Toto je recenzia článku Strážnej veže s názvom Ako nám Jehova pomáha vytrvať s radosťou . Biblická téma znie : „Jehova trpezlivo čaká, aby ti prejavil priazeň, a vstane, aby ti prejavil milosrdenstvo. — ISA. 30:18 .

4) V úvodných slovách  30. kapitoly Izaiáša Jehova opisuje Židov ako „tvrdohlavých synov“, ktorí „pridávajú hriech k hriechu“. Pokračuje a hovorí: „Sú to rebelujúci ľudia, . . . ktorí nie sú ochotní počúvať Jehovov zákon.“ ( Iz. 30:1,  9 ) Keďže ľudia odmietli počúvať, Izaiáš predpovedal, že Jehova dopustí, aby trpeli nešťastím. A skutočne, boli vzatí do zajatia Babylončanmi. Medzi Židmi však boli niektorí verní a Izaiáš mal pre nich posolstvo nádeje. Povedal im, že jedného dňa im Jehova prinavráti priazeň. (Prečítajte  Izaiáša 30:18, 19 .) A presne to sa stalo. Jehova ukončil ich zajatie. Ich vyslobodenie však neprišlo hneď. Výrok „Jehova trpezlivo čaká, aby ti prejavil priazeň“ naznačoval, že uplynie nejaký čas, kým budú verní zachránení. V skutočnosti Izraeliti strávili 70 rokov vo vyhnanstve v Babylone, kým sa pozostatku dovolili vrátiť sa do Jeruzalema. ( Iz. 10:21;  Jer. 29:10 ) Keď sa ľudia vrátili do svojej vlasti, slzy smútku, ktoré preliali v zajatí, vystriedali slzy radosti.

Po desaťročiach skúmania Biblie je prekvapujúce, že učitelia učiteľov to stále nedokážu sústrediť. Iste, ich chyba je úmyselná. Je to naozaj ukážka ich tvrdohlavosti. Je tiež smutné, že milióny Jehovových svedkov prijmú čokoľvek, čo vedúci zbor povie bez otázok – aj keď je to očividne nepravdivé.

Dej 30. kapitoly Izaiáša nevedie k invázii Chaldejcov. Boh nepotrestal tvrdohlavých synov tým, že ich poslal do vyhnanstva v Babylone. Stačí si prečítať záverečné verše: „Pre Jehovov hlas bude Asýria zasiahnutá hrôzou; Udrie doň prútom. A každý švih svojho trestu, ktorý Jehova privedie na Asýriu, bude sprevádzať tamburíny a harfy, keď proti nim v boji máva rukou. Lebo jeho Tofet je už pripravený; je pripravený aj pre kráľa. Urobil hromadu dreva hlbokú a širokú, s množstvom ohňa a dreva. Jehovov dych ho zapáli ako prúd síry.“

Tvrdohlaví synovia neverne hľadeli na Egypt, aby ich zachránil pred asýrskymi hordami. Senacherib už dobyl 10-kmeňové kráľovstvo Izraela a začal vojenské ťaženie proti Judei a Jeruzalemu. V skutočnosti začal obliehať Lachiš, mesto v Judei. Ako každý Bádateľ Biblie vie, Jehova poslal anjela a vyhladil celú asýrsku armádu. Koniec asýrskeho ťaženia je paralelný s tým, čo je predpovedané v Ezechielovi o útoku Goga. Zázračný zásah proti Asýrii symbolizuje to, čo sa stane v Armagedone.

Takže na rozdiel od komentára Strážnej veže Jehova zachráni tvrdohlavých synov — za predpokladu, že budú mať rozum a pokoru, aby sa otočili, keď za sebou započujú slovo, ktoré hovorí: „Toto je cesta.“

Článok cituje len polovicu 18. verša. Celý verš hovorí: „Ale Jehova trpezlivo čaká, aby ti prejavil priazeň, a vstane, aby ti prejavil milosrdenstvo. Lebo Jehova je Bohom spravodlivosti. Šťastní sú všetci, ktorí ho očakávajú.”

Základnou témou celej Biblie je zostať v očakávaní Jehovovho dňa — naozaj, Krista. Nevysvetlil Ježiš svojim učeníkom, že prichádza ako zlodej v noci a odmenení budú len tí, ktorí sú v očakávaní? Vyjadruje sa teda Božia trpezlivosť, ktorá vedie k náhlemu Kristovmu návratu a všetkému, čo s tým súvisí. A Božie milosrdenstvo nie je vyjadrené, kým nevstane.

9) Izaiáš pokračuje vo svojom názornom jazyku a opisuje nás ako študentov, ktorých Jehova učí dvoma spôsobmi. Po prvé, Izaiáš hovorí: „Uvidíte svojho Veľkého Inštruktora na vlastné oči. Na tomto obrázku je inštruktor zobrazený ako stojí pred svojimi študentmi. Dnes máme tú česť ťažiť z jeho pokynov. Ako nás Jehova poučuje? Robí tak prostredníctvom svojej organizácie. Sme veľmi vďační za jasné vedenie, ktoré z tohto zdroja dostávame! Poučenie na našich zborových zhromaždeniach a zjazdoch, ako aj prostredníctvom publikácií, vysielaní a mnohých iných prostriedkov nám pomáha v náročných časoch vydržať s radosťou.

