„Vás, ľudí, som poznál zo všetkých rodín zeme. Preto budem proti vám viesť účty za všetky vaše chyby.“ – Ámos 3: 2.
Všetky prorocké knihy Biblie sú prelínané s prekrývajúcimi sa témami. Zatiaľ čo mnoho žalmov a proroctiev priamo predpovedá udalosti, ktoré súvisia s konečným príchodom Božieho kráľovstva a koncom tohto súčasného systému, iné proroctvá ustanovujú tiene vecí, ktoré majú prísť. Jehovovým preferovaným komunikačným prostriedkom je ustanoviť typy a vzory, ktoré sa majú neskôr opakovať v rôznych prostrediach a okolnostiach. Proroctvá v podstate tvoria vopred zaznamenané súdne rozhodnutia Božieho ľudu, ako aj neveriaci svet.
Napríklad v Skutkoch 15: 16-17 citovali Jakub a apoštolovia priamo z knihy Amosa a použili ju na pôvodné kresťanské zhromaždenie. Tieto verše čítali: “Potom sa vrátim a znovu postavím Dávidov stan, ktorý padol. Vybudujem ho z jeho trosiek a obnovím ho, aby tí, ktorí zostali z tohto ľudu, horlivo slúžili Jehovovi spolu s ľuďmi zo všetkých národov, ľuďmi, ktorí nesú moje meno, hovorí Jehova, ktorý vykoná tieto veci.”
Jehova Boh bol, samozrejme, „známy už zo starých čias“ v prvom storočí, zatiaľ čo Ježiš bol v tom čase relatívnym nováčikom na pozemskej scéne. Takže akékoľvek sekundárne naplnenie by podobne zahŕňalo ľudí nazývaných menom Jehova. V každom prípade „stánok Dávida“ odkazuje na Kristovo kráľovstvo. Dom Dávidov padol Babylončanom približne 600 rokov pred našou spoločnou dobou; Ježiš, ktorý bol synom Dávidovým a dedičom Dávidovho trónu, ho však znovu postavil, keď splnil mesiášske proroctvá a začal vládnuť ako kráľ nad kresťanským „Izraelom Božím“ v roku 33 nl. Je teda zrejmé, že takzvané menšie proroctvo Amosa bolo importované pre Kristových nasledovníkov v prvom storočí – ďaleko po čase, keď sa proroctvo pôvodne naplnilo.
Proroctvo sa však tiež používa ku konečnému naplneniu počas konečného odhalenia Kristovho kráľovstva. Ako si tým môžeme byť istí? Skutočné Amosovo proroctvo, z ktorého apoštolovia citovali, ďalej hovorilo: “Aby vzali do vlastníctva to, čo zostalo z Edomu a zo všetkých národov, ktoré sa nazývajú mojím menom,‘ hovorí Jehova, ktorý to vykoná.” – Amos 9:12. Avšak v čase prvého storočia už národ Edom neexistoval; nezostalo už nič z Edoma – vymyzlo z existencie, ako keď predpovedali ostatní proroci.
Študenti proroctva však uznávajú, že Edom má spolu s Ammonom a Moabom prorocký význam. Je to zrejmé z knihy Daniela, kde sa spomínajú Edom, Ammon a Moab v súvislosti s vpádmi kráľa severu v čase konca. Pretože proroctvo v Danielovi 11:41 nemalo v staroveku žiadne menšie naplnenie, ale konkrétne predpovedá udalosti, ktoré sa majú vyskytnúť počas „času konca“ – dlho potom, čo Edom, Ammon a Moab prestali existovať – je zrejmé, že Edom, Moab a Ammonhave majú význam vo vzťahu ku kresťanskému Izraelu – „krajiny dekorácie“. Proroctvo Amosa odsudzuje Edoma za zabitie svojho brata a hovorí: “‚Pre tri, ba pre štyri zločiny Edomu nezmením svoje rozhodnutie, lebo vlastného brata prenasledoval mečom a nezľutoval sa nad ním. Vo svojom hneve ho neúnavne trhá a neprestáva voči nemu zúriť.” – Amos 1:11.
Strážna Veža správne poukazuje na to, že Edom, Ammon a Moab úzko súviseli s Židmi. Edomejci boli potomkami Ezaua – Jakobov dvojča. Ammon a Moab boli dvaja synovia, ktorých mal Lot so svojimi dcérami, keď sa v dôsledku zničenia Sodomy a Gomory obmedzili na život v jaskyni. Tri národy, ktoré zostúpili z Edoma, Moába a Ammona, mali podobné zvyky a dialekty a boli geografickými susedmi synov Jakuba po Exoduse. Aký to má význam pre prorocký Edom, Ammon a Moab? Strážna Veža neponúka žiadny výklad – z dôvodov, ktoré budú zrejmé neskoršie. Malo by však byť zrejmé, že Kresťanstvo je príznačne symbolizované týmito troma národmi; vidiac, že takmer všetky sekty kresťanstva sa dnes vyvinuli z troch hlavných vetiev katolicizmu, pravoslávie a protestantizmu. A rovnako ako Edom bol najvýznamnejším národom troch a najčastejšie sa spomína v proroctve vo vzťahu k Jakobovi, vhodne zobrazuje katolícku cirkev.
Vo vzťahu k duchovnému Izraelu má kresťanstvo podobné zvyky a hovorí porovnateľným jazykom Písma, aby sme to povedali, že nominálni kresťania používajú Bibliu a vyznávajú Ježiša, aby bol ich duchovným otcom – dokonca aj vtedy, keď staroveký Edom, Moab a Ammon uznali Abraháma za svojho otca. alebo v prípade potomkov Lotových bol ich Abrahámov otec Terah ich spoločným predkom. Pretože svedkovia Jehovovi zdieľajú spoločné kresťanstvo s kresťanmi všetkých denominácií, biblické príbehy a princípy nie sú cudzími konceptami moderných duchovných Edomitov a Moabitov. Je nevyhnutné uznať vzťah medzi starým Izraelom a Edomom, Moabom a Ammonom, pretože má význam pre usporiadanie udalostí v budúcom rozsudku.
Podľa ustáleného poriadku v Biblii začína Boží súd najprv jeho ľudom. Ezechiel 9: 6 potvrdzuje tú istú sekvenciu udalostí, ktorou Boh nariaďuje, aby sa rozsudok začal v jeho chrámovej svätyni a povedal: “Zabite všetkých starcov, mladých mužov, panny, ženy a deti. Ale nepribližujte sa k nikomu, kto má na čele označenie. Začnite od mojej svätyne.“ A tak začali od starších, ktorí boli pred chrámom.” Apoštol Pavol tiež uvádza v druhej kapitole Rimanom, že súd začína najprv (duchovným) Židom a potom grékami (nepomazanými kresťanmi). Ako vidíme, že Písmo jasne stanovuje, že rozsudok sa začína najprv u Božej domácnosti, ako je možné, že Strážna Veža dogmaticky trvá na tom, aby sa utrpenie začalo, keď ôsmy kráľ zničí Kresťanstvo a celý Babylon Veľký? To nás privádza späť k vzťahu medzi Edomom a Izraelom a základom pre Boží súd proti falošnému náboženstvu.
