Kapitola 2 – Boh ich schválil

Kapitola 2 – Boh ich schválil

2020-05-09T10:44:08+00:00May 9th, 2020|Uncategorized|

 

Čisté uctievanie Jehovu Boha – znovuobnovené!

 KAPITOLA 2

„Boh ich schválil“ – Hebrejom 11: 4

ZAMERANIE: História Jehovovej úpravy čistého uctievania

1-3. a) Aké otázky zvážime? (b) Aké štyri kľúčové prvky čistého uctievania budeme diskutovať? (Pozri úvodný obrázok.)

ABEL starostlivo kontroluje svoje kŕdeľ. Tieto zvieratá miluje od narodenia. Teraz niektoré vyberá, zabíja ich a predstavuje ich ako dar Bohu. Bude tento akt uctievania ponúkaný nedokonalým človekom prijateľný pre Jehovu?

2 Apoštol Pavol bol inšpirovaný písať o Ábelovi: „Boh prijal jeho dary.“ Jehova však odmietol Kainovu ponuku. (Prečítajte si Židom 11: 4. ) To vyvoláva otázky, ktoré musíme zvážiť. Prečo Boh prijal uctievanie od Ábela, ale nie od Kaina? Čo sa môžeme dozvedieť z príkladov Kaina a Ábela a od ostatných spomenutých v knihe Hebrejom kapitole 11? Odpovede prehĺbia naše chápanie toho, kto sa podieľa na čistom uctievaní.

3 Keď diskutujeme o tomto krátkom prehľade udalostí od času Ábela až do Ezechielovho dňa, všimnite si štyri kľúčové prvky, ktoré spolu robia uctievanie prijateľným pre Boha: Príjemcom musí byť Jehova, kvalita musí byť najlepšia, spôsob musí byť schválený od Boha a motív uctievateľa musí byť čistý.

Prečo bol Kainovo uctievanie odmietnuté?

4, 5. Čo viedlo Kaina k záveru, že príjemcom jeho daru bude Jehova?

4 Prečítajte si Genesis 4: 2-5 . Kain vedel, že príjemcom jeho daru bude Jehova. Kain mal dostatok času a príležitostí dozvedieť sa o Jehovovi. On a jeho brat Ábel mohli mať v čase, keď ponúkli svoje dary, takmer 100 rokov. Obaja chlapci vyrástli, keď poznali záhradu v Edene, a možno videli aj ten úrodný park z diaľky. Určite by videli, ako cherubi blokujú vstup do neho. ( Gn 3:24 ) Rodičia chlapcov im bezpochyby povedali, že Jehova stvoril všetok život a že jeho pôvodný zámer pre ľudstvo bol odlišný od toho, čo teraz zažívajú – pomalý pokles k smrti. ( Gen. 1: 24-28 ) Poznanie týchto vecí mohlo viesť k tomu, aby Kain dospel k záveru, že by mal Bohu darovať svoj dar.

5 Čo iné mohlo prinútiť Kaina, aby ponúkol svoju obeť? Jehova predpovedal, že vznikne „potomok“, niekto, kto rozdrví hlavu „hada“, ktorý zviedol Evu, aby urobila svoju hroznú voľbu. ( Gen. 3: 4-6, 14, 15 ) Kain, ako prvorodený, si možno myslel, že on bol tým sľubovaným „potomkom“. ( Gn 4: 1 ) Jehova okrem toho neprerušil všetku komunikáciu s hriešnymi ľuďmi; Aj keď Adam zhrešil, Boh s ním hovoril, zjavne prostredníctvom anjela. ( Gn 3: 8-10 ) A Jehova hovoril s Kainom, keď obetoval. ( Gen. 4: 6 ) Kain nepochybne vedel, že Jehova si zaslúži uctievanie.

6, 7. Bolo niečo zlé na kvalite alebo spôsobe Kainovej obete? Vysvetliť.

6 Prečo teda Hospodin nepozeral nijak priaznivo na Kainovu obetu? Bolo niečo s kvalitou darčeka? Biblia nehovorí. Jednoducho sa hovorí, že Kain priniesol „ovocie zeme“. Jehova neskôr v Zákone naznačil, ktorý dal Mojžišovi, že tento druh obete je prijateľný. ( Num. 15: 8, 9 ) Zvážte aj okolnosti. V tejto chvíli v histórii ľudia jedli iba vegetáciu. ( Gn. 1:29 ) A pretože zem mimo Edenu bola prekliata Bohom, musel sa Kain potiť, aby predložil svoju obeť. ( Gn. 3: 17-19 ) Ponúkol ťažko vyhrané jedlo, ktoré udržiava život! Jehova napriek tomu nesúhlasil s Kainovou obeťou.

