Bolí Jehovu Boha, keď sa s jeho zamestnancami zaobchádza nespravodlivo. Zaručuje, že prevládne spravodlivosť. Zo Strážnej veže , máj 2019. Dnes recepciu vedie Sara Korten, ktorá čaká vedľa stola v čiernej ceruzkovej sukni a žltej saténovej blúzke. “Aké milé! Vstúpte.” Michael van Ling v náladovom obleku čaká trochu ďalej za automatickými posuvnými dverami. Radostne tlieska rukami. “Vítajte!”
‘Sme veľmi radi, že ste tu’, hovorí Van Ling po tom, čo Sara Korten naliala čaj. Chce to hneď povedať: svedkovia Jehovovi majú nedorozumenia. Uvediem iba jeden príklad: „Nemyslíme si, že sme jediní, ktorí budú vôbec spasení.“ Brána do večného života je otvorená aj tým, ktorí nevedia, že sa môžu stať svedkami Jehovovými, ale stále sa riadia ‘pravidlami hry’. „Niekedy sa predstiera, že v spoločnosti nemáme žiadne základy,“ hovorí Van Ling.
Michael van Ling, člen národnej rady kresťanskej kongregácie svedkov Jehovových v Holandsku, má všetky dôvody na to, aby bol taký defenzívny. Náboženská komunita s približne 30 000 stúpencami v Holandsku je napadnutá po správach o sexuálnom zneužívaní. Trestné vyšetrovanie prebieha proti deviatim (bývalým) členom. Súčasne bola v januári uverejnená výskumná správa z Utrechtskej univerzity, ktorú objednalo ministerstvo spravodlivosti a bezpečnosti.
Tiež si prečítajte: ‘Počas bohoslužby mi strčil prsty pod sukňu’
Obsah bol šokujúci: stovky ľudí v holandskej komunite svedkov Jehovových hlásili zneužívanie v detstve a toto nebolo vždy hlásené polícii. Obetiam nebola poskytnutá primeraná pomoc, páchatelia boli súdení podľa vnútorného právneho systému. Rada svedkov Jehovových sa pokúsila zastaviť uverejňovanie vyšetrovania v skrátenom súdnom konaní, ale sudca to považoval za nesprávny . V apríli sa ich právnici opäť obrátili na súd, tentoraz na protest proti policajným nájazdom do svojich priestorov a kostolov. Dokonca aj potom dostali sťažnosť na nulu: minulý piatok súd v Zwolle odmietol obvinenia.
V tento utorok vo februári je koronavírus stále ďaleko. Michael van Ling je vo svojej kancelárii v sídle svedkov Jehovových v Holandsku. Žije tu spolu so svojou manželkou a 140 ďalšími stúpencami. Tehlová budova na okraji mesta Emmen pripomína moderný kláštor. Väčšina členov vierovyznania jednoducho žije sama, rozptýlená po celej krajine; majú normálnu prácu, ich deti navštevujú bežné školy. Tu v Emmeni sa oddaní rozhodujú, aby žili a pracovali nábožensky. Berú sľub chudoby a každý mesiac dostávajú pár desiatok vreckových peňazí.
Mnoho ľudí, ktorí tu žijú, malo najprv ‘svetskú prácu’, hovorí Van Ling. ‘Tu dobrovoľne pracujete pre komunitu’. Napríklad v kuchyni alebo v bielizni. Ako člen predstavenstva sa Van Ling zameriava hlavne na komunikáciu. Jeho manželka pracuje vo finančnom oddelení. V zadnej časti budovy sú desiatky dvojizbových bytov, každý asi tridsať metrov štvorcových. V Michalovej obývačke visí veľké plátno s obrázkom centra Amsterdamu. ‘Moje obľúbené mesto’.
Tu sa dozviete o sebe nové veci, hovorí Sara Korten. ‘Som napríklad netrpezlivý’. Hovorí, že v kuchyni potrebovala umývačku riadu, keď pred šiestimi rokmi žila v Emmeni so svojím manželom – najprv musela požiadať vedenie. Predtým vlastnila dom obývaný majiteľmi vo Veendame na ploche viac ako sto metrov štvorcových. Hnutie viery vzniklo v devätnástom storočí z nespokojnosti s kresťanskou cirkvou. V Spojených štátoch bolo módne študovať a interpretovať Bibliu pre seba. V tom čase založil Američan Charles Taze Russell svoju vlastnú štúdiu Biblie. V roku 1879 založil časopis, ktorý stále publikuje biblické štúdie: Strážna veža .
