“Počujte, vrchy, Jehovov súdny spor, vy, pevné základy zeme. Jehova vedie spor so svojím ľudom, bude sa súdiť s Izraelom.” – Micheáš 6: 2.
Mícheášovo proroctvo sa otvára tým, že Jehova vydáva strach vzbudzujúce varovanie, ktoré vzbudzuje strach pred jeho horiacim zostupom na zem. Áno, Jehova Boh zostupuje – zostupuje zo samotného neba. On zostupuje, aby veci napravil! Zostup Všemohúceho Boha z jeho príbytku v najvyššom nebi, dole do našej maličkej sféry, je taký úžasný a hrozný, akoby to bolo, akoby sa samé hory topili zo slávy jeho prítomnosti! Micheáš 1: 3-4 to hovorí takto: “Lebo Jehova vychádza zo svojho príbytku, zostúpi a bude šliapať po výšinách zeme. Vrchy sa pod jeho nohami roztopia a údolia sa rozdelia ako vosk pred žiarom ohňa, ako voda stekajúca po strmom svahu.”
Čo prinútilo Jehovu, aby urobil také drastické kroky, ako keby opustil svoje bydlisko v ríšach vyššie a zostúpil na túto malú planétu? Sám Boh odpovedá na túto otázku v nasledujúcom verši Michwáš: “To všetko pre vzburu Jakoba a pre hriechy Izraela.” To všetko je spôsobené skutočnosťou, že Jehova má právny spor proti svojmu národu – proti svojmu ľudu. Toto však nie je žiadny právny prípad. Nie, vôbec nie obyčajný; v tomto prípade je nielen žalobca Boh, ale aj spravodlivý prokurátor a nestranný sudca! Kto môže dúfať, že sa bude úspešne hádať proti Bohu? Aké sú však právne otázky a na akom základe má Boh v prvom rade začatie súdneho konania? Právny základ je založený na skutočnosti, že izraelský národ uzavrel slávnostnú, záväznú zmluvu s Bohom. A je to kvôli hriechom porušujúcim zmluvu, tvrdohlavosti a hrdosti Božích zasvätených ľudí, ktorí v minulosti mali, a ešte raz, uvedú do pohybu súdy, ktoré trasú zemetrasením Jehovu zhora.
Boh, samozrejme, neprišiel doslova z neba; Hory sa pred ním ani neroztopili ako vosk. V skutočnosti boli Božie súdy v minulosti najprv vyjadrené skrze samotných prorokov, pretože vyniesli právny prípad, ktorý Boh mal proti svojmu ľudu a ich vodcom. A keď Jehova určil, že jeho ľud je vinný z obvinenia, potom iba ľudská agentúra – v skutočnosti dve ľudské agentúry – impozantné asýrske a babylonské armády – slúžila ako popravca Božích súdov pri rôznych príležitostiach. Tieto armády boli tak nemilosrdné, akoby zničili samotnú civilizáciu. A do istej miery to skutočne urobili. Nie je dôvod veriť, že budúci rozsudok sa bude líšiť od vzoru stanoveného v Písmach.
Micheáš je jednou z najstarších prorockých kníh Biblie, jej posolstvo je však určené na naplnenie v „záverečnej časti dní“ – keď Božie kráľovstvo prevezme moc. Aký význam má Micheáš pre kresťanov dnes? Meno samotného proroka – Micah – je skrátenou formou mena Michaela, čo je, samozrejme, meno archanjela, ktorý je v proroctve inde opísaný ako spasiteľ Jehovovho ľudu. A keď je Mesiáš správne pritkaný v proroctve Micheáša, prorokuje, aby slúžil v podobnej funkcii Spasiteľa. Podobne ako mnoho hebrejských prorokov, aj kniha Micheáša umiestňuje Deň súdu Jehovovho v starovekom prostredí, aby Božie súdne záležitosti, ktoré kedysi patrili Izraelu a Júdovi, mohli odhaliť životne dôležité vzory rozsudku týkajúceho sa toho, čo sa bežne nazýva duchovným Izraelom – alebo Kristovým zhromaždením.
Dôvod, prečo sa hebrejské proroctvá môžu týkať tak starovekého, ako aj duchovného Izraela, je ten, že duchovný Izrael pôvodne vychádzal z prirodzeného Izraela – nahradil ho ako „Izrael Boží“. Napríklad samotná skutočnosť, že Kristus pôvodne založil svoje zhromaždenie na 12 apoštoloch, je určite zaručene vzorovaná podľa 12 kmeňov Izraela. Zmluva, ktorú Boh uzavrel s Abrahámom, bola od počiatku určená na výrobu organizácie pozostávajúcej z Krista a jeho pomazaných nasledovníkov – pravé semeno Abraháma podľa Galatským 3:29, ktoré bude prostriedkom, ktorým Boh nakoniec požehná všetky národy. O tom, že organizácie fyzického a duchovného Izraela sú neoddeliteľne spojené, svedčí aj skutočnosť, že 12 brán symbolického Nového Jeruzalema v Zjavení je opísané menami dvanástich Jakobových synov. Vzhľadom k tomu, úplne posledný verš proroctva Mícheášovho naráža na Božiu ďalekosiahlu zmluvu s Abrahámom: “Prejavíš vernosť Jakobovi, vernú lásku Abrahámovi, ako si prisahal našim predkom od dávnych čias.”
Ako dôkaz toho, ako sa proroctvá majú vzťahovať skôr na Kristovo zhromaždenie než na izraelský národ, zvážte posledné dva verše 2. kapitoly Mícheáša, ktoré znejú: “Určite vás všetkých zhromaždím, Jakob, určite zozbieram zostávajúcich z Izraela. Zjednotím ich ako ovce v ohrade, ako stádo na pastvine. Bude to tam hučať ľuďmi.‘ Pred nimi pôjde ten, kto urobí prielom. Prerazia si cestu, prejdú bránou a vyjdú ňou. Ich kráľ pôjde pred nimi a Jehova v ich čele.“ – Micheáš 2:12, 13. V historickom prostredí boli Židia zajatí do Babylonu. Potom ich odkúpil Jehova, čo sa stalo, keď kráľ Cyrus zvrhol mocné mesto Babylon – otvoril dvere zvyšku Židov, aby sa mohli vrátiť a prestavať Jeruzalem.
Toto hovorí Micah 4:10: “…a prídeš až do Babylona. Tam budeš vyslobodená, tam ťa Jehova vykúpi z rúk tvojich nepriateľov.” V tom čase však nebolo obnovené Dávidovské kráľovstvo. Neexistoval žiadny viditeľný kráľ, ktorý skutočne viedol pokánie naspäť k Sionu. Cyrus slúžil ako osloboditeľ a ako taký predurčil Jehovho skutočne pomazaného – Krista. Ježiš sa samozrejme nenarodil ani vtedy, keď boli Židia v Babylone, a zatiaľ čo na zemi Ježiš určite neviedol národ Izraela z ich zajatého stavu do Rímskej ríše. Zhromaždenie všetkých „ostatných Izraela“ pod Božím ustanoveným kráľom je to, čo sa deje počas poslednej žatvy, keď svätí anjeli zhromaždia vyvolených dohromady zo štyroch kútov zeme.
Ešte viac zarážajúce – z hľadiska akejkoľvek minulej aplikácie Micheášovho mesiánskeho proroctva – Micah 5: 1-4 zdanlivo privádza narodenia Krista v čase asýrskej invázie Júdu. Tieto verše hovoria: „Robíš si na sebe zárezy, obliehané mesto. Nepriateľ nás obľahol. Sudcu Izraela bijú palicou po líci. Ale ty, Betlehem Efrata, ktorý si príliš maličký, aby si patril medzi judské tisíce, z teba mi vyjde ten, ktorý má vládnuť v Izraeli, ktorý pochádza z dávnych čias, z pradávnych dní. Preto sa Boh vzdá svojho ľudu až do času, kým tá, ktorá má rodiť, neporodí. Vtedy sa zvyšok jeho bratov vráti k izraelskému ľudu. Vstane a bude ich pásť so silou od Jehovu, v mene Jehovu, svojho Boha, ktoré je vznešené. Budú bývať v bezpečí, lebo jeho vláda bude siahať až do končín zeme.”
Napodiv sa zdá, že vyššie uvedená pasáž spája obnovenie Izraela s Kristovým časom a dokonca naznačuje, že „sudcu Izraela“ semŕho zasiahnu invázne sily. Ako to môže byť? Kniha Mícheáša dokonca kladie babylonské dobývanie pred asýrskou inváziu, čo historicky určite tak nebolo. Napríklad bezprostredne pred proroctvom, ktoré predpovedalo miesto narodenia Mesiáša, Jehova sľúbil vyslobodenie z Babylonu a potom Micheáš 4: 11-12 predpovedá: “Zhromaždia sa proti tebe mnohé národy a povedia: ‚Nech je Sion zneuctený a nech sa tým naše oči pokochajú.‘ Ale oni nepoznajú Jehovove myšlienky, nechápu jeho úmysel. Zhromaždí ich ako čerstvo pokosené obilie na mlatovisko.”
Mnohé národy, ktoré sa zišli vo vojne proti Jeruzalemu, sa spoločne nazývajú Asýrčan, ako sa uvádza v Micah 5: 6: “Budú pásť asýrsku krajinu mečom, Nimródovu krajinu na jej hraniciach. Keď Asýrčan vpadne do našej krajiny a bude šliapať po našom území, on nás pred ním zachráni.” Vzhľadom na takéto zdanlivé nezrovnalosti proroctva by malo byť zrejmé, že Micheáš má prorocký význam, ktorý siaha ďaleko za čas babylonských a asýrskych invázií a keď bol Ježiš na zemi – vrhá tiene na duchovnú realitu, ktorá sa ešte nestala.
Konečné naplnenie Micheášovo súvisí s budúcou devastáciou a obnovením Kristovho zhromaždenia. Pred diskusiou o prorockom význame Micheášovej hádanky a jej napĺňaní v poslednej časti dní však najskôr zvážte otázky Božieho právneho prípadu proti Izraelu. Micah 1: 5 zavolá tak, ako to bolo: “Kto je za vzburou Jakoba? Či nie Samária? A kto je za posvätnými výšinami Júdu? Či nie Jeruzalem?” Vzbura Izraela (Samárie) a Júdu má korene v samotných sídlach Samárie a Júdu – dokonca aj v svätom meste Jeruzaleme Jehovovom. Inými slovami, nespravodlivosť a modlárstvo sa stali inštitucionalizovanými!