7 Bolo teda niečo zlé na spôsobe, akým bol daný dar? Nepodarilo sa mu to ponúknuť prijateľným spôsobom? To sa zdá nepravdepodobné. Prečo? Pretože, keď Jehova odmietol Kainovu obetu, neodsúdil spôsob, ktorým sa obetovanie uskutočnilo. V skutočnosti neexistuje zmienka o tom, ako Kain alebo Ábel predložili svoju ponuku. Aký bol teda problém?

Kain stál pred oltárom a skríženými rukami predstavil svoju obeť.

Kainov motív nebol čistý (pozri odseky 8, 9).

8, 9. (a) Prečo Jehova nevyzeral nijako priaznivo na Kaina ani na jeho obetu? (b) Čo považujete za pozoruhodné o informáciách, ktoré Biblia uvádza o Kainovi a Ábelovi?

8 Pavlove inšpirované slová Hebrejom ukazujú, že Kainov motív na obetovanie nebol čistý. Kainovi chýbala viera. ( Žid 11: 4 ;. 1 John 3:11, 12 ) To je dôvod, prečo Jehova nevyzeral so žiadnym prospechom na Kaina -samého muža – nielen jeho obeť. ( Gen. 4: 5-8 ) Jehova je milujúci Otec, a tak sa láskavo pokúsil napraviť svojho syna. Ale Kain v skutočnosti odhodil Jehovovu pomocnú ruku. Kainovo obrazné srdce sa oslávilo prácami nedokonalého tela – „nepriateľstvo, spor, žiarlivosť“. ( Gal. 5:19, 20 ) Kainove zlé srdce spôsobilo, že akékoľvek ďalšie pozitívne aspekty jeho bohoslužby boli zbytočné. Jeho príklad nás učí, že čisté uctievanie vyžaduje viac ako len prejav vonkajšej oddanosti Jehovovi.

9 Biblia nám hovorí veľa o Kainovi – počúvame Jehovu s ním, čítame Kainove odpovede a dokonca sa učíme mená jeho detí a niektoré veci, ktoré urobili. ( Gen. 4: 17-24 ) Pokiaľ ide o Ábela, nemáme žiadne záznamy o tom, že má deti, a nič, čo povedal, sa v Biblii nezachováva. Aj tak sa však k nám dnes Ábelove akcie stále rozprávajú. Akým spôsobom?

Abel nastavuje vzor pre čisté uctievanie

10. Ako nastavil Ábel vzor čistého uctievania?

10 Ábel obetoval Hospodinovi vediac, že ​​je jediným hodným príjemcom. Kvalita daru bola najlepšia -Ábel zvolil “niektoré z prvorodených svojho stáda.” Hoci sa v zázname neuvádza, či ich obetoval na oltári alebo nie, spôsob, akým ponúkol svoj dar, bol očividne prijateľný. Čo však vyniká na Ábelovom dare – príklad, ktorý nás stále poučí po asi šiestich tisícročiach – je jeho motívom jeho podania. Ábelová bola vyvolaná vierou v Boha a láskou k spravodlivým štandardom Jehovovým. Ako to vieme?

Ábel pred oltárom obetoval Hospodinovi obeť. V pozadí cherubi blokujú vstup do záhrady Eden.

Abel preukázal štyri kľúčové prvky potrebné pre čisté bohoslužby (pozri odsek 10)

