“Lebo zakaždým, keď jete tento chlieb a pijete z tohto pohára, zvestujete Pánovu smrť, kým on nepríde.” – 1. Korinťanom 11:26.

Keď je milovaná osoba neprítomná alebo preč, pamätáme si ju s láskou. Ale keď je s námi, nemusíme sa na ňu pametať. Ježiš povedal svojim nasledovníkom, aby ‘naňho stále pamätali’. Pavol ďalej povedal Korinťanom, že spomienka na Krista sa bude spomínať, ‘až kým nepríde’. Toto vytvára pre Strážnu vežu nemalú dilemu, pretože učí, že Kristus prišiel v roku 1914. Ak by to tak bolo, potom by sa Pánova Večera v pravde prestala pozorovať. Strážna veža sa pri riešení tohto zjavného rozporu uchýlila k učeniu, že Kristus prichádza viac ako jeden raz. Pravdepodobne jeho najbližší plánovaný príchod je, keď príde na nebeských oblakoch, keď ho každé oko uvidí. Ale rieši to rozpor? Nie.

V Lukášovej správe o tom, keď Ježiš ustanovil pamätník svojej smrti, Kristus povedal: „Veľmi som si želal, aby som s vami tento Pesach zjedol skôr, ako budem trpieť; Lebo hovorím vám, že ho nebudem jesť, dokiaľ sa to nestane v Božom kráľovstve.“ A keď prijal šálku, poďakoval a povedal: „Vezmite si to a odovzdajte ho medzi sebou, lebo vám hovorím, že odteraz už nebudem piť z viničného produktu až kým Božie kráľovstvo nepríde.” 

Všimnite si, prosím, spomienka na Kristovu obetnú smrť je evidentne ukončená – naplnená, keď príde Božie kráľovstvo, ktorá je v súlade s pravdou vyjadrenou v Pavlovom liste Korinťanom. Ústredným učením Strážnej veže je, samozrejme, to, že Božie kráľovstvo bolo plne založené v roku 1914. Jehovovi svedkovia sú dokonca povinní uveriť, že sa začalo prvé vzkriesenie. V zásade boli všetky veci splnené. Strážna veža však učí, že hoci sa všetko, čo sa splnilo a kráľovstvo prišlo, a zjavilo sa, ale od chvíle, keď sa kráľovstvo sveta stalo Kráľovstvom nášho Pána, sa v skutočnosti nič nezmenilo, ale že sa opäť zjaví počas veľkého súženia.

Ďalšou nepríjemnou pravdou je to, čo je zaznamenané v 12. kapitole Lukáša. Keď Ježiš oslovil svoje malé stádo, ktorému bolo zasľúbené kráľovstvo, vyzval ich, aby zostali na pozore pred príchodom:„Buďte oblečení a pripravení a nechajte svoje svetlo svietiť a mali by ste byť ako muži čakajúci na svojho pána, keď sa vráti zo svadby, takže keď príde a zaklope, môžete mu okamžite otvoriť. Šťastní sú tí otroci, ktorých sleduje nadchádzajúci majster! Veru, hovorím vám, že sa bude obliekať na službu a nechať ich ležať pri stole a príde vedľa nich a bude im slúžiť. A ak príde na druhú hodinu, aj keď na tretiu, a zistí, že sú pripravení, sú šťastní! Ale vedzte to, ak by domáci vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nenechal by rozbiť jeho dom. Tiež by ste mali byť pripravení, pretože v hodinu, o ktorej si nemyslíte, že je pravdepodobná, Syn človeka prichádza. “

V rozpätí nad veršom použil Ježiš štyrikrát slová ‘príď’, ‘príde’ a ‘prítomnosť’. Je to rovnaké, ako keď prichádza na nebeských oblakoch, aby vykonal súd na bezbožných – príchod, na ktorý sú svedkovia Jehovovi pripravení? Strážna veža hovorí áno. Je pozoruhodné, že Ježiš vyvolal nastavenie Pánovej večernej múky, keď jeho apoštolovia ležali pri Pánovi pri stole a hneď potom Ježiš vstal zo stola a opásal sa uterákom a prevzal povinnosti otroka, keď začal umývať nohy učeníkov. Ako dobre vedia svedkovia Jehovovi, grécke slovo ‘parousia’ okrem toho doslova znamená byť spolu. Ježiš, ktorý prichádza spolu so svojimi učeníkmi a slúži im, je to, čo sa stane počas Kristovej prítomnosti.

Je to teda Kristova prítomnosť so svojimi učeníkmi, ktorá vedie k naplneniu všetkých vecí a k záveru jeho prítomnosti. Niet divu, že Ježiš zdôraznil, že je dôležité zostať napozore a byť pripravený ho prijať, keď zaklope.