Beda tým ktorí plánujú to čo škodí
Boh naďalej obviňuje tých, ktorí sa chcú obohatiť na úkor svojho ľudu, a hovorí v Míášovi 2: 1–2: „Beda tým, ktorí plánujú to, čo škodí, tým, ktorí na svojich lôžkach vymýšľajú zlo! Keď svitne ráno, vykonajú ho, lebo je to v ich moci. Dychtia po poliach a uchvacujú ich, po domoch a zaberajú ich. Okrádajú muža o jeho dom, pripravujú ho o jeho dedičstvo.” Ak sa má proroctvo Micheášovo v poslednom období dní aplikovať na Kristovo zhromaždenie, ako by sa mohol uplatňiť vyššie uvedený verš? Zakladateľ spoločnosti Strážna veža, CT Russell, pôvodne ustanovil ako oficiálnu politiku, že Strážna Veža nikdy nebude prosiť o finančné prostriedky, a ak by niekedy dosiahli bod, v ktorom prevádzkové náklady neboli očakávané, namiesto toho by si spoločnosť jednoducho uvedomila ako dôkaz od Jehovu, že nastal čas pozastaviť vydávanie.
Po celé desaťročia sa zhromaždenia svedkov Jehovových sa chválili, že medzi účastníkmi stretnutí v kráľovskej sále sa nikdy neprenášajú zberné misky. Na zhromaždeniach a schôdzach sa, samozrejme, každému často pripomína, že je dôležité vkladať peniaze do schránok na prispievanie – v tom však nie je nič neprimerané. Koniec koncov, chrám v prvom storočí mal skrinku na prispievanie a Ježiš dokonca poznamenal o veľkorysom duchu chudobnej vdovy, ktorá dala malý príspevok. A pôvodní kresťania boli povzbudzovaní k pravidelnému týždennému darovaniu. V posledných rokoch sa však spoločnosť neuspokojila so skromnými darmi, ktoré Jehovovi svedkovia vložili do schránok na príspevky. Spoločnosť Strážna Vež“ teraz zjavne ide za „veľkými peniamie“! Ako to?
Začiatkom roku 1999 začala Strážna Veža používať omnoho sofistikovanejšie spôsoby, akými by mali svedkovia Jehovovi prispievať. Za týmto účelom Bethel za posledné desaťročie každoročne uverejňuje článok (reprodukovaný nižšie), ktorý nabáda kresťanov k podpisu závetov, listín o nehnuteľnostiach, akcií, dlhopisov, penzijných fondov a poistných zmlúv spoločnosti Strážna Veža. Jehovovi svedkovia sú dokonca informovaní, že spoločnosť prijíma aj šperky! Strážna Veža uverejnila aj 32-stranovú brožúru s názvom Charitatívne plánovanie, z ktorej bude mať úžitok služba Kráľovstva celosvetovo, s cieľom oboznámiť potenciálnych darcov s procesom podpísania ich majetkov spoločnosti.
„Pretože je to v moci ich rúk,“ ako hovorí Jehova prostredníctvom Micheáša, „velitelia“ spoločnosti využili svoju teokratickú autoritu nad organizáciou na pripomenutie Jehovovým svedkom v každom ročnom vydaní obsahujúcom článok s príspevkom, ktorý hovorí: „Jehova miluje dobrovoľného darcu.“ Nepochybne sú pravdivé slová apoštola – Jehova miluje dobrovoľného darcu; ale je to skutočne „dobrovoľné“, keď spoločnosť vkladá svoju teokratickú známku schválenia do tohto neslýchaného systému získavania peňazí a využíva svoju autoritu ako Božieho hovorcu na podporu medzi potenciálne zraniteľnými starými kresťanmi pri podpisovaní dôchodkových a poistných zmlúv a iných formátov dedičstva?
Dedičstvo je svätá vec. Je to niečo, čo rodičia a starí rodičia odovzdávajú svojim deťom a vnúčatám. Ale akonáhle bude dedičstvo legálne podpísané, je navždy preč. Akým právo sa Betel venuje týmto intímnym aspektom súkromných finančných záležitostí rodiny? Naproti tomu Pavol radil kresťanom, aby každý týždeň niečo ako príspevok vyčlenili. Aký je biblický základ takýchto exotických systémov získavania finančných prostriedkov, ako napríklad Strážna Veža, v súčasnosti propaguje? Čo ak potenciálni dedičia nemusia súhlasiť s rodičom, starým rodičom alebo dokonca s manželkou, ktorí podpíšu majetok a aktíva spoločnosti Watchtower Inc?
Peniaze, ktoré sú dané do schránky na prispievanie, sú jednou z vecí, ale aktívna snaha presvedčiť Jehovových svedkov, aby podpísali skutky a závety a dôchodky, má potenciálne ďalekosiahle škodlivé následky pre celé domácnosti! Spoločnosť komentovala proroctvo Micheáša v okresných konvenciách „Horliví zvestovatelia kráľovstva“ z roku 2002. Nasledujúci rok sa rozhovory objavili v sérii študijných článkov v 15. augustovom časopise Strážna Veža a Spoločnosť komentovala Micheáša 2:1: “Chamtiví jednotlivci ležia v noci bdelí a plánujú, ako sa zmocniť polí a domov svojich susedov. Ráno sa ponáhľajú uskutočňovať svoje plány. Keby si spomenuli na Jehovovu zmluvu, nespáchali by také zločiny. Mojžišovský Zákon obsahuje ustanovenia na ochranu chudobných. Podľa nej by žiadna rodina nemala natrvalo stratiť vlastníctvo svojho dedičstva.“
Podľa vlastných slov založených na Mojžišovom zákone by žiadna rodina nemala natrvalo stratiť svoje dedičstvo. Napriek tomu Betel inštitucionalizoval postup propagácie toho, čo odsúdil Mojžišov zákon! Ďalším aspektom je toto: Boli by svedkovia Jehovovi takí ochotní podpísať cenné finančné aktíva spoločnosti Strážna Veža, ak by vedeli, že organizácia používa milióny dolárov vyhradených finančných prostriedkov na honoráre právnym zástupcom na účely právnej ochrany proti sexuálne zneužívaným deťom, ako aj platiť obetiam tajné mimosúdne vyrovnania? Nielen to, ale konflikt záujmov vzniká v dôsledku skutočnosti, že samotní muži, ktorí propagovali tento systém legálneho zabavovania domov a dedičného majetku, sú sami úplne závislí od darovania svedkov Jehovových pre ich vlastné blaho!
Praví, takzvaní zamestnanci na plný úväzok v Beteli nemusia mať úžitok vo forme veľkého platu, ako mnohí z notoricky známych duchovných vyklčujúcich peniaze sa obohatili, ale napriek tomu dostávajú priestor a stravu a mnoho ďalších výhod; ako cestovné náklady pre prominentných Betelitov a v niektorých prípadoch luxusné autá. Prakticky všetky ich potreby uspokojuje spoločnosť Strážna Veža – vrátane zdravotnej starostlivosti, ktorú mnohí pracujúci Jehovovi svedkovia nedokážu dať svojim vlastným rodinám! Údajne sa Fred Franz chválil, že jeho osobné obete neboli vôbec žiadne ťažkosti, pretože cestoval svetom a žil ako kráľ. A skutočne to urobil – na úkor ostatných. Aká vhodná Pavlova rétorická otázka pre Korinťanov: „Takže už ste začali vládnuť ako králi bez nás?“
Je zrejmé, že inštitucionálni muži, ktorí by presvedčili vdovy, aby podpísali svoje majetky do spoločnosti, majú o tieto dary skutočne vlastný záujem. Každý rok od roku 1999 sa v 1. Strážnej Veži 1. novembra objavujú nasledujúce informácie. Nie je pochýb o tom, že dôvod, prečo sa 1. november vybral na prenos teokraticky vyladeného predajného náboru Strážnej Veže, je z dôvodu daňových povinností ku koncu roka. Najviac znepokojujúce je, že motivácia úprimnou túžbou oddať sa Bohu tým, že je šťastným darcom, zjavne nie je dostatočnou motiváciou pre Strážnu Vežu. Betel tiež očividne apeluje na vlastný záujem. Áno, svedkovia Jehovovi môžu mať osoh, ak sú obozretní a riadia sa radou „otroka“, ako je uvedené v záverečnom odseku nižšie uvedených informácií. Finanční adepti Betelu informujú stádo: Spôsoby, ako sa niektorí rozhodnú dať
Príspevky na celosvetovú prácu
“Mnohí vyčlenili alebo urobili rozpočtovú sumu, ktorú umiestnia do políčok s príspevkami označených „Príspevky na prácu na celom svete – Matúš 24:14“. Kongregácie každý mesiac zasielajú tieto sumy úradu svedkov Jehovových, ktorí slúžia ich krajinám. Dobrovoľné dary peňazí môžu byť zaslané aj priamo spoločnosti Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania, c / o Office of Secretary and Treasurer, 25 Columbia Heights, Brooklyn, New York 11201-2483, alebo pobočke, ktorá slúži vo vašej krajine. Šeky by mali byť splatné na „Strážnu Vežu“. Môžu sa tiež venovať šperky alebo iné cennosti. Tieto príspevky by mali sprevádzať krátke listy, v ktorých sa uvádza, že ide o priamy dar.
Okrem priamych darov peňazí existujú na celom svete aj iné spôsoby poskytovania výhod v prospech kráľovstva. Patria sem: Poistenie: Strážna Veža môže byť menovaná ako príjemca životného poistenia alebo dôchodkového/dôchodkového plánu. Bankové účty: Bankové účty, vkladové certifikáty alebo individuálne dôchodkové účty môžu byť v súlade s požiadavkami miestnej banky zverené alebo splatné v prípade úmrtia spoločnosti Watch Tower. Akcie a dlhopisy: Akcie a dlhopisy sa môžu darovať Watch Tower ako priamy darček.
Nehnuteľnosť: Nehnuteľnosť na predaj môže byť darovaná buď priamym darom, alebo v prípade obytnej nehnuteľnosti, vyhradením životného majetku darcovi, ktorý v ňom môže počas svojho života naďalej žiť. Predtým, ako začnete obchodovať s nehnuteľnosťami, kontaktujte pobočku vo vašej krajine. Anuita za dar: Anuita s darom je dohoda, ktorou človek prevádza peniaze alebo cenné papiere na korporáciu Strážna Veža. Na oplátku dostane darca alebo niekto, kto je darcom určený, každý rok po celý život určenú anuitnú platbu. Darca dostane odpočet z dane z príjmu v roku, v ktorom je darovacia renta založená.
