Výraz „buďte bdelí“ sa v Preklade nového sveta Svätých písiem objavuje jedenásťkrát. Je to špecifický výraz, ktorý použil iba Ježiš; sa päťkrát objavil v Matúšovom evanjeliu a šesťkrát v Markovom. Šesť z jedenástich prípadov, ktoré sa objavujú v Písmach, sa týka jedného príbehu, keď Ježiš prosí svojich apoštolov v Getsemanskej záhrade, aby zostali bdelí a modlili sa, ako rozprávajú Matúš aj Marek. (Marek 14:34,37–38) Matúšova správa znie takto: “Potom im povedal: „Som hlboko zarmútený až na smrť. Zostaň tu a buď so mnou v strehu.” – – – Vrátil sa k učeníkom a našiel ich spať, a povedal Petrovi: „Nemohol by si byť so mnou hodinu na stráži ? Buďte bdelí a neustále sa modlite, aby ste neprišli do pokušenia. Duch je, samozrejme, dychtivý, ale telo je slabé.“ (Matúš 26:38, 40, 41)
V tejto správe vidíme priame Ježišovo napomenutie, aby sme v rozhodujúcom okamihu dejín doslova zostali bdelí. Napriek tomu nám dnes môže táto situácia poslúžiť ako prorocká dráma. Zvyšných päť výskytov je v troch konkrétnych znázorneniach, ktoré dal Ježiš. Výraz sa objavuje raz v jeho znázornení porovnávajúcom Noachove dni (Matúš 24:36–42), raz v jeho znázornení desiatich panien (Matúš 25:1–13) a trikrát v jeho znázornení pána, ktorý poveruje svojich otrokov. pred cestou do zahraničia. (Marek:13:32-37) Aby sme presne pochopili, ako použiť nabádanie nášho Pána „buďte bdelí“, je potrebné zvážiť všetky tri znázornenia a dôvod, prečo Ježiš chcel, aby apoštoli bdeli a modlili sa v Getsemane. Vo všetkých týchto správach je napomenutie zamerané konkrétne na Kristových pomazaných bratov, nie na perspektívnych členov „veľkého zástupu“. Napomenutie má byť pripravený na „druhýkrát, čo sa zjaví“, ako povedal Pavol. (Hebrejom 9:28)
“ Rovnako ako Noemove dni”
Ježišove slová v Matúšovi 24:36–42 znejú takto:
„O tom dni a hodine nevie nikto, ani nebeskí anjeli, ani Syn, iba Otec. Lebo ako boli dni Noeho, taká bude aj prítomnosť Syna človeka . Lebo ako boli v tých dňoch pred potopou, jedli a pili, muži sa ženili a ženy vydávali až do dňa, keď Noe vošiel do korábu, a nevšímali si to, kým neprišla potopa a všetkých ich nezmietla, tak bude prítomnosť Syna človeka . Potom budú dvaja muži na poli; jeden bude vzatý so sebou a druhý opustený. Dve ženy budú mlieť na ručnom mlyne; jeden bude vzatý so sebou a druhý opustený. Buďte teda na pozore , lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán.”
Je dôležité pochopiť, o čom Ježiš hovorí. Celé toto podobenstvo je o „prítomnosti Syna človeka“, ako Ježiš dvakrát výslovne uviedol. Tu je jeho prítomnosť prirovnaná k „potope“ a dňom, ktoré jej bezprostredne predchádzali. „Dni pred potopou“ sú prirovnané ku dňom pred prítomnosťou Syna človeka. Existujú dva odlišné súbory „dní“, ktoré predchádzali potope. Boli to „dni“, ktoré Noe a jeho synovia strávili stavaním masívnej archy, čo podľa mnohých mohlo trvať asi päťdesiat rokov. Potom je tu sedem „dní“, zvýraznených v siedmej kapitole Genezis, kedy do nej vstúpi Noe a všetci pasažieri korábu a Jehova za nimi „zavrie dvere“.
