Väčšina ľudí Boha nepozná. Môžu byť dokonca veľmi náboženskí. Na druhej strane, rastúci počet miliárd ľudí, ktorí v súčasnosti obývajú svet, je presvedčený, že Boh neexistuje. V každom prípade väčšina ľudí ide o svoj život bez toho, aby o Bohu veľa premýšľala.
Dokonca aj tí, ktorí sú presvedčení, že Boh existuje a ktorí Ho prijímajú podľa Jeho podmienok, ako sa uvádza v Biblii, môžu považovať za problém skutočne sa priblížiť k Jehovovi a mať pevné presvedčenie a úplne sa spoľahnúť na Niekoho, koho nevidia alebo nemajú. nikdy nemal priamy kontakt.
Je iróniou, že keď sa veci darí, keď sú pokojné podmienky, keď sa nám môže dariť materiálne a keď sa majú naše rodiny dobre, sme menej motivovaní spoliehať sa na Boha. Môžeme len prejsť pohybom zbožnej oddanosti. Niet pochýb, že to je dôvod, prečo Boh dopúšťa, aby na nás občas prišli ťažkosti, aby sme sa zamerali na náš duchovný vzťah s Duchom. V skutočnosti je úzkosť základnou črtou Božieho predsavzatia vytvoriť organizáciu kráľov a kňazov. Ako každý hrnčiar vie, tvarovaná hlina vyžaduje intenzívne teplo na dosiahnutie hotového výrobku. A Boh sa prirovnáva k hrnčiarovi.
Ježiš predpovedal, že na celú obývanú zem nepríde čas núdze, aká žiadna iná. Čoraz viac ľudí, dokonca aj nekresťanov, začína byť znepokojených neustále sa zhoršujúcim systémom, ktorý sa prejavil v súvislosti s blokádou COVID. Celé hnutie sa vyvinulo z takzvaných „prepperov“ – ľudí, ktorí sa pripravujú na nedostatok potravín a rozpad spoločnosti. Niektorí z najbohatších ľudí stavajú luxusné podzemné bunkre, kde sa chcú ukryť a prežiť jadrový holokaust. Iní majú námorné jachty alebo dokonca získali súkromné ostrovy, kde dúfajú, že budú izolovaní od chaosu, ktorý sa sužuje na civilizáciu.
Ježiš nás uistil, že nadchádzajúcu haváriu prežijú. Nebude to však preto, že by si nahromadili jedlo a muníciu alebo mali bezpečný úkryt. Ich prežitie bude preto, lebo Boh im poskytne vstup do svojho tajného úkrytu – prístupného len tým, ktorí majú vieru.
Jehova je prístupný. Raz počúval muža a Boh nejako zastavil pohyb slnka po oblohe, čo by zrejme od Všemohúceho vyžadovalo, aby na chvíľu zastavil otáčanie Zeme okolo svojej osi. Žiaden problém. Je príliš prekvapivo zázračné čo i len uvažovať o fyzike.
V súvislosti s teraz hroziacou globálnou katastrofou Ježiš povedal: „V skutočnosti, keby sa tie dni neskrátili, nebolo by spasené žiadne telo; ale kvôli vyvoleným budú tie dni skrátené.”
Keďže vyvolení nebudú ďalej žiť v tele spolu s veľkým zástupom a v skutočnosti sa Jehovov večný zámer nemôže uskutočniť, kým každý jeden zo 144 000 vyvolených nebude s Kristom v nebi, prečo by sa malo súženie skrátiť ich účet, keďže ich telo aj tak nebude spasené? Pretože Jehova bude počúvať modlitby svätých.
Udalosti zaznamenané v ôsmej kapitole Zjavenia sa nachádzajú na časovej osi bezprostredne po prerušení veľkého súženia, keď sú vyvolení zapečatení: „Keď on (Baránok)otvoril siedmu pečať, v nebi bolo asi pol hodiny ticho. A videl som sedem anjelov, ktorí stáli pred Bohom, a bolo im daných sedem trúb. Ďalší anjel, ktorý držal zlatú nádobu na kadidlo, prišiel a postavil sa k oltáru a bolo mu dané veľké množstvo kadidla, aby ho obetoval s modlitbami všetkých svätých na zlatom oltári, ktorý bol pred trónom. Dym kadidla z ruky anjela stúpal s modlitbami svätých pred Bohom. Ale anjel hneď vzal nádobu na kadidlo, naplnil ju trochou ohňa z oltára a hodil ju na zem. A ozvali sa hromy, hlasy a záblesky bleskov a zemetrasenie. A sedem anjelov so siedmimi trúbami sa pripravilo zatrúbiť.”