V deň jeho pohromy
Krátke proroctvo Obadiáša, ktoré sa riadi knihou Amosa, je tiež záznamom Božieho rozsudku zameraného konkrétne proti Edomovi. Prorok opakuje, že dôvod, ktorý sa Jehova rozhodol zničiť Edoma, bol ten, že Edom bol nadšený katastrofou, ktorá spôsobila Izraelitmi. Verš 10 hovorí: “Pre násilie na tvojom bratovi Jakobovi ťa prikryje hanba a zahynieš naveky.”13. verš tiež hovorí: “Nemal si vchádzať do brány môjho ľudu v deň jeho pohromy, nemal si sa zlomyseľne smiať z jeho nešťastia v deň jeho pohromy, nemal si siahať na jeho majetok v deň jeho pohromy.” K lepšiemu alebo k horšiemu, Izraeliti boli Boží ľud. Aj keď im Jehova spôsobil katastrofu pre ich mnohé hriechy a priestupky, oni stále boli jeho ľudom. Preto ich Pán cez Abdiáša nazýva „mojím ľudom“. Aj keď Jehova Boh trestal Židov za ich hriechy, potrestal aj iné národy, ktoré sa radovali a tečili sa z ich katastrofy alebo sa na nej priamo podieľali.
Tretí verš Abdiáša opisuje Edomovu zvýšenú úroveň povýšenosti: “Tvoje opovážlivé srdce ťa oklamalo, teba, ktorý bývaš v skalných trhlinách, vysoko v horách. Hovoríš si v srdci: ‚Kto ma zvrhne na zem?‘” Ezauavov domýšľavý postoj zaváňa tým istém povýšeneckým duchom, ktorý prejavuje Babylonská smilnica, ktorá sa tiež môže pochváliť tým, že ju nikdy nikto nezhodí z jej drahocenného podstavca! Ďalším zaujímavým aspektom stručného proroctva Abdiáša je vzťah, ktorý mal Ezaua s prípadným lúpičom. Abdiáš 6-8 hovorí: “Ako len prehľadali Ezaua! Ako vyplienili jeho skryté poklady! Zahnali ťa až na hranicu, všetci tvoji spojenci ťa oklamali. Tí, s ktorými si nažíval v pokoji, ťa premohli. Tí, ktorí s tebou jedli chlieb, ti nastražia pascu, ale ty si ju nevšimneš. V ten deň,“ vyhlasuje Jehova, „odstránim múdrych z Edomu a rozvážnych z hornatého kraja Ezaua.” Proroci vykreslili Edoma, známeho aj ako Ezaua, ako žije na vznešenom, opevnenom útese, odkiaľ ho Chaldejci zosadili a jeho veľké bohatstvo bolo zničené. Edom zrejme pociťoval falošný pocit bezpečia vo svojich predpokladaných dobrých vzťahoch s Babylončanmi. Edom bol podvedený. Nepoznali, že Jehova vymenoval Chaldejov za pozemského vykonávateľa Božích súdov.
Podobne ako Edom má aj Vatikán obrovské bohatstvo, vrátane umeleckých diel na nezaplatenie a iných pokladov. Svätá stolica dokonca udržuje formálne diplomatické vzťahy so 174 krajinami a bezpočetnými medzinárodnými organizáciami vrátane Organizácie Spojených národov. V skutočnosti, zo všetkých náboženstiev sveta, iba Vatikán má v OSN tzv. Status permanentného pozorovateľa. Vatikán však nie je iba pasívnym pozorovateľom. Uplatňuje silný vplyv na tvorcov politiky, pokiaľ ide o otázky reprodukcie a preľudnenia. Katolícka cirkev je taká mocná a vplyvná, že sa musí určite cítiť bezpečne vo svojom osobitnom vzťahu s politickými vládcami. Je úžasné, že moderný náprotivok národa Edom tiež vytvoril neuznávanú „zmluvu o mieri“ so samotnou agentúrou, ktorá sa v budúcnosti môže stať Jehovovým popravcom. Známe proroctvo Zjavenia hovorí, že Boh to vloží do sŕdc kráľov sveta, aby uskutočnili svoje vlastné myšlienky, a aby zničil falošné náboženstvo zo zeme.
Katolícka cirkev je bezpochyby najvýznamnejším segmentom Babylonu Veľkého – ktorý sídli na skalnatom vrchole, akoby bol v bezpečí svojho útulného vzťahu s kráľmi Zeme , ktorý nevníma myšlienky, ktoré jej politickí parteri budú určite myslieť proti nej keď príde čas na vykonanie Božích súdov. Naozaj, „títo muži, ktorí s vami uzavreli zmluvu, vás oklamali“ antitypický Edom, pokiaľ ide o ich skutočné úmysly odstrániť kresťanstvo zo zeme – dokonca ako predpovedal Jehovov prorok Abdiáš. Ale opäť, aké je opodstatnenie pri vytváraní moderných aplikácií takýchto temných proroctiev?Podobne ako prorok Amos prorok Abdiáš prorokoval o budúcich veciach, ktoré sa jednoducho nezmestili do pôvodného stavu. Napríklad, proroctvo Abdiáša hovorí: “Jakobovi potomkovia budú ohňom, Jozefovi potomkovia plameňom a Ezauovi potomkovia strniskom. Zapália ho a pohltia, nikto z Ezauových potomkov sa nezachráni, lebo to povedal Jehova.” Ale ako by to mohlo byť? V skutočnosti bol Edom zničený Babylonom, nie domom Jakuba. Židia sa priamo nepomstili proti Edomejcom, ako to podľa všetkého naznačuje proroctvo. Ako by to mohli urobiť, keď bol dom Jakobov v zajatí v Babylone v čase, keď bol Edom zničený? Jediným rozumným vysvetlením je, že proroctvo má oveľa väčšie uplatnenie ako starý Izrael a Edom.
