utorok 4. mája

Ak chce niekto ísť za mnou, nech zaprie sám seba. — Matt. 16:24 .

Keď vykonáš zasvätenie, pristúpiš k Jehovovi s úprimnou modlitbou a povieš mu, že svoj život použiješ na to, aby si mu slúžil navždy. Keď sa zasvätíš Bohu, „zaprieš“ sa. Teraz patríš Jehovovi, čo je veľká výsada. ( Rim. 14:8 ) Hovoríš mu, že odteraz sa budeš sústreďovať na to, aby si mu slúžil, a nie na to, aby si sa páčil sebe. Tvoja oddanosť je sľub — slávnostný sľub daný Bohu. Jehova nás k takémuto sľubu nenúti. Ale keď to urobíme, očakáva, že to naplníme. ( Žalm 116:12,  14) Naše venovanie je osobné a súkromné; je to medzi nami a Jehovom. Krst je verejný; koná sa pred ostatnými, zvyčajne na zhromaždení alebo zjazde. Keď sa necháš pokrstiť, ukážeš ostatným, že si sa už zasvätil Jehovovi. Takže svojím krstom dávaš ostatným vedieť, že miluješ Jehovu, svojho Boha, celým svojím srdcom, dušou, mysľou a silou a že si odhodlaný slúžiť mu navždy. — Marek 12:30 . w20.03  9 ¶4-5

Ak je dobrovoľné zasvätenie sa Bohu neodvolateľné, čo potom zasvätenie vecí? Ešte k veci: keď je niečo zasvätené Jehovovi na slávnostnom ceremoniáli, môže to byť od-zasvätené a znovu použité na bežné použitie? A čo konkrétne sály Kráľovstva? Rovnako ako v prípade krstu, ktorý je verejným prejavom vnútornej oddanosti človeka, aj sály Kráľovstva sú verejne zasvätené Bohu na výlučné použitie oddaných kresťanov pri vykonávaní ich služby Kristovi. Prakticky každá sála Kráľovstva bola formálne zasvätená Bohu. Zvyčajne je na účasť pozvaná verejnosť, uskutoční sa špeciálny prejav a potom sa zariadenie zasvätí Bohu v modlitbe – podobne ako keď kráľ Šalamún zasvätil Jehovovi chrám, ktorý postavil.

Ak sa oddaný kresťan stane majetkom Boha, neplatí to isté o zasvätených zariadeniach, ako sú sály Kráľovstva, zjazdové sály a odbočky? Samozrejme, na rozdiel od ľudí, budovy nemajú slobodnú vôľu. Veci, ktoré sú zasvätené Bohu, mu zasvätili ľudia, ktorí sú oddaní Bohu. Je pravda, že tí, ktorí zasväcujú veci Bohu, sa stávajú správcami Božieho pozemského majetku. Svedkovia Jehovovi rozumejú tejto zásade a povinnosti, ktorá je spojená so správou Božích vecí. Preto starší, ktorí dohliadajú na sálu Kráľovstva svojho zboru, zabezpečujú pravidelné čistenie a údržbu tohto zariadenia. Preto sa v sálach Kráľovstva nesmú vykonávať bežné činnosti — aspoň to tak bolo na začiatku, keď boli sály Kráľovstva zasvätené a otvorené. 

Ešte predtým, ako svet zachvátila pandemická hystéria, Strážna Veža sa pustila do plánu na predaj majetku – majetku, ktorý bol slávnostne zasvätený Bohu. Je zrejmé, že veci sa opotrebúvajú. Budovy potrebujú neustálu údržbu. Niektoré sály Kráľovstva boli postavené v centrách miest, ktoré sú zamorené zločinom a sú nepoužiteľné.  Tí, ktorí nie sú oboznámení, by si mohli predstaviť, že Strážna Veža iba predáva nevhodné nehnuteľnosti, pretože sa nedajú opraviť alebo sa nachádzajú v nebezpečných štvrtiach! Ale nie je to však tak. Väčšina zo zhruba 1000 sál, ktoré boli predané alebo sú na predaj, je v pôvodnom stave a nachádza sa vo veľmi žiadaných oblastiach. 

Napríklad tu je sála Kráľovstva na predaj v Kelowna, Britská Kolumbia. Požadovaná cena je tesne pod 3 milióny dolárov, kanadských. Zrejme v dôsledku inflácie cien aktív sa nehnuteľnosť, kde bola hala pred 40 rokmi postavená, stala oveľa cennejšou. Podľa hovorcu Strážnej Veže za predajom nie je klesajúca návštevnosť. Nepovedal, ale je zrejmé, že motívom zaradenia nehnuteľnosti do dražobného bloku je zisk. Tri milióny dolárov sú príliš lákavé.

