V posledných rokoch, najmä od zavedenia internetu, bola spoločnosť Strážna Veža čoraz viac videná ako tajný a nebezpečný kult. Rôzne informačné skupiny majú za cieľ zachrániť svedkov Jehovových z väzieb Strážnej veže. Niektorí z tých, ktorí obviňujú Jehovových svedkov z toho, že sú členmi kultu, tak robia z toho dôvodu, že Jehovovi svedkovia neveria v Trojicu. Ale to je jednoducho smiešne. Svedkovia Jehovovi neveria v Trojicu, pretože to nie je biblické učenie. Napríklad webová stránka ‘kresťanské odpovede’ uvádza spoločnosť Strážna veža ako druhý najnebezpečnejší kult v Amerike, pravdepodobne preto, že ‘popierajú náležitosti kresťanskej viery’, čo znamená, že Jehovovi svedkovia neakceptujú babylonskú klapku, ktorú cirkvi považujú za kresťanské základy.
Ďalšie dôveryhodné zdroje toho istého obvinenia však pochádzajú od bývalých Jehovových svedkov, ktorí tvrdia, že ‘unikli’. Ani oni nevyhnutne neveria Trojici. Čo je to kult? A sú svedkovia Jehovovi podobní ničivým kultom, ako je scientológia alebo neslávny David Koresh alebo kult Jonestownu? Pri určovaní toho, čo je kult, som odkázal na stanovené kritériá, nie trinitármi alebo bývalými Jehovovými svedkami, ale psychológmi. Organizácia známa ako Medzinárodná asociácia kultúrnych štúdií (ICSA) sa opisuje ako ‘globálna sieť ľudí znepokojených psychologickou manipuláciou a zneužívaním v kultúrnych skupinách. Vypracovala kontrolný zoznam, ktorý popisuje ako analytický nástroj, ktorý má pomôcť človeku zistiť charakteristiky zneužívajúceho kultu. V priebehu nasledujúcich riadkov budem posudzovať jeden bod za druhým. Tu je kontrolný zoznam
1) Skupina prejavuje mimoriadne horlivý a nespochybniteľný záväzok voči svojmu vodcovi (či už je nažive alebo mŕtvy) a svoj systém viery, ideológiu a praktiky považuje za pravdu ako zákon.
Praví kresťania sú ‘bezpochyby zaviazaní’ svojmu vodcovi, Ježišovi Kristovi. Hoci niektorí predpokladajú, že Ježiš zomrel už dávno a už nemá žiadny vplyv, kresťania veria, že je nažive. Samotnú skutočnosť, že cirkvi na celom svete oslavujú Veľkú noc ako Ježišovo zmŕtvychvstanie, by sa dalo interpretovať ako záväzok k mŕtvemu vodcovi. Ale prečo by sa niekto zaviazal nasledovať Ježiša? Keď bol Ježiš Kristus na zemi, tvrdil, že je jediná cesta k Bohu, samotná pravda a zdroj života pre celé ľudstvo. A Ježiš jasne hovorí, že tí, ktorí ho neposlúchajú, neuvidia život. Jedná sa o dosť odvážne tvrdenia, ktoré by niektorí mohli považovať za šialenstvo kultúrneho vodcu. V skutočnosti to povedali aj židovskí duchovní, tvrdiac, že Ježiš bol pod mocou Belzebuba (Satana Diabla) a že bol posadnutý démonom a že klamal ľud. Obvinenia, že Jehovovi svedkovia sú satanským kultom a že sa chystajú oklamať ľudí, nie sú ničím novým. Ježiš dokonca varoval svojich nasledovníkov, aby očakávali, že budú prenasledovaní a ponižovaní.
Keď Ježiš začal svoju službu, pozval ľudí, aby sa stali jeho nasledovníkmi. Je niekoľko zaznamenaných prípadov, keď Ježiš povedal: ‘Poď, buď môj nasledovník’; a mnohí z pozvaných okamžite upustili od toho, čo robili, a doslova nasledovali Ježiša, keď prešiel krajinou a dedinami a kázal o Božom kráľovstve. Títo stúpenci boli za krátku chvíľu presvedčení, že je zasľúbeným Mesiášom a stali sa aj horlivými kazateľmi – úplne odhodlanými stúpencami Ježiša Krista. Apoštol Pavol bol bezpochyby najhorlivejším kresťanom v prvom storočí. Keď niektorí v korintskom zhromaždení spochybnili jeho autoritu apoštola, Pavol odpovedal a poskytol zhrnutie toho, ako mu jeho horlivosť za Krista priniesla všetky prenasledovania. Rozprával, ako ho ukameňovali, bili, bičovali, trpel stroskotaním, smädom a hladom. A Pavol dal najavo, že je ochotný zomrieť pre Ježiša Krista. Bol Pavol ‘príliš horlivý’ pre Krista? Rozhodne! Vo svojom liste Títovi Pavlovi napísal, že Ježiš „sa nám dal, aby nás mohol vyslobodiť zo všetkého druhu bezprávia a očistiť si pre seba svojrázny ľud, horlivý pre dobré skutky“.