Okrem toho proroctvo Abdiáša končí slovami: “Záchrancovia vystúpia na vrch Sion, aby súdili hornatý kraj Ezaua, a Jehova bude vládnuť ako kráľ.“ Keďže by to bolo niekoľko storočí, kým by padol „Dávidov stánok“, ktorý by sa dal postaviť vo forme kresťanského zhromaždenia, ako by sa mohlo stať, že ‘Jehova bude vládnuť ako kráľ’po zničení starodávneho Edoma? Okrem toho boli Židia zajatí v Babylone 70 rokov po zničení Jeruzalema, počas ktorého Nebuchodonozor tiež zničil národy Edoma, Moába a Ammona. Ako sa z neho stalo kráľovstvo Jehovu Boha, keď bola hora Sion iba pustým miestom? Pluralita „spasiteľov“ a sudcov spojená s nasadením Jehovovým vlastným kráľovstvom nemôže byť nikto iný ako 144 000 kráľov a kňazov, pretože sú tiež znázornení v Zjavení, ktorí stoja na vrchole nebeskej hory Sion s Baránkom Božím. Ich súdenie Edoma sa týka Krista a jeho 144 000, keď uskutočňujú veľkú spásu pre veľký zástup Jehovových ctiteľov a pomstia sa Veľkému Babylonu za to, že v priebehu storočí až do okamihu, keď bol posledný zo svätých umučený, rozliala krv Božích služobníkov!
Zjavenie 6:11 potvrdzuje, že Boží súd o súčasnom systéme je odopretý, až kým sa nezabije celý počet Kristových bratov, ktorí majú byť zabití. Pravdepodobne to bude vtedy, keď sa hriechy Babylonu Veľkého konečne zhromaždia na nebesiach a Boh ju potom súdne nazýva mnohými nespravodlivosťami. Je teda zrejmé, že Abdiášovo proroctvo sa týka niečoho oveľa väčšieho než doslovného Ezaua! Kráľovstvo, ktoré sa stal Jehovovým pri príležitosti zničenia Edoma, je skutočne paralelným proroctvom k vízii Zjavenia; keď v dôsledku zničenia Babylonu Veľkého vyhlásil anjel: „Chváľte Jah, lebo Jehova, náš Boh, Všemohúci, vládne ako kráľ!” – Zjavenie 19:6.
Dôvod, prečo Strážna Veža všeobecne neuznáva, že Edom, Moab a Ammon symbolizujú Kresťanstvo, je ten, že by si to vyžadovalo uznať, že Izrael v proroctve nereprezentuje kresťanského odpadlíka. A ak majú byť proroctvá interpretované správne, potom namiesto toho, aby sa Kresťanstvo posudzovalo ako prvé počas blížiaceho sa súženia, „s pomocou a súhlasom Kresťanstva sa zničí Izrael Boží“ a tí, ktorí sú spojení so skutočným kresťanským zhromaždením. Zrejme to je tiež dôvod, prečo Danielovo proroctvo zobrazuje Edoma, Moaba a Ammona unikajúcich počiatočným útokom kráľa severu v čase konca, zatiaľ čo ‘zem dekorácie’ podľahne tyranskému kráľovi. Predstavte si šok a poníženie, keď sa rozpadnú Strážna Veža a svedkovia Jehovovi, zatiaľ čo cirkevné spoločenstvá sa na samého seba spokojne pozerajú! Prečo by však Jehova dovolil, aby sa niečo také stalo? Zoberme si teraz proroctvo Amosa.
Hlad nie po chlebe
Amos 8:11 je jedným z najčastejšie citovaných veršov Amosu od Strážnej veže, ktorý znie: “Prichádzajú dni,‘ vyhlasuje Zvrchovaný Pán Jehova, ‚keď pošlem hlad do krajiny, hlad nie po chlebe a smäd nie po vode, ale po počúvaní Jehovových slov.” Strážna Veža vždy aplikuje Amos 8:11 na údajne duchovne hladový stav Kresťanstva. Zdá sa však, že v niektorých ohľadoch je to skôr pravý opak než duchovný hladomor; pretože sa zdá, že mnoho z kresťanských náboženstiev prežíva oživenie rôznych druhov. Zvážte niekoľko relevantných skutočností. V porovnaní so stredovekým obdobím, keď katolícka cirkev mala zovretie Biblie a zakazovala, aby bola kázaná alebo dokonca prekladaná do bežných jazykov Európanov, dostali moderní cirkevníci oveľa väčší prístup k Božiemu slovu. Aj keď katolícka cirkev v minulosti oponovala prekladu Biblie, v poslednom čase je verejnosti k dispozícii množstvo prekladov a komentárov ku katolíckej Biblii. Hoci sa počet v porovnaní s rastúcou populáciou zmenšuje, kde je v katolíckej organizácii dôkaz moderného duchovného hladomoru?
Evanjelické a fundamentalistické denominácie tiež ponúkajú hĺbkové štúdium Biblie a ich počet v dôsledku toho rýchlo rastie. Tí, ktorí chcú počuť posolstvo založené na Biblii, už nemusia ísť do kostola, aby to počuli, pretože v rádiu dominujú biblickí kazatelia rôznych presvedčení. Populárne sú aj televízne evanjelizácie. Internet má doslova tisíce kresťansky orientovaných webových stránok a online biblických študijných programov. Rýchly rast moderného evanjelického hnutia, najmä v Latinskej Amerike, bolo považované za nič menej ako moderný jav. Medzi mnohými evanjelickými denomináciami určite nie je dôkaz duchovného hladomoru. Pokiaľ ide o pravoslávnu vetvu kresťanstva, ruská pravoslávna cirkev sa zdanlivo vrátila z hrobu po tom, čo bola desaťročia potlačená komunistickým ZSSR. Ani z tejto štvrte neexistuje dôkaz o duchovnom hladomore.
V minulosti Strážna Veža upozorňovala na klesajúci počet cirkevníkov ako na splnenie proroctva o tzv. „vodách“ vysychania Babylonu. Pravdou však je, že mnohé náboženské vyznania sú dnes omnoho živšie ako v minulosti! Aj keď nikdy neučili správne učenie Biblie, jednoducho nie je v realite trvať na tom, aby bolo kresťanstvo dnes viac duchovne zbedačené ako predtým. Pokiaľ ide o duchovný hladomor predpovedaný v Amosovi, keďže „hladomor“ sa konkrétne týka „počútia slov Jehovových“, a keďže Strážna Veža je neoddeliteľne spojená s výrazným menom Jehovovým a je jediným kanálom, ktorý svedkovia Jehovovi uznali ako ponuku pravej duchovnej výživy, duchovný hladomor sa musí týkať blížiaceho sa zrútenia spoločnosti Strážnej Veže.
Prakticky každé proroctvo a mnoho žalmov ponúka predzvesť pred prichádzajúcim súdom nad domom Božím. Amos nie je výnimkou. Okrem toho sa zdá, že Strážna Veža prehliada skutočnosť, že duchovný hladomor opísaný v Amose nie je výsledkom pomalého odierania. Predošlý verš veľmi jasne ukazuje, že hladomor je spôsobený náhlou katastrofou, ktorú Jehova spôsobí svojmu ľudu. Amos 9: 9-10 to takto hovorí: “‚Lebo vydám rozkaz a budem triasť domom Izraela medzi všetkými národmi, tak ako sa trasie sitom, a ani kamienok nepadne na zem. Mečom zomrú všetci hriešnici z môjho ľudu, ktorí hovoria: „Nepostihne nás nešťastie, nepríde až k nám.“ Vynára sa však otázka, prečo by Jehova spôsobil, že súčasný duchovný hladomor postihne jeho ľud? Amosovo proroctvo túto otázku objasňuje.
