“Váš Vodca je jeden, Kristus.” – (Matúš 23:10)
Ako by ste odpovedali na túto otázku? Podľa Písma citovaného v Matúšovi 23:10 sa odpoveď zdá byť samozrejmá, Kristus. Ak je však Ježiš v nebi, ako vedie svoj zbor? Strážna veža vysvetľuje:
„Tak ako v prvom storočí, malá skupina kvalifikovaných mužov spomedzi pomazaných dozorcov teraz slúži ako vedúci zbor, ktorý predstavuje zloženého verného a rozvážneho otroka. Náš vodca používa tento vedúci zbor na vymenovanie kvalifikovaných mužov – či už pomazaných duchom alebo nie. – ako starší v miestnych zboroch. V tomto ohľade zohráva kľúčovú úlohu svätý duch, ktorého používanie dal Jehova Ježišovi.“ (w02 3/15 str. 14-15 ods. 7)
Mohli by sme začať skúmaním toho, ako sa používa výraz „riadiaci orgán“. Všimnite si, že keď sa používa v súvislosti s tými v prvom storočí, je to malé písmeno, a keď sa používa v súvislosti s „vedúcim orgánom“ dnes, píše sa veľkými písmenami? Výraz „vedúci orgán“ sa v dnešnom zbore používa ako titul, ktorý si títo muži udelili a ktorý nemá biblický základ. Treba tiež poznamenať, že o apoštoloch sa v Písme hovorí, že majú veľmi jedinečné postavenie v Jehovovom usporiadaní. Hovorí sa o nich ako o „12 základných kameňoch“nového Jeruzalema. (Zjavenie 21:14) Keď sa však o apoštoloch zmieňujú ako o členoch „vedúceho zboru“ z prvého storočia a potom hovoria, že sú „vedúcim zborom“ dnes, nestavia sa do postavenia rovnakej prestíže v Jehovovom usporiadanie?
Treba tiež poznamenať, že apoštoli boli prítomní v Jeruzaleme, keď sa prvýkrát vytvoril zbor. V priebehu prvých dvoch desaťročí sa však všetci apoštoli odvtedy presťahovali z tohto mesta a už neboli súčasťou žiadneho staršieho zboru v Jeruzaleme. (Pozri študijnú poznámku k Skutkom 21:18 v NWTSE) V inšpirovanom zázname je len jeden záznam o tomto „tele“, ktoré poskytuje nejaké vedenie zboru ako vyjadrenie Kristovho vedenia, a treba osobitne poznamenať, že apoštoli vrátane Pavla , boli pri tej príležitosti prítomní. (Skutky 15:6–12)
Ako teda Ježiš viedol zbor v prvom storočí? Viedol Ježiš bratov priamo cez svätého ducha? Áno, ako je možné vidieť, keď sa za príklady vezmú citované Písma. (Skutky 8:39, 10:19, 11:12, 13:2, 4, 16:6, 21:11) Vyslal Ježiš uhly, aby viedol bratov? Áno. (Skutky 5:19, 8:26, 10:3, 7, 22 11:13, 12:7–11, 23, 27:23) Viedol Ježiš zbor prostredníctvom svojich vyvolených apoštolov? Absolútne. Apoštoli boli inšpirovaní, aby napísali mnoho listov priamo rôznym zborom po celej zemi a Jehova ich zachoval ako súčasť inšpirovaného záznamu, ktorý nám dnes dáva.
