„Verejne ťa chválim, Otče, Pane neba a zeme, že si tieto veci starostlivo ukryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich malým deťom. Áno, Otče, pretože toto je spôsob, ktorý si schválil.” – Lukáš 10:21

 
 

Pozrite sa na Ježišov výrok zaznamenaný v Lukášovi 10:21 a zamyslite sa nad tým, aký dôležitý bol tento výraz. Pri tejto konkrétnej príležitosti Písmo hovorí: „zaradoval sa v duchu svätom a povedal –“ . Preto pravda zjavená cez Ježišove slová bola inšpirovaná svätým duchom.

 

Istý učeník nášho Pána raz povedal: „Biblia nie je pre hlupákov“. Vyhlásenia ako toto sú v priamom rozpore s Ježišom inšpirovaným výrazom a často sa o nich hovorí, že predpovedajú nejaké zložité vysvetlenie konkrétnej náboženskej doktríny. Ježiš konkrétne povedal, že Boh zjavuje dôležité pravdy tým, ktorí sú ako „malé deti“ . Niekedy, keď niekto tára o niečom komplikovanom, čomu nerozumieme, môžeme povedať: „Vysvetli mi to, ako keby som mal 5“. Povedali by sme to preto, že keď deťom pomáhame porozumieť zložitým veciam, formulujeme ich tými najjednoduchšími výrazmi.

 

Peter sa však odvolával na časti Písma, konkrétne na Pavlov list, hovoriac „niektoré veci v nich sú ťažko pochopiteľné“ . Ak je teda pravda v Božom Slove zameraná na jednotlivcov, ktorí sú prirovnávaní k „malým deťom“ , pretože „toto je spôsob“ , ktorý schválil náš otec, prečo sú niektoré veci „ťažko pochopiteľné“ ? Jednoducho povedané „malé deti“ sú skromné ​​a jednoduché, nie hlúpe.

 

Keď Peter poukázal na to, že niektoré veci sú „ťažko pochopiteľné“ , varoval nás slovami: „tieto veci nevedomí a nestáli prekrúcajú , ako to robia aj zvyšok Písma , na svoju vlastnú skazu. Vy, milovaní, teda, ktorí máte túto pokročilú znalosť, buďte na pozore, aby ste sa s nimi nedali zviesť na scestie pre omyl bezzákonných ľudí . ” Všimnite si, že Peter klasifikuje tých, ktorí prekrúcajú Písma, ako „nezákonných“ . Vo svojom druhom liste Tesaloničanom Pavol varuje zbor pred „mužom nezákonnosti“ . Kto je „muž nezákonnosti“ , o ktorom hovoril Pavol?

 

Pavol spájal tohto jednotlivca (alebo možno zloženú skupinu) s predčasným ohlasovaním, že Kristova prítomnosť sa začala. Varoval, že ten, kto bez zákona zvádza učeníkov, by sa odvolával na autoritu na základe „predstieraného duchovného zjavenia” . Povedal tiež, že ten, kto je v rozpore so zákonom, by sa pokúsil odvolať sa na apoštolskú autoritu a zverejniť „správu alebo list s tvrdením, že ho poslali my “ . Falošné posolstvo, ktoré by hlásal bezzákonný, je „že teraz je tu deň Pánov.“ (WEY)

 

Keď zoberieme do úvahy Petrovo varovanie, že „ľudia bez zákona“ prekrútia časti Písma, ktoré sú „ťažko pochopiteľné“ , môžeme vidieť, že „človek nezákonnosti“ by podľa definície prekrútil časti Písma, aby ohlásil Pánov deň. „teraz je tu“ . Pavol ďalej identifikoval „človeka nezákonnosti“ a povedal, že „sedí v Božom chráme a verejne sa ukazuje, že je boh“ . Čo považoval Pavol za „Boží chrám“ ? Vo svojom prvom liste Korinťanom vysvetlil: „Neviete, že vy sami ste Božím chrámom – chrám Boží je svätý a vy ste tým chrámom.