Podobne ako pôvodní učeníci, aj Jehovovi svedkovia zvestujú svoje posolstvo verejnosti. Kdekoľvek sú ľudia vo svojich domovoch, na uliciach, na trhu, na internete, kdekoľvek; Svedkovia Jehovovi sa snažia zapojiť ľudí, aby s nimi zdieľali biblické posolstvo. Stovky tisíce svedkov Jehovových zasvätili celý svoj život službe, aby sa stali priekopníkmi a misionármi. A všetci svedkovia Jehovovi, dokonca aj malé deti, ktorých rodičia sú služobníkmi, sa podľa svojich okolností podieľajú na nejakej forme verejnej služby. Dokonca aj ľudia so zdravotným postihnutím. Napríklad nie je vôbec neobvyklé, aby sa osoby so sluchovým postihnutím alebo osoby viazané na invalidný vozík zapojili do určitej formy kázania. Tí, ktorí môžu byť v domácnosti, môžu používať telefón alebo písať listy ako vyjadrenie svojej služby. Aj keď mnohí ľudia môžu cítiť, že Jehovovi svedkovia sú obťažovaním, nikto nemôže poprieť, že sú horliví vo svojej službe. V tomto ohľade sú zvláštní. Aké iné kresťanské náboženstvo je napokon známe pre svoje verejné služby? (Mormonskí mladí ľudia pokračujú iba v dvojročnom období, akoby robili vojenskú službu, a potom sa to pre nich skončí.) Podľa prvých kritérií teda kresťania z 1. storočia aj Svedkovia Jehovovi patria do kultu.
2) Spochybňovanie, pochybnosti a nesúhlas sú odrádzané alebo dokonca trestané.
Strážna Veža nemá žiadne tajné, zlovestné programy. Keď sa Jehovovi svedkovia očividne stýkajú s ľudí, ich zámerom a želaním je obrátiť ich na ich vieru. Napokon, Ježiš prikázal svojim nasledovníkom, aby išli robiť učeníkov. Za týmto účelom sa uskutočňuje bezplatné štúdium Biblie doma s jednotlivcami alebo rodinami. Štúdie sa zvyčajne konajú týždenne, možno každú hodinu alebo dve každý týždeň. Asi za šesť mesiacov by človek mal mať základné vedomosti o učení Biblie. V priebehu týchto štúdií sa študentovi objasní, čo sa od nich bude očakávať, ak sa rozhodnú stať sa jedným zo svedkov Jehovových. Počas týchto študijných stretnutí sú študenti povzbudzovaní klásť otázky a ak nie sú im veci jasné, minister, ktorý študuje, sa pokúsi veci dôkladnejšie vysvetliť.
Ak sa chce študent po ukončení kurzu zaviazať krstom, musí sa stretnúť so staršími v zhromaždení a zváži s nimi asi 100 otázok, aby určil, či má základné vedomosti o predmete. Ak nie, je možné, že starší mu naznačia, žeby osoba odložila krst a pokračovala v štúdiu. Nie je to tak, ako by boli prípadní konvertéri tlačení do ničoho. Je to práve naopak. Niektorí ľudia v skutočnosti kritizujú Jehovových svedkov za to, že nedovoľujú ľuďom jednoducho chodiť z ulice a krstiť sa ako svedkovia Jehovovi.
Môžu poukazovať na prípady v Biblii, keď boli osoby, ktoré prijali Ježiša Krista, okamžite pokrstené. Ale v týchto prípadoch Židia a ľudia národov, ktorí boli židovskými proselytmi, už veľa vedeli o Bohu a pravdepodobne boli oboznámení s mnohými mesiášskymi proroctvami. Pre nich to bol ľahký prechod. Ľudia však dnes majú svoje mysle plné toľkých chybných myšlienok alebo nemusia mať vôbec žiadne biblické pozadie. Môže ísť o odučovací proces. Alebo môže trvať mnoho hodín, kým človek pochopí základnú pravdu obsiahnutú v Biblii. Čo ak sa však osoba zaviaže stať sa jedným zo Svedkov Jehovových a v určitom okamihu začne mať pochybnosti, čo potom?