Keď bol Mojžiš hore na vrchu a rozprával sa s Jehovom zoči-voči, Izraeliti premohli Árona, aby vyrobil zlaté teľa. Modla bola oslavovaná ako „Jehova“. Podobne aj muži z Bételu šikovne vytvorili zo Strážnej veže inštitucionálnu modlu. A podobne ako zlaté teľa, aj organizácia Strážna veža je „Jehova“.

Ak je to potrebné, prečítajte si niekoľkokrát odsek deväť. Je to pravdepodobne najzákernejšie a najrúhavejšie vyhlásenie, aké kedy vedúci zbor urobil, aspoň zatiaľ. Vaše vlastné oči uvidia vášho Veľkého inštruktora pri pohľade na organizáciu? naozaj? Stojí pred vami Jehova v podobe vydavateľstva Strážna veža? Uvedomujete si, čo hovoria? Ježiš raz povedal svojim pochybujúcim apoštolom: „ak ste videli mňa, videli ste Otca“. To isté zrejme tvrdí aj Strážna veža. Je iróniou, že toto je naplnenie proroctva. Čo povedal Pavol o mužovi nezákonnosti? “Stojí v opozícii a povyšuje sa nad každého takzvaného boha alebo predmet uctievania, takže si sadá v chráme Božom a verejne sa ukazuje ako boh.” 2 Tieto 2:4

Čo sa týka vďačnosti za to, že dostali jasné vedenie, koľko Jehovových svedkov už zomrelo, pretože sa – možno proti svojmu vlastnému sklonu – riadili vedením vedúceho zboru a nechali si vpichnúť smrtiacu injekciu séra? Koľko ďalších zomrie v budúcnosti, keď sa ich imunitný systém vypne? A to všetko preto, že tvrdohlaví synovia hľadali vedenie u odborníkov na Satanov zlý systém.

10) Izaiáš zaznamenáva druhý spôsob, ktorý nám Jehova dáva pokyn: „Vaše vlastné uši počujú slovo za vami. Prorok tu opisuje Jehovu ako pozorného učiteľa, ktorý kráča za svojimi študentmi, ukazuje na cestu pred nimi a dáva im vedenie. Dnes za sebou počujeme Boží hlas. Ako? Božie inšpirované slová boli zaznamenané v Biblii už dávno, dávno za nami. Keď teda čítame Bibliu, je to, akoby sme počuli Boží hlas, ktorý vychádzal spoza nás. — Isa. 51:4 .

Toto je klasický príklad toho, ako Strážna veža omieta svoju obielenú stenu doktrinálneho omylu. Celá kniha Izaiáš, ktorá, mimochodom, znamená spasenie Jehovu — rovnako ako Ježiš — sa týka druhého príchodu Krista. Všimnite si, ako Strážna veža obratne vynecháva prostredie, ktoré je uvedené priamo v tom istom verši: „Hoci vám Jehova dá chlieb vo forme úzkosti a vodu vo forme útlaku, váš Vznešený Učiteľ sa už nebude skrývať a uvidíte svojho Veľkého inštruktora na vlastné oči.“ 

Čo to znamená, že Boh bude kŕmiť svoj ľud chlebom v podobe núdze a vodou v podobe útlaku? Ak sú Jehovovi svedkovia chránení v duchovnom raji, ako sa ďalej uvádza v článku, prečo ich Jehova sužuje? A povedzme si jasne, že toto utrpenie a trápenie nie je bežným prenasledovaním, ktoré z času na čas zažívame všetci. Druhá polovica 26. verša uvádza jeho rozsah a hovorí: „v deň, keď Jehova obviaže zrútenie svojho ľudu a zahojí ťažkú ​​ranu po údere, ktorý zasadil“.

Podliatina, ktorú Jehova zasadí, bude počas veľkého súženia. Po najvážnejších časoch problémov, aké kedy svet zažil, Boh zasiahne, aby to skrátil. Vtedy sa Veľký inštruktor už nebude skrývať. Vtedy za sebou budete počuť slovo, ktoré ukazuje cestu von z nešťastia. Vskutku, vtedy vyvolení uvidia prejav toho, ktorého Izaiáš označil za úžasného Radcu. Ich oči ho uvidia. Tí, ktorí počúvajú Krista a odpovedajú, odmietnu modlárstvo, ktoré je súčasťou ich čistého uctievania. Preto verš 22 hovorí: „A poškvrníš strieborný povlak svojich rytín a zlatý povlak svojich kovových sôch. Odhodíš ich ako menštruačné plátno a povieš im: Odíďte!

Študijný článok Strážnej veže je poučný. Odhaľuje, ako organizácia napĺňa proroctvo spôsobom, ktorý si Jehovovi svedkovia ani neuvedomujú — zatiaľ nie.

Vodcovia Strážnej veže sú tvrdohlaví synovia. Prezrádzajú sa, že sú takí aj tým, ako nehanebne prekrúcajú a prekrúcajú význam proroctva v 30. kapitole Izaiáša. Akoby poverili vizionárov svojej organizácie, aby to pre nich dobre dopadlo. Sila pera a všetko ostatné.

Aké pravdivé: „Lebo sú to vzbúrenci, ľstiví synovia, synovia, ktorí nechcú počúvať Jehovov zákon. Vidiacim hovoria: „Nevidieť“ a vizionárom: „Nehovorte nám pravdivé vízie. Povedz nám lichotivé veci; predstavovať si klamlivé ilúzie. Odbočte z cesta; odbočiť z cesty. Prestaň pred nás stavať Svätého Izraela.” — Izaiáš 30:9–11

Neprestanem im predkladať Jehovov súd. Beda naozaj tvrdohlavým synom!

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com