Viedol Ježiš svojich učeníkov cez „vedúci orgán“ v prvom storočí? Ako už bolo spomenuté, existuje len jedna správa o vodcovstve, ktoré sa prejavuje zborom prostredníctvom toho, čo Strážna veža opísala ako „riadiaci orgán“, a ako bolo zdôraznené, „telo“ pri tej príležitosti malo priamy dohľad nad apoštolmi. Inšpirovaný list Ježišovho brata Jakuba však možno možno považovať za niečo, čo pochádza z tohto „vedúceho orgánu“. Zatiaľ čo názov „vedúci orgán“ sa v Písme nevyskytuje, skupina, na ktorú sa odvoláva Strážna veža, bola známa ako „Jakub a všetci starší“. (Skutky 21:18) Ak teda vtedy existoval „vedúci orgán“, Jakub bol zjavne predsedom tejto skupiny. Ako teda Ježiš dnes vedie zbor? Druhý citát Strážnej veže začína výrokom „ako v prvom storočí“ a potom pokračuje zameraním pozornosti na „Vedúci orgán“. Ako bolo práve ustanovené, Ježiš viedol svoj zbor v prvom storočí tromi hlavnými spôsobmi:
1) Duch svätý
2) Anjeli
3) Apoštoli (vrátane Pavla)
Aj keď pripustíme, že Ježiš v prvom storočí používal „vedúci orgán“, musíme uznať, že mal najmenej významnú úlohu v porovnaní s ostatnými tromi cestami, ktoré sú pevne stanovené v Písme. Vedie dnes Ježiš zbor rovnako ako v prvom storočí? Zdalo by sa. Duch Svätý má základnú úlohu v každodennom živote každého člena Kristovho zboru. Duch bol to, čo Jehova použil, aby každého z nás pritiahol k svojmu synovi na začiatku nášho vzťahu s ním. (Ján 6:44) Duch nám pomáha pochopiť jeho Slovo a získať z neho pochopenie a vedie nás v našej službe. Anjeli majú vždy interaktívnu úlohu v Jehovovej činnosti. Aj keď v súčasnosti nemáme žiadny konkrétny záznam o akejkoľvek interakcii anjelov s členmi kresťanského zboru, môžeme si byť istí, že sú aktívne zapojení do toho, ako Ježiš dnes vedie svojich učeníkov. Mali by sme si tiež uvedomiť, že pozorne sledujú naše správanie, ako povedal Pavol: „Stali sme sa divadelným predstavením pre svet aanjelom a ľuďom.” (1. Korinťanom 4:9)
Používa Ježiš apoštolov na vedenie svojho zboru aj dnes? Zatiaľ čo všetci apoštoli sú preč, každý z nás v dnešnom zbore má priamejšie rady od apoštolov, než kedy mal ktorýkoľvek člen zboru v prvom storočí. Ako to? Pomocou technológie, ktorú máme dnes na dosah ruky, máme prístup k inšpirovaným Písmam, ktoré zahŕňajú; 14 listov, ktoré napísal apoštol Pavol 6 rôznym zborom, 2 regiónom a 3 rôznym bratom; 2 listy od Petra; a 3 listy od Jána. Máme tiež podrobnú správu o všetkom, čo apoštoli urobili prostredníctvom záznamu učeníka Lukáša, a Zjavenie od Boha, ktoré dal zboru prostredníctvom apoštola Jána. Okrem toho máme dve správy z prvej ruky o Ježišovej službe od apoštolov Matúša a Jána.
Ako Ježiš vyjadril v Matúšovi 23:10, je naším jediným Vodcom. Hoci v zbore môžu byť bratia, ktorí prevezmú „vedenie“, nie sú našimi vedúcimi. (Hebrejom 13:7) Kristus poveril týchto bratov, aby vo svojej viere boli príkladom hodným nasledovania. Ako ich varoval apoštol Peter, nemajú žiadnu právomoc panovať nad zborom, ale musia byť príkladom. (1. Petra 5:3) Ježiš ako náš vodca dal svojim apoštolom aj konkrétne napomenutie: „ Ježiš si ich zavolal a povedal: „Viete, že vládcovia národov panujú nad národmi a veľmoži nad nimi majú moc. Toto nesmie byť medzi vami cesta ; ale kto sa chce stať medzi vami veľkým, musí byť vaším služobníkom , a kto chce byť medzi vami prvýmmusí byť tvojím otrokom .” (Matúš 20:25–27) Konajú starší vo vašom zbore ako vaši ‚ministri a otroci‘? Ak očakávajú, že ich Ježiš pri vedení zboru použije, potom „ musia byť“ .
A čo bratia, ktorí vyznávajú, že sú „pomazaní“? Kým nedostanú autoritu ako králi, nie sú našimi vodcami. Žiaľ, zdá sa, že od prvého storočia až dodnes niektorí cítia, že tento nezaslúžený dar im dáva určitú zvláštnu autoritu nad zborom. Pavol konkrétne oslovil týchto bratov a povedal: „ Kto vás odlišuje od ostatných? Naozaj, čo máte, čo ste nedostali? Ak ste to v skutočnosti dostali, prečo sa chválite, akoby ste to nedostali? si už spokojný? Si už bohatý? Začali ste vládnuť ako králi bez nás? “ (1. Korinťanom 4:7,8)
Kým nepríde čas, keď sa zjavia „synovia Boží“, „pomazaní“ nemajú žiadnu osobitnú právomoc nad zborom. (Rimanom 8:19) Nerešpektovali by sme ich, keby sme sa im akýmkoľvek spôsobom snažili zavďačiť. Prejavujeme im rovnakú lásku, akú prejavujeme všetkým našim bratom. A naopak, každý, kto sa snaží presadiť autoritu nad zborom, zneuctenie tela. Všetci slúžime Jehovovi „plece pri pleci“, kým čakáme na návrat nášho Pána. (Sofoniáš 3:9) Keď to robíme, všetci sa naňho zjednotene pozeráme ako na svojho jediného Vodcu.
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com