A zdá sa, že je to štandard. Komplex ústredia v Brooklyne bol predaný nie preto, že by sa zariadenia stali nepoužiteľnými. Nie, práve naopak. Nehnuteľnosť na nábreží v Brooklyne bola veľmi cenená, a preto vedúci zbor — alebo presnejšie povedané, anonymná správna rada Strážnej Veže predala nehnuteľnosť za najvyšší možný dolár. „Najlepší dolár“ je v blízkosti miliardy! Britská pobočka Strážnej Veže bola tiež predaná. Areál sa nachádzal v luxusnej štvrti Mill Hill v Londýne, čo je veľmi žiadaná oblasť s domami, ktoré stoja milióny libier!

Pretože Strážna Veža má pod velením virtuálnu dobrovoľnú stavebnú spoločnosť, Jehovov majetok v Mill Hill bol predaný na rozpálený trh s nehnuteľnosťami a staré vrakovisko v Chelmsforde, priemyselnej oblasti, bolo kúpené lacno, aby sa tam postavilo nové zariadenie. Neviem. Nie som zasvätený. Mám však podozrenie, že Strážna Veža si najala externých obchodných poradcov, ktorí boli vyškolení finančnými praktikami na Wall Street, a ktorí vykonali tabuľkovú analýzu všetkých majetkov Strážnej Veže a odporučili predať niektoré z najcennejších nehnuteľností. Koniec koncov, biznis je biznis, alebo sa to aspoň tak hovorí.

Otázkou však je, či je správne, aby sa majetok, ktorý bol zasvätený Bohu, predal ako obyčajná nehnuteľnosť? Skôr než odpoviete na túto otázku, zamyslite sa nad tým, čo Ježiš povedal farizejom o podobnej otázke: Beda vám, slepí vodcovia, ktorí hovoríte: Ak niekto prisahá na chrám, to nie je nič; ale ak niekto prisahá na chrámové zlato, je povinný. Blázni a slepci! Čo je v skutočnosti väčšie, zlato alebo chrám, ktorý posvätil zlato? Navyše: ‘Ak niekto prisahá na oltár, to nie je nič; ale ak niekto prisahá na dar na ňom, je povinný’. Slepci! Čo je v skutočnosti väčšie, dar alebo oltár, ktorý dar posväcuje’?” — Matúš 23:16–19.

Lukáš odhalil, že farizeji milujú peniaze. To vysvetľuje, prečo si cenili chrámové zlato viac ako samotný chrám. Rovnako je to aj s vedením Biblickej a traktátnej spoločnosti Strážna Veža. Zasvätenie kresťana Bohu považujú za posvätnú povinnosť, ktorú nemožno zrušiť. Ale majetok raz zasvätený Bohu nie je ničím! Dá sa prevrátiť – ak je cena správna. Ak oddaná osoba patrí Bohu, určite patrí aj zasvätený majetok. A ak niekto predá niečo, čo patrí inému, nazýva sa to krádež. Krádež od Jehovu je veľmi vážna vec. (Pozri Achan) 

Samozrejme, Boh pozná ľudské srdce. On vie všetko. V čase, keď Jehova jednal výlučne so Židmi, sa náboženskí vodcovia národa správali k Jehovovi s opovrhnutím. Napriek ich skazenosti sa domnievali, že Jehova je povinný ich požehnať a chrániť jednoducho preto, že chrám sa nachádzal v Jeruzaleme a Jehova tam nechal prebývať svoje meno. Mýlili sa! Znie to povedome? Malo by. Škoda pre vedenie Jehovových svedkov, že sa im ponaučenie obsiahnuté v biblickom zázname stratilo. Napriek tomu Jehova povedal:

“Ale dôverujete klamlivým slovám — neprinesie to absolútne žiadny úžitok. Môžete kradnúť, vraždiť, cudzoložiť, krivo prisahať, prinášať obete Baalovi a nasledovať bohov, ktorých ste nepoznali, a potom prísť a postaviť sa predo mňa v tomto dome, ktorý nesie moje meno, a povedať: Budeme spasení? napriek tomu, že robíte všetky tieto odporné veci? Stal sa tento dom, ktorý nesie moje meno, vo vašich očiach jaskyňou lupičov? Ale Teraz som to videl na vlastné oči,‘ vyhlasuje Jehova.“ — Jeremiáš 7:8–11.

Otázky a komentáre zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com