Zvyčajne sa odporúča hovoriť so staršími v zbore. Je možné, že starší môže objasniť niektoré otázky, ktoré môžu mať, alebo im môže pomôcť pri riešení niektorých problémov. V prípade, že sa jeden z Jehovových svedkov duchovne oslabí, starší môžu zariadiť, aby mali súkromné biblické študijné posedenia. Pochybnosti sa určite naskytnú. Ježiš raz pokarhal takzvaného Tomášovi pochybnosti a povedal mu: ‘prestať neveriť, ale začni veriť’! Jakubov list je ešte jasnejší a hovorí, že ten, kto pochybuje, je ako morská vlna poháňaná vetrom a pochybujúci by nemal predpokladať, že dostane niečo od Boha. Ale čo dissenzia? Umožňuje spoločnosť Strážna Veža disidentom slobodný hlas?
Nie, určite nie. Tí, ktorí naďalej neovládajú vieru svedkov Jehovových, ktorú kedysi prijali, nemajú dovolené zostať v zhromaždení, aby sa pokúsili presvedčiť ostatných, aby sa k nim pridali. Svedkovia Jehovovi veria, že majú pravú vieru a starší majú pred Bohom povinnosť slúžiť ako ochrancovia pastierov Božích oviec. Preto nie sú dovolené žiadne rozpory. Ak však budú svedkami Jehovovi v pravej viere, môžu očakávať, že Jehova bude najvyšším konečným sudcom. V prvom storočí v zhromaždeniach boli disidenti. Ale neboli tolerovaní! Napríklad, Pavol hovoril o dvoch mužoch a menoval ich. Apoštol vo svojom druhom liste Timotejovi napísal: “Vyhýbaj sa prázdnym a bezbožným rečiam, lebo povedú k stále väčšej bezbožnosti a budú sa šíriť ako sneť. Šíria ich ľudia ako Hymeneos a Filetos. Títo muži sa odchýlili od pravdy. Hovoria, že vzkriesenie už nastalo, a podvracajú vieru niektorých.” – 2. Timotejovi 2:16-18.
Apoštol Pavol objasnil, že tí, ktorí trvajú na vyučovaní vlastnej doktríny, nemajú miesto v zhromaždení. Vo svojom liste Titusovi Pavol hovoril aj o mužoch Kréty, ktorí hovorili o veciach, ktoré nemajú, a apoštol povedal, že je potrebné zavrieť ústa týchto mužov, pretože prevracali celé domácnosti. V tom istom liste Titusovi Pavol prikázal kresťanom, aby odmietli hlúpe výsluchy a odmietli každého, kto propaguje sektu, a napísal: “Vyhýbaj sa však nezmyselným špekuláciám, skúmaniu rodokmeňov, sporom a hádkam o Zákon, lebo sú neužitočné a nikam nevedú. Človeka, ktorý šíri sektárske myšlienky, po prvom a druhom napomenutí zavrhni. Veď vieš, že taký človek zišiel zo správnej cesty a hreší. Tým sám nad sebou vynáša rozsudok.” – Títovi 3:9. Podľa kritérií bola zbor z prvého storočia, po ktorom sa sami svedkovia Jehovovi zorganizovali, kult.
3) Praktiky zamerané na zmenu mysle (ako je meditácia, skandovanie, hovorenie v jazykoch, výpovede a vysilujúce pracovné postupy) sa používajú nadbytočne a slúžia na potlačenie pochybností o skupine a jej vodcoch.
Medzi svedkami Jehovovými nie je zrejmá žiadna z týchto charakteristík kultu. Strážna veža varovala Jehovových svedkov pred možným nebezpečenstvom transcendentálnej meditácie a hypnotizmu. Na stretnutiach svedkov Jehovových nedochádza k žiadnemu skandovaniu, hovoreniu jazykmi alebo ‘vypovedacím sedeniam’. ‘Oslabujúce pracovné postupy’? S výnimkou tých, ktorí sa považujú za ministrov zamestnaných na plný úväzok, priemerní Jehovovi svedkovia trávia niekoľko hodín týždenne klepaním na dvere alebo na inú stránku kázania – sotva oslabujúce!
4) Vedenie diktuje, niekedy veľmi podrobne, ako by mali členovia myslieť, konať a cítiť sa (napríklad členovia musia získať povolenie k dnešnému dňu, zmeniť zamestnanie, oženiť sa – alebo vodcovia predpíšu, aké druhy oblečenia nosiť, kde bývať) , či majú alebo nemajú deti, ako vychovávať deti atď.).