Zdá sa, že počiatočná skupina dní, keď Noe a jeho synovia stavali archu, zodpovedajú časovému obdobiu bezprostredne predchádzajúcemu Kristovej prítomnosti. Ježiš potom presunul pozornosť z tých dní na konkrétny „ deň, keď Noe vstúpil do korábu “. Náš Pán zrejme vyvodzoval priamu súvislosť s naliehavým Božím nariadením vstúpiť do korábu a s náhlym príchodom Syna človeka. Zdá sa, že tí, ktorí nie sú pripravení rýchlo vykonať pokyny dané Kristom na začiatku jeho prítomnosti, zmeškajú loď. Rovnako ako Noach musel rýchlo nasledovať pokyn, ktorý dostal, kým Jehova zrazu zavrel dvere.
Ak chcete plne pochopiť túto pravdu, odložte všetky predpojaté myšlienky, modlite sa k Jehovovi o pomoc prostredníctvom svätého ducha a znova si prečítajte skutočné slová, ktoré Ježiš povedal. Ježišova prítomnosť bude šokujúca a náhla udalosť, ktorá spôsobí náhlu a zreteľnú trhlinu medzi vernými a zlými, burinou a pšenicou, tými v korábe a tými vonku. Toto je dôsledne vidieť v každom jednom znázornení, ktoré Ježiš o svojej prítomnosti uviedol.
Tak ako náhle prišla potopa a zmietla tých, ktorí nie sú pripravení a pripravení, Kristova prítomnosť bude mať rovnaký vplyv. Na koho? Kristus tu napomína svojich spoludedičov, takže rada sa vzťahuje priamo na nich. Všimnite si, aká bude miera opotrebovania, keď príde, 50 %. Približne polovica pozvaných, aby sa stali súčasťou Kráľovstva, nebude pripravená a následne bude zmetená. „Jeden bude vzatý so sebou a druhý opustený,“ ako povedal Ježiš. Táto téma je rovnaká aj na nasledujúcom obrázku.
” Desať panien”
Podobenstvo o desiatich pannách, ktoré sa nachádza v Matúšovi 25:1–13:
„Nebeské kráľovstvo možno prirovnať k desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli v ústrety ženíchovi. Päť z nich bolo hlúpych a päťboli diskrétne. Lebo nerozumní si vzali lampy, ale nevzali si so sebou olej, kým rozvážni si vzali olej do svojich nádob spolu so svojimi lampami. Kým sa ženích zdržiaval, všetci boli ospalí a zaspali. Uprostred noci sa ozval výkrik: „Tu je ženích! Choď mu v ústrety.“ Potom všetky tie panny vstali a dali si do poriadku lampy. Blázni povedali rozvážnemu: Daj nám trochu svojho oleja, lebo naše lampy už zhasnú. Diskrétna odpovedala: ,Možno toho nebude dosť pre nás aj pre vás. Choďte radšej k tým, čo to predávajú, a kúpte si. Kým to išli kúpiť, prišiel ženích. Panny, ktoré boli pripravenévošiel s ním na svadobnú hostinu a dvere sa zatvorili. Potom prišli aj ostatné panny a povedali: Pane, Pane, otvor nám! On odpovedal: ‚Pravdu vám hovorím, nepoznám vás.‘“ Preto bdejte , lebo neviete dňa ani hodiny.
Ježiš konkrétne neuvádza, že toto podobenstvo sa vzťahuje na jeho prítomnosť, ale uvádza ho výrazom „nebeské kráľovstvo možno prirovnať“. V tomto bode musíme vyvodiť záver, či sa Kristova prítomnosť zhoduje so zriadením Kráľovstva, alebo nie. Strážna veža v súčasnosti učí, že kým Kristova prítomnosť začala v roku 1914, jeho príchod, zriadenie Kráľovstva, ako je opísané v tomto znázornení, je udalosťou budúcnosti. Napriek tomu s pomocou svätého ducha jasne vidíme, že toto i predchádzajúce znázornenie opisujú Kristovu prítomnosť a našu potrebu „bdieť“.
