Otázka od čitateľa v Rumunsku: Jehovovi svedkovia zakladajú svoju doktrínu o roku 1914 na proroctve, ktoré sa nachádza v Danielovi 4: 10-17. Mohli by ste mi, prosím, dať podľa vášho pochopenia správny význam tohto proroctva ?
ODPOVEĎ: Proroctvo sa sústreďuje na kráľa Nabuchodonozora. V skutočnosti to bol on, ktorého Boh spôsobil, že mal sen, pre ktorý bol Daniel inšpirovaný, aby ho pre nás interpretoval a zaznamenal.
Sen zahŕňal obrovský strom, ktorý Nebuchodonozor takto opísal: “Ležal som na lôžku, keď som dostal takéto videnie: Uprostred zeme stál nezvyčajne vysoký strom. Strom rástol a mohutnel a jeho vrcholok siahal až k nebesiam. Bolo ho vidno zo všetkých končín zeme. Mal nádherné lístie a bol obsypaný ovocím. Bolo na ňom dostatok potravy pre všetkých. Pod ním nachádzala tieň divá zver, na jeho vetvách hniezdili vtáci a poskytoval potravu všetkým tvorom.
V tom čase mal Nebuchodonozor sen, ktorý predstavoval babylonské kráľovstvo, ktoré bolo doteraz najväčšou ríšou, aká kedy existovala. Dobyl mnohé krajiny vrátane Assýrie, Judska, Moába a Edoma, Týru a dokonca Egypta. Keď Peršania prevzali kráľovstvo, bolo tam 120 satrapsov. Satrap bol guvernérom provincie, ako viceroy moderného britského cisárskeho systému. Babylon tak vládol nad viac ako 120 jurisdikčnými okresmi nazývanými satrapy. Ako Daniel naznačil, vládnutie Nebuchodonozora sa rozšírilo až na krajiny celej zeme. Kráľ bol symbolizovaný obrovským stromom a ako sa uvádza v správe, aby sa ukázalo, že babylonský kráľ bol nútený nechať trón 7 časov, čo sa v jeho prípade ukázalo ako sedem doslovných rokov, a potom mu bol obnovený jeho zdravý rozum a kráľovstvo!
Od svojho založenia spoločnosť Strážna Veža učí, že obrovský strom v skutočnosti predstavoval judské kráľovstvo, ktoré Nebuchodonozor sťal. A 7 časovt sa interpretuje ako 2 520 rokov. Nie je však možné spájať ‘sedem časov’ s ‘určenými časmi’ pridelenými národom, aby šliapali po ‘Jeruzaleme’, keď Ježiš hovoril o budúcom spustošení, nie o tom, čo sa už stalo! (Pozri článok: Časy pohanov) Je rozumné, aby sa judské kráľovstvo prirovnávalo k obrovskému stromu, ktorý bol ‘viditeľný až na okraj sveta’ ? Akým spôsobom bolo malé a relatívne nevýznamné kráľovstvo Júdu útočiskom pre ‘poľnú šelmu’? A ako sa všetko mäso živilo Judskom? Ako rozšíril Juda svoju vládu nad celou zemou?
Je pravda, že počas slávnych dní Šalamúna sa hovorí, že kráľovná zo Sáby prišla od konca zeme, aby obdivovala Šalamúnovu múdrosť a slávu jeho kráľovstva, ale kráľovstvo netrvalo. Desať kmeňov bolo vytrhnuté z Jeruzalema a Asýria ich už dobyla, kým Chaldejci si podmanili zvyšné judské kráľovstvo. Preto je neprimerané, aby sa zmenšené kráľovstvo Júdu charakterizovalo tak veľkolepo, ako sa to týka Babylonu. Čo však znamená skutočnosť, že Najvyšší postavil nad svetom najnižšieho z ľudstva? Aj keď bol Nabuchodonozor zdvihnutý zo svojho nízko postaveného stavu, určite to platí aj pre toho, kto je v siedmej kapitole Daniela považovaný za ‘niekoho ako syna človeka’. Koniec koncov, každé Danielovo proroctvo sa končí príchodom Mesiáša a jeho kráľovstva.
Ale tu je problém s výkladom Strážnej Veže: Účelom Boha v odstránení povýšeného a odovzdanie kráľovstva poníženému je, aby ľudia vedeli, že Najvyšší je Vládcom nad ľudstvom. Nebuchadnezzar si to určite uvedomil. Boli však niektorí politickí vládcovia ľudstva v roku 1914 nútení uznať nadradenosť Najvyššieho? Očividne nie. Má teda lekcia uvalená na Nabuchodonozora nejakú prorockú hodnotu, pokiaľ ide o príchod kráľovstva? Áno.
Ako by mali svedkovia Jehovovi vedieť, proroctvo sa interpretuje proroctvom. Z tohto dôvodu prorok Ezekiel, ktorý bol súčasníkom Daniela a tiež vyhnancom v Babylone, dostal od Boha podobnú víziu o mohutnom strome s vrcholom do nebias, pod ktorého tieňom prebývalo celé obyvateľstvo. Rovnako ako strom vo sne Nabuchodonozora, Boh prikázal, aby bol strom vyťatý. O jeho výrube sa hovorí, že zahŕňauje celý svet a je opísaný ako príchod ‘dňa patriaceho Jehovovi’!
Strom, o ktorom písal Ezekiel, je Egypt, nie Babylon. Egypt aj Babylon však majú prorocký význam. Je to zrejmé zo skutočnosti, že podrobenie ‘Egypta’ sa objavuje v Danielovom proroctve kráľa severu a juhu ako niečo, čo sa bude diať v ‘čase konca’. A samozrejme, Egypt aj Babylon sú súčasťou zloženého zvieraťa Zjavenia. Takže Egypt aj Babylon sa vzájomne zamieňajú, aby symbolizovali posledné kráľovstvo satanovho šelmového systému, ktorý sa dostane pod Boží súd, keď sa kráľovstvo dá Kristovi.
Príchod Krista do moci kráľovstva nie je obyčajnou udalosťou. Iniciuje deň Jehovu – deň súdu. Vyhnanie satana z neba bude mať úžasný účinok, keď zasiahne oživenú ranu do vládnuceho pozemského kráľovstva pod diablovou nadvládou. Pád symbolického egyptského cédru predznamenáva blížiaci sa krach Ameriky. Celý globálny systém sa bude triasť. Šelma však po nejaký čas povstane ako legendárny fénix, rovnako ako bol šialený kráľ na svoj trón krátko obnovený. (Pozri článok: Úpadok Ameriky )
Siedma kapitola Daniela harmonizuje s rozšírením vlády, ktorá sa dáva šelmám po čase, keď sa kráľovstvo odovzdá Kristovi. Daniel 7:12 uvádza: „Ale pokiaľ ide o ostatné zvieratá, ich vlády boli odstránené a ich život sa im predĺžil o čas a obdobie.“ Teda 7 časov sa môže vzťahovať na obdobie súdu, ktoré sa začne po páde vedúceho národa sveta. Je možné, že 7 časov je doslovných sedem rokov alebo jednoducho symbolické obdobie. Čas ukáže. (Žiadna slovná hračka nie je určená.) Môžeme si však byť istí, že počas tohto obdobia budú všetci ľudia nútení vedieť, že Najvyšší je Vládcom v kráľovstve ľudstva.