11. Prečo Ježiš označil Ábela za spravodlivého?

11 Najprv porozmýšľajte o tom, čo povedal Ježiš o Ábelovi, človeku, ktorého dobre poznal. Ježiš žil v nebi, keď Ábel kráčal po zemi. Ježiš sa veľmi zaujímal o tohto syna Adama. ( Prís. 8:22, 30, 31; Ján 8:58; Kol. 1:15, 16 ) Ježiš teda vydal svedectvo očitých svedkov, keď opísal Ábela za spravodlivého. ( Mat. 23:35 ) Spravodlivý je človek, ktorý uznáva, že Jehova by mal stanoviť úroveň dobrého a nesprávneho. Ale robí viac – svojím prejavom a konaním dokazuje, že s týmito normami súhlasí. (Porovnaj Lukáš 1: 5, 6. ) Získanie reputácie niekoho si vyžaduje čas kto je spravodlivý. Takže ešte predtým, ako Ábel daroval svoj dar Bohu, musel si zostaviť záznam o živote podľa Jehovových štandardov. To by bola náročná cesta. Jeho starší brat pravdepodobne nemal pozitívny vplyv – Kainovo srdce sa stalo bezbožným. ( 1 Ján 3:12 ) Ábelova matka neuposlúchla priame prikázanie od Boha a jeho otec sa vzbúril proti Jehovovi a chcel pre seba rozhodnúť, čo je dobré a čo zlé. ( Gn. 2:16, 17; 3: 6 ) Akú odvahu Ábel ukázal, že si vybral taký kurz, aký sa líši od kurzu, ktorý sledovala jeho rodina!

12. Aký bol hlavný rozdiel medzi Kainom a Ábelom?

12 Ďalej si všimnite, ako apoštol Pavol spájal vlastnosti viery a spravodlivosti. „Vierou,“ napísal Pavol, „Ábel ponúkol Bohu obetu s vyššou hodnotou ako Kain, a skrze túto vieru prijal svedectvo, že je spravodlivý.“ ( Žid. 11: 4 ) Pavlove slová naznačujú, že na rozdiel od Kaina bol Ábel motivovaný celoživotnou, úprimnou vierou v Jehovu a spôsob, akým veci konal.

13. Čo nás učí Ábelov príklad?

13 Ábelov príklad nás učí, že čisté uctievanie môže pochádzať iba zo srdca, ktoré má čisté motívy – srdce plné viery v Jehovu a v úplnom súlade so svojimi spravodlivými štandardmi. Okrem toho sa dozvieme, že čisté uctievanie vyžaduje viac ako jeden akt oddanosti. Zahŕňa to celý náš život, celý náš postup.

Patriarchovia sa riadia vzorom

14. Prečo Jehova prijal dary, ktoré ponúkli Noe, Abrahám a Jakob?

14 Ábel bol prvý nedokonalý človek, ktorý obetoval Jehovovi čisté uctievanie, ale v žiadnom prípade nebol posledný. Apoštol Pavol sa zmieňuje o iných, ktorí uctievali Jehovu prijateľne – o ľuďoch ako Noema, Abraháma a Jakoba. (Prečítajte si Židom 11: 7, 8, 17-21) Každý patriarcha v určitom okamihu svojho života obetoval Jehovovi a Boh ich dary schválil. Prečo? Pretože títo muži robili viac než len formálne skutky oddanosti – každý z nich tiež splnil všetky kľúčové požiadavky čistého uctievania. Zoberme si ich príklady.

Noe a jeho rodina zbierali zvieratá a stavali oltár, aby obetovali.

Noemove obete poslali jasnú správu (pozri odseky 15, 16).

15, 16. Ako Noe splnil štyri kľúčové požiadavky čistého uctievania?

15 Noe sa narodil púhych 126 rokov po tom, čo Adam zomrel; napriek tomu vyrastal vo svete zvrátenom falošným uctievaním. ( Gen. 6:11 ) Zo všetkých rodín, ktoré prežili na Zemi tesne pred povodňou, iba Noe a jeho rodina slúžili Jehovovi prijateľne. ( 2. Pet. 2: 5 ) Po prežívaní Potopy sa Noe cítil pohnutý, aby postavil oltár, prvý uvedený v Biblii, a obetoval Jehovovi obete. Týmto srdečným činom Noe poslal svojej rodine a zvyšku ľudskej rasy, ktorá by z neho zostúpila, jasný odkaz – Jehova bol jediným hodným príjemcom uctievania. Zo všetkých zvierat, ktoré mal k dispozícii na obetovanie, Noe vybral „niektoré zo všetkých čistých zvierat a všetkých čistých lietajúcich stvorení“. (  Gn 8:20 ) Toto boli tie najkvalitnejšie obete, pretože ich Jehova vyhlásil za čisté. – Gn 7: 2 .

16 Noe obetoval tieto spálené obete na oltári, ktorý postavil. Bol tento spôsob uctievania prijateľný? Áno. V správe sa hovorí, že Jehova našiel vôňu z obete potešujúcu a požehnal Noeho a jeho synov. ( Gen. 8:21; 9: 1 ) Jehova však prijal obeť predovšetkým kvôli Noemovmu motívu dať ju. Obete boli ďalším vyjadrením Noemovej silnej viery v Jehovu a v spôsob, akým sa veci konajú. Pretože Noe tak dôsledne poslúchal Jehovu a dodržiaval svoje normy, Biblia hovorí, že „chodil so skutočným Bohom“. Výsledkom bolo, že Noe získal trvalú povesť spravodlivého muža – Gn 6: 9; Ez. 14:14; Žid. 11: 7 .

