje bezpečné útočisko. Vzývam Jehovu, ktorý je hodný chvály, a budem zachránený od svojich nepriateľov. Povrazy smrti ma obkľúčili; bleskové záplavy bezcenných mužov ma vydesili.“
Doslova blesková povodeň je ničivá sila prírody. Preto Biblia používa tento jav symbolickým spôsobom. Blesková záplava bezcenných mužov je podobná tomu, čo je uvedené v 12. kapitole Zjavenia, kde „ had vychrlil za ženou vodu ako rieku zo svojich úst, aby ju rieka utopila“.
Rovnaká analógia je použitá v 28. kapitole Izaiáša. „Tu kladiem ako základ na Sione vyskúšaný kameň, vzácny uholný kameň spoľahlivého základu. Nikto, kto prejaví vieru, neprepadne panike. A spravím zo spravodlivosti meraciu čiaru a zo spravodlivosti nástroj na vyrovnanie. Krupobitie zmietne útočisko lži a vody zaplavia skrýšu. Vaša zmluva so Smrťou bude zrušená a vaša dohoda s Hrobom neobstojí. Keď prejde zúrivá blesková povodeň, budete ňou zdrvení. Ako často prejde, zmetie vás; lebo prejde ráno čo ráno, cez deň i cez noc. Iba teror im umožní pochopiť, čo bolo počuť.” — Izaiáš 28:16–19
Démonom riadená blesková povodeň splní Boží zámer. Zmetie to útočisko klamstiev Strážnej veže. V súčasnosti boli Jehovovi svedkovia oklamaní presvedčením, že Diabol bol zvrhnutý v roku 1914 a že záplava prenasledovania bola uskutočnená, keď bolo osem členov personálu Bételu zatknutých a krátko uväznených. Dodnes milióny ľudí veria, že Spoločnosť Strážna veža je duchovným rajom a archou spásy. Tento klam je taký mocný — klamstvá tak hlboko zakorenené ako posvätná doktrína — iba hrôza im umožní pochopiť, že Jehova je jediné pravé útočisko. A, samozrejme, väčší Dávid, osvedčený kameň Sionu, bude slúžiť ako Jehovov ustanovený Spasiteľ.
Rovnako ako keď Jozua požiadal Boha, aby zastavil slnko na oblohe, zvyšní budú prosiť Boha, aby ich zachránil pred záplavou bezcenných ľudí. A povie: „Vo svojom súžení som vzýval Jehovu, k svojmu Bohu som stále volal o pomoc. Zo svojho chrámu počul môj hlas a moje volanie k nemu o pomoc sa mu dostalo do uší.”
O tom, čo môže byť len Armagedon, Dávid spieva: „Potom sa zem začala triasť a triasť sa; základy hôr sa triasli a triasli sem a tam, pretože bol nahnevaný. Z jeho nozdier stúpal dym a z úst mu vychádzal stravujúci oheň; šľahali z neho žeravé uhlíky. Pri zostupe spôsobil, že nebesia sa ohýbali a pod nohami sa mu skrývalo husté šero. Jazdil na cherubínovi a lietal. Zniesol sa na krídlach ducha. Potom sa zahalil do tmy, všade okolo seba ako úkryt, tmavé vody a husté mraky. Z jasu pred ním sa cez oblaky predierali krupobitie a žeravé uhlie. Vtedy začal Jehova hrmieť na nebesiach; Najvyšší dal počuť svoj hlas krupobitím a žeravým uhlím.“ (7-13)
Akým spôsobom Boh poskytne spasenie? Pieseň pokračuje: „Natiahol sa z výsosti; Chytil ma a vytiahol z hlbokých vôd. Zachránil ma od môjho silného nepriateľa, od tých, ktorí ma nenávidia, ktorí boli silnejší ako ja. Konfrontovali ma v deň mojej katastrofy, ale Jehova mi bol oporou. Vyviedol ma na bezpečné miesto; Zachránil ma, pretože bol so mnou spokojný.”
Jehova zachránil svojho pôvodného pomazaného od nepriateľa tým, že ho vzkriesil z mŕtvych. Počas parúzie to bude, ako keby Boh siahol dolu a každého z nich vytrhol z zúriacej záplavy. Ich miesto bezpečia bude v duchovnej ríši, pretože ich smrť bude mať za následok okamžité spasenie; dokonca ako verš 48 hovorí: „Vy ma dvíhaš vysoko nad tých, ktorí na mňa útočia…“ Nebeské bytosti sú skutočne vysoko nad obyčajnými pozemšťanmi.
Ako nesmrteľní duchovia po boku Ježiša pomstia svojich nepriateľov. Preto žalmista ďalej spieva:„Cvičí moje ruky na boj; moje ruky dokážu ohnúť medený luk. Ty mi dávaš svoj štít spásy, tvoja pravica ma podopiera a tvoja pokora ma robí veľkým. Rozširuješ cestu pre moje kroky; moje nohy sa nebudú šmýkať. Budem prenasledovať svojich nepriateľov a dobehnem ich; Nevrátim sa, kým nebudú vymazané. Rozdrvím ich, aby nemohli povstať; padnú mi pod nohy. Vyzbrojíš ma silou do boja; prinútiš mojich nepriateľov, aby sa podo mnou zrútili. Mojich nepriateľov prinútiš ustúpiť odo mňa a ja skoncujem s tými, ktorí ma nenávidia. Volajú o pomoc, ale niet nikoho, kto by ich zachránil; dokonca volajú k Jehovovi, ale on im neodpovedá. Búcham ich ako prach vo vetre; Vyhodím ich ako blato do ulíc. Zachrániš ma pred hľadaním chýb ľudí.(34-43)
Dávid bol mocný bojovník. Prelial toľko krvi, že mu Boh nedovolil postaviť mu chrám. David teda do istej miery písal z vlastnej skúsenosti. Je zrejmé, že Dávid nebol vymenovaný za hlavu národov. Ale väčší Dávid bol korunovaný za Kráľa kráľov a tí, ktorí sú povolaní, vyvolení a verní, budú vládnuť národom s Ježišom – rozbijú ich železnou tyčou ako hlinenou keramikou. Je to teda vo vzťahu k armáde svätých — všetkých 144 001 —, ktorí rozdrvia nepriateľov Jehovu na celom svete. Ako hovorí žalm, budú vyhladení. To je to, čo prinesie Armagedonská vojna. Úplné zničenie Satanovho sveta.
A čo tí, ktorých Ježiš nazval inými ovcami, alebo ovce, ktoré robia dobro Kristovým bratom, kým sú počas prenasledovania v tele? Žalm pokračuje: „Ustanovíš ma za hlavu národov. Bude mi slúžiť ľud, ktorý nepoznám. Pri obyčajnom ohlásení ma poslúchnu; cudzinci sa predo mnou prikrčia. Cudzinci stratia odvahu; trasúc sa vyjdú zo svojich pevností. Jehova je živý! Pochválená buď moja skala! Nech je vyvýšený Boh mojej spásy.” (43-46)