Wills and Trusts: Majetok alebo peniaze môžu byť odkázané na Strážnu Vežu prostredníctvom zákonne vykonanej vôle, alebo môže byť Strážna Veža menovaná ako príjemca dohody o dôvere. Dôvera v prospech náboženskej organizácie môže poskytnúť určité daňové výhody. Keďže pojem „charitatívne plánovanie“ znamená, že tieto druhy darcovstva zvyčajne vyžadujú určité plánovanie zo strany darcu. S cieľom pomôcť jednotlivcom, ktorí chcú využiť svetovú prácu svedkov Jehovových, prostredníctvom určitej formy charitatívneho plánovania, bola v anglickom a španielskom jazyku pripravená brožúra s názvom Charitatívne plánovanie s cieľom využívať službu Služba Kráľovstva Celosvetovo. Brožúra bola napísaná s cieľom poskytnúť informácie o rôznych spôsoboch, ako možno darovať teraz alebo prostredníctvom odkazu na smrť. Po prečítaní brožúry a po konzultácii s ich vlastnými právnymi alebo daňovými poradcami,
Moji vlastní ľudia sa postavili ako nepriatelia
Po tom, ako Hospodin vyjadril svoje odhodlanie pokoriť svojich povýšených ľudí, povedal: “Ale nedávno môj ľud povstal ako nepriateľ. Neskrývane strhávate drahocenné ozdoby aj s odevom tým, ktorí nič netušiac prechádzajú okolo ako vojaci, ktorí sa vracajú z vojny. Ženy môjho ľudu vyháňate z ich útulných domovov. Ich deti navždy okrádate o všetko to dobré, čím som ich požehnal.” Micheáš spresňuje, že vzbura proti Jehovovi sa konala relatívne nedávno – „nedávno“. Akoby sa teraz mohol uplatňovať tento aspekt rozsudkov nájdených v Micheášovi? Po prvé, keďže Kresťanstvo bolo vždy nepriateľom Jehovovu Boha, malo by byť zrejmé, že právny prípad, ktorý Boh vedie proti svojmu ľudu, je výsledkom povstania, ktoré sa koná bezprostredne pred poslednou časťou dní – keď Jehova vyrieši záležitosti.
Toto je v súlade s proroctvom apoštola Pavla v spojení s mužom bezprávia; a to, že Ježišova prítomnosť sa nezačne skôr, ako bude na prvom mieste odpadnutie. Po druhé, ako je zrejmé z priameho čítania Božieho Slova, k urážkam opísaným v Micheášovi dochádza medzi tými, ktorých Jehova uznáva za svoj ľud. Závažné sú krutosti, ktoré spôsobujú, že Jehovova nádhera bola odstránená od detí jeho ľudu. Ako môže teraz platiť táto časť Micheášovho proroctva? Ako každý vie, životy Svedkov Jehovových sa točia okolo spoločnosti Strážna Veža. Betel určuje prakticky každý aspekt viery. Svedkom Jehovým sa znova a znova pripomína, že Strážna Veža je jediným kanálom duchovnej pravdy!
Všeobecne sa verí, že nikto nedokáže porozumieť Biblii sám – aj keď nikdy nebolo vysvetlené, ako neživá organizácia uskutočňuje veštenie pravdy bez nejakého ľudského vkladu. Pravdepodobne určití jednotlivci sú zapojení do procesu niekde pozdĺž línie, ale zrejme ľudský aspekt je ponorený tak, aby povýšil Organizáciu s cieľom, aby to vyzeralo, ako keby len TO môže oznámiť osvietenie. Pretože toto je prevládajúci postoj podporovaný najvyššou úrovňou organizácie, každý svedok, ktorý bezvýhradne neakceptuje 100% učenia Strážnej Veže, sa viac ako pravdepodobne ocitne pod súdnym dohľadom. Nezáleží na tom, ako dlho mohol byť kresťanom. Nezáleží ani na tom, aký mladý môže byť – ak niekto hovorí v rozpore alebo dokonca súkromne, má výhrady voči niektorému z učení Spoločnosti, považuje sa za potenciálneho odpadlíka a nepriateľa!
Každý kresťan, ktorý by si mohol prečítať Bibliu a porozumieť odlišne od dogmy akceptovanej Strážnou Vežou, bude pravdepodobne potrestaný tvrdými trestmi. Nezáleží ani na tom, či sú jeho poznatky pravdivé. Všetko, na čom záleží, je to, že nesúhlasia s organizáciou. Z tohto dôvodu bolo nespočetných jednotlivcov odradených. Je smutné, že sa znova a znova preukázalo, že inštitucionálna uniformita je dôležitejšia ako pravda! Zástupca Strážnej Veže to dokonca uznal na súde. Nasleduje úryvok zo súdneho konania v Škótsku z roku 1954, počas ktorého bol jeden z dôstojníkov spoločnosti (Haydon Covington) pod prísahou a bol požiadaný o zodpovedanie nasledujúcich otázok:
Otázka: To bolo vydanie falošného proroctva?
Odpoveď. To bolo zverejnenie falošného proroctva, bolo to falošné vyhlásenie alebo chybné vyhlásenie pri plnení proroctva, ktoré bolo falošné alebo chybné.
Otázka. A tomu museli veriť všetci svedkovia Jehovovi?
Odpoveď: Áno, pretože musíte pochopiť, že musíme mať jednotu, nemôžeme mať nepokoj s mnohými ľuďmi, ktorí idú všade, armáda by mala pochodovať krok za krokom.
Otázka: Teraz späť k veci. Bolo oznámené falošné proroctvo?
Odpoveď. Súhlasím s tým.
Otázka. Museli to prijať svedkovia Jehovovi?
Odpoveď. Správne.
Otázka: Ak sa niektorý zo svedkov Jehovových osobne domnieval, že toto proroctvo bolo zlé, a to povedal, bude prepustený?
Odpoveď. Áno, ak to povedal a neustále vytrval vo vytváraní problémov, pretože ak celá organizácia verí jednej veci, aj keď je to chybné a niekto iný sa začína sám snažiť šíriť svoje myšlienky, potom je tu nepokoj a problémy, je tu nemôže byť harmónia, nemôže ísť pochodovať. Keď príde zmena, mala by pochádzať zo správneho zdroja, vedúceho organizácie, riadiaceho orgánu, nie zdola nahor, pretože každý by mal nápady a organizácia by sa rozpadla a smerovala tisíckami rôznymi smermi. Naším cieľom je mať jednotu.
Otázka: Jednota za každú cenu?
Odpoveď. Jednota za každú cenu, pretože veríme a sme si istí, že Jehova Boh používa našu organizáciu, riadiaci orgán našej organizácie, aby ju usmerňoval, hoci z času na čas sa vyskytujú chyby.
Otázka. A jednota založená na vynútenom prijatí falošného proroctva?
Odpoveď. Pripúšťa sa, že je to pravda.
Otázka: A ten, kto vyjadril svoj názor, ako ste povedali, že bol zlý a bol odlúčený, by porušoval Dohovor, keby bol pokrstený?
Odpoveď. Správne.
Otázka: Ako ste už včera výslovne povedali, bolo by to hodné smrti?
Odpoveď. Myslím, že – – –
Otázka: Povedali by ste, že áno alebo nie?
Odpoveď. áno, bez váhania.
Otázka: Hovoríte tomu náboženstvu?
AOdpoveď. Určite je.
Otázka: Hovoríte tomu kresťanstvo?
Odpoveď. Určite áno.
Brat Covington určite charakterizoval prevládajúci názor medzi svedkami Jehovovými – konkrétne, že Riadiaci Orgán je hlavou kresťanskej kongregácie a že akákoľvek zmena v doktríne, praktikách alebo politike bude vyžarovaná z nich a nikoho iného. Zamyslite sa nad dôsledkami politiky spoločnosti. Znamená to, že Jehova a Ježiš Kristus požadujú, aby všetci kresťania vedome prijímali a učili lži, aby zostali „v pravde“ – v mene kresťanskej jednoty! Existuje dôvod domnievať sa, že Strážna veža v tomto ohľade zmenila svoju politiku? Nie, ďaleko od toho! Strážna Veža sa vo svojom postoji stala rigidnejšou. Ako dôkaz tejto skutočnosti spoločnosť v roku 1980 zaslala všetkým dohliadajúcim na obvody list, v ktorom ich nariaďuje, že hoci jeden z Jehovových svedkov nemusí hovoriť s inými alebo verejne propagovať neschválené učenia, príčinou je len neskrývanie myšlienok v rozpore s riadiacim orgánom bude vylúčený!
Najmenej v roku 1954 Hayden Covington uviedol, že sa bude konať iba vtedy, ak osoba bude pokračovať v presadzovaní svojho vlastného názoru. Keďže politika Betelu v súčasnosti vyžaduje možné súdne kroky proti každému zo svedkov Jehovových, ktorí sú jednoducho vinní za premýšľanie myšlienky, ktoré nie sú v súlade s všestrannou organizáciou! Mentalita Spoločnosti za každú cenu mala zničujúci vplyv na viac ako niekoľko svedkov Jehovových, ktorí sa stretli s organizáciou. Mnohí ľudia boli bezpochyby bezohľadne prepustení z kongregácie, pretože to znamená, že spoločnosti Strážnej Veže nedala slávu. Zdá sa, že Jehovova pečať bola schválená pre tých, ktorí sa spoliehajú na Božie Slovo, a nie na Strážnu Vežu – dokonca, ako je to opísané v Micheášovi: “Neskrývane strhávate drahocenné ozdoby aj s odevom tým, ktorí nič netušiac prechádzajú okolo ako vojaci, ktorí sa vracajú z vojny.” Ani ženy nie sú ušetrené!
Zoberme si prípad Barbory Andersonovej. Zatiaľ čo sestra Andersonová pracovala v ústredí Strážnej Veže v Brooklyne v New Yorku, zjavne jej bola pridelená úloha výskumu, ktorá jej umožnil prístup k tajným spisom Strážnej Veže, ktorý uchováva podozrivých a známych pedofíloch v organizácii. Sestra Andersonová sa zdesila, keď si uvedomila, že Strážna Veža má dlhodobú politiku, ktorá je priamo zodpovedná za trvalé poškodenie tisícok detí. Keď sa ukázalo, že Betel nemá v úmysle zmeniť sa, po niekoľkých rokoch sestra Andersonová zverejnila špinavé malé tajomstvo Spoločnosti. V dôsledku toho bezprostredne pred vysielaním na celoštátnom televíznom prenose veliteľstvo požadovalo, aby bola vyhodená zo svojho miestneho zhromaždenia za hriech “vyvolávania rozkolov”, aby ju diskreditovala pred očami svedkov Jehovových.