17, 18. Ako Abraham splnil štyri kľúčové požiadavky čistého uctievania?

17 Abrahám bol obklopený falošným uctievaním. V meste Ur, Abrahamovom dome, dominoval chrám, ktorý uctieval Nannu boha mesiaca. Dokonca aj Abrahámov vlastný otec uctieval falošných bohov. (Joz. 24: 2) Abrahám sa napriek tomu rozhodol uctievať Jehovu. Pravdepodobne sa dozvedel o pravom Bohu od svojho predka Šema, jedného zo Noelových synov. Ich životy sa prekrývali o 150 rokov. 

18 Počas svojho dlhého života Abrahám obetoval mnoho obetí. Ale tieto formálne skutky bohoslužby boli vždy zamerané na jediného hodného príjemcu, Jehovu. (Gn 12: 8, 13:18, 15: 8-10) Bol Abrahám pripravený poskytnúť Jehovu najlepšiu kvalitnú ponuku? Táto otázka bola zodpovedaná bezpochyby, keď Abrahám preukázal svoju ochotu obetovať svojho milovaného syna Izáka. Pri tejto príležitosti Jehova presne vysvetlil spôsob, akým by mal Abrahám obetovať. (Gn. 22: 1, 2) A Abrahám bol ochotný nasledovať tento smer do posledného detailu. Jehova zastavil Abraháma, aby v skutočnosti nezabil jeho syna. ( Gen. 22: 9-12) Jehova prijal Abrahámove skutky uctievania, pretože ich obetoval človek, ktorého motívy boli čisté. „Abrahám mal vieru v Hospodina,“ napísal Pavol, „a to sa považovalo za spravodlivosť.“ – Rim. 4: 3.

Jacob a jeho rodina obetovali oltár.

Jacob bol príkladom pre svoju rodinu (pozri odseky 19, 20).

19, 20. Ako Jakob splnil štyri kľúčové požiadavky čistého uctievania?

19 Jacob strávil väčšinu svojho života v Kanaáne, zemi, ktorú Jehova zasľúbil Abrahámovi a jeho potomkom. ( Gen. 17: 1,  8 ) Bolo to miesto, kde sa ľudia uctievali uctievaním tak zvráteným, že Jehova povedal, že krajina „zvracia svojich obyvateľov“. ( Lev. 18:24, 25 ) Keď mal 77 rokov, Jacob opustil Kanaán, oženil sa a neskôr sa vrátil s veľkou domácnosťou. (Gen. 28: 1, 2; 33:18) Niektorí z jeho rodiny však boli ovplyvnení falošným uctievaním. Aj keď Jehova pozval Jakoba, aby išiel do Bét-elu a postavil oltár, Jacob konal rozhodne. Prvýkrát povedal svojej rodine: „Zbavte sa cudzích bohov, ktorí sú vo vašom strede, a očistite sa.“ Potom verne dodržiaval pokyny, ktoré dostal – Gen. 35: 1-7 .

20 Jakob postavil v zasľúbenej zemi množstvo oltárov, ale príjemcom jeho bohoslužby bol vždy Jehova. ( Gen. 35:14; 46: 1 ) Kvalita jeho obetí, spôsob, ktorým sa klaňal Bohu, a jeho motív na to boli také, že Biblia hovorí o Jakobovi ako o človeku „bez viny“, čo popisuje tých, ktorí sú schválení Bohom. ( Gen. 25:27 ) Jacob svojím celým životným cyklom predstavoval vynikajúci príklad pre izraelský národ, ktorý by z neho zostúpil. – Gn 35: 9-12 .

21. Čo sa môžeme dozvedieť o čistom uctievaní z príkladov patriarchov?

