Nedávno som mal príležitosť ísť s manželkou do Pittsburghu. Nikdy predtým som tam nebol. Je to krásne mesto, zasadené na okraji pohoria Allegheny. Hovorí sa mu „mesto mostov“, pretože existuje toľko rozpätí, ktoré prekračujú rieky Allegheny a Monongahela, ktoré sa zbiehajú a vytvárajú mohutnú rieku Ohio. Na našej ceste domov sme sa zastavili pri hrobke Charlesa Taze Russella. Cintorín, na ktorom je pochovaný, je len pár kilometrov od centra Pittsburghu. Pravdepodobne ste už videli obrázky jeho gigantickej pyramídy. Niektorí ľudia majú dojem, že je pod ním Russell pochovaný. Nie je to tak. Ako je vidieť na videu, jeho skutočná značka hrobu je asi 30 metrov od pyramídy. A pyramída bola postavená asi päť rokov po jeho smrti. Očividne s tým nemal nič spoločné.

Aj keď je to už takmer 100 rokov od jeho smrti, stále je v kontroverznom rozhovore CT Russell. Už roky sa traduje, že Russell bol tajne slobodomurár. A toto podozrenie určite poskytuje táto pyramída. Jeden obzvlášť nápaditý spisovateľ špekuloval, že Russell je údajnou pokrvnou líniou takzvaných Iluminátov. Niektorí ľudia samozrejme uveria čomukoľvek (okrem pravdy). Aj keď murárstvo bolo v prvej polovici 20. storočia určite prominentné a Russell v konkrétnom verejnom diskurze prejavoval názor, že je s ním dôkladne oboznámený, napriek tomu priamo poprel, že by niekedy bol sám slobodomurárom. A odvtedy rôzni vedci overili, že Russell nebol slobodomurár!

Povráva sa tiež, že cintorín, kde bol pochovaný Russell, je slobodomurárskym cintorínom. Existuje dôvod sa domnievať, že vzhľadom na skutočnosť, že v susedstve objektu je veľká slobodomurárska lóža. Ale, bohužiaľ, budova bola postavená až v roku 1995. (Lodge je viditeľný na poslednej scéne videa) Keď som sa však prechádzal po cintoríne a všimol si niektoré zo značiek hrobov, videl som, že niekoľko z tých, čo tam ležali, malo na svojich náhrobkoch slobodomurársky kompas a štvorec. Pôvodní bádatelia Biblie, ktorých ústredie v Bételi bolo len pár kilometrov od cintorína, zrejme kúpili niekoľko cintorínskych pozemkov pre betelitov, ktorí zomreli, a zjavne sa aj tam slobodomurári rozhodli kúpiť pozemky. S najväčšou pravdepodobnosťou, hoci Russell nebol sám slobodomurárom, bol očividne ovplyvnený určitými mužmi, ktorí nimi boli. S najväčšou pravdepodobnosťou slobodomurári už dávno prenikli do spoločnosti Strážna Veža.

Po prečítaní veľkej časti jeho spisov a jeho prác verím, že CT Russell bolo skutočným dieťaťom viery, ktoré Jehova a Kristus používali s veľkým účinkom. Na rozdiel od moderných evanjelikánskych kazateľov, ktorí používajú svoju kazateľnicu na zbohatnutie, farár Russell urobil pravý opak. Svoje osobné bohatstvo použil na financovanie Strážnej Veže. Čítanie v jeho nekrológu, ktorý sa objavil na Strážnej Veži z októbra 1916, súviselo s tým, že Russell si nikdy nebral dovolenku. Keďže zomrel počas rečníckeho turné, možno si mal občas vziať voľno. Ale aj keď zomrel v relatívne mladom veku 64 rokov, jeho dielo žije až dodnes! To je to, na čom záleží!

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com