Podľa Amosa 3:2 je dôvodom toho, že Boh považoval tých neverných Židov za zodpovedných – viac ako ktokoľvek iný na zemi – dôvodom osobitného vzťahu, ktorý mal Jehova s národom. Zo všetkých národov a národných skupín, ktoré existovali pred Kristovým časom, je Izrael jediným národom, s ktorým mal Jehova priame rokovania. Z tohto dôvodu, Pán hovoril Amosovi a povedal: “Zo všetkých národov zeme poznám jedine vás. Preto sa budete zodpovedať za všetky svoje previnenia.”
Svedkovia Jehovovi sa môžu pochváliť tým, že sú jediným skutočným náboženstvom. Ak je to tak, potom sú svedkovia Jehovovi pred Bohom rovnako zodpovední ako Izraeliti. Nie ako neveriaci hľadači porúch alebo nedobrovoľní zločinci, ale ako Boží ľud s pravou kresťanskou pokorou, nech teraz Jehovovi svedkovia zvážia, ako Jehova pozerá na modernú organizáciu, a to prostredníctvom proroctva. Amos 3:13 vás pozýva: “Počujte a varujte Jakobových potomkov,‘ hovorí Zvrchovaný Pán Jehova, Boh vojsk.”
Na rozdiel od prevládajúceho myslenia medzi Jehovovými svedkami, že všetky vnútorné škandály musia byť utajené, aby sa Hospodinovi nerobili výčitky, bolo Bohom prikázané Amosovi, aby propagoval pokazené duchovné podmienky Izraela. V Amose 3: 9 Jehova povedal Amosovi: “Rozhlasujte na opevnených vežiach v Ašdóde a na opevnených vežiach v Egypte: „Zhromaždite sa na vrchoch Samárie a pozrite, aký tam vládne zmätok a koľko je tam podvodov.” V tejto publikácii je teraz korupcia Strážnej Veže v rovnakom duchu proroctva Amosa vystavená verejnej mienke.
Prekrúcate právo a meníte ho na palinu
Podľa piatej kapitoly Amosa vyniesol Jehova súd na svoj ľud, pretože sa stali nespravodlivými a konali nemorálne a neverne. Amos 5: 7 hovorí: “Lebo prekrúcate právo a meníte ho na palinu, spravodlivosť zrážate k zemi.” Skutočná spravodlivosť je sladká vec. Písmo zjavuje Jehovu, Boha, ktorý je milovníkom spravodlivosti a práva! Má hlboké znepokojenie nad tými, ktorí sú trápení a znevýhodnení, a očakáva – áno, požaduje, aby sa jeho ľud a najmä jeho vodcovia riadili jeho zákonmi a zásadami a aby sa vždy snažili ctiť meno a osobu Jehovu činením toho, čo je správne a spravodlivé. Pretože meno a povesť Jehovu boli spojené so starým Izraelom, prinieslo to obrovskú potupu proti Božiemu dobrému menu, keď Židia konali nespravodlivo – akoby premenili spravodlivosť na horkosť paliny. Dnes sú dozorcovia a Správny Orgán spoločnosti Strážnej Veže zodpovední pred Jehovom, aby sa ubezpečili, že Božie meno, ktoré propagujú Jehovovi svedkovia, nie je nejakým spôsobom znevažované. Bohužiaľ svedkovia Jehovovi bezpochyby priniesli na meno Jehovu nesmiernú hanbu! A vedúci muži organizácie sú obzvlášť trestuhodní. Ako sa to stalo?
Jeden aspekt nevernosti sa prejavil v nedávnych, široko publikovaných správach, ktoré upozorňujú verejnosť na početné prípady zavádzania, znásilňovania a zneužívania detí medzi svedkami Jehovovými. V priebehu rokov boli doslova tisíce detí a dospievajúcich sexuálne obťažované dospelými svedkami Jehovovými a tiež maloletými deťmi svedkov Jehovových. Ale rovnako šokujúce ako správy o sexuálnom zneužívaní detí, ešte znepokojivejším spôsobom bol škandálny spôsob, akým sa Strážna Veža zaoberala týmto problémom. Bohužiaľ, podľa hovorcov médií Strážnej Veže neexistuje žiadny skutočný problém so spôsobom, akým sa v zboroch riešilo zneužívanie detí. Podľa názoru brata JR Brown na internetovom mediálnom klipe nie je metla zneužívania detí u svedkov Jehovových horšia ako v iných náboženských organizáciách, ktoré sa potýkajú s týmto problémom. (Strážna Veža odvtedy video odstránila zo svojich webových stránok.) Je iróniou, že kritici po celý čas tvrdia, že Jehovovi svedkovia sa nelíšia od iných náboženstiev. Mal by sa však riadiaci orgán skutočne pochváliť tým, že „duchovný raj“ svedkov Jehovových nie je horší ako svet, ktorý Strážna Veža často charakterizuje ako moderný Sodoma a Gomorra?
Strážna Veža trvá na tom, že existuje účinná politika založená na Biblii, ktorá sa spravodlivo zaoberá zneužívaním detí, a obetiam sa dáva najvyššia priorita. Keďže však ako organizácia aj ako jednotlivci sú všetci zodpovední Bohu za to, ako sa s nimi zaobchádza v rámci zborov, nemali by sa tvrdenia Strážnej Veže skúmať podrobnejšie? Ak Jehova skutočne bude súdiť vodcov svojho ľudu, nie je povinnosťou každého jednotlivca čestne hodnotiť politiky a praktiky organizácie, ktoré sú starší povinní brániť? Koniec koncov, nie je to ľudský názor, ktorý určuje, ako Boh súdi. Ak utrpelo ujmu len jedno dieťa z nedbanlivosti vymenovaných dozorcov alebo z dôvodu vynútenia taktiky a politiky vychádzajúcej priamo z právneho oddelenia Betelu, nie je to pre nich dostatočný dôvod na to, aby sa pokorne priznali a činili tiež pokánie? To je výber, ktorý dal Jehova pred dom Izraela. Buď činia pokánie, alebo Jehova zapáli dom. Jehova vlastne prosil svoj ľud, aby činil pokánie zo svojej zlosti, aby mohol naďalej žiť. Amos 5: 6 znie: “Vráťte sa k Jehovovi a budete žiť. Inak vzbĺkne proti Jozefovým potomkom ako oheň, pohltí Bétel a nebude nikoho, kto by ho uhasil.”