21 Čo sa môžeme dozvedieť o čistom uctievaní z príkladov patriarchov? Rovnako ako oni, aj my sme obklopení ľuďmi, možno aj členmi rodiny, ktorí by nás mohli odviesť od toho, aby sme Jehovovi venovali výhradnú oddanosť. Aby sme odolali tomuto tlaku, musíme si vybudovať silnú vieru v Jehovu a byť presvedčení, že jeho spravodlivé štandardy sú najlepšie. Vyjadrujeme túto vieru poslúchaním Jehovu a zasvätením nášho času, energie a zdrojov na jeho službu. ( Mat. 22: 37-40; 1 Kor. 10:31 ) Aké povzbudivé je vedieť, že keď uctievame Jehovu podľa svojich najlepších schopností, tak, ako to žiada, a s čistými motívmi, vníma nás ako spravodlivých. ! – Prečítajte si Jakuba 2: 18-24 .

Národ oddaný Čistému Uctievaniu

22-24. Ako zákon zdôraznil význam príjemcu, kvalitu a spôsob obetí Izraela?

22 Jehova poskytol Jakobovým potomkom kód zákona a nenechal ich na pochybách o tom, čo od nich požadoval. Keby poslúchali Jehovu, stali by sa jeho „osobitným majetkom“ a „svätým národom“. ( Pr. 19: 5, 6 ) Všimnite si, ako Zákon zdôrazňoval štyri kľúčové prvky čistého uctievania.

23 Jehova jednoznačne identifikoval, kto príjemcom bohoslužieb Izraelitov mal byť. „Nesmiete mať okrem mňa iných bohov,“ vyhlásil Jehova. ( Príklad 20: 3-5 ) Obete, ktoré mu ponúkli, museli byť tej najvyššej kvality. Napríklad zvieracie obete mali byť zdravé, bez akýchkoľvek chýb. ( Lev. 1: 3; Dt. 15:21 ; porovnajte Malachiáš 1: 6-8 .) Leviti ťažili z darov daných Jehovovi, ale aj oni robili osobné obete. To, čo dali, muselo pochádzať z „najlepších zo všetkých darov, ktoré dostali“. ( Num. 18:29 ) Pokiaľ ide o spôsobv ktorom sa uctievalo, Izraeliti dostali konkrétny smer o tom, čo, kde a ako majú byť obetované Jehovovi. Celkovo dostali viac ako 600 zákonov, ktoré upravovali ich správanie, a bolo im povedané: „Dávajte pozor, aby ste robili presne tak, ako vám prikázal Jehova, váš Boh. Nesmiete odbočovať doprava alebo doľava. “- Deut. 5:32 .

24 Naozaj záležalo na tom, kde Izraeliti obetovali svoje obete? Áno. Jehova nariadil svojmu ľudu, aby postavil príbytok a stal sa centrom čistého uctievania. ( Ex. 40: 1-3, 29,  34 ) Ak Izraeliti chceli, aby ich obete boli schválené Bohom, museli ich doviesť do príbytku. – Deut. 12:17, 18 . 

25. Čo sa týka obetí, na čom najviac záležalo? Vysvetliť.

25 Ale na tom bolo ešte dôležitejšie motív Izraelitov ponúkať svoj dar! Musel byť motivovaný úprimnou láskou k Jehovovi a k ​​jeho štandardom. (Prečítajte si Deuteronómiu 6: 4-6 .) Keď Izraeliti iba prešli pohybmi spojenými s čistým uctievaním, Jehova odmietol ich obete. ( Iz 1: 10-13 ) Prostredníctvom proroka Izaiáša Jehova odhalil, že nie je podvedený prázdnou ukážkou oddanosti a hovorí: „Tento ľud ma cti iba svojimi perami, ale ich srdce je odo mňa vzdialené. “- Iz. 29:13 .

Uctievanie v chráme

26. Akú úlohu spočiatku zohrával chrám, ktorý postavil Šalamún, v čistom uctievaní?

26 Storočia po tom, ako sa Izrael usadil v zasľúbenej zemi, postavil kráľ Šalamún centrum čistého uctievania, ktoré bolo omnoho väčšie než príbytok. ( 1 Ki. 7:51; 2 Chron. 3: 1, 6, 7 ) Najprv bol Jehova jediným príjemcom obetí, ktoré boli ponúkané v tomto chráme. Šalamún a jeho poddaní ponúkli obrovské množstvo obetí vysokej kvality spôsobom popísaným Božím zákonom. ( 1 Ki. 8:63 ) Náklady na budovu a počet obetí však neboli takými, pre ktoré boli bohoslužby v chráme prijateľné pre Jehovu. Záležalo na motívoch tých, ktorí ponúkajú dary. Šalamún zdôraznil tento bod pri zasvätení chrámu. Povedal: „Nech je tvoje srdce plné s Hospodinom, našim Bohom, tým, že kráčaš v jeho nariadeniach a zachovávaš jeho prikázania ako v tento deň.“ – 1 Ki. 8: 57-61 .