Aj keď v tom čase sa sestra Andersonová už nezúčastňovala miestneho zhromaždenia, na tom nezáležalo. Spoločnosť chcela urobiť príklad z informátora. V dôsledku toho sú Andersonovci teraz odrezaní od svojich detí a vnúčat. Konečným výsledkom tyranie spoločnosti je, ako sa uvádza v Micheášovi: “Ženy môjho ľudu vyháňate z ich útulných domovov.” – Micheáš 2:9. Ako pravdivé Jehovovo pozorovanie, že „proroci“ vyhlasujú vojnu každému kresťanovi, ktorý sa nekloní Organizácii: “Proroci zavádzajú môj ľud, hlásajú pokoj, ak dostanú niečo pod zub, ale tomu, kto im nedá do úst nič, vyhlasujú vojnu.” – Micheáš 3:5.
Možno, že politiky Spoločnosti sú pre deti najškodlivejšie – nielen politiky zneužívania detí. Zatiaľ čo Strážna Veža vždy zvrhla Katolícke krstné deti, dôraz Strážnej Veže na krst mladistvých sa príliš nelíši. Zatiaľ čo bol Ježiš Kristus tridsaťročný, keď ho Ján pokrstil v rieke Jordán, nie je vôbec neobvyklé, aby boli pokrstené ako svedkovia Jehovovi – niekedy dokonca o niečo mladší ako 10 rokov! Typicky, ak mladík nie je pokrstený skôr, ako mu je 16 rokov, je považovaný za duchovne slabého! Je nesporné, že na mladých ľudí, ktorí majú byť pokrstení, je vyvíjaný obrovský nátlak. Koľko však má 10 alebo 16 rokov jasnú predstavu o tom, čo chcú so svojimi životmi robiť? Ako možno očakávať, že dieťa, ktoré nie je dostatočne zrelé na to, aby prijalo zodpovednosť za dospelých, ako napríklad kariérne rozhodnutia alebo manželstvo, sa môže úprimne a bezvýhradne zasvätiť Jehovovi na celú večnosť?
Netreba dodávať, že rituál krstu neprináša automaticky duchovnú zrelosť. Pomerne často pokrstení dospievajúci spadajú do toho, čo Pavol nazýval „hriechy náhodné pre mládež“. V dôsledku toho sú tisíce a tisíce mladých ľudí bežne odlúčené a v kritickej fáze ich prechodu do dospelosti sú stigmatizovaní ako vyvrhelci a odrezaní od rodiny a priateľov vo chvíli, keď potrebujú najviac podpory. Emocionálny dopad môže byť úplne zničujúci. Niektorí mladí ľudia dokonca spáchali samovraždu kvôli tomu, že boli odradení. Aká pravá Micheášova výpoveď: “Ich deti navždy okrádate o všetko to dobré, čím som ich požehnal.” V tretej kapitole Mícheáša Jehova ďalej uvádza svoj právny spor proti vodcom svojho národa a hovorí im: „Počúvajte, prosím, vodcovia Jakoba a velitelia Izraela. Nemali by ste práve vy vedieť, čo je spravodlivé? Ale vy nenávidíte dobro+ a milujete zlo, z môjho ľudu zdierate kožu a trháte mäso z ich kostí. Požierate mäso môjho ľudu a sťahujete z neho kožu, lámete jeho kosti, drvíte ich na kusy ako do hrnca, ako mäso do kotla.” – Micheźš 3:1-3.
Drvíte ich na kusy do hrnca a ako mäso do kotla
Vedúci predstavitelia Izraela sú od Boha povinní dbať na to, aby vykonávali spravodlivosť v súlade s odhaleným zákonom. Nejde iba o znalosť práva, ale o jeho spravodlivé uplatňovanie. Preto sa Jehova primerane pýta: „Nie je to vaša vec poznať spravodlivosť?“ Určite je. Jehova však obviňuje samotných „veliteľov domu Izraela“ z nenávidenia spravodlivosti a za „milovníkov zla“ do takej miery, že odtrhnú samotnú kožu od ľudí – z tých, o ktorých Jehova očakáva, že jeho starší muži budú slúžiť. Aká žalostná situácia! Z Božieho hľadiska bolo toto zneužívanie také poburujúce, že prirovnával nespravodlivosť voči svojmu ľudu k zabíjaniu nevinných zvierat; keď sú stiahnuté z kože a ich samotné kosti sú rozdrvené a ich mäso je uvarené vo veľkej nádobe na varenie. Ale prečo Boh používa také strašné obrazy? Židovskí náboženskí vodcovia určite nesťahujú doslova kožu z ľudí a nevaria ich v kotlíku, ako keby boli kanibali?
Ale zdá sa, že to má odhaliť hĺbku Božieho pobúrenie nad zlým zaobchádzaním s jeho ľudom. Je to preto, že Jehova je veľmi citlivý na každú nespravodlivosť a útlak. Bolí ho hlboko, keď vidí, že niekto ublížil a zneužil – najmä ak zneužívanie má pôvod v samotných mužoch určených na ochranu a starostlivosť o svoj ľud. V skutočnosti symbolika použitá v Micheášovi nie je príliš odlišná od zobrazovania, ktoré vyvolával Ježiš, keď opísal Židov svojej doby ako ovce, ktorým im farizeji stiahli kožu a ktorých ich náboženskí vodcovia vyhodili. Preto Ježiš vedel, že jeho otec je hlboko znepokojený a citlivý, a preto na svojich apoštolov urobil dojem, že je potrebné, aby sa veľmi starali o to, aby nikdy neutláčali žiadnu z oviec, ktoré by im nakoniec boli zverené. Podobne všetci súčasní kresťanskí pastieri, najmä vedúci starší, sú podobne Bohom zaviazaní poznať spravodlivosť a súcitne sa zaoberať ovcami Božieho stáda. Znamená to však opäť len to, keď vieme, čo Boh vyžaduje, a že spravodlivosť a milosrdenstvo budú vždy víťaziť? Je zrejmé, že v prípade starovekého Izraela odpoveď bola – nie! Existujú však presvedčivé dôvody domnievať sa, že obvinenia obsiahnuté v právnom prípade Jehovovom sú rovnako dôležité pre vedenie svedkov Jehovových v tomto období.
Keby sa uskutočnil prieskum, je celkom pravdepodobné, že drvivá väčšina svedkov Jehovových by povedala, že Strážna Veža a jej starší vykazujú vlastnosti dobrých pastierov. A je pravda, že mnoho z nich to robí. Ale nezabudnite, že v proroctve v skutočnosti hovorí Boh o svojich myšlienkach. Stvoriteľ vesmíru a veľký inštruktor dokonca aj anjelov má nepochybne vznešenú perspektívu vysoko nad perspektívou ľudí. Skutočne, rovnako ako je nebo vyššie ako Zem, aj Božie myšlienky a cesty sú vyššie ako myšlienky obyčajných ľudských bytostí. A pre svoje najvyššie postavenie vidí Boh všetko, vrátane tajných motivácií a zámerov srdca. Je teda prirodzené, že od Jehovových právnych názorov a súdnych rozhodnutí nemožno očakávať, že sa prispôsobia úzkym a neobjektívnym ľudským názorom! Keď Boh obviňuje veliteľov svojho ľudu z páchania nespravodlivosti a zneužívania jeho oviec, musí sa oceniť, že Jehova vidí veci, ktoré ľudia nemôžu. Preto by skutočne malo byť prekvapením, že vyvýšené súdy Jehovové nerozumejú tí, s ktorými sa Boh stavia pred súd?
Je to tak, ako hovorí Micheáš 4:12 o neveriacich národoch: “Ale oni nepoznajú Jehovove myšlienky, nechápu jeho úmysel.” V proroctvách, ktoré boli napísané pred storočiami, sú v skutočnosti Jehovové vopred zaznamenané súdne rozhodnutia, ktoré boli vyhradené pre budúci deň odhalenia, ako by sa takéto silné právne vypovedania mohli vzťahovať na svedkov Jehovových? Alebo inak: Ak sa majú Božie rozsudky odhaliť v blízkej budúcnosti, môžeme aspoň priblížiť základ pre Boží právny prípad proti Organizácii skôr, ako sa prejaví? Áno, vzhľadom na dané skutočnosti, čiastočné, hoci môžu byť, by uvažujúce osoby mali byť schopné do určitej miery oceniť dôvody Božieho právneho sporu proti svojmu „národu“; inak, aký je účel proroctva? Ako by teda mohlo platiť vyššie uvedené proroctvo?
Ako už bolo uvedené, organizačná lojalita k spoločnosti Strážna Veža je prvoradá! A Betel ukladá najtvrdší možný trest tým, ktorí sú považovaní za nelojálnych voči tejto organizácii – vylúčenie zo zboru! V prípade neinformovaných nesúvisí rozlúčenie iba s prerušením vzťahu svedkov Jehovových s kongregáciou; oddeľuje tiež osobné, rodinné a v niektorých prípadoch obchodné vzťahy. Je to analogické s vyhodením Žida zo synagógy, čo by malo za následok úplný izolácia zo spoločnosti. Zatiaľ čo Biblia predpisuje vylúčenie zlých osôb z kongregácie, v posledných desaťročiach Strážna Veža používala vylúčenie ako zbraň voľby na potrestanie disidentov a terorizáciu svedkov Jehovových.
Zoberme si trestné činy, ktoré uviedol Pavol a ktoré by mohli spôsobiť, že z združenia bude odstránená nemorálna osoba: Sú to smilstvo, opilstvo, chamtivosť, modlárstvo atď. – všetky morálne trestné činy. Spoločnosť však doplnila zoznam trestných činov týkajúcich sa vylúčenia. Zoberte znovu prípad Barbory Andersonovej. Tu je matka a babička, ktorej jediným záujmom bolo blaho a bezpečnosť detí v Jehovových zhromaždeniach. Nebola smilníkom, povstalcom, vydieračom ani chamtivou osobou. Jednoducho ju vyrušila ľahostajnosť Spoločnosti nad mnohými činmi zneužívania detí, ku ktorým došlo v Oganizácii. Napriek tomu bola vyhnaná a označená za bezbožného jednotlivca. Z Jehovovej perspektívy bola jej pokožka zbavená organizmu a jej kosti boli rozbité a do kotla na varenie šla! Oficiálne obvinenie proti sestre Andersonovej (a nespočetných ďalších, ktorí mohli protestovať proti učeniu, postojom alebo politike spoločnosti) spôsobuje rozpory. Aj keď je to pravda, nezhoduje sa s príčinou vylúčenia na apoštolovom zozname zlých trestných činov, ktoré sú na to dôvody. V Rimanom 16:17 Pavol osobitne odporučil ostatným kresťanom, aby „dávali pozor na tých, ktorí spôsobujú rozdelenie … a aby sa im vyhýbali.“ Inými slovami, bolo na každom jednotlivom kresťanovi, aby sa rozhodol, ako sa bude chovať ku niekomu, kto spôsobil úraz divízie.
