Denný Text na Utorok 7. júla 2020:

Celý svet leží v moci bezbožného. – 1 Ján 5:19

Satan chce, aby sme boli ako on – aby sme sa vzbúrili proti Jehovovým zákonom a zameriavali sa len na seba. Obklopuje nás ľuďmi, ktorých sa mu už podarilo skaziť a dúfa, že skazia našu myseľ i správanie. (1. Kor. 15:33) Satan sa snaží skaziť naše srdce aj ďalším spôsobom. Chce, aby sme sa viac spoliehali na ľudskú múdrosť než na to, čo nás učí Jehova. (Kol. 2:8) Zamysli sa napríklad nad týmto názorom, ktorý Satan propaguje: Prvoradé v živote sú peniaze. Tí, ktorí zastávajú tento názor, možno zbohatnú, ale možno aj nie. V každom prípade sa však dostávajú do nebezpečnej situácie. Prečo? Pretože sa možno natoľko zameriavajú na zarábanie peňazí, že sú ochotní obetovať zdravie, vzťahy v rodine a dokonca priateľstvo s Bohom. (1. Tim. 6:10) Sme vďační, že náš múdry nebeský Otec nám pomáha mať správny názor na peniaze. (Kaz. 7:12; Luk. 12:15) w19.01 15 ods. 6; 17 ods. 9

Je pravda, že ten bezbožný podporuje chamtivosť a materializmus, aby nás získal. Je však skutočne ťažké prijať také rady od organizácie, ktorá sa v posledných rokoch začala zaujímať viac o peniazoch! Pred nie tak dávnou dobou jeden mladý muž spojil niektorých spolužiakov, študentov Biblie a znovu objavili základné pravdy, ktorú pôvodne učili apoštolovia. Charles Taze Russell bol milionárom, pretože bol partnerom v obchodoch s odevmi jeho otca. A vtedy bol milión dolárov veľa peňazí – nie toľko ako teraz. Mladý Russell napriek tomu našiel svoju perlu vysokej hodnoty a predal svoj záujem o otcovu firmu a jeho majetok vrazil do novovytvorenej biblickej a tractovej spoločnosti Strážnej Veže.

Potom raz povedal, že Strážna Veža nikdy nebude požadovať peniaze, a že keby jedného dňa financovanie vyschlo, Russell by to považoval za čas na zatvorenie obchodu a pozastavenie zverejňovania Strážnej Veže. Ale to bolo už naozaj dávno! Aj keď sa SV stále pýši tým, že neprejde zbernou doskou, ako sú kostoly vyklčujúce peniaze, organizácia v skutočnosti vyliahla desiatky omnoho sofistikovanejších systémov získavania peňazí, ako len zarábať medzi farníkmi za náhradné zmeny. V posledných rokoch Strážna Veža vytvorila schémy, podľa ktorých majú SJ darovať svoje domovy, životné poistenie a bankové účty. Organizácia akceptuje čokoľvek hodnotné, vrátane akcií, dlhopisov, dokonca odmeňuje body.

Keď sa hedžové fondy objavili ako spôsob, ako hrať finančný systém, Strážna Veža vyslala zástupcov na výročnú konferenciu o hedgeových fondoch v Londýne, pravdepodobne aby sa mohli naučiť trikom obchodu.  Zďaleka najzávažnejšou finančnou operáciou je predaj nehnuteľností. Je dobre známe, že vlastnosti centrály v Brooklyne, so svojím ikonickým nápisom, boli vypredané počas najvyššieho rozmachu v oblasti nehnuteľností, čo vyvolalo miliardu dolárov. Odpredali sa aj pobočky, ako napríklad Mars Hill Bethel v Londýne.

Využívajúc armádu slobodných robotníkov, ktorú mali k dispozícii, Riadiaci Orgán vyplácal peniaze z veľkého mesta a nechal si postaviť nový plyšový komplex velenia na vidieku v New Yorku. Riadiaci orgán má výhľad na jazero v luxusnom byte; riadia drahé autá alebo sú vozené, lietajú v prvej triede, majú plný lekársky úžitok a všetky potrebné služby sa musia starať o prácu svedkov Jehovových. Žijú ako králi a zaobchádza sa s nimi ako takými!

Vypredali sa aj desiatky kráľovských sál. Toto možno označiť iba ako zlodejstvo. Je to tak preto, že prakticky každú kráľovskú sieň budujú svedkovia Jehovovi, ktorí dobrovoľne pracujú. Miestne kongregácie si od SV požičiavajú peniaze na nákup nehnuteľností a stavebných materiálov. Keď sa však pôžička vyplatí, zbor nevlastní majetok. Strážna Veža áno! Teraz organizácia ruší desiatky kráľovských hál po celej Amerike a Británii a nariaďuje miestnym SJ, aby šli inam, niekedy značne ďaleko. Nehnuteľnosti sú ponúkané na predaj!

Neďaleko odo mňa v Michigane bola pred desiatimi rokmi uvedená na trh úplne nová kráľovská hala, ktorá zostala prázdna až doteraz, zatiaľ čo bývalí kongreganti sú nútení jazdiť 40 kilometrov alebo viac. Je to poburujúce! Majte na pamäti, že každá kráľovská sieň je slávnostne venovaná Jehovovi. V určitom okamihu teda bude musieť vedenie Jehovových svedkov zodpovedať Bohu za to, prečo ho okradli o majetok, ktorý mu bol zasvätený. 

Akým spôsobom nám organizácia poskytuje vyvážený pohľad na peniaze, keď sami takto riadia? Peniaze sa cenia viac ako ľudia, určite viac ako obete zneužívania, viac ako ťažko pracujúci SJ, ktorí sa používajú ako poddaní. Malo by byť zrejmé, že taká šialená chamtivosť na displeji ukazuje, že Satan Diabol má na organizáciu oveľa väčší vplyv, ako si uvedomujú Jehovovi svedkovia. Aké tragické obetovať niekoho priateľstvo s Bohom v snahe dosiahnuť zisk pre spoločnosť, ktorá podľa všetkého prežila jej užitočnosť!

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: mildson@gmail.com