27. Čo urobili králi Izraela a ich poddaní a ako reagoval Jehova?

27 Izraeliti nanešťastie nepostupovali podľa múdrej rady kráľa. Nesplnili jeden alebo viac z kľúčových aspektov čistého uctievania. Králi Izraela a ich poddaní dovolili, aby sa ich srdce pokazilo, stratili vieru v Jehovu a opustili jeho spravodlivé normy. Jehova znova a znova láskyplne posielal prorokov, aby ich napravovali a varovali ich pred dôsledkami ich konania. ( Jer. 7: 13-15, 23-26 ) Pozoruhodný medzi týmito prorokmi bol verný muž Ezekiel. Žil v kritickom čase v histórii čistého uctievania.

Ezekiel Čisté Uctievanie Skorumpované

28, 29. Čo vieme o Ezekielovi? (Pozri rámček „Ezekiel – jeho život a časy.“)

28 Ezekiel sa dôverne zoznámil s bohoslužbami v chráme, ktorý postavil Šalamún. Jeho otec bol kňazom a on na oplátku slúžil v chráme. (Ezech. 1: 3) Ezechielove prvé roky boli pravdepodobne šťastné. Jeho otec ho nepochybne učil o Jehovovi a Zákone. V skutočnosti o čase, keď sa Ezekiel narodil, sa v chráme našla „kniha zákona“. Vládnuci panovník, dobrý kráľ Josiah, bol tak ohromený tým, čo počul, že zvýšil svoje úsilie na podporu čistého uctievania. – 2 Ki. 22: 8-13 . 

Ezekiel so svojím otcom počúvali proroka Jeremiáša v chráme.

Ezechielov otec ho nepochybne učil o Jehovovi a o zákone (pozri bod 28).

 29 Ezekiel, rovnako ako verní muži pred ním, splnil štyri požiadavky čistého uctievania. Ako pozornosť pri knihe Ezechiela ukazuje, slúžil výlučne Jehovovi, neustále sa snažil čo najlepšie a poslušne robil to, čo od neho Hospodin požadoval a spôsobom, aký požadoval. Ezekiel to všetko urobil, pretože bol motivovaný úprimnou vierou. To isté sa nedalo povedať o väčšine jeho súčasníkov. Ezekiel vyrástol počúvaním proroctiev Jeremiášových, ktorí začali svoju prácu v roku 647 pred Kristom a ktorí horlivo varovali pred nadchádzajúcim súdom Jehovovým.

30. a) Čo ukazujú proroctvá zaznamenané Ezechielom? (b) Čo je to proroctvo a ako by sa mali chápať tie, ktoré sprostredkuje Ezekiel? (Pozri rámček „ Pochopenie Ezechielových proroctiev .“)

30 Ezechielové spisy ukazujú, ako ďaleko Boží ľud zablúdil v službe Jehovvi. (Prečítajte si Ezechiel 8: 6. ) Keď Jehova začal disciplinovať Júdu, patril Ezechiel medzi zajatými v Babylóne. (2 Ki. 24: 11-17) Hoci bol Ezekiel zajatý, nebol potrestaný. Jehova pre neho urobil prácu medzi jeho vyhostenými ľuďmi. Ohromujúce vízie a proroctvá zaznamenané Ezechielom naznačujú, ako by sa v Jeruzaleme obnovilo čisté uctievanie. Ale tiež urobil oveľa viac – dával nahliadnuť do toho, ako bude čisté uctievanie nakoniec obnovené pre všetkých, ktorí milujú Jehovu.

31. Ako nám táto publikácia pomôže?

31 V nasledujúcich častiach tejto publikácie si nahliadneme do ríše, kde sídli Jehova, zistíme, ako sa úplne zneuctilo uctievanie, naučíme sa, ako Jehova obnovuje a bráni svoj ľud, a pozrieme sa do budúcnosti, keď každý živý človek bude chcieť uctievajať Jehovu Boha. V nasledujúcej kapitole sa budeme zaoberať prvou zaznamenanou víziou Ezechiela. Na našu fantáziu zapôsobí obraz Jehovu a nebeskej časti jeho organizácie, pričom zdôrazňuje, že len on sám je hodný výhradného, ​​čistého uctievania.

Go to Top