V posledných rokoch však Strážna Veža začala využívať vylúčenie ako prostriedok na vyvenčenie tých, ktorých považuje za nežiadúcich. V skutočnosti iniciovala politiku hľadania slabých, neaktívnych a narazených kresťanov s úmyslom ich disociácie alebo „povzbudenia“, aby sa sami dištancovali od organizácie. Nezáleží na tom, či sa osoba už pravidelne nezúčastňuje na stretnutiach v zbore. Spoločnosť prakticky znemožnila komukoľvek odstúpiť od organizácie a zachovať si česť alebo dôstojnosť. Namiesto toho je to, akoby boli lovené a stiahnuté z kože; ich kosti boli rozdrvené, aby odhalili dreň, a do širokého hrnca na varenie idú!
Dokonca ani starí a slabí nie sú ušetrení aby boli stiahnutí zo svojej živej pokožky a hádzaní do vriaceho kotla. Nepochybne existuje veľa takýchto prípadov, ale na ilustráciu tohoto bodu, pred niekoľkými rokmi tento spisovateľ dostal e-mail týkajúci sa príbehu o tom, ako sa staršia matka jednej sestry v jej neskorších rokoch stala svedky
ou Jehovovou; tragicky sa však vyvinula krutú Alzheimerovu chorobu, a musela byť umiestnená do opatrovateľského domu. Dcéra opakovane žiadala miestnych starších, aby navštívili jej matku v ošetrovateľskom zariadenia, aby jej dali duchovnú podporu. Uplynuli mesiace a sestra vyzývala starších, aby sa bezvýhradne pozreli na jej novo pokrstenú matku. Medzitým jedna z obyvateľov v opatrovateľskom dome láskavo pozvala sestru postihnutú Alzheimerovou chorobou, aby sa zúčastnila na bohoslužbách – bolo to tiež bývalé náboženstvo sestry. Prijala. Zdá sa, že starší to počuli a nakoniec išli na „pastiersku návštevu“. Namiesto toho, aby nejako zmysluplným spôsobom slúžili Jehovovej zatúlanej ovečke, však prišli starší pripravení s vopred napísaným listom o odlúčení. Položili jej niekoľko otázok, aby určili jej postoj k odchodu do kostola a potom nechali mentálne nespôsobilú sestru podpísať jej vlastný list o disociácii! Podľa ich skrúteného úsudku sa sestra nezvratne stratila, pretože podľa ich názoru sa vrátila ku Kresťanstvu! Nepochybne títo bezcitní starší si predstavovali, že konajú Božiu vôľu, pretože horlivo vykonávali politiku Strážnej Veže, aby zistili chorých a slabých vo svojom strede. Nanešťastie odlúčená sestra krátko nato zomrela a iba jedna osoba z jej bývalého zhromaždenia jej vzdala úctu. Takáto bezcitnosť bolí Jehovu Boha!
Ďalším príkladom zneužívania vylúčenia je fajčenie. Pred rokom 1973 mohli Jehovovi svedkovia fajčiť. Je pravda, že ich nebolo veľa a spoločnosť silne odrádzala od nečistého zvyku. Známy fajčiari však napriek tomu mohli byť pokrstení a boli prijatí v zboroch, hoci boli pravdepodobne považovaní za duchovne slabých a neboli menovaní na pozície dohľadu. V júni 1973 však Bethel pravidlá náhle zmenil. Nielenže by sa fajčiarom zabránilo, aby boli pokrstení, ale aj pokrstení Jehovovi svedkovia, ktorí fajčia, by boli vylúčení, ak by sa do konca roku nevzdali zvyku. Ale opäť, ako nečisté a škodlivé fajčenie cigariet, nie je to na zozname biblických dôvodov vylúčenia. Kde je spravodlivosť rozširovať ruku kresťanského spoločenstva na jednotlivcov, prijímať ich do zhromaždenia, povzbudzovať ich, aby sa stali pokrstenými Jehovovými svedkami, aby im umožnili stať sa služobníkmi, a potom ich vylúčovať, ak nespĺňajú najnovšie nebiblické rozsudky Spoločnosti? Skutočne ide o otázku: ak je fajčenie cigariet také veľké zlo, že si vyžaduje vylúčenie osoby z kongregácie, čím by ich vylúčil od rodiny a priateľov, prečo bolo tak dlho tolerované? Prečo boli fajčiari povzbudzovaní, aby sa v prvom rade krstili Jehovovi svedkovia? Je dosť ľahké pohŕdať ľudskou slabosťou, pozerať sa na nic nadol a prepustiť tých, ktorým možno chýba duchovná sila a charakter, ale v prípade tých, ktorí boli znechutení po uplynutí šesťmesačného ultimátu, nie je pravda, že vodcovstvo svedkov Jehovových nesie určitú zodpovednosť za zničenie života a rozpad rodiny?
Pre nečistotu prišlo bolestné zničenie
Práve kvôli týmto veciam je Jehova nútený viesť právne konanie proti svojmu ľudu a spôsobiť im bolestivé tresty, dokonca aj keď sa hovorí Micheáš 2:10: “Vstaňte a choďte, tu už odpočinok nenájdete. Pre nečistotu prišlo zničenie, bolestné zničenie.” Bohužiaľ, existuje viac súdnych sporov Jehovových proti jeho ľudu. Okrem hromadenia bohatstva prostredníctvom podvádzania a bezohľadného zaobchádzania s Jehovovými ovcami pokračuje obžaloba obsiahnutá v proroctve Micheášovom pokarhaním popredných ľudí Božej organizácie za falošné prorokovanie a keď bezdôvodne predpokladajú, že vždy budú mať Jehovovo požehnanie – to aj napriek ich značného bremena chýb.
Micheáš popisuje reakciu tých, ktorí, keď sú konfrontovaní s realitou budúceho dňa súdu, protestujú – za predpokladu, že už poznajú myseľ Jehovu v týchto veciach, a hovoria: „Stratil Jehova trpezlivosť? Sú toto jeho skutky?“ – Micheáš 2:7. Tí, proti ktorým boli rozsudky pôvodne smerované, si hlúpo predstavovali, že Boh s nimi nemôže nájsť chybu. Vedenie Jehovových svedkov dnes sa riadi rovnakým vzorom, aký je odhalený v Micheášovom proroctve. Považuje sa za nemysliteľné, že by sa Jehovovi nepáčila spoločnosť alebo by mal dôvod na to, aby na organizáciu uviazal akýkoľvek druh disciplíny. Aj keď to nie je výslovne uvedené, určite prevládajúce myslenie prenikajúce do spoločnosti je presne také, ako sa uvádza v Micah 3: 11 – „Či nie je Jehova s nami? Nič zlé sa nám nestane.“”
Základným biblickým dôvodom podporujúcim takéto domnienky je Betelovo učenie, že súd o dome Božom bol už vykonaný. (Spoločnosť tiež učí, že rozsudok práve prebieha.) Jehovovi svedkovia sú, samozrejme, viac než ochotní prijať vymyslené učenie Strážnej Veže o tejto téme, pretože ľudskou tendenciou je počuť iba to, čo chce počuť. Už dávno apoštol predpovedal: “Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale budú sa obklopovať učiteľmi podľa svojej chuti, ktorí im budú hovoriť to, čo chcú počuť. Odklonia sa od pravdy a budú počúvať bájky.” – 2. Timotejovi 4:3, 4.
Odhadzovanie Jehovových rozsudkov pomocou falošných príbehov však možno len ťažko považovať za zmierenie so zdravými učeniami. Tento postoj prvýkrát prejavili „stuhnutí“ Židia, ktorí odmietli uznať pravých prorokov Jehovových, o ktorých povedal Micheáš: “Keby sa človek hnal za vetrom a podvodom a takto by klamal: „Budem vám kázať o víne a opojnom nápoji“ – to by bol kazateľ pre tento ľud!” – Micheáš 2:11. V dnešnom žargóne je možné povedať, že „muž hnajúci sa za vetrom“ je plný horúceho vzduchu. Muž, ktorý prorokuje „o víne a o opojnom nápoji“, falošne prorokoval Židom o nekonečnej radostnej prosperite. A jeho správa bola netrpezlivo prijatá, pretože povedal ľuďom presne to, čo chceli počuť.
V duchovnom zmysle sú korporatívni vizionári Strážnej Veže ako „muži kráčajúci s vetrom“. Ich veterné výrazy spôsobili, že Jehovovi svedkovia predpokladajú, že takzvaná viditeľná Organizácia bude mať vždy dobrú Božiu vôľu. Na tento účel proroci Strážnej Veže vymysleli prepracovaný falošný príbeh, že Kristus sa stal kráľom na celom svete pred desiatkami rokov a že už udelil svoj nezvratný súhlas Vernému Otrokovi, ktorý je v mysliach Svedkov Jehovových synonymom Strážnej Veže a Spoločnosť – najmä jej Riadiaci Orgán. V nasledujúcich desaťročiach od roku 1919 vedenie organizácie steklilo uši Jehovových svedkov s vymysleným porozumením, že spoločnosť Strážna Veža je skutočným duchovným rajom a žiadna zbraň proti nej vytvorená nebude mať žiadny úspech. Rovnako ako proroctvo Micheášovo predpovedá, že falošní proroci sľubujú nekonečné potešenie z doslovného „vína a omamných lúhov“, aj Betel nesprávne použil proroctvá, aby presvedčil Jehovových svedkov, že ich pohár duchovného vína bude vždy pretekať. Zoberme si jeden príklad: V poslednom komentári Strážnej Veže o Joelovi (5-1-98) čítame:
„V roku 1919 Jehova prejavil horlivosť a súcit so svojím ľudom, keď ich obnovil a priviedol ich do svojej oblasti duchovnej činnosti. Toto je skutočne duchovný raj, ktorý Joel dobre opísal týmito slovami…‘mlatoviská budú plné obilia a lisy budú pretekať mladým vínom a olejom’. Aký nádherný obraz! Veľké množstvo troch základných životných podmienok v Izraeli – obilie, olivový olej a víno – spolu s veľkým množstvom stád. V dnešnej dobe sa tieto prorocké slová skutočne plnia duchovným spôsobom. Jehova nám poskytuje všetko duchovné jedlo, ktoré potrebujeme. Či nie sme všetci potešení takou hojnosťou danou Bohom? “
Ako už bolo uvedené, na rozdiel od výkladu Strážnej Veže proroctvo Joela predpovedá, že bohaté sklady a úrodné polia, ktoré požívajú Boží ľud, sú predurčené na to, aby boli zničené! Až potom, keď Jehova zasiahne, aby ich odškodnil, budú symbolické lisy „pretekať novým vínom“. Doslovne teda proroci Strážnej Veže falošne ubezpečujú ochotných poslucháčov „o [nepretržitej dodávke duchovného] vína a intoxikačných alkoholoch“. Rovnako ako v prípade Joela, Micheáš stanovuje presne rovnakú sekvenciu udalostí. Na rozdiel od očakávaní, ktoré vyhlasovali falošní vizionári, Jehova najprv podnikne bolestnú demolačnú prácu na svojej nevysporiadateľnej organizácii. Verš desať konkrétne uvádza: “Pre nečistotu prišlo zničenie, bolestné zničenie.” Úplne ďalšie verše v kontexte predpovedajú, že Boh potom rekonštituuje verný zvyšok a udelí mu svoje požehnanie prostredníctvom svojho mesiášskeho agenta.