 

Ako títo jednotlivci prekrúcajú Písmo? Len jeden príklad sa pozrime na Lukáša 21:24. Ježiš povedal: „Po Jeruzaleme budú šliapať národy, kým sa nenaplnia ustanovené časy národov. Ježiš jasne povedal „Jeruzalem bude pošliapaný“ , budúci čas. To je zrejmé každému, kto rozumie základom jazyka. Napriek tomu tí, ktorí sa nás snažia presvedčiť, „že deň Pánov je teraz tu“, musia prekrútiť slová nášho Pána, aby platili v prítomnom čase („Jeruzalem bude aj naďalejpošliapané’), aby podporili svoj komplikovaný prorocký blud. Všimnite si, ako Rolf Furuli (PH.D) rieši tento zjavný problém vo svojej knihe „Moje milované náboženstvo – a vedúci orgán“, na strane 51 píše:

 

„Nebol by budúci čas v rozpore s názorom, že šliapanie pokračovalo už mnoho rokov, keď Ježiš vyslovil proroctvo? Nie nevyhnutne. V NZ sa budúci čas vyskytuje 1 625-krát, z toho je 18 príkladov perifrastickej budúcnosti, teda konštrukcií s konečným slovesom v budúcom čase, za ktorým nasleduje príčastie. V Lukášovi 21 nájdeme 26 príkladov jednoduchej budúcnosti a tri príklady perifrastickej budúcnosti. Otázkou teda je, či existuje rozdiel vo význame medzi jednoduchou budúcnosťou a perifrastickou budúcnosťou v NZ.“

 

Je to, čo Rolf hovorí, pre „múdrych a intelektuálnych“ alebo pre „malé deti“ ? Pamätajte, že Ježiš nielen povedal, že pravda nie je na prospech ľudí, ako je tento, ale zašiel ešte o krok ďalej a povedal, že jeho otec tieto veci dôkladne skrýva pred múdrymi a intelektuálnymi“ . Je pôsobivé vidieť, ako náš otec pred týmito ľuďmi skrýva význam času „bude“ .

 

Rolf pokračuje s tým, čo by sa dalo považovať za intelektuálny argument, že budúci čas je nepochopený, pretože jednoducho zmýšľajúci jednotlivci nerozumejú zložitosti „perifrazickej budúcnosti“, ako sa používa, keď „nasleduje príčastie“. Jeho narážka je, že každý prekladateľ Biblie za posledných 2000 rokov nesprávne citoval Pána a že naozaj myslel „Jeruzalem bude aj naďalej pošliapaný“. Dokonca aj Preklad nového sveta publikovaný náboženským zdrojom tejto doktríny pokračuje v presnom preklade tohto verša so správnym časom „bude“ . Je zrejmé, že Rolf začal so svojou vierou a potom hľadal spôsob, ako jej prispôsobiť Písmo.

 

Rolf publikoval horúcu zmes prekrúcania Písma s cieľom podporiť doktrínu, že „deň Pánov je teraz tu“ . Toto nemá za cieľ vyzdvihovať Rolfa alebo naznačovať, že je „mužom bezprávia“ , ale jeho úvahy sú jasným príkladom komplikovania niečoho jednoduchého, aby bolo možné prekrútiť Písmo, aby podporilo doktríny náboženstva.

 

Od Ježišových učeníkov sa od nás nevyžaduje, aby sme chápali každé proroctvo v Biblii. Keď niektorí z nás pokračujú v zrelosti a „stále hľadajú“ pochopenie určitých proroctiev, radujeme sa z poznania, ktoré nám dal Pán. Dosiahnutie presného pochopenia určitých proroctiev však často vyžaduje, aby sme podnikli kroky na zavrhnutie falošných učiteľov. Ježiš oslovil niektorých svojich učeníkov, ktorí si neboli vedomí týchto vecí, slovami: „Vám ostatným, ktorí ste v Tyatíre, všetkým tým, ktorí sa neriadia týmto učením, tým, ktorí nepoznali takzvané „hlboké veci Satan“: Nekladiem na teba žiadne iné bremeno . Rovnako sa držte toho, čo máte, kým neprídem.”Pán s nami jedná individuálne. Ježiš nechcel „zaťažovať“ svojich učeníkov. Prečo by sme zaťažovali našich bratov tým, že by sme od nich vyžadovali, aby prijali prorocký výklad ako doktrínu?

 

Ježiš od nás ako od svojich učeníkov očakáva, že sa ‚držíme toho, čo máme, kým nepríde‘. Aj keď nás Ježiš učí mnohým dôležitým veciam, pokora očakáva, že všetci jeho učeníci pochopia a ukážu to príkladným spôsobom. Aby Ježiš zdôraznil dôležitosť pokory pre nás, postavil pred svojich učeníkov malé dieťa a povedal: „Veru, hovorím vám, ak sa neobrátite a nebudete ako malé deti, v žiadnom prípade nevojdete do Kráľovstva nebeského. Preto každý, kto sa pokorí ako toto malé dieťa, je najväčší v nebeskom kráľovstve“ . Keď sa postavíme pred Pána, uvidí intelektuála alebo pokorné malé dieťa?

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com