Tí, ktorí sa boja Jehovu, určite nemôžu odmietnuť také božské varovania, akoby sa to vzťahuvalo len na Kresťanstvo. Hľadanie Jehovu Boha znamená usilovať sa získať jeho názor na dôležité veci a osvojiť si ho a podporovať jeho hodnoty. To od každého kresťana vyžaduje, aby využil svoju schopnosť myslenia danú Bohom, aby čestne odôvodnil veci a dospel k spravodlivým záverom. S ohľadom na to vziať do úvahy politiku Strážnej Veže, ktorá sa týka dvoch svedkov: Podľa Mojžišovho zákona v 5. Mojžišovej 19:15: “Jediný svedok nestačí na usvedčenie človeka zo žiadneho previnenia alebo hriechu, ktorého by sa dopustil. Vec musí byť potvrdená svedectvom dvoch alebo troch svedkov.”
Aj keď v iných veciach, ako je napríklad pozorovanie týždennej soboty, Strážna Veža rýchlo upozorňuje, že kresťania nie sú viazaní zákonom, ktorý Boh dal výlučne starému hebrejskému národu, avšak pokiaľ ide o obvinenia zo sexuálneho zneužívania detí, má Strážna Veža vnímať aspekt „dvoch svedkov“ židovského práva viac ako iba zásadu, ale skôr ako záväzný zákon? Jedným z dôvodov, prečo Boh dal svojmu národu zákon vyžadujúci dvoch svedkov, bolo, že by mohlo fungovať ako ochrana, aby sa zabránilo zlým jednotlivcom, aby nepravdivo obviňovali nevinnú osobu. Z tohto dôvodu zákon pokračoval v 5. Mojžišovej 19: 16-18: “Ak proti nejakému človeku vystúpi svedok, ktorý mu chce ublížiť, a z niečoho ho obviní, tí dvaja, ktorí majú spor, predstúpia pred Jehovu, pred kňazov a sudcov, ktorí budú v tom čase slúžiť. Sudcovia prípad dôkladne preskúmajú, a ak zistia, že ten svedok klamal a vzniesol proti svojmu bratovi krivé obvinenie.”
Pri analýze vyššie uvedeného verša dokonca aj židovské právo stanovilo, že v prípade, že neexistujú povinní dvaja alebo traja svedkovia, ktorí by dokázali obvinenia zdôvodniť, sudcovia a kňazi boli povinní „dôkladne prehliadať“ a urobiť rozhodnutie. Ako mohli sudcovia vedieť, či žalobca smeroval proti svojmu bratovi? Ako sa hovorí, mali sa dôkladne venovať vyšetrovaniu s cieľom zistiť pravdu. Prípad nebol jednoducho zastavený, pretože neexistovali žiadni ďalší svedkovia. Žalobcovi ani obvinenému nebolo povedané, aby „počkali na Jehovu“. Je na mužoch, ktorí slúžia ako sudcovia, aby preukázali vinu alebo nevinu obvineného; a následne aj vinu alebo nevinnosť žalobcu. Ak sa teda Betel chystá predstierať dodržiavanie židovského práva pri správe kresťanských záležitostí, je povinný riadiť sa celým zákonom, tak ako to napísal Pavol v Galaťanom 5: 3.
Ježiš Kristus sa samozrejme odvolával aj na zásadu dvoch svedkov obsiahnutú v Mojžišovom zákone, keď dal svojim nasledovníkom pokyn na riešenie problémov v kresťanskom bratstve. V Matúšovi 18: 15-18 Pán Ježiš povedal: “Keď tvoj brat proti tebe zhreší, choď a upozorni ho na jeho chybu medzi štyrmi očami. Ak ťa počúvne, získal si svojho brata. Ale ak ťa nebude počúvať, vezmi so sebou ešte jedného alebo dvoch, aby každá vec bola potvrdená svedectvom dvoch alebo troch svedkov. Ak nebude počúvať ani ich, povedz to zboru. A ak nebude počúvať ani zbor, nech je pre teba ako človek z národov a ako vyberač daní. Uisťujem vás, že čo zviažete na zemi, bude už zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude už rozviazané v nebi.”
Ježiš načrtol trojkrokový proces, ktorého cieľom je dosiahnuť mier medzi kresťanskými bratmi. Je však zrejmé, že cieľom súdneho konania nie je predovšetkým preukázať vinu obvineného. Už je dané, že už bol spáchaný hriech, ako povedal Ježiš: „Ak tvoj brat spácha hriech, choďte mu odhaliť jeho vinu.“ Cieľom vyšetrovania je presvedčiť vinnú strana jej vinu; objasniť jeho vinu, a podnietiť ho k pokániu. Okrem toho Ježiš nepovedal, že jeden alebo dvaja externí svedkovia, ktorí sú predvedení, musia byť svedkami konkrétneho činu, ktorý bol spôsobený. obviňovateľ privádza jedného alebo dvoch svedkov, aby boli svedkami toho, že sa žalobca aspoň pokúsil získať svojho brata. Môžu byť tiež svedkami platnosti obvinení a môžu vyčísliť protiprávnosť spáchaného činu. Ani tretí krok v procese, ktorý Ježiš načrtol, nepreukazuje vinu. Je povinnosťou obvineného počúvať návrhy zhromaždenia alebo inak čeliť vylúčeniu. V každom prípade, ak obvinený pripúšťa obvinenia a podnikne príslušné kroky k pokániu, žalobca znovu získa stratený vzťah so svojím bratom. Ak obvinený odmietne prevziať vinu alebo zodpovednosť, zhromaždenie môže stiahnuť ruku priateľstva.
Strážna Veža tvrdí, že sa riadi týmto právnym príkazom Krista, a preto trvá na tom, že v prípade neexistencie priznania musia existovať aspoň dvaja svedkovia skutočného trestného činu zneužívania detí s cieľom odôvodniť obvinenie obete zneužívania. Bez druhého svedka a bez priznania nemožno proti obvinenému porušovateľovi podniknúť žiadne súdne kroky. Táto záležitosť sa práve prepadla a keďže Strážna Veža veľmi rada hovorí, obeť je vyzvaná, aby „počkala na Jehovu“, aby veci napravila. Zdá sa, že ide o hrubé nesprávne uplatňovanie a zvrátenie Kristovho zákona pre zhromaždenie. Podľa Ježiša, aj keď obvinený odmietne uznať výpoveď kongregácie, musí byť považovaný za vinného – ak dôkazy odôvodňujú tento rozsudok. Ježiš nenariadil svojim nasledovníkom, aby vec jednoducho opustili, ak páchateľ odmietne prevziať zodpovednosť za svoje činy.