Biblia poskytuje všeobecné pokyny a rady týkajúce sa širokého spektra problémov. Napríklad kresťanský apoštol Pavol povzbudzoval veriacich, aby sa vôbec nevydali z dôvodu, že slobodné osoby by mohli venovať všetku pozornosť službe Pánovi. Nie je to tak, že manželstvo bolo zakázané; Pavol povedal, že sa im snažil ušetriť mnoho problémov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v manželstve. Ale pre tých, ktorí cítili potrebu partnerských veriacich, bolo výslovne zakázané ženiť si neveriacich. ‘Žente sa iba v Pánovi’ je príkaz vydaný všetkým skutočným veriacim. Určite je to tak všeobecne medzi všetkými náboženstvami. Katolíci sa vydávajú za katolíkov. Praktizujúci Židia sa vydávajú za praktizujúcich Židov. Moslimovia si vezmú iných moslimov a tak ďalej. Apoštol Peter tiež radil ženám a radil im, aby nezdôrazňovali svoj vzhľad v extravagantných účesoch na oblečenie, ale aby sa zamerali na vnútornú osobu, duchovnú osobu. Pokiaľ ide o Strážnu Vežu, od svedkov Jehovových sa nevyžaduje, aby nosili uniformu ako takú, ale od mužov sa určite očakáva, že budú mať na stretnutiach oblek a kravatu, od žien sa očakáva, že nebudú nosiť mužske oblečenia, ako sú nohavice atď. V tomto ohľade určite nie sú jedineční! Niektoré podniky majú kódy obliekania, nie je to tak? Strážna Veža sa však nadmerne uplatňuje v tejto oblasti oblečenia a starostlivosti o deti, ale to nevyhnutne nenaznačuje kult. Možno je lepšie prirovnať k neúnosnému rodičovi, ktorý sa snaží ovládať dospievajúceho syna alebo dcéru.
5) Skupina je elitárska, ktorá si vyhlasuje osobitné, vyvýšené postavenie pre seba, svojich vodcov a členov (napríklad vodca sa považuje za Mesiáša, zvláštnu bytosť, avatar – alebo za skupinu a/alebo vodcu je o osobitnej misii na záchranu ľudstva).
Toto kritérium určite opisuje kresťanstvo. Ježiš bol taký odvážny, že sa vyhlásil za záchrancu sveta – v skutočnosti ho ostatní, ktorí sa s ním zoznámili, vyhlásili za takéhoto. A Ježiš osvietil svojich nasledovníkov, aby slúžili ako „svetlo sveta“. Pomazaní sú Božími vyvolenými, ktorých povolal Otec vstúpiť do neba, aby slúžili ako elitné zriadenie kráľov a kňazov, aby zachránili ľudstvo pred hriechom a smrťou. Ale Ježiš tiež varoval, že bude veľa falošných Mesiášov a falošných prorokov a že ich budú zavádzať. Existencia deštruktívnych kultov teda skutočne potvrdzuje, že Ježiš je skutočným prorokom. Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že démonické sily temnoty chcú vrhnúť synov svetla ako zlý kult.
6) Skupina má polarizovanú mentalitu medzi nami a vami, ktorá môže spôsobiť konflikt so širšou spoločnosťou.
Toto je určite prípad svedkov Jehovových. Ježiš povedal, že jeho nasledovníci nie sú súčasťou tohto sveta, a preto budú prenasledovaní. Svedkovia Jehovovi neprijímajú falošnú pravdu, ktorú Kristus nevydal. Svedkovia Jehovovi sa nezúčastňujú na politike. Jehovovi svedkovia neslávia sviatky. Z týchto a mnohých ďalších dôvodov môžu byť svedkovia Jehovovi v konflikte s úradmi alebo zamestnávateľmi alebo dokonca s ich vlastnými rodinnými príslušníkmi. Ježiš napokon varoval, že jeho posolstvo rozdelí rodiny.
7) Vodca nie je zodpovedný žiadnym orgánom (na rozdiel napríklad od učiteľov, vojenských veliteľov alebo ministrov, kňazov, mníchov a rabínov bežných náboženských vyznaní).
To neplatí pre Svedkov Jehovových. Predtým, ako prijali meno svedkovia Jehovovi, bolo to v roku 1918 prezident Biblickej a trakčnej spoločnosti Strážnej veže, bJF Rutherford a ďalších sedem členov poslaných na krátke obdobie do väzenia na základe falošných obvinení a z povstania, vzbúry proti vláde USA!
Otázky a komentáre posielajte, prosím, na adresu: mildson@gmail.com