Všimnite si jasné spojenie s predchádzajúcim vyobrazením. V spojení s týmto podobenstvom Ježiš zdôraznil, že na každých dvoch jednotlivcov „jeden bude vzatý a druhý opustený“. Tu Ježiš ukazuje presne to isté oddelenie, z desiatich to piati urobili a piati nie. Čo spôsobilo, že títo piati sprevádzali Krista na sviatok? Všimnite si, že Ježiš povedal, že „boli pripravení“. Mohli by byť tí, ktorí hovoria, že Kristova prítomnosť je poznámkou pod čiarou v dejinách a väčšina biblických proroctiev sa splnila, pripravení na to, že Ježišova prítomnosť začne spolu s naplnením všetkých proroctiev, ktoré s ňou súvisia? Zdalo by sa, že väčšina, ak nie všetci, ktorí pracujú pod týmto klamom, budú zaskočení a nepripravení, keď skutočne začne „prítomnosť Syna človeka“. Preto budú musieť „kúpiť viac ropy“ keď by mali odprevadiť Krista na sviatok. Tento bod je ešte viac zdôraznený v záverečnej ilustrácii.
„ Majster uvádza do prevádzky svojich otrokov“
Posledné znázornenie vidíme v Markovi 13:32–37:
„O tom dni ani o tej hodine nevie nikto, ani anjeli v nebi, ani Syn, iba Otec. Hľadaj, buď bdelý, lebo nevieš, kedy je určený čas. Podobá sa to cestujúcemu mužovi, ktorý opustil svoj dom a svojim otrokom dal právomoc, každému jeho prácu a prikázal vrátnikovi, aby bdel . Buďte teda na pozore , lebo neviete, kedy prichádza pán domu, či neskoro cez deň alebo o polnoci, na úsvite alebo skoro ráno, aby, keď príde náhle, nenašiel. Ty spíš. Ale čo hovorím vám, hovorím všetkým: Buďte v strehu .”
Ježiš dôrazne hovorí, že príde v čase, ktorý nikto nebude vedieť vopred vypočítať. Vo svetle toho Strážna veža v posledných rokoch vymyslela spletitý tretí príchod Krista. Jeho druhý príchod bol očividne neviditeľný v roku 1874. Udrie do toho roku 1914 a príde tretíkrát v určitom bode počas veľkého súženia, aby sa splnila táto a predchádzajúca ilustrácia. Avšak prvá ilustrácia týkajúca sa dní Noeho sa týka druhého príchodu, pretože to konkrétne súviselo s jeho prítomnosťou, ktorá sa začala v roku 1914. Sú títo bratia nejakým spôsobom pripravení, alebo ešte stále spia a snívajú nezmysel? Ty rozhodni.
Vráťme sa k tomu, čo Ježiš v skutočnosti povedal, keď vystúpil do neba, dal každému zo svojich otrokov individuálnu úlohu, pretože „každému dal jeho prácu“ spolu s právomocou vykonávať pridelenú prácu. Je tiež pozoruhodné, že spomedzi všetkých svojich otrokov vyzdvihuje jedného, „vrátnika“. Zatiaľ čo napomenutie „buďte v strehu“ dostáva „všetkých“ svojich otrokov, „vrátnik“ je vyzdvihnutý. Pretože zatiaľ čo ostatní otroci majú svoje vlastné jedinečné úlohy, jeho jedinou zodpovednosťou je byť pripravený a skutočne otvoriť dvere. Kto jediný zo všetkých Kristových bratov na zemi dnes vyniká ako jediná skupina, ktorá sa vyhlásila za otroka, ktorý je pripravený prijať a pozdraviť Krista, keď príde? Neprevzal dnes túto zodpovednosť „riadiaci orgán“ verejne? Zobudiť sa! „Tu je ženích! Choď mu v ústrety.”