Strážna Veža oznámila verejnosti, že Jehovovi svedkovia nenávidia zneužívania detí, ale činy Betelu to netvrdia. Namiesto toho, aby sa starším zborov umožnilo dôkladné vyšetrovanie týchto zločinov, ako to požadovalo židovské právo, môžu dokonca využiť profesionálnych policajných vyšetrovateľov a forenzné dôkazy, právne oddelenie Strážnej Veže použilo na pripútanie samotný Boží zákon do rúk kongregačných starších, a preto odmieta spravodlivosť a ochranu tisícom obetí sexuálneho zneužívania. V dôsledku tejto zlej politiky boli pedofilovia chránení pred vystavením a iné nevinné deti boli bezohľadne vystavené úpadkom detských obťažujúcich v zhromaždeniach svedkov Jehovových!
V niektorých prípadoch obhajcovia obetí zistili, že trestné činy spáchané niektorými svedkami Jehovovými boli také veľké a hrozné, že páchatelia boli obvinení a odsúdení na dlhoročné tresty odňatia slobody, aj keď kongregácie proti páchateľom vôbec nepodnikli žiadne kroky! V jednom verejne uverejnenom prípade v New Hampshire, (Silentlambs) s cieľom brániť poklady spoločnosti pred občianskym rozsudkom, Strážna Veža dokonca poskytla bezplatné právne zastúpenie odsúdenému pedofilovi, ktorý dostal trest odňatia slobody vo výške 56 rokov, pričom táto reprezentácia mala údajne cenu viac ako 500 000 dolárov! Medzitým nebol ani jeden cent slúžený obetiam jeho zločinov. Zamyslite sa nad dôsledkami konania spoločnosti: Sú ochotní minúť nespočetné sumy peňazí darované tvrdými prácami Jehovových svedkov na evanjelizačnú prácu, ktorú určil Boh, aby verejne obhajovali a podporovali odsúdených pedofilov, aby sa vyhli priznaniu chýb alebo kompenzovali obete ich škodlivých politík. Nie je to prípad premeny spravodlivosti na palinu?
Ďalším príkladom tohto prípadu v štáte Washington v USA je prípad mladej Eriky Rodriguezovej, ktorá bola vo veku 4 – 11 rokov znásilňovaná týždenne Manuelom Belizom, starším v jej kongregácii. Keď poslušne išla k starším, aby nahlásila zločin, nepochybne si predstavovala, že by dostala nejakú spravodlivosť, bolo jej povedané, že táto záležitosť bude vyriešená. Nič sa nikdy nestalo. Trestné činy neboli ani nahlásené polícii – v rozpore so zákonom štátu Washington. Evidentne neexistovalo žiadne svedectvo o spolupráci, ktoré by svedčilo o tom, že Erica bola zneužitá, a tak bola táto vec odložená stranou. Erike sa nielenže nepomohlo, hrozilo jej tiež vylúčenie, ak hovorila o tejto záležitosti s kýmkoľvek v zhromaždení. Zdá sa, že táto Erica bola znásilnená znova, prvýkrát opovrhnutiahodným Manuelom Belizeom a potom opäť celou skupinou starších a právnym oddelením Watchtower Inc. Erica napokon naproti rozkazov svojich bezradných zhromaždených starších hlásila polícii znásilnenie a Manuel Beliz stojí za mrežami vo výkone 11-ročného trestu. Jehova očividne považoval za potrebné, aby jeho štátni úradníci robili to, čo pastieri organizácie odmietli urobiť!
Prípad Eriky Rodriguez bohužiaľ nie je neobvyklý. Podľa Law.com, široko čítaného časopisu pre právnikov, sa na právnika menom Kimberlee Norris obrátilo viac ako 2 000 obetí zneužívania spomedzi svedkov Jehovových! (Článok Law.com už nie je k dispozícii zadarmo) Ďalším prípadom bola Amy B. VS, spoločnosť Strážna Veža a Spoločenstvo traktátov. Larry Kelly bol v Dumase v Texase starším v zhromaždení v čase sexuálneho zneužívania dieťaťa. Na jeho účet sa násilník priznal svojim spoluobčanom a bol odstránený ako starší. O niečo neskôr sa však brat Kelly presťahoval do inej kongregácie do Amarillo v Texase. V súlade s postupom starší v Dumas upovedomili starších Amarillo o predchádzajúcom trestnom čine Larryho Kellyho. Aj keď Kelly nebol menovaný za staršieho v amarilloskom zbore, evidentne mu bolo povolené viesť terénnu službu. Týmto získal dôveru nič netušiacich bratov a sestier – jedna z nich bola osemročná Amy.
Nejde však o to, že Larry Kelly obťažoval ďalšiu obeť. Skutočným problémom je, že bratia v amarilskom zbore neboli informovaní miestnymi staršími, že známy sexuálny predátor sa presťahoval do ich zboru z Dumasu. Možno by sa dalo tvrdiť, že to bol ich preľad – chyba, ktorej, akokoľvek príšerná, je určite odpustiteľná. Ale pri argumentácii prípadu, ktorý najal právnik Strážnej Veže, tvrdil, že starší kongregácie nemajú žiadnu zodpovednosť za ochranu kongregantov pred sexuálnymi predátormi! Na webovej stránke Law dot com nájdete nasledujúci výpis: „Marvin W. Jones, akcionár Amarillo’s Sprouse Shrader Smith, ktorý zastupuje organizáciu Svedkov Jehovových na úrovni zhromaždení (Amarillo-Juhozápad a Dumas) a národnej (New York a Pensylvánia), ponúkol ráznu obranu proti Amy B. oblek. Spoločne zastupoval všetkých „obžalovaných strážnych veží“ a napísal v návrhu na predbežné rozhodnutie, že jeho klienti nie sú povinní chrániť Amy B. pred zločinom kongregácie. Okrem toho tvrdil, že Prvý dodatok Zákona a doplňujúci návrh žalobu tiež vylučuje. “ Kliknutím sem zobrazíte dokumenty strážnej veže
Presne ako to môže byť, že ochrana sexuálnych predátorov pred vystavením by mohla spadať pod Právo na slobodu náboženského vyznania Strážnej Veže, je neuveriteľné! Ak však Strážna Veža a jej starší nie sú povinní prinajmenšom vyskúšať a ochrániť Jehovovu malú ovcu, aby sa nestala korisťou chamtivých sexuálnych zvrhlíkov, prečo trvajú na tom, aby boli v prvom rade povolaní pastieri? Čo majú pastieri robiť, ak nechránia ovce? Ježiš sa volá Hlavný pastier a dal život za ovce Jehovu Boha. Právnici Strážnej Veže na druhej strane odmietli samotné kresťanstvo a popierali Boha a Krista. Amos 6:12 je celkom vhodný: “Vy ste premenili právo na jedovatú rastlinu a ovocie spravodlivosti na palinu!”