„Ich kráľ“, ktorý ide pred nimi, nemôže byť nikto iný ako Ježiš pri svojom príchode, aby preveril, zdokonalil a zhromaždil svojich vyvolených a spoločnosť. „Ostatní z Izraela“, ktorých zhromažďuje Kristus, sú tí, ktorí boli najprv rozptýlení a potrestaní bolestivými dielami Jehovu. Strážna Veža často cituje z Micheáša 2:12 a uplatňuje ho od roku 1919. Ak je však tento výklad pravý, je potrebné položiť si otázku: Akým spôsobom nastal rast spoločnosti Strážna Veža v dôsledku „búrlivého diela“ iniciovaného Bohom? Niet divu, že Strážna Veža nikdy neponúkala ani jedno slovo k možnému významu Božieho nápravného „buracieho diela“. Jednoducho sa nezhoduje s preferovanými interpretáciami spoločnosti.
Pretože Jehova nie je autorom klamstva, chybné interpretácie spoločnosti nemôžu mať pôvod v Bohu. Ale pretože sú pripisované božskému zdroju, z pohľadu Jehovu je to tak, akoby sa ich prorocké vízie odvodzovali od praktizovania veštenia. V skutočnosti to tak bolo. Prípadné svetlo dňa odhalí prorokovanie spoločnosti, ktoré má korene v satanicky organizovanej „operácii omylov“. Nevyhnutný výsledok propagácie falošného proroctva v mene Jehovovom bude určite viesť k sklamaniu a zmätku počas “stroskotania”, ako predpovedá Mcheáš 3: 6-7: “Doľahne na vás noc a nepríde žiadne videnie, zahalí vás tma a nebude žiadne veštenie. Nad prorokmi zapadne slnko a deň pre nich potemnie. Vidiaci budú zahanbení, veštci budú sklamaní. Všetci si budú musieť od hanby zakryť ústa, lebo Boh im nedá odpoveď.‘“
Vrch na ktorom stojí Jehovov dom
Je to oficiálna interpretácia spoločnosti, ktorá hovorí o samotnom Micheášovi, čo sa dá najlepšie opísať ako veterný závan vzduchu. Zoberme si napríklad často citované proroctvo Micaha 4: 1-3: “V konečnej časti dní bude vrch, na ktorom stojí Jehovov dom, pevne stáť nad vrcholkami vrchov. Bude vyvýšený nad pahorky a budú k nemu prúdiť národy. Mnohé národy pôjdu a povedia: „Poďte, vystúpme na Jehovov vrch, k domu Jakobovho Boha. On nás bude učiť o svojich cestách a budeme chodiť po jeho chodníkoch.“ Veď zo Sionu vyjde zákon a Jehovovo slovo z Jeruzalema. Bude súdiť mnohé národy a urovná spory ďalekých, mocných národov. Prekujú svoje meče na pluhy a svoje oštepy na vinárske nože. Národ nepozdvihne meč proti národu a nebudú sa už viac učiť bojovať.”
Podľa Strážnej Veže „posledná časť dní“ sa začala v roku 1914. Do roku 1919 sa hovorí, že „hora domu Jehovu“ sa stala úplne ustanovená nad všetkými ostatnými horskými a kopcovitými inštitúciami a prúd ľudí predpovedaných v proroctve sa teraz odráža v číselnom náraste svedkov Jehovových. Napríklad, pred 20 rokmi strážna veža uviedla: „Už viac ako 50 rokov sa od roku 1935 tieto„ žiaduce veci všetkých národov “zhromažďujú do domu bohoslužieb Jehovových, ktorý tento dom naplňuje slávou. Zdá sa, že toto „prúdenie“ sa zintenzívňuje, keď sa „posledná časť dní“ stále približuje k svojmu vyvrcholeniu. Symbolická hora čistého uctievania Jehovu je čoraz významnejšia, takže pokorní ľudia môžu vidieť, ako to kontrastuje so sektárskymi „kopcami“ a „horami“ satanovho permisívneho sveta. „Dostanú sa z falošného náboženstva a vo väčšom počte utekajú na Jehovovu horu uctievania.“
„Hora domu Hospodinovho“ je symbolom Božieho kráľovstva. Bezpochyby proroctvo Micheáša predpovedá, čo sa stane v dôsledku zriadenia Božieho kráľovstva nad Zemou. Jeho vyvýšenie nad všetky ostatné hory a kopce určite znamená, že Božie kráľovstvo prekročí všetky ostatné inštitúcie. Strážna Veža učí, že k tomu už došlo, o čom svedčí nielen početný rast svedkov Jehovových, ale samotná existencia Spoločnosti Strážnej Veží ako pozemskej agentúry, prostredníctvom ktorej Jehova kladie záležitosti priamo a vydáva svoje súdy národom. Organizácia sa v podstate obsadila ako samotné kráľovstvo Božie. Hovorí však Strážna Veža v skutočnosti, že Boh už stanovil záležitosti priamo v rámci organizácie? Áno.
Časopis Strážna veža z 15. augusta 2003 uvádza na strane 17: „Jehova vynáša súd a stavia veci duchovne do poriadku pre veriacich, ktorí sa postavia za Kráľovstvo.“ Vystupovanie Jehovovho ako hora Kráľovstva prinesie úžasné požehnanie tým, ktorí prijmú jeho vládu. Ale ak bolo spravodlivé Jehovovo Kráľovstvo založené za posledných 90 rokov a svedkovia Jehovovi ťažili z toho, že Boh už veci napravil, prečo sú podmienky v rámci organizácie idú zo zlého na horšie a teraz vyžadujú viac ako kedykoľvek predtým Božiu naliehavú pozornosť? Konkrétne, ak Jehova už vládne ako kráľ nad svojím ľudom spôsobom naznačeným v proroctve, prečo napríklad: – Vyskytli sa tisíce a tisíce krutostí týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí, ktoré pre obete neboli nikdy uspokojivo vyriešené? Prečo mnohí páchatelia strašných zločinov proti deťom zostali nepotrestaní a nevystavení, zatiaľ čo ich obete majú v tichosti „čakať na Jehovu“? Prečo by malo byť dokonca potrebné „čakať na Jehovu“ na vyriešenie, v niektorých prípadoch na celý život, ak Boh už vyriešil záležitosti „pre veriacich, ktorí sa postavili za kráľovstvo“?
Nie je nečestné, ba ani rúhavé, pripisovať Bohu to, že už preukázal svoju spravodlivosť nad organizáciou, ktorá je nielen očividne trápená početným zlom, ale ktorá sa chváli popieraním akéhokoľvek previnenia alebo chyby akéhokoľvek druhu? ak Boh už dal veci do poriadku „pre veriacich, ktorí sa postavili za kráľovstvo“?, nie je nečestné, ba ani rúhavé, pripisovať Bohu to, že už preukázal svoju spravodlivosť nad organizáciou, ktorá je očividne trápená početnými zlom, ale ktorá sa chváli popieraním akéhokoľvek previnenia alebo chyby akéhokoľvek druhu? Ak Boh už dal veci do poriadku „pre veriacich, ktorí sa postavili za kráľovstvo“? Nie je nečestné, ba ani rúhavé, pripisovať Bohu to, že už preukázal svoju spravodlivosť nad organizáciou, ktorá je očividne trápená početnými zlom, ale ktorá sa chváli popieraním akéhokoľvek previnenia alebo chyby akéhokoľvek druhu?
Jehova vášnivá prosba v Micheášovi 6: 3 sa javí ako najvhodnejšie zameraná na organizáciu, v prítomnosti – predtým, ako Jehova vyrieši záležitosti: „Ľud môj, čo som ti urobil? Čím som ťa unavil? Svedč proti mne.” Usporiadanie samotného proroctva je veľmi poučné. Izaiáš aj Micheáš naznačujú, že „hora domu Hospodinovho“ stúpa nad všetkými ostatnými v dôsledku zničenia chrámu a mesta, na ktoré vložil Jehova svoje meno. Ak je vzor prorokov pravdivý, Jehova musí znovu zničiť „mesto“, na ktoré dal svoje meno. A skutočné súdy obsiahnuté v proroctve Micheášovom smerované k tým, ktorí sú spojení s menom Jehovovým. Preto Micheáš 4: 5 hovorí: “Každý národ bude slúžiť svojmu bohu, ale my budeme navždy slúžiť Jehovovi, nášmu Bohu.”
Aby sa ďalej potvrdila skutočnosť, že Božia organizácia je zničená pred veľkým súžením, uvedomte si, že verš bezprostredne predchádzajúci Mika 4:1: “Preto pre vás bude Sion zoraný ako pole, Jeruzalem sa stane zrúcaninou a vrch Božieho domu zalesneným kopcom.” Usporiadanie udalostí naznačuje, že pôvodný Sion bol najprv „zoraný ako obyčajné pole“; „Hora domu“ sa podobala nezalesnenému lesu a Božie milované mesto bolo zredukované na „iba hromadu zrúcaniny“. Potom Boh obnovil Jeruzalem a nový bohoslužobný dom na vrchu Sion. Ale samozrejme, ľudia všetkých národov sa vtedy nepretekali vystúpiť na typickú horu domu Božieho. To, že proroctvo Micheáša vrhá vzor pre budúcnosť, je zrejmé zo skutočnosti, že hoci sa udalosti pôvodne odohrávali v primitívnom prostredí starodávnej minulosti, vyvrcholenie Jehovových súdov sa uvádza ako „posledná časť dní. “
Svedkovia Jehovovi veria, že Jehova pozdvihol svoje mesiášské kráľovstvo v roku 1914, ale opäť je položená otázka: aký dôkaz existuje, že antické mesto Božie, ktoré korešpondovalo so starým Jeruzalemom a jeho „horou domu“, bolo zničené? Záverečná časť Micheáša ďalej opisuje prostredie, v ktorom ľudia národov uznávajú Jehovovu nadvládu. Micah 7: 15-17 predpovedá: „Ukážem vám obdivuhodné veci ako za dní, keď ste vychádzali z Egypta. Národy to uvidia a zahanbia sa napriek všetkej svojej moci. Položia si ruku na ústa, uši im ohluchnú. Budú lízať prach ako hady, ako zemské plazy budú s chvením vyliezať zo svojich pevností. So strachom prídu k Jehovovi, nášmu Bohu, a budú sa ho báť.“” V modernej dobe neboli národy zasiahnuté úžasom a ľudstvo nebolo nútené „olízať prach ako hady – ako plazy zeme“, keď sudca Rutherford urobil kauciu a držal konvencie študentov Biblie v Cedar Point, Ohio.