“ V Getsemane”
Nakoniec tu máme prorockú drámu, ktorá sa odohrala v Getsemane. Vieme, že to, čo sa stalo tej noci, má pre nás významnú aplikáciu aj dnes, keď sa pozrieme na proroctvo, ktoré sa objavuje v Zachariášovi 13:8,9: „Ó, meč, prebuď sa proti môjmu pastierovi, proti mužovi, ktorý je mojím spoločníkom,“ vyhlasuje Jehova vojsk. „Ubite pastiera a rozpŕchnite stádo; a obrátim svoju ruku proti tým, ktorí sú bezvýznamní.“ „A v celej krajine,“ hovorí Jehova, „v nej budú odrezané a zahynú dve časti; a tretia časť v ňom zostane. A tretiu časť prinesiem cez oheň; a prečistím ich, ako sa prečisťuje striebro, a preverím ich, ako sa skúša zlato. Budú vzývať moje meno a ja im odpoviem. Poviem: ‘Sú to môj ľud’ a oni povedia: ,Jehova je náš Boh.’“
Jasne vidíme, že toto proroctvo sa naplnilo na začiatku udalosťami, ktoré sa odohrali v Getsemane v tú noc, keď bol Ježiš zajatý a následne popravený. Sám Ježiš aplikoval toto proroctvo na udalosti, ktoré sa odohrali, keď citoval Zachariáša a aplikoval ho práve na tú noc. (Matúš 26:31) Ako však pokračuje proroctvo v Zachariášovi, vidíme, že sa vzťahuje na budúcu udalosť, keďže k oddeľovaniu a prečisteniu ešte nedošlo.
Toto proroctvo sa opäť vzťahuje konkrétne na tých, ktorí sú pozvaní do Kráľovstva. Oni, podobne ako apoštoli v Getsemanoch, sú tí, ktorí sú špeciálne nabádaní, aby „zostali bdelí“. Ježiš v čase svojej prítomnosti povedal: „Aj vtedy sa mnohí potkýnu a budú sa navzájom zrádzať a nenávidieť. (Matúš 24:10) V Kristovej prítomnosti sú bratia na zemi rozdelení do dvoch skupín: „Dve časti v nej budú odrezané a zahynú; a tretia časť zostane.“ Ježišove znázornenia ukázali 50 % mieru opotrebovania, zatiaľ čo Zachariáš ukazuje, že väčšina (dve tretiny) to nezvládne. Všetky tieto proroctvá by mali byť mimoriadne triezvy pre každého, kto vyznáva jednotu s Kristom, a podnecujú nás, aby sme dôkladne zvážili nabádanie nášho Pána „buďte bdelí“.
Čo sa stane, keď sa začne Ježišova prítomnosť a tí, čo sú v očakávaní, sú „vzati so sebou“? Zachariášovo proroctvo pokračuje: „Privediem tretiu časť cez oheň; a prečistím ich, ako sa prečisťuje striebro, a vyskúšam, ako sa skúša zlato.“ Ježišova božská nebeská korunovácia má za následok vypuknutie vojny v nebi, ktorá sa zdanlivo zhoduje s odpečatením zvitku Zjavenia a s vypuknutím „veľkého súženia“ tu na zemi. V určitom bode sa súženie „skráti“ a dôjde k oddeleniu, o ktorom sa hovorí vo všetkých týchto ilustráciách. Potom sú zostávajúci Kristovi bratia „zapečatení“, ako je uvedené v Zjavení 7:3.
Keďže Satan a jeho démoni sú obmedzení na blízkosť zeme, Kristovi pomazaní bratia teraz vstupujú do „hodiny skúšky“, kde sú zušľachtení a skúšaní, pričom majú Jehovovu plnú dôveru, že každý z nich bude verný. Podľa Zjavenia vidíme, že táto „hodina skúšky“ bude trvať 42 mesiacov a potom budú všetci povolaní, aby sa zhromaždili v nebi, aby sa pripravili na poslednú bitku v Armagedone. (Zjavenie 11:2–4; 13:5–9; 1. Tesaloničanom 4:16,17; 1. Petra 1:3–9).
Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com