Chcel by som urobiť oneskorenú poznámku k dennému textu publikovanému Spoločnosťou Strážna veža na štvrtok 12. augusta 2010, ktorý bol založený na nasledujúcom texte: „Neverte každému inšpirovanému výrazu, ale vyskúšajte inšpirované výrazy, aby ste videli, či sú pochádzať od Boha“. — 1. Jána 4:1.
Strážna veža ďalej komentovala:
„V súlade s Jánovými radami vždy povzbudzujeme tých, ktorých stretávame pri zvestovateľskom diele, aby vyskúšali, čo sa naučili, porovnaním s Bibliou. To je dobré pravidlo aj pre nás. Ak sa nám do uší dostanú nejaké výroky, ktoré sú kritické voči pravde alebo ktoré vrhajú na zbor, starších alebo ktoréhokoľvek z našich bratov osočovanie, neprijímame ich ako nominálnu hodnotu. Skôr sa pýtame: „Koná ten, kto šíri tento príbeh, v súlade s tým, čo hovorí Biblia? Podporujú tieto príbehy alebo obvinenia Jehovov zámer? Podporujú pokoj v kongregácii? V slovách apoštola Pavla sa nachádza zdravé pravidlo: „Neprekračujte to, čo je napísané. (1. Kor. 4:6) Áno, nemali by sme ísť nad rámec toho, čo je napísané v Biblii, resp.
Pokiaľ ide o nominálnu hodnotu, pripomienky spoločnosti môžu mať určitú hodnotu. Nikto sa nechce nechať zavádzať malichernými klebetami alebo škandalistami. Iste, niet pochýb o tom, že proti Spoločnosti Strážna veža a Jehovovým svedkom je publikovaných veľa dezinformácií a my robíme dobre, že takýmto blábolom nevenujeme pozornosť. Preto apoštol Pavol nabádal svojho drahého priateľa Timoteja, aby nevenoval pozornosť falošným príbehom.
Zdá sa, že rada apoštola Jána sa na druhej strane netýka toho, čo pochádza od tých, ktorí sú vonku; ale skôr od tých zvnútra, ktorých slová môžu mať veľkú váhu, takže sa zdajú byť „inšpirovanými vyjadreniami“.
Znepokojujúcim aspektom tohto konkrétneho denného textu je, že jeho vydavatelia postavili svoje spisy na rovnakú úroveň so samotným Božím slovom. Úprimne, kto by namietal proti skutočnosti, že všetko, čo publikuje Biblická a traktátna spoločnosť Strážna veža, prijímajú Jehovovi svedkovia ako „inšpirované výrazy“?
Jehovovi svedkovia boli vyškolení ako služobníci, aby pomohli ľuďom pochopiť Bibliu a dostať sa spod oslepujúceho vplyvu falošného náboženstva. Spoločnosť Strážna veža preto každého nabáda, aby preskúmal svoje náboženské presvedčenie v porovnaní s tým, čo sa nachádza v Biblii. To je rozumná rada.
Ale pokiaľ ide o samotných Jehovových svedkov, Strážna veža ich obratne odrádza od spochybňovania všetkého , čo je napísané v publikáciách samozvaného verného a rozvážneho otroka.
Nikto by netvrdil, že to, čo je napísané v publikáciách Strážnej veže, nie je založené na Biblii. To nie je problém. Otázka znie: Je všetko napísané správne a pravdivé? Rady založené na Biblii sú v poriadku. Bezpochyby väčšina z toho, čo Strážna veža zverejňuje formou rád a nabádaní, má za cieľ pomôcť Jehovovým svedkom a tým, ktorí chcú žiť podľa kresťanských zásad, aby tak urobili. Nikto nemôže nájsť chybu v tomto aspekte ich učenia. Ale čo proroctvo? Alebo presnejšie: A čo výklad Strážnej vežeBožieho prorockého slova? je to presné? Je to spoľahlivé? Je to autentické? Môže to vydržať, ak sa podrobí skúške? A nie je to naozaj to, k čomu starý otec apoštol nabádal všetkých kresťanov – aby bez akýchkoľvek pochybností neprijímali všetko, čo ponúkajú Boží hovorcovia ako „inšpirovaný výraz“?