Okrem toho hora Jehovu Boha nie je vyvyšená obyčajným ľudským úsilím o podporu „pravého náboženstva“. Jehova sa pozdvihuje po celom svete prostredníctvom vykonávania svojich svetových rozsudkov a potom pozdvihuje svojich pokorných sluhov – potom, čo pokorne priznali svoje priestupky. To je zrejmé z textu Micheáša 7: 8-9, ktorý znie: “Neraduj sa nado mnou, moja nepriateľka. Hoci som spadol, vstanem, hoci bývam v tme, Jehova mi bude svetlom. Zhrešil som proti Jehovovi, a preto budem znášať jeho hnev, kým sa neujme môjho sporu a nezaistí mi spravodlivosť. Vyvedie ma na svetlo a ja uvidím, že je spravodlivý.”
Nepriateľka ženy, ktorá sa raduje z Jakobovho pádu, nie je nikto iný, ako pani Babylonská. Našťastie má však Jehovova správnu žaloba proti svojmu sluhovi konečne za následok jeho oslobodenie; ale až potom, čo znáša hnev Jehovu a poníženie, ktoré mu padne pred náboženským nepriateľom. Vo veršoch bezprostredne nasledujúcich po Micheášovom proroctve, ktoré sa týkalo založenia hory domu Jehovovho, prorok pokračoval : „V ten deň,“ hovorí Jehova, „zhromaždím ľud, ktorý kríva, zozbieram rozohnaných a tých, s ktorými som zaobchádzal drsne. Z tých, ktorí krívali, urobím ostatok, a z tých, ktorí boli ďaleko zahnaní, mocný národ. Jehova bude nad nimi vládnuť ako kráľ na vrchu Sion odteraz až naveky.” – Micheáš 4:6, 7.
Micah 4: 6-7 potvrdzuje, že spúšť Sionu sa vzťahuje na to, čo Jehova uznáva za svoje. „To, čo krívalo … dokonca aj s ňou, s ktorou som zle zaobchádzal“ sa týka národa podobného Jehovovi. Zničenie Sionu sa deje počas utrpenia. A je viac nad obnovený zvyšok, že Jehova ustanovil svoje kráľovstvo. Zhromaždenie predpovedané v Micheášovi zodpovedá úrode, ktorá sa uskutoční v závere, keď Ježiš zhromaždí vyvolených. „Mocný národ“, ktorý je stvorený, je samotné kráľovstvo Božie – nie pozemská organizácia! Pred jeho náhlym zvrhnutím vládol Babylon približne 100 rokov ako dominantná svetová mocnosť. Marduk bol prvotným bohom patrónmi ríše a spolu s jeho synom Neboom a triádou pozostávajúcou z Sinu, Šamaša a Ishstara sa predpokladalo, že babylonský panteón je nadradený bohom národov, ktoré dobyli – vrátane Boha Izraela – Jehovu Boha.
Keď však Babylon padol pod Cyrusom, presne takým spôsobom, ako predpovedal Jehova, ukázalo sa, že Marduk a spoločnosť boli impotentní a Jehova bol potvrdený ako pravý Boh. Pád Babylonu bol tiež prejavom dominantnej kvality Jehovu – lásky. Bolo to kvôli jeho láske a súcitu, že Boh vykúpil svoj ľud od svojich nepriateľov a obnovil ho v jeho prospech. Podobným spôsobom veľkolepé vyslobodenie synov kráľovstva z Babylonu Veľkého potvrdí Jehovu pred moderným svetom. Ale ako to môže byť? Svedkovia Jehovovi sú si istí, že už boli prepustení z antitypického Babylonu jednoducho dobrovoľným odstránením mien zo zoznamov cirkví. Akékoľvek budúce vyslobodenie by očividne vyžadovalo neočakávané zajatie. Ako by sa to však mohlo stať? Je nemysliteľné, aby si Jehovovi svedkovia osvojili babylonské učenie, ako je napríklad Trojica a tak ďalej. Čo by teda mohlo znamenať budúce oslobodenie od Babylonu?
On nás zachráni pred Asýrčanom
V súvislosti s predpovedaním, že Betlehem bude rodiskom Mesiáša, Micheáš tiež predpovedal, že Asýrčan napadne izraelského sudcu. Keď bol Ježiš Kristus na zemi, samozrejme asyrská ríša už neexistovala. Už dávno bola zvrhnutá, niekedy potom, čo Jehova zmaril Sennacheribovmu vpádu do Judska. Tak prečo proroctvo Micheášovo zdanlivo lokalizuje Asýrsku inváziu v čase Krista? Ak chcete pridať k záhade, Micheáš ďalej naznačuje, že Jehovov ustanovený pastier zachráni Boží ľud pred Asýrskou inváziou a nakoniec zničí „krajinu Nimroda“. Mika 5: 3-7 znie:
“Preto sa Boh vzdá svojho ľudu až do času, kým tá, ktorá má rodiť, neporodí. Vtedy sa zvyšok jeho bratov vráti k izraelskému ľudu. Vstane a bude ich pásť so silou od Jehovu, v mene Jehovu, svojho Boha, ktoré je vznešené. Budú bývať v bezpečí, lebo jeho vláda bude siahať až do končín zeme. On prinesie pokoj. Ak Asýrčan vtrhne do našej krajiny a bude šliapať po našich opevnených vežiach, povoláme proti nemu sedem pastierov, osem kniežat z ľudstva. Budú pásť asýrsku krajinu mečom, Nimródovu krajinu na jej hraniciach. Keď Asýrčan vpadne do našej krajiny a bude šliapať po našom území, on nás pred ním zachráni. Tí, ktorí zostanú z Jakoba, budú uprostred mnohých národov ako rosa od Jehovu, ako dážď zvlažujúci rastlinstvo, ktorý sa nespolieha na človeka, nečaká na ľudských synov.”
Okrem skutočnosti, že Asýria už nebola hrozbou pre Boží ľud, keď bol Kristus na zemi, nebol počas svojho života neznámy mimo Izraela. A predsa vyššie uvedené proroctvo hovorí, že „bude veľký až do končín zeme.“ Je zrejmé, že Micah 5: 3-7 sa týka druhého Kristovho príchodu. Ako je to v prípade mnohých mesiášskych proroctiev, Kristov prvý a druhý príchod je bez problémov zapletený do rovnakej štruktúry proroctva. Je teda zrejmé, že Asýria a Babylon, ako aj Izrael, majú prorocké hodnoty týkajúce sa druhého príchodu a konečného rozsudku. Dôvod, prečo môžu Asýria a Babylon slúžiť ako symboly iných svetových veľmocí, je ten, že z pohľadu Jehovu existuje iba jedna vláda nad politickými národmi. Je to neviditeľná kozmokracia Satana Diabla. Aj keď vplyv Diabla prenikol do celej ľudskej spoločnosti, jeho vláda sa primárne uplatňovala prostredníctvom siedmich dominantných ríš, ktoré sa postavili proti Jehovovi od čias starovekého Egypta. To je dôvod, prečo biblická kniha Zjavenie symbolizuje postupnosť vládnych mocností ako jediné monštrum so siedmimi po sebe nasledujúcimi vládnucimi hlavami, ktoré je samo osebe iba viditeľným prejavom neviditeľného sedemhlavého draka symbolizujúceho Satana.
Asýrčan je obkľúčený kresťanským „Izraelom Božím“. Je preto zrejmé, že Asýria predstavuje ôsmeho kráľa Zjavenia a jeho príchod do „našej krajiny“ a šliapanie „na naše obytné veže“ je paralelným záverečným útokom Ezechielovho prorockého „Góga a Magóga“ zo symbolického severu, po tom, ako Jehova Boh vykúpil svoj národ. Ako všetci študenti Biblie vedia, keď prišiel asýrsky kráľ Sennacherib, aby obliehal Jeruzalem, celú jeho armádu usmrtil jediný anjel bojovník Jehovov. Židia ani tak nestrelili na svoju obranu jednu šípku. Prečo teda proroctvo Micheášovo hovorí, že „sedem pastierov, áno, osem vojvodcov ľudstva … bude skutočne pásť asýrsku krajinu mečom“?
Dôvod je ten, že proroctvo sa vzťahuje na duchovného Izraela a tí, ktorí sú prijatí za synov kráľovstva, majú vládnuť nad ľudstvom ako Kristoví pastieri a kráľovskí vojvodcovia pod Kristovým kráľovstvom. Sedem ako symbolické číslo, ktoré označuje nebeskú dokonalosť alebo úplnosť, označuje „sedem pastierov“ alebo všetkých 144.000, ktorí boli vzatí zo zeme, aby slúžili s Kristom ako nadprirodzení králi vo svojom nebeskom kráľovstve. „Osem vojvodcov ľudstva“ by naznačovalo pridanie Krista k siedmim, ktorý boli tiež vzatý z ľudstva. Ich pastierstvo Asýrčanov mečom je v úplnom súlade s tým, čo Kristus zasľúbil svojim pomazaným stúpencom v Thyatire a rozšírením všetkých zhromaždení, ktoré tvoria telo Kristovo: “Tomu, kto zvíťazí a bude až do konca dodržiavať to, čo som prikázal, dám moc nad národmi. Bude ich pásť železnou palicou a budú rozbité ako hlinené nádoby.” – Zjavenie 2:26, 27.
