Tento ľud sa ku mne približuje svojimi ústami a ctí ma svojimi perami, ale ich srdce je odo mňa veľmi ďaleko. (Iz. 29:13)
Učeníci Jána Krstiteľa nechápali, prečo sa Ježišovi učeníci nepostia. Ježiš im vysvetlil, že jeho učeníci nemajú dôvod sa postiť, kým ešte žije. (Mat. 9:14–17) Napriek tomuto vysvetleniu ho farizeji a ďalší odporcovia odsúdili za to, že nedodržiava ich zvyky a tradície. Keď videli, že Ježiš uzdravuje chorých v sabat, zúrili. (Mar. 3:1–6; Ján 9:16) Na jednej strane sa tvárili svätuškársky a tvrdili, že majú sabat v úcte, ale na druhej strane nemali problém s tým, že sa v chráme obchodovalo. Keď ich Ježiš za to odsúdil, nahnevali sa. (Mat. 21:12, 13, 15) Aj ľudia v synagóge v Nazarete sa na Ježiša veľmi nahnevali, keď uviedol historické príklady, ktoré ich usvedčovali zo sebectva a nedostatku viery. (Luk. 4:16, 25–30) Mnohí ľudia Ježiša zavrhli, lebo sa nesprával podľa ich očakávaní. (Mat. 11:16–19) w21.05 5 – 6 ods. 13 – 14
Duchovná slepota je veľmi reálna. Židovských náboženských vodcov v Ježišovej dobe to postihlo do takej miery, že ich to odhalilo ako nepriateľov Boha, ktorých si ctili. Je iróniou, že náboženstvo Židov bolo tým pravým náboženstvom, aspoň v tom čase. Ježiš bol Žid. Verne dodržiaval zákon. Bol prítomný na festivaloch v Jeruzaleme a zúčastňoval sa stretnutí v miestnej synagóge. Ale Ježiš vedel, že skutočnou povinnosťou Žida je milovať Boha celou mysľou, srdcom a dušou. To je miesto, kde farizeji zaostali. Jednoducho dodržiavali formality náboženstva a nie jeho ducha. Proroctvo Izaiáša, z ktorého denný text cituje, nie je namierené proti farizejom a dokonca ani proti Židom. Súvisí to s kresťanmi; konkrétne kresťanov, ktorí budú nažive počas záveru, keď sa Kristus vráti. To je zrejmé z úvodných slov 29. kapitoly. Jehova v tajomnej forme hovorí:
“Beda Arielu, Arielu, mestu, kde táboril Dávid! Len slávte svoje sviatky, slávte ich rok za rokom. Ale ja privediem na Ariel tieseň, zavládne smútok a žiaľ. Ariel mi bude oltárnym ohniskom. Zo všetkých strán sa proti tebe utáborím, postavím okolo teba palisády a navŕšim proti tebe obliehacie násypy.” – Izaiáš 29:1-3. Mesto, kde sa Dávid utáboril, bol Jeruzalem. Kráľ Dávid ho dobyl od Jebuzejcov a urobil z neho hlavné mesto izraelského kráľovstva. Ježiš prišiel do Jeruzalema a bol oslavovaný ako Kráľ Izraela. Bol zabitý za hradbami Jeruzalema a kresťanstvo začalo v hornej miestnosti v Jeruzaleme a potom sa stalo hlavným sídlom Kristových apoštolov. Ako som už mnohokrát zdôraznil, Jeruzalem je preto dokonalým symbolom pre Kristovu kongregáciu.
Ježiš tiež predpovedal, že Jeruzalem bude obliehaný a obohnaný plotom zo zahrotených kolov, presne ako je uvedené v Izaiášovi. V súlade s Ježišovým proroctvom v roku 70 n. l. Rimania obkolesili Jeruzalem palisádou a zničili sväté mesto. Ibaže proroctvo Izaiáša nie je o tomto Jeruzaleme. Ide o duchovný Jeruzalem, ktorý utrpí spustošenie počas veľkého súženia. A sú to občania toho „Jeruzalema“, o ktorých Boh hovorí, keď hovorí: „ Toto ľudia pristupujú ku mne svojimi ústami a ctia ma perami, ale ich srdce je odo mňa ďaleko; a ich strach zo mňa je založený na príkazoch ľudí, ktorým sa naučili.”
Božím zámerom je napraviť túto situáciu. Muži to nedokážu. Boh to ilustruje takto: “Ako prekrúcaš veci! Treba hrnčiara považovať za hlinu? Malo by to, čo bolo urobené, hovoriť o jeho tvorcovi: „On ma nestvoril“? A hovorí to, čo je utvorené, o jeho prvom: „Neukazuje žiadne pochopenie“?
Jehovovi svedkovia určite ctia Jehovu svojimi perami. Kto by mohol argumentovať inak? No stredobodom ich viery je Strážna veža, nie Jehova alebo Ježiš. Jediným liekom je zničiť to, čo zaujíma také neobyčajné miesto v srdciach Jehovovho ľudu. Beda Ariel naozaj! Milovaná organizácia bude obetovaná na oltárnom krbe Božom! Samozrejme, vodcovia si nepredstavujú, že by Boh niekedy urobil niečo také. V podstate tvrdia, že „neprejavuje žiadne pochopenie“. Ale keď Potter rozbije hrniec, budú sa báť Jehovu. Bude to zážitok, ktorý vám otvorí oči, duchovné prebudenie ako žiadne iné. Preto verše 18-19 hovoria:
“V ten deň hluchí počujú slová knihy a z tmy a tmy uvidia oči slepých. Pokorní sa budú veľmi radovať v Jehovovi a chudobní medzi ľudia sa budú radovať vo Svätom Izraela.” – Izaiáš 29:1á, 19. Ale čo vodcovia, strážcovia duchovného chrámu, dozorcovia duchovného raja a hovorcovia čistého jazyka pravdy? A čo tí, ktorí sa chvália tým, že sú strážcami čistého uctievania a ktorí dali nebeské požehnanie smrtiacej vakcíne? Proroctvo ďalej hovorí: „Lebo tyrana už viac nebude, chvastúň dospeje k svojmu cieľu a všetci tí, ktorí sú ostražití, aby škodili, budú zničení, tí, ktorí falošným slovom robia iných vinnými, ktorí kladú pasce na obrancu v mestskej bráne a ktorý prázdnymi argumentmi odopiera spravodlivosť spravodlivému.”
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com