Podprahové (skrytý) podobenstvo je obraz v obraze – graficky dômyselne zasadený do iného obrazu, ktorý je určený, aby  oklamal vedomú myseľ nepozorovane, ale ktorý je vnímaný na podvedomej úrovni. O tom, ako môže byť osoba takýmito obrazmy podvedome postihnutá, je ešte stále predmetom diskusie. Najprv som sa dozvedel o podprahových obrazoch už začiatkom 70. rokov, keď som sa zoznámil s výskytom techník prostredníctvom niekoľkých kníh napísaných Wilsonom Bryanom Keyom, z ktorých jedna bola nazvaná  Subliminal Seduction (podprahové zvádzanie).

Strážna veža je podprahová

Moje najskoršie povedomie o podprahovom vnímaní v literatúre Strážnej veže bolo späť v roku 1983. Niektorí z Jehovových svedkov, ktorí sú už niekoľko rokov, si možno pamätajú 1. vydanie časopisu Strážna veža z 1. februára  , v ktorom mal umelec dosť hrubý náčrt pár Jehovových Svedkov, ktorí zvestujú na ulici mesta, a nad nimi sa vznášal čisto oholený, načrtnutý anjel, pravdepodobne riadiaci ich službu. Ale jemne maskovaný na spodnej ľavej strane šiat dámy v pozadí – ktorá vyzerá, že má psa na vodítku – bola bradatá, Zeusovská tvár človeka.

Ale pre dvanásťročnú sestru, dcéru predsedajúceho dozorcu našej kongregácie, to nebolo ani zvlášť dobre skryté, nevinne na to mnohým z nás po štúdiu Strážnej veže poukázala. Bola to však jedna z tých vecí, na ktoré som sa potom, čo to boli zdôraznené, opýtala: Prečo som to nevišimla? Vyzeralo to byť dostatočne viditeľé. Obraz spôsobil v našom zhromaždení bie trocha rozruchu, ale natoľko, že sa jeden zo starších cítil nútený okomentovať ho z platformy. Je iróniou, že predsedajúci dozorca, ktorého dcéra si všimla bradatú tvár, venoval niekoľko dní po štúdiu Strážnej Veže časť Služobného stretnutia a zvolal zhromaždenie, aby si dokonca nemysleli, že literatúra spoločnosti môže obsahovať podprahové obrázky. Bola to iste bizarná orwellovská skúsenosť, keď som si bol istý, že to, čo vidíte na vlastné oči, tam naozaj nie je. Musím povedať, že zvrátené popieranie reality miestnych starších bolo znepokojivejšie ako samotný podprahový obraz, ktorý som v tom čase vnímal ako detský žart biedneho umelca.

Ale miestni starší neboli sami v podozrení. Asi o rok neskôr Strážna Veža tiež bezstarostne uznala podprahovú obrazovú klapku tvrdením, že to bola smiešna a neopodstatnená vec, čo je zvláštne, že ju prirovnávali k reklamnej propagande ‘Pavol je mŕtvy’ počas rozkvetu Beatlesovcov. Tu je krátka ukážka z 1. septembra 1984, Strážnaj Veže:

Pred niekoľkými rokmi sa všeobecne verilo, že člen speváckej skupiny Beatles zomrel pri autonehode a bol nahradený dvojitým. Dokonca aj publikácie spoločnosti Watchtower Society boli predmetom klebiet, napríklad, že jeden z umelcov tajne zavádzal obrázky démonov do ilustrácií, ktorý bol následne zistený a vyhodený! … Povesť o publikáciách spoločnosti bola určite škodlivá, pretože rovnako urážala horlivých kresťanov, ktorí pracujú dlhé hodiny na tvorbe umeleckých diel, aby boli časopisy, brožúry a knihy tak atraktívne. Bolo to také smiešne, ako by sa malo povedať, že Boh pri vytváraní nebeských telies zámerne formoval vzhľad človeka na Mesiaci.

Ale vidieť znamená veriť, ako sa hovorí. Nebol to len zlý chýr! To nebol produkt fantázie zo strany tisícov čitateľov, ktorí si určite museli všimnúť obraz. Ako vidno na obrázku, bola to maskovaná tvár človeka. Skúsený subliminalný umelec sa samozrejme snaží maskovať obraz takým spôsobom, aby oklamal oko, aby nevidelo, čo je pred ním, aby tí, ktorí ho nechcú vidieť, sa mohli ľahko ospravedlniť z uznania existencie podprahových obrazov!

V každom prípade to bolo pred viac ako 25 rokmi; odvtedy sa však objavilo oveľa viac dôkazov preukazujúcich, že literatúra Strážnej Veže obsahuje groteskné, satanské, podprahové obrazy a okultné symboly. Podľa dôkazov predložených na mnohých webových stránkach by sa zdalo, že podprahové umelecké dielo sa stalo omnoho sofistikovanejšie akolen amatérsky obraz, ktorý sa objavil na stránkach Strážnej Veže v roku 1983. Ale spoločnosť bola pravdivá, pokiaľ ide o jednu vec v ich odmietnutí: zjavne bola to len povesť, že umelec bol vyhodený!

Umelec Strážnej veže nechal Ježiša vykonať nejaké vzkriesenie na strašidelnej démonickej postave, pričom satan dohliadal na rituál. Masonický trojuholník v popredí!kniha poznatkov
Trochu som zatemnil obrázok v editore fotografií, aby pozadie vyniklo viac. Technika použitá umelcom zahŕňa zloženie stránky a odzrkadlenie obrázka. Pôvodný obrázok bol Ježiš uzdravujúci muža na barle. Ale na zrkadlovom obraze sa zdá, že Ježiš vykonáva nejaký rituál s podivným mužom ležiacim v truhle (všimnite si hlavu nad natiahnutými rukami) a Satanom v pozadí predsedajúcim.

Satan nemohol prinútiť Ježiša, aby ho uctieval, keď bol na zemi, ale zjavne sa potešil, keď predstieral, že to urobil na obrázku!

Zdá sa, že ženy sú radi. Všimnite si tiež, ako sa z mužskej barly stal slobodomurársky trojuholník s visačkou dole.

“Synu človeka, vidíš, aké veľké odporné veci robia, čo tu robí izraelský dom, aby som sa staval ďaleko od mojej svätyne? A predsa znova uvidíte veľké odporné veci.”

 

 

trianglependantTaška zlodeja má v sebe náhodou prívesok všadeprítomného oka Horusa, jedného z najbežnejších okultných symbolov. (Toto nie je v skutočnosti podprahová podoba. Je zvláštne, že Strážna Veža nalepí do loga Illuminatiho, vševidúceho oka Horusa, vo vreci koristi, s ktorou zlodej uteká.) 

Teraz tu máme normálnu rodinu Jehovových svedkov(dole). Na konci stola si udržiavajú zarámovaný obrázok svojho baranidla pre domáce zvieratá.

Kozie hlavy a kozie figúrky sú maskované do mnohých grafík Strážnej Veže, ale táto nie je skrytá. Je to očividné. (Všimnite si obrázok na stole s lampou) V koľkych domoch ste boli, kde ľudia zobrazujú zarámované portréty baranovej hlavy? Zaujímavé je, že Biblia hovorí o kozách v tvare démonov. Je zrejmé, že takto sa sami démoni zobrazujú!

 

rampic