Strážna Veža trápne tvrdí, že „sedem pastierov“ symbolizuje starších Jehovových svedkov, ktorí od roku 1919 údajne ovládajú meč ducha proti totalitným vládam. Niet pochýb o tom, že základným odôvodnením takéhoto absurdného výkladu je skutočnosť, že stredom Micheášovho proroctva je Asýrska invázia prichádzajúca priamo po výkupe Božieho ľudu z Babylonu. A Strážna Veža trvá na tom, že k modernému oslobodeniu od antitypického Babylonu došlo v roku 1919; Spoločnosť preto tvrdí, že Asýrsky štát musí zastupovať totalitných diktátorov, ako je Hitler. Je však potrebné uznať, že moderné zajatie Kristovho zhromaždenia do Babylonu Veľkého je ústredným prvkom prepracovania Jehovových zámerov. Ako už bolo uvedené, zajatie Babylonu je prostriedkom, ktorým Jehova pokoruje a disciplinuje svoju organizáciu a natrvalo rieši svoje právne konanie proti svojim zmluvným ľuďom.
Sám Ježiš predpovedal zajatie „Izraela Božieho“ väčšiemu Babylonu. Aj keď to Strážna Veža ako taká neuznáva, spustošenie svätého miesta, ktoré je nepochybne hlavným rysom Kristovho proroctva, sa týka spustošenia pomazaného zhromaždenia – nie zničenia Kresťanstva. Ak to tak nie je, prečo Ježiš dal konkrétny pokyno vyvoleným, aby utiekli zo svätého miesta, keď ohavná vec stála tam, kde by nemala? Naozaj, v úplnej harmónii s tým, čo Ježiš predpovedal, Micheáš predpovedá, že Boh urobí zo svojho svätého miesta spustošený predmet úžasu, o ktorom sa hovorí v Micheášovi 6:13 a 16: „Preto ťa udriem, zraním ťa, spustoším ťa za tvoje hriechy…preto vás urobím predmetom zdesenia a obyvateľov mesta urobím niečím, nad čím sa zahvízda, a národy budú vami pohŕdať.“
Záverečné slová proroctva Micheáša potvrdzujú skutočnosť, že prepustenie z Babylonu je výsledkom toho, že Boh milostivo odpustil pomazanému „zvyšku jeho dedičstva“. Oslobodenie od Babylonu v podstate znamená, že Jehovov zámer vytvoriť svetovo vládnuci duchovný národ dospieva k záveru. Kristovo hriech zmierlivé dielo sa uskutoční pri vykúpení semena Abrahámovho, aby sa ich hriechy odpustili. Jehova ich potom prijme do svojho bydliska a kráľovstvo bude vládnuť naveky. Konečný súd je vyjadrený prorokom v záverečných slovách Micheáša 7: 18 – 20: “Kto je Boh ako ty, ktorý odpúšťa previnenie a prehliada priestupok+ ostatku svojho ľudu?* Nebudeš sa hnevať navždy, lebo rád prejavuješ vernú lásku. Znovu sa nad nami zľutuješ, zvíťazíš nad našimi previneniami. Všetky naše hriechy hodíš do hlbín mora. Prejavíš vernosť Jakobovi, vernú lásku Abrahámovi, ako si prisahal našim predkom od dávnych čias.”
Vtedy sa zvyšok jeho bratov vráti
Ale predtým, ako Boh odpustí svojmu ľudu za ich hriechy, musí najprv prísť disciplína. Presnejšie zvážme proroctvo Micheáša a jeho vzťah k iným známym proroctvám. S odkazom na duchovného Izraela Mika 5:3 hovorí: “Preto sa Boh vzdá svojho ľudu až do času, kým tá, ktorá má rodiť, neporodí. Vtedy sa zvyšok jeho bratov vráti k izraelskému ľudu.” Kto sú títo „bratia“? Sú to duchovní bratia vládcu Izraela, o ktorých sa hovorí v 2. verši. Návrat „ostatných jeho bratov“ sa týka zvyšku Kristových bratov. Ich návrat zo zajatia v Babylone je priamym dôsledkom Kristovho pastierstva.
“Tá, ktorá má rodiť” bratov Kristových paralelizuje so ženou, ktorá rodí mužské dieťa v 12. kapitole Zjavenia. Micheáš 4: 9-10 podobne zobrazuje Božiu duchovnú ženu, ktorá prechádza utrpením pri narodení dieťaťa. Namiesto toho, aby utiekla do divočiny, Micheáš predpovedá, že „bude musieť bývať na poli,“ hovorí: “Prečo tak hlasno kričíš? Nemáš kráľa alebo zahynul tvoj radca, že sa ťa zmocnili bolesti ako ženy pri pôrode? Zvíjaj sa, dcéra Sionu, a stenaj ako rodička, lebo vyjdeš z mesta, budeš bývať na poli a prídeš až do Babylona. Tam budeš vyslobodená, tam ťa Jehova vykúpi z rúk tvojich nepriateľov.” Z vyššie uvedeného je zrejmé, že Kristovo kráľovstvo rodí žena, ktorá nesie zmluvu, zatiaľ čo Boží ľud je v zajatí Babylonu (Veľkého). Ako sa však už uviedlo, v období medzi rokmi 1914-1919 sa to nemohlo stať. Dôvodom je, že podľa odhalenia obsiahnutého v Micheášovi dochádza k asýrskej invázii okamžite potom, čo Jehova vyslobodil svoj ľud z Babylonu.
Preto Micah 4: 11-13 až 5: 1 začína slovami „a teraz,“ hovoriac: “Zhromaždia sa proti tebe mnohé národy a povedia: ‚Nech je Sion zneuctený a nech sa tým naše oči pokochajú.‘ Ale oni nepoznajú Jehovove myšlienky, nechápu jeho úmysel. Zhromaždí ich ako čerstvo pokosené obilie na mlatovisko. Vstaň a mláť, dcéra Sionu, lebo tvoje rohy zmením na železo a tvoje kopytá na meď a rozdrvíš mnohé národy. Ich nepoctivý zisk zasvätíš Jehovovi, ich majetok pravému Pánovi celej zeme.“ „Robíš si na sebe zárezy, obliehané mesto. Nepriateľ nás obľahol. Sudcu Izraela bijú palicou po líci.” Národy „nepoznali myšlienky Jehovu“ ani „nerozumejú jeho radám“, pretože nechápu, že len preto, že Boh sa rozhorčuje so svojím ľudom a umožňuje im, aby boli disciplinovaní tvrdosťou a ponížení neznamená, že nie sú jeho ľud alebo to, že ich Boh úplne opustil.
Aby proroctvo malo nejaký význam, je rozumné, aby sa národy zhromaždili proti „Jakobovi“ krátko po jeho pôvodnom spustošení a obnove. Je to tak, že odkúpenie Kristových bratov od moderného Babylonu je paralelné s konečným zapečatením a zhromaždením vyvolených. Jehova urovná záležitosti so svojím rozpadajúcim sa národom, takže volanie „nech je Zion zneúctený“ je skutočne smrteľným krikom národov, ktoré predpokladajú vyhladenie synov Božieho kráľovstva. „Rana na tvár sudcu Izraela“ sa napokon dosiahne prenasledovaním bratov Kristových počas súženia, o ktorých Ježiš povedal: „Nakoľko ste to urobili jednému z najmenších z mojich bratov, urobili ste to mne.“ – Matúš 25:46.
V reakcii na nepriamy útok na izraelského sudcu je „dcéra Ziona“ oprávnená zničiť národy. To sa deje, keď posledný zo synov Božích bude vzkriesený do neba; potom novo založené nebeské Kráľovstvo zničí všetkých Božích nepriateľov na zemi. „Nespravodlivý zisk“ a „zdroje“ národov sú venované Jehovovi v tom zmysle, že požehnaní pozemskí preživší, ktorí zostanú pozadu, aby zdedili Zem, venujú Jehovovi drancovanie a tieto zdroje využívajú na svoju slávu. Jehovov svätý duch je najmocnejšou silou vo vesmíre. Je to tiež ten najjemnejší. Je zodpovedný za produkciu ovocia lásky, láskavosti a pokoja a iných jemných duchovných vlastností; ale môže tiež zmocniť Božích inak pokorných sluhov, aby vykonávali veľké výkony a mocné akty boja. Nemalo by sa teda očakávať, že záverečné zhromaždenie zostávajúcich pomazaných dedičov kráľovstva v období pustošenia svätého miesta je bežnou udalosťou.
Micheáš to opisuje takto: “Tí, ktorí zostanú z Jakoba, budú uprostred mnohých národov ako rosa od Jehovu, ako dážď zvlažujúci rastlinstvo, ktorý sa nespolieha na človeka, nečaká na ľudských synov. Tí, ktorí zostanú z Jakoba, budú medzi národmi, uprostred mnohých národov, ako lev medzi lesnou zverou, ako mladý lev medzi stádami oviec, ktorý kam príde, vrhá sa na korisť a trhá ju na kusy a nikto ju nezachráni. Víťazne zdvihneš ruku nad svojimi protivníkmi.” – Micheáš 5:7-9. V súlade s mnohými inými hebrejskými proroctvami Micheáš potvrdzuje, že sa má konečne vyliať svätý duch na tých, ktorých Micheáš dvakrát označuje ako „zvyšok Jakobov“. Takéto vyliatie Božieho svätého ducha premení pomazaných synov kráľovstva na Kristovu slávu. Synovia Boží sa zjavia a stanú sa ako osviežujúca rosa pre Božích priateľov; a potom sa tiež stanú „uprostred mnohých národov, ako lev medzi šelmami lesa, ako mladý lev s húfmi medzi húfmi oviec.“ Budú búrliví pri obrane zvrchovanosti Jehovovej.
Potom budú Kristovi bratia nútení stáť pred vládcami a kráľmi, aby im dali svedectvo inšpirované duchom. Nevyhnutná bude rozhodujúca konfrontácia s vtedajším „Asýrčanom”. Svedkovia Jehovovi ešte čakajú na veľké svedectvo – kázanie, ktoré sa pravdepodobne nedosiahne súčasnými prostriedkami odovzdávania literatúry domácnostiam a okoloidúcim na ulici. Ako bolo uvedené vyššie v proroctve, „nebudú dúfať v človeka ani čakať na synov pozemského človeka“ v tom zmysle, že zapečatených zostávajúcich nebude potrebné dodávať ani riadiť žiadna pozemská organizácia. Každý bude osobne nútený konať a hovoriť s neodolateľným Božím duchom. Budú mať oprávnenie hovoriť v mene Krista, pretože v tom čase sa úplne prijmú do svojho kráľovstva. Kázanie, ktoré leží pred nami, sa uskutoční potom, čo Ježiš očistí duchovný chrám svojho Otca. Potom bude nasledovať vyliatie svätého ducha a splnomocnenie ostatných oviec spôsobom, ktorý je v súčasnosti nepredstaviteľný, aby svedčili o Satanovom svete konečného rozsudku Jehovovho! „A potom príde koniec,“ alebo ako to hovorí Micah 5:15: “S hnevom a zúrivosťou sa pomstím, pomstím sa národom, ktoré ma neposlúchali.“