Piatok 18. novembra
Nepoznám vás.
Povedal Ježiš v podobenstve o desiatich pannách, že mnohí z jeho pomazaných sluhov by boli neverní a mali by byť nahradení? Pamätajte si, že práve varoval svojho „verného a diskrétneho otroka“, aby sa nikdy nestal zlým otrokom. To neznamenalo, že taký výsledok očakával. Podobne toto podobenstvo vyvoláva silné varovanie. Rovnako ako päť panien bolo pochabých a päť diskrétnych, každý pomazaný má úplnú kapacitu zvoliť si buď kurz pripravenosti a ostražitosti, alebo kurz hlúpossti a nevernosti. Apoštol Pavol bol inšpirovaný, aby zdôraznil podobný bod pri oslovovaní svojich pomazaných bratov. Všimnite si, že Pavlovo varovanie bolo veľmi pevné, ale nasledoval ho milujúcim vyjadrením svojej dôvery, že pred jeho kresťanskými bratmi a sestrami ležia ‘lepšie veci’.
KOMENTÁR
Keby sme chceli stelesniť proroctvo Strážnej Veže – včítane Ježišových ilustrácií – možno to najlepšie zhrnúť podľa postoja Židov v deň Jeremiáša, ktorí stále hovorili o Jehovovi: “Neurobí nič. Na nás nepríde žiadna pohroma; neuvidíme meč ani hlad.“ —Jeremiah 5:12. Kto môže poprieť, že sa Strážna Veža stala antitypickým mestom útočiska, keďže už dostali Boží súhlas, pretože Kristus prišiel súdiť dom Boží späť v roku 1914? Symbolický meč alebo vojna spolu s hladom a morom sú tiež históriou. Po účinnom zrušení Jehovových rozsudkov ich dômyselným výkladom proroctva je to, akoby vedenie organizácie hovorilo, že Jehova neurobí nič – rovnako aj im! Svedkovia Jehovovi neuvidia ťažkosti vojny a hladomoru v budúcnosti, určite nie ako naplnenie Kristovho proroctva o národe stúpajúcom proti národu. To je celá história. Zostáva len zvieraťu, aby zničilo neviestku. To je všetko. Potom ich už čaká len sláva!
Pokiaľ ide o tých Židov, ktorí boli hlúpi, že Boh neurobí nič, Jehova o nich povedal: “Proroci sú plní vetra a slovo v nich neexistuje. Nech sa im to tak stane!“ ‘Proroci’ Strážnej Veže sú tiež plní vetra. Ako príklad svojich márnych ohlasov uvážte, že až do roku 2013 Strážna Veža učila, že múdre a hlúpe panny sa v roku 1919 rozdelili po prevzatí predsedníctva od zosnulého pastora Russella bratom Rutherfordom. Ale to, ako mohli biblickí študenti boli prinútení plakať a škrípať zubami, nebolo nikdy vysvetlené. Nezáleží na tom, pretože pred pár rokmi toto všetko bolo vyradené! (V podobenstve je medzi výkrikom zreteľný interval: ‘Tu je ženích’! a medzi skutočný príchodom ženícha. Počas posledných dní rozpoznali bdelí pomazaní znamenie Ježišovej prítomnosti. Vedia teda, že je „tu“ –
Strážna veža teraz učí, že podobenstvo má ešte nejaké ďalšie naplnenie. Vraj výkričník – „Tu je ženích, choďte sa s ním stretnúť!“ – znel v roku 1914 a v priebehu posledných 100 rokov išli za ním idúce generácie pomazaných osôb, aby zomreli v starobe a čakali, až sa ženích skutočne ukáže. Až na poslednú revíziu boli hlúpe panny interpretované tak, aby symbolizovali iba hypotetickú, v podstate neexistujúcu skupinu, ktorá nemá náprotivok v reálnom živote! Nesmie dôjsť k plaču a škrípaniu zubov; nikto im nezatvoril Kráľovstvo, pretože sa hlúpo spoliehali na predajcov oleja. Dôsledkom najnovšieho zvratu Riadiaceho Orgánu je, že všetky sa považujú za múdre panny, čím anulujú Ježišove ilustrácie!
Betelovi proroci sú určite horúci vzduch. Nerozumejú súdu Hospodinovmu, ako je uvedené v Jeremiášovi: “Aj bocian na nebi pozná jeho ročné obdobia; korytnačka, hrdlička a drozd zachovávajú čas ich návratu. Ale môj ľud nerozumie súdu Hospodinovmu. Ako môžete povedať: „Sme múdri a máme zákon Jehovov?“ V skutočnosti, klamlivý štýl z zákonníkov bol použitý iba pre lož! Múdri boli zahanbení. Vystrašili sa a budú chytení. Pozrite sa! Odmietli slovo Hospodinovo a akú múdrosť majú? “ Jeremiáš 8: 7-9
Je zaujímavé, že so svedkami Jehovovými je spojených približne 15 000 pomazaných. Podľa posvätných Božích vyhlásení bude po konečnom zapečatení zo zvyšku 7 000 . To je zhruba polovica súčasného počtu. Takže v odpovedi na otázku položenú v dennom texte: „Hovoril Ježiš, že mnohí z jeho pomazaných bratov by boli neverní a mali by byť nahradení?“ —Odpoveď je nie! Bláznivé panny nebude potrebné vymeniť. Boh vo svojej múdrosti povolal mnohých, ale len málo z nich bolo nakoniec vybraných.
Keď sa ho jeden muž opýtal, či je málo spasených, Ježiš odpovedal ilustráciou, ktorá evokuje rovnaké snímky ako podobenstvo o ženíchovi, ktorý zamykal dvere na svadobnú hostinu – odcudzil bláznivé panny. Ježiš ani zďaleka nepoužil jednoduché varovanie spôsobom ‘čo-ak’, že konečný rozsudok vyústi do ‘hodenia von’. Ak sú niektorí vyhodení vonku, určite to znamená, že pred ich vyhodením boli vnútri.
„Snažte sa energicky, aby ste sa dostali cez úzke dvere, pretože mnohí, hovorím vám, sa budú snažiť dostať dovnútra, ale nebudú schopní. Keď domáci vstane a zamkne dvere, budete stáť vonku a klepať na dvere, hovoriac: Pane, otvor nám. Ale ako odpoveď vám povie: „Neviem, odkiaľ ste.“ Potom začnete hovoriť: „Jedli sme a pili sme v tvojej prítomnosti a učil si na našich hlavných uliciach.“ Ale on vám povie: „Neviem, odkiaľ ste. Choď odo mňa, všetci robotníci nespravodlivosti! “ Tamje , kde bude tvoj plač a škrípanie zubov, keď uvidíš Abraháma, Izáka, Jakuba a všetkých prorokov v Božom kráľovstve, ale vy budete vyhodení von!”
Berte na vedomie, že tí, ktorí boli zvyhodení, tvrdia, že „jedli a pili v jeho prítomnosti“. Aj keď sa používa to isté grécke slovo, Ježiš nehovorí o svojej parousii; Nie je však ani náhodné, že sa kniežatá z Betelu chvália duchovným sviatkom a pokrmom, pretože zasvätili Kristovej neviditeľnej prítomnosti. Škoda, že začatie skutočnej parousie povedie k tomu, že mnohí budú vyhadení von. Ich plač a škrípanie ich zubov bude – mimo kráľovstva Božieho.