Jehovovi svedkovia robia službu v teréne tak často, ako je to možné. To je miesto, kde klišé obraz Jehovy vychádza z dverí s nohou: okolo domov hovoriť o viere a blížiacom sa konci sveta, ktorému sa dá vyhnúť tým, že bude žiť podľa svojich pravidiel. ‘Prajeme tiež ďalším ľuďom dobrú budúcnosť’, hovorí Sara Korten. Áno! Jehovovi svedkovia si uvedomujú, že tento svet sa čoskoro skončí. Preto robia všetko, čo je v ich silách, aby vyhoveli Ježišovým slovám: ‘Táto dobrá zvesť o Kráľovstve bude kázaná na celej obývanej zemi ako svedectvo všetkým národom a potom príde koniec.” Od Strážnej veže , február 2020
Tieto pravidlá sú prísne a tradičné. Tí, ktorí sa nim nechcú riadiť, sú zakázaní. Žiadny predmanželský sex, žiadne podvádzanie, žiadne transfúzie krvi ani dary s narodeninami, zákaz fajčenia, žiadny vzťah rovnakého pohlavia. Van Ling: ‘Nehovoríme, že niekto nemôže mať tieto pocity. Musí sa to však kontrolovať. Chápeme, že v tejto spoločnosti je to jedna z vecí, s ktorou trochu kontrastujete. Realizovať: to je teraz. Nie je to tak dávno, čo sa nosilo oveľa širšie. Zatiaľ čo iní do vína pridávajú trochu vody a prispôsobujú sa, zostávame dôslední’.
V očiach svedkov Jehovových je svet v krutej tiesni – ešte pred korónovou krízou. ‘Neviem, čo Boh zamýšľal, keď do tejto krásnej záhrady dal prvých ľudí’, hovorí Michael van Ling, ‘ale ako teraz žijeme, myslím, že to nie je zďaleka to, ako to Boh zamýšľal. Na tejto záhrade neboli žiadne choroby, žiadne vojny ani žiadne prírodné katastrofy. Nikto sa nemusel starať o politiku v oblasti dusíka, o diery v ozóne alebo o najrôznejšie veci, s ktorými sa teraz zaoberáme’.
Pravidelne prechádza dverami. Minulý týždeň: v Groningene zazvoniť na dve hodiny. Pekne, hovorí Van Ling žiarivo, pretože Groningen je študentské mesto. ‘Len jednoduchá otázka: Myslíte si, že Biblia je vedecky presná? Je veľmi pekné diskutovať so študentom’. Dvere sú často zabuchnuté rýchlo, ale zriedka zažívajú skutočnú agresiu. Ani po úplnom zverejnení sexuálneho zneužívania. ‘Jeden pán povedal: ‘Najskôr sa pokúste vyriešiť problém so sebou’. Rozsah zneužívania detí je jasným dôkazom toho, že žijeme v posledných dňoch, v čase, keď mnohí ‘nemajú prirodzenú náklonnosť’ a ‘zlí ľudia a podvodníci prešli zo zlých na horšie’ (..) Satanova taktika je skutočne drsná a je smutné, keď ľudia robia, čo chce Satan. Jehova je však oveľa silnejší ako Satan a jeho služobníci. (Z Strážnej veže , máj 2019)
Van Ling je chorý v žalúdku pre vyšetrovaní sexuálneho zneužívania. ‘Sme vykreslení ako raj pre pedofilov. Považujem to za skutočne ohavné. Nehovoríme, že všetko s nami šlo dobre. Samozrejme, došlo k chybám. Ani my nie sme neomylní. Celá spoločnosť sa od druhej svetovej vojny musela zlepšiť, vrátane nás. Musíte nás však súdiť podľa toho, čo robíme teraz. Snažíme sa urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili zneužívaniu a pomohli obetiam’.
Van Ling sa zúčastnil na ‘prenikajúcich’ rokovaniach, ktoré mala táto jarná rada s ministrom Sanderom Dekkerom (právna ochrana, VVD). Dekker bol ‘šokovaný’ správou o sexuálnom zneužívaní a skúma možnosť zavedenia povinného hlásenia. ‘Keď príde, budeme s ňou prví’, hovorí pevne Van Ling. Takáto oznamovacia povinnosť by sa však nemala vzťahovať iba na svedkov Jehovových. Je to diskriminačné. ‘Potom predstieraš, že problém by bol oveľa väčší ako u športových klubov a ja by som to chcel spochybniť’. Rozdiel je v tom, že obete zneužívania vo futbalovom klube zvyčajne chodia na políciu. Správy boli často interne spracovávané medzi svedkami Jehovovými.