Starší sú o to zodpovednejší pred Bohom vzhľadom na nepopierateľnú skutočnosť, že je hlboko vnucované svedkom Jehovovým, aby dôverovali a spoliehali sa na svojich dozorcov. Svedkovia Jehovovi sú vyškolení, aby konzultovali so svojimi staršími všetky dôležité záležitosti života. Bolo by v skutočnosti nemysliteľné, aby ktokoľvek v kongregácii nahlásil sexuálny zločin polícii bez súhlasu starších. A ako vyplýva z mnohých dokumentovaných súdnych záznamov, starší často nariadili rodinám obetí , aby sa nekontaktovali s políciou. Zatiaľ čo právne oddelenie Strážnej Veže sa pokrytecky odvoláva na Mojžišov zákon, pokiaľ ide o potrebu dvoch svedkov v prípadoch zneužívania detí, Strážna Veža za rôznych okolností alternatívne tvrdí, že Mojžišov zákon nie je pre kresťanov záväzný. Vlastná politika Strážnej Veže napriek tomu porušuje kľúčové právne zásady zakotvené v zákone!
Napríklad v liste 2. Mojžišovej 21: 28-29 sa uvádza: “Ak býk pokole muža alebo ženu a on alebo ona zomrie, býk bude ukameňovaný a jeho mäso sa nebude jesť. Majiteľ býka zostane bez trestu. Ale ak býk už predtým klal a jeho majiteľ naň napriek výstrahe nedával pozor a ak usmrtí muža alebo ženu, ten býk bude ukameňovaný a jeho majiteľ bude usmrtený.” Podľa Božieho zákona majiteľ býka, ktorý vedel, že zviera, ktoré má v držbe, predstavovalo nebezpečenstvo pre ostatných, a napriek tomu neprijal primerané opatrenia na ochranu, a niekto nakoniec skončil tým, že ho býk zabil, potom bol nedbanlivý majiteľ zodpovedný za vraždu. Táto zásada sa určite uplatňuje v prípadoch, keď sa detským dravcom umožní zostať v zhromaždeniach a starší zanedbávajú dokonca upozornenie rodičov a detí na číhajúce nebezpečenstvo!
V prípade Larryho Kelly sa priznal aj starším v Dumasovom zhromaždení a starší v Amarillo vedeli o jeho zločine, ale dovolil bratovi Kellymu slúžiť popri jeho nič netušiacich bratoch a sestrách. Je zrejmé, že v súlade so zásadou zákona o nedbanlivom majiteľovi býka bývajúceho boli starši, ktorí poznali Kellyho zvrátené sklony, zodpovední za varovanie rodín, ktoré sú v ich právomoci, a za zabezpečenie toho, aby nikdy nemal dovolené spriateliť deti v kongregácii. V tomto prípade neposkytli ani štipku ochrany! Ale bohužiaľ, miestni starší neboli vinou jediní. Politika Strážnej Veže bránila starším v tom, aby robili to, čo by každá slušná osoba považovala za správne a rozumné! Keby však starší nezohľadnili mandát právneho oddelenia, pravdepodobne by boli z funkcie dozorcu odstránení.
Tí ktorí odvrátili chudobných ľudí
Podľa Kristovho zákona, ktorý už bol prediskutovaný, sa musí urazená strana najprv zbaviť viny svojho brata v súkromí. Ak to nie je úspešné, potom je brat povinný vyzvať aspoň jedného alebo dvoch ďalších, aby slúžili ako svedkovia páchateľa. Je iróniou, že Strážna Veža bola privítaná ako súkromná osoba mnohými jednotlivcami, ktorí utrpeli následkom svojej zlej politiky zneužívania detí a ktorí boli konfrontovaní aj osobami, ktoré konajú ako dvaja alebo traja svedkovia. Doteraz samotní sudcovia, ktorí sedia pri príslovečnej bráne mestskej organizácie Jehovovej, rozhodne odmietli počúvať. Pochopiteľne, tí, ktorí boli znásilnení a inak zneužívaní, sa často zdráhajú hovoriť s ostatnými o ich hanebnom utrpení. Je potrebná odvaha prehovoriť, najmä ak je obvineným rešpektovaný starší. Strážna Veža urobila všetko, čo je v jej silách, aby zahanbila hlas tých, ktorí sú v organizácii i mimo nej a ktorí by mohli hovoriť proti takýmto zlám. Ale s pomocou pre obete sexuálneho zneužívania na internete našli silné médium a už viac nemlčia. Jedným z takýchto výstupov je webová stránka Silentlambs.org. Po získaní hlasu sa v septembri 2002 na doslovných bránach centrály Betel v Brooklyne objavilo viac ako sto obetí zneužívania a ich obhajcovia, aby svedčili o nespravodlivosti Strážnej Veže v týchto veciach. Ale namiesto toho, aby pokorne prijímali tých, ktorí majú legitímne sťažnosti – niektorí boli dokonca obťažovaní a znásilnení menovanými staršími a služobníkmi spoločnosti Strážnej Veže – Bethel o tom nič nechcela vedieť!
Prostredníctvom Amosa Jehova výstižne opísal súčasnú situáciu. Amos 5:10 znie: “Lebo nenávidíte sudcov, ktorí karhajú v mestskej bráne, a máte odpor k tým, ktorí hovoria pravdu.” Kto môže poprieť, že každý, kto sa odváži opraviť Strážnu Vežu, je jej vodcovstvom opovrhnutý a podlieha najprísnejším trestom – dokonca by bol odsúdený ako odpadlík? Podobne ako povýšení starí farizeji, tí, ktorí sedia vo vrchole moci v organizácii Strážna Veža, sú prakticky nezodpovední tým, ktorým vládnu. Spoločnosť sa často odvoláva na biblické vyjadrenie spurného Kóru, ktorý napadol Mojžišovu autoritu a ktorý bola následne prehltnutý zaživa, keď Jehova spôsobil aby sa zem pod ním otvorila!
Dôsledkom je, že každý, kto sa odváži zavolať Betel, aby sa zodpovedal za svoje správanie, bude podobne uvrhnutý do Sheolu alebo ešte horšie – do večných požiarov Gehenny! Ale bohužiaľ, napriek ťažkostiam, ktoré všetci Izraeliti museli znášať vo svojom treku divočiny, nebol Kora obeťou Mojžišovej bezcitnej a škodlivej politiky, však? Jehova opísal Mojžiša ako najpokojnejšieho človeka na zemi. Vykazuje vedenie svedkov Jehovových, čo by sa dalo charakterizovať ako pokornosť? Hoci niektorí členovia riadiaceho orgánu a rozšírené vedenie spoločnosti môžu ako jednotlivci vlastniť Kristovu pokoru, ako inštitúcia sa stala nemilosrdnou a pokryteckou. Amos 5:12 spája tieto ďalšie Božie slová: “Ja viem, koľkokrát ste sa vzbúrili a aké veľké sú vaše hriechy: trápite spravodlivého, beriete úplatky a pri súde v mestskej bráne odstrkujete chudobných.”
