OTÁZKA:  Čo by sme mali s nadchádzajúcim finančným kolapsom robiť? Doma mám manželku a osemtýždňového syna, takže sa evidentne zaujímam o ich pohodu. Nakoniec, samozrejme, je to Jehova, kto zachráni tých, ktorí vzývajú jeho meno a konajú jeho vôľu, ale existuje niečo, čo môžeme urobiť, aby sme ochránili našu rodinu? Mám si vybrať všetky svoje úspory a mať hotovosť v ruke? Predpokladám, že peniaze budú čoskoro k ničomu, takže je na to nejaký zmysel? Nechám Jehovu a mám nechať moju rodinu hladovať a zomrieť? Nie som si istý, či máte deti, ale som si istý, že rozumiete mojim obavám.

 


 

Pavol vo svojom liste Timotejovi napísal:  „ Určite, ak sa niekto nestará o tých, ktorí sú jeho vlastnými, a najmä o tých, ktorí sú členmi jeho domácnosti, odmietol vieru a je horší ako človek bez viery.“ V tejto súvislosti samozrejme beriete svoju zodpovednosť vážne. Väčšina zodpovedných rodinných príslušníkov však uznáva, že starostlivosť o seba zahŕňa viac ako len zabezpečenie okamžitých potrieb. Napríklad rodinní príslušníci rodiny si môžu kúpiť životné poistenie, takže v prípade ich predčasnej smrti budú postarané ich rodiny a nebudú mať na nich žiadne zbytočné výdavky. Je to iba zodpovedná vec. Je zrejmé, že táto politika nemusí byť vždy potrebná. Ale len pre prípad.

V minulosti, keď neexistoval obchod s potravinami za rohom a ľudia boli sebestačnejší, pre domácnosť nebolo neobvyklé, že sa v komore nachádzali zásoby potravín, ktoré by mohli trvať mesiace. Pre rodiny na farme bolo absolútne nevyhnutné zachovať jedlo zozbierané v lete a na jeseň, aby prežili zimu. Teraz to však nie je potrebné. V dôsledku toho sme boli pripravení očakávať, že jedlo a ďalšie náležitosti budú vždy k dispozícii na blízkom trhu. Ľudia iba predpokladajú, že komplexný systém, ktorý uľahčuje celý proces, bude vždy fungovať – ​​napríklad bankový systém. Pravda je, že to nemusí vždy tak fungovať.

Aktivisti na prežitie

V skutočnosti čoraz viac ľudí sa o tejto skutočnosti dnes zaujíma. Nazýva sa to hnutie ‘prepper-príprava’, pretože sa pripravuje na záchranu počas kolapsu systému. Vedenie organizácie Svedkov Jehovových však svojich uctievateľov uistilo, že také praktické prípravy nie sú potrebné. Ale príslovie hovorí, že bystrý videl skutočnú kalamitu a snaží sa skryť. Praktické prípravy sú preto vždy rozumné.

Pokiaľ ide o vyberanie peňazí z banky, môže to byť jeden praktický krok. Aj keď sa peniaze nakoniec stanú bezcenné, pravdepodobne sa to nestane cez noc. Pozrite sa na situáciu v Grécku. Celý bankový systém bol odstavený asi na dva týždne, zatiaľ čo sa pokúšali vyriešiť chaos. Medzitým mohli vkladatelia vyberať z úschov iba obmedzené množstvo peňazí, ktoré vložili do svojej bankovej inštitúcie. To vytvorilo všetky druhy ťažkostí pre jednotlivcov a podniky. To nebolo tak, že peniaze boli bezcenné. Naopak. Ľudia nemohli mať prístup k svojim účtom. Ale ak niekto mal peniaze, bol chránený. Aj keď nikto nemôže s istotou povedať, ako bude tento systém pokračovať, či už prostredníctvom hyperinflácie alebo náhlej havárie, mať na strane niečo, či už hotovosť alebo kovy alebo niečo vymeniteľné, by bolo rozumné. Najmä ak máte deti, je dôležité mať základné potraviny, ktoré vydržia dlhšie ako niekoľko dní.

Dokonca aj americká vláda odporúča, aby pre každého člena rodiny existoval ‘batoh’, čo je len základný materiál, ktorý je možné chytiť a ísť v prípade prírodnej katastrofy alebo nejakej teroristickej udalosti, ako je detonácia ‘špinavej bomby’ ktoré môžu predstavovať riziko ožiarenia. A v tomto ohľade dokonca aj Strážna Veža uviedla, že príprava na katastrofy by mala byť minimálna. V 16. kapitole I. Korinťanom Pavol odporučil bratom, aby 1. týždeň v týždni odložili niečo, čo bolo prospešné, aby mohol byť vyzbieraný dar a poslaný rodinám v Jeruzaleme, ktoré trpeli hladom. Túto metódu možno zvážiť – pravidelne odkladať niečo stranou pre budúci potrebnýdeň, nielen pre seba, ale pre ostatných členov rodiny.