Čo sa týka modlitieb svätých v tomto kritickom čase, odkazujem čitateľa na úvodnú strofu štvrtého Dávidovho žalmu: „Keď volám, odpovedz mi, ó môj spravodlivý Bože. Urob mi únikovú cestu v mojom súžení. Ukáž mi priazeň a vypočuj moju modlitbu. Vy synovia ľudia, dokedy budete moju česť premieňať na poníženie? Ako dlho budete milovať to, čo je bezcenné, a hľadať to, čo je falošné? Vedz, že Jehova bude so svojím verným človekom zaobchádzať zvláštnym spôsobom; Jehova bude počuť, keď ho budem volať.“
Byť adoptovaný, aby sa stal nesmrteľným synom veľkého Boha Jehovu, je neoceniteľná česť. Po zapečatení je česť potvrdená. Nebeský osud vyvolených je v tomto bode zaistený.
V tom čase, po súžení, keď sa šelma prebudí zo svojej náhlej smrti, svet pod Satanovou nadvládou nikomu nedovolí hovoriť pravdu. Teraz to tak začína byť. Potom sa bude vzývanie Jehovovho mena považovať za odsúdeniahodné — za najhorší zločin.
Každý bude musieť uctievať obraz šelmy a diabla, ktorý ich zachránil pred kolapsom civilizácie. Svetania ukážu hlboko zakorenenú lásku svojho srdca k tomu, čo je bezcenné, a svoju záľubu v klamstve. Bude nad ich schopnosť priznať, že existuje Boh, o to viac, že sa volá Jehova a že počúva svojich verných a zaobchádza s nimi veľmi zvláštnym spôsobom.
Najkrajšie na tom je, že tí, ktorých Jehova vyvolil a ešte si ich vyberie, sú vyvolení spomedzi slabých a hlúpych vecí sveta – spomedzi tých, na ktorých sa hľadí zhora. Paul vysvetlil, že dôvodom je zahanbiť múdrych a mocných sveta – viete, tých Ivy Leaguerov a miliardárov, ktorí vládnu svetu, alebo si to aj tak myslia.
„Buďte rozrušení, ale nehrešte. Povedzte si vo svojom srdci, na posteli a mlčte. Prinášajte obete spravodlivosti a dôverujte Jehovovi. Mnohí hovoria: „Kto nám ukáže niečo dobré? Nech nad nami svieti svetlo tvojej tváre, ó, Jehova.” — Žalmy 4:4–6
Iné preklady ponúkajú iné stvárnenie. American Standard hovorí: „Stojte v úžase a nehrešte: Porozprávajte sa so svojím vlastným srdcom na svojej posteli a buďte ticho.
Boh má v úmysle dovoliť tým zlým, ktorí budú potom úplne pod Satanovou kontrolou, aby si na chvíľu urobili svoju cestu. Pohoršenia a zverstvá sa budú ťažko znášať. To je dôvod pre radu: „nehrešte“. Len dôveruj Jehovovi. Jehova nechal egyptského faraóna, aby ukázal hĺbku svojho pohŕdania Bohom, a použil jeho nepriateľstvo, aby ho vlákal do vodnej smrteľnej pasce.
Pokiaľ ide o svetlo Jehovovej tváre, ktoré na nás svieti, nemali by sme tento výraz považovať za metaforický. V určitom bode, počas najtemnejšieho obdobia v dejinách ľudstva, sa Ježiš zjaví vyvoleným. Uvidia ho zoči-voči; ako povedal Pavol: „Zatiaľ vidíme v hmlistých obrysoch pomocou kovového zrkadla, ale potom to bude zoči-voči.“ — 1. Korinťanom 13:12
Ako Jehovovi svedkovia vedia, grécke slovo parousia doslova znamená „byť vedľa“. Ak slová niečo znamenajú, Kristova parúzia bude zahŕňať Ježiša, ktorý prichádza po boku vyvolených, aby im slúžil. Ježiš o tom hovoril v 12. kapitole Lukáša: „Oblečte sa a pripravte sa, nech vám zapália lampy a budete ako muži, ktorí čakajú, kým sa ich pán vráti zo svadby, takže keď príde a zaklope, môže sa mu ihneď otvoriť. Šťastní sú otroci, ktorých pán pri príchode nájde pozorovať! Veru, hovorím vám, že sa oblečie do služby a nechá ich, aby si sadli za stôl, príde vedľa nich a bude im slúžiť.”
Parúzia bude konečným naplnením Večere, ktorá znamenala začiatok volania a výberu. To bola tiež príležitosť, keď sa Ježiš opásal ako pokorný domáci sluha a umýval nohy apoštolom. Kristov príchod po boku svojich bdelých otrokov a obliekanie sa do služby, aby im mohol slúžiť, bude znamenať koniec kresťanskej éry.
Záverečnú strofu štvrtého žalmu treba chápať ako výsledok Ježišovej služby svojim vzácnym: „Naplnil si moje srdce väčšou radosťou ako tých, ktorí majú hojnú úrodu obilia a nového vína. Ľahnem si a v pokoji zaspím, lebo ty sám, ó, Jehova, mi dáš bývať v bezpečí.“