‘Všetko sú nezmysly’, hovorí Van Ling. Rád vysvetľuje, ako to je. Vezme Hláska a prevráti, Štúdia článku 20 ‘: Pohodlie pre obete zneužívania. ‘Pozri, celú kapitolu o tom, ako sa s tým vysporiadať’. Na jednom z ilustrácií sprevádzajúcich článkov, staršia žena položí ruku okolo mladej ženy. Titulok: ‘Staršie sestry sú často veľmi príjemné’. Van Ling: ‘Čo to znamená: hovoriť o tom so zrelšou ženou, s niekým, kto má skúsenosti. Alebo povedzte niečo staršiemu v liste, ak sa vám páči’. Ďalší obrázok znie: ‘Môžeme trpezlivo počúvať, vrúcne sa modliť a vyberať upokojujúce slová’. Nikde: nevolajte políciu. ‘Malo by to tak byť’, hovorí Van Ling. ‘Choďte na políciu. Samozrejme’.
V stovkách príbehov zhromaždených nadáciou Reclaimed Voices, horúcou linkou pre obete zneužívania medzi svedkami Jehovovými, existuje veľa podobností. Podľa svedectiev je obeť nútená nehovoriť o zneužívaní, nepožaduje sa odborná pomoc a je to slovo obete proti páchateľovi. Je to v rukách Jehovových, hovoria starší. Po nahlásení zneužitia idú s údajným páchateľom hovoriť. Ak nebude činiť pokánie, nasleduje vylúčenie a páchateľ musí opustiť kostol. Ak bude činiť pokánie, je späť na správnej ceste a prípad je uzavretý. Meno páchateľa je napísané na papieri a je vložené do obálky s príbehom. Van Ling: ‘Chceme zabrániť tomu, aby páchateľ odišiel do Samoa z Emmen a tam si znova hrať. Aj keď je sudca oslobodený alebo ak bol odsúdený na trest odňatia slobody, pošleme jeho novej obci poznámku: deti sa musia zdržiavať od pána Janssena’.
Polícia okrem iného robila tieto dokumenty, keď 19. novembra 2018 policajti prepadli štyri domovy starších a ústredí Emmenu. Okolo poludnia bolo na pulte neohlásených tridsať policajtov, hovorí Van Ling. ‘Niektorí nosili zbrane a nepriestrelnú vestu. Mysleli si, že máme hromadu hrubých spisov o obetiach zneužívania, ale to vôbec nevedieme. Mali sme len niekoľko A4 hárkov. Celú budovu obrátili hore nohami’. Van Ling a jeho spolubratia počas šesťhodinového prehľadávania nemohli používať svoje telefóny. Museli zostať na svojom mieste čo najviac. Nasekal sa. ‘Mladé dámy na recepcii plakali a celú noc nespali. Boli sme pobúrene ošetrení, aj keď nie sme podozriví’.
Van Ling niekoľkokrát požiadal generálnu prokuratúru o ‘primeranú diskusiu’ o tom, čo považoval za ‘porušenie’. Neobvyklá žiadosť bola však opakovane zamietnutá. Jeho organizácia preto podala na sudcu sťažnosť. Starší podliehajú výsadám mlčanlivosti, argumentoval ich právnik a nemusia jednoducho odhaliť tajomstvo dôverne poskytnuté. Súd nesúhlasil. Tajomstvo nemusí nevyhnutne zostať tajomstvom v náboženskej komunite, bol to rozsudok. Správy o sexuálnom zneužívaní často vyšetruje interný výbor starších, ktorý určuje, čo by sa malo robiť s údajným páchateľom.
Na súde, Van Ling dúfal v ‘nejaký druh ospravedlnenia’. Má dojem, že v posledných rokoch sa Jehovovi svedkovia dostali pod zväčšujúce sa lupy. ‘Cítime sa v kúte’. Aj v iných krajinách sa Jehovovi ľudia musia častejšie zúčastňovať na súdoch alebo sú zatýkaní, napríklad v Rusku. Náboženstvo prišlo na iné svetlo, myslí si Van Ling. ‘Ľudia už nechápu oddelenie cirkvi od štátu’. Boli pod zvyšujúcim sa tlakom vlády. ‘Neurobili sme zákony, ale my ich chceme dodržať’. Nie sme prekvapení, že vo svete teraz existuje epidémia. Žijeme v poslednej časti posledných dní, nepochybne v poslednej časti poslednej časti posledných dní tesne pred posledným dňom posledných dní. Z video adresy riadiaceho orgánu zodpovedného za celosvetovú organizáciu svedkov Jehovových