Tu je komentár uverejnený v The Finished Mystery vysvetľujúci význam 1 600 furlongov: (Zrolujte nadol na prepojenú stránku)
“V rozsahu tisícdvesto furlongov.” — Toto nemožno interpretovať ako odkaz na 2100 míľovú bojovú líniu svetovej vojny. Furlong alebo štadión nie sú míle a to je bez mesta, zatiaľ čo bojová línia je v meste. Pozri Rotherhamov preklad. Štadión je 606¾ anglických stôp; 1200 stadii are, mi., 137,9 Práca na tomto zväzku bola vykonaná v Scrantone v Pensylvánii. Hneď ako bol dokončený, bol odoslaný do Bételu. Polovica prác bola vykonaná v priemernej vzdialenosti 5 blokov od stanice Lackawanna a druhá polovica vo vzdialenosti 25 blokov. Bloky v Scrantone sú vzdialené 10 míľ. Priemerná vzdialenosť k stanici je teda 15 blokov, čiže……….. 1,5 míle. Oficiálny cestovný poriadok železničného sprievodcu vzdialenosť Scranton – terminál Hoboken, 133,0 stôp. Oficiálna vzdialenosť inžiniera mesta New York – Hoboken – Bétel, cez Barclay Street Ferry, Fulton Street a Fulton Ferry, 8 850, 4 950, 2 540 a 1 460 stôp v uvedenom poradí, alebo celkovo ……………….. 3,4 stôp. Najkratšia vzdialenosť od miesta, kde bol lis pošliapaný Feet Members of Lord , ktorého vedenie a pomoc samotné umožnili vznik tohto zväzku. (Ján 6:60, 61; Mat. 20:11.)………..mi., 137,9”
Nechám na vás, čitateľoch, aby ste sa pokúsili porozumieť vyššie uvedeným informáciám. Ale ak by niekto nevedel lepšie, mohol by dospieť k záveru, že niekto v Bételi vtedy experimentoval s peyotlom alebo inými halucinogénmi, ktoré menia myseľ.
Ide však o to, že ak by ste boli po roku 1917 spájaní s Medzinárodnými bádateľmi Biblie – aspoň s Bádateľmi Biblie, ktorí zostali v spojení s JF Rutherfordom po veľkej schizme – očakávalo by sa od vás, že prijmete také hlúposti, ktoré sú uvedené vyššie ako „jedlo v správny čas.”
(Ak bolo Dokončené tajomstvo skutočným duchovným pokrmom, je div, že všetci Bádatelia Biblie nezahynuli na botulizmus!)
Potom, rovnako ako teraz, všetko, čo predstavuje „verný a rozvážny otrok“, sa propaguje ako božská pravda a nemožno to spochybňovať. Spochybňovanie pravosti ktoréhokoľvek z objemných výrokov Strážnej veže o proroctvách sa považuje za prekročenie „nad rámec toho, čo je napísané“ v Božom slove.
Našťastie pre Bádateľov Biblie vtedy Spoločnosť nevylúčila ani neoznačila za „odpadlíkov“ tých, ktorí možno podrobili skúške „inšpirované vyjadrenia“ Strážnej veže a zistili, že im chýbajú. Žiaľ, dnes to tak nie je. Každý Jehovov svedok, ktorý vysloví akékoľvek výhrady voči akceptovaniu každého výroku Strážnej veže, sa pravdepodobne ocitne označený ako nevhodný na spojenie, označený za slabého kresťana alebo v najhoršom prípade – odsúdený za odpadlíka. Každého, kto je takto označený za odpadlíka, považujú veľkňazi Bételu za duchovne mŕtveho. V skutočnosti by sa dalo povedať, že Spoločnosť obrazne zabíja tých, ktorých považuje za prekliatych.
Sú ťažkopádne metódy Spoločnosti preto, že „inšpirované vyjadrenia“ Strážnej veže sú nad skúmaním? Nie, vôbec nie. Hoci Spoločnosť vymazala veľa nezmyselných komentárov svojich predchodcov, základná chyba zostáva.
Prečo vedúci zbor prefíkane odrádza Jehovových svedkov od toho, aby sa riadili apoštolskou radou, aby nepochybne neverili všetkému, čo je prezentované ako „inšpirovaný výraz“? Je to preto, že vedia, že ich doktrína z roku 1914 neobstojí pri skúmaní. Aby presadila svoju autoritu ako inšpirovaného Božieho otroka, organizácia sa uchýlila k nátlaku a tyranii. Spoločnosť sa stala diktátorským tyranom.
Jehovov liek je, ironicky, zaznamenaný v proroctvách. Začiatok skutočnej parúzie a Jehovovho dňa prirodzene postaví diktátorov Bételu pred poriadnu dilemu. Ako budú prípadní vykladači proroctiev reagovať na blížiace sa rozsudky Jehovu vyjadrené prostredníctvom jeho pozemského kata? Prorok Izaiáš má odpoveď:
„Výrok údolia videnia: Čo je teda s tebou, že si celý vyšiel hore na strechy? Bol si plný zmätku, bujaré mesto, veselé mesto. Vaši zabití nie sú zabití mečom ani zabití v boji. Všetci vaši diktátori naraz utiekli. Bez potreby úklonu boli zajatí. Všetci tí z vás, ktorí boli nájdení, ste boli spolu zajatí. Ďaleko utiekli.” – Izaiáš 22:1–3