Neexistuje žiadna prekážka pre Jehovovo laserové videnie. Boh je schopný vidieť za každú fasádu alebo domnienku, ktorú môžu ľudia postaviť. Jehova si je úplne istý, že si je plne vedomý skutočnosti, že Strážna Veža nielenže rozdrvila žalostný krik chudobných týraných a arogantne sa vysmievala akejkoľvek kritike svojej nespravodlivosti, ale ako naznačuje aj proroctvo, „tiež berie úplatky.” Keďže počet sťažností proti politike zneužívania detí, ktoré sa týkajú zneužívania detí, stúpa a rastie, ako sa zvyšuje počet súdnych sporov, organizácia požiadala o pomoc právnikov svedkov Jehovových, ako aj právnikov, ktorí nie sú svedkami, s cieľom chrániť svoje finančné záujmy! Ako každý vie, kto je oboznámený s tým, ako funguje právny systém, prvým dôvodom pre obhajcov je, aby v prvom rade zabránili súdnemu konaniu; ak je pravdepodobnosť, že porota alebo sudca je zvyčajne oveľa vyšší, priznajú žalobcovi sumu. Právnici sa zvyčajne nezaujímajú o veci ako spravodlivosť a právo. Je to všetko o víťazstve prípadu. Ak sa zdá, že žalobca má dobrý prípad, potom sa právnici zvyčajne pokúšajú znížiť svoje straty a urobiť pre klienta niečo mimosúdneho vyrovnania. Urobila to Strážna Veža? Áno!
V roku 2008 sa spoločnosť Strážna Veža vysporiadala mimosúdnou cestou so 16 obeťami zneužívania – vyplatila vyše 10 miliónov dolárov! Mimochodom, Erica aj Amy B. dostali od Strážnej Veže náhradu! Jedným z dôvodov, prečo Strážna Veža kapitulovala a urovnávala mimosúdne, je skutočnosť, že sudca rozhodol, že na súde sa môže otvoriť tajná databáza pedofilov spoločnosti, ako aj záznamy súdnych výborov zhromaždenia. Bola by to nočná mora pre styk s verejnosťou pre Betel a bezpochyby strašidlo vystavenia zasiahlo ich srdce. Takže po rokoch odškodňovania obetí zneužívania a uchyľovania sa ku každej známej právnej taktike v knihe, aby sa predišlo akejkoľvek zodpovednosti za odporné zlo, ktoré bolo spáchané na deťoch ich zhromaždenia, spoločnosť ticho vyplatila milióny!
Pravdepodobne je v takýchto prípadoch tiež zvyčajné zaväzovať príjemcu k takzvanému „zatvoreniu úst“, ktorý má zákonne zabrániť žalobcovi zverejniť podmienky a podrobnosti vyrovnania. To sa stalo. V podstate to znamená, že Strážna Veža vyplatila obetiam zneužívania úplatkami, aby ich „umlčali“ na to, aby hovorili o tejto záležitosti – a to z finančných prostriedkov venovaných na podporu Jehovovho kráľovstva! V skutočnosti však Strážna Veža nielen vypláca peniaze, ale prijíma ich tiež tým, že mimosúdne vyrovnania šetria peniaze Strážnej Veže a dávajú jej právnu zámienku na to, aby tieto informácie zostali nezverejnené. Po celý čas sú verejnosť a svedkovia Jehovovi držaní v tme, pokiaľ ide o nezmyselné skutky spoločnosti, a viedli k presvedčeniu, že všetky obvinenia proti Strážnej Veži nie sú ničím iným ako kampaňou zameranou na médiá.
Správne a čestné by bolo, samozrejme, verejne uznať obrovskú bolesť a utrpenie, ktorým tak veľa svedkov Jehovových vydržalo v rukách sexuálnych obťažujúcich v zhromaždeniach, a urobiť obetiam nejakú nadradenú reštitúciu. Ako to nedávno urobila katolícka cirkev. Avšak namiesto toho, aby sa Strážna Veža nejakým zmysluplným spôsobom podieľala na Jehovových bitých ovciach, zdá sa, že je odhodlaná úplne zničiť svoju vieru; opätovné zneužívanie obetí rozpútaním ich stálych zástupcov, aby spochybnili charakter obetí a diskreditovali nároky všetkých žalobcov, ktorí sa odvážia hľadať právne prostriedky pre svoju úzkosť.
Zdá sa, že Jehovov prorok presne riešil túto situáciu tým, že v Amosovi 8: 4 povedal: “Počúvajte, vy, ktorí šliapete po chudobných, ničíte biednych tejto krajiny.” Jehova Boh tiež prostredníctvom Amosa hovorí, že jeho rozsudok príde proti vodcom jeho ľudu, lebo na “hlavu biednych zadupávajú do prachu, stavajú sa do cesty utláčaným. Otec a syn chodia k tomu istému dievčaťu a tak znesväcujú moje sväté meno.” Koľko pokorných a slabých Božích hľadačov bolo alebo bude narazených zlým konaním a nespravodlivosťou Strážnej Veže? Koľko detí musí byť obetovaných, aby sa ochránil verejný obraz Strážnej Veže? Strážna Veža iným spôsobom znevažovala Jehovovo sväté meno.
Faktom je, že aj známi detskí obťažovatelia sú vyzývaní, aby chodili na verejnú službu, od domu k domu. Ako vedia všetci svedkovia Jehovovi, ktorí sa zúčastnili na domácej službe, dvere často otvárajú často malé deti; niekedy len oblečené v pyžame alebo dokonca v nevinnej polonahosti. Aké absolútne nezodpovedne bezohľadné voči spoločnosti vystaviť nevinné deti potenciálnym nebezpečenstvám, ktoré predstavujú pedofilovia! Strážna Veža sa domnieva, že požiadavka, aby sexuálne dravce pracovali v spoločnosti iného ministra, je primeranou zárukou; akoby to malo rodičom uľahčiť myšlienku, že iba jeden z ministrov, ktorý sa objaví pri ich dverách, je pedofil!
K hanbe Betelu, zatiaľ čo niektoré zodpovedné miestne vlády prijímajú opatrenia na sprístupnenie mien a pobytu sexuálnych predátorov verejnosti, aby ponúkli nejakú ochranu deťom, Strážna Veža v skutočnosti vysiela známych sexuálnych predátorov do nepozorných štvrtí, aby kázali dobré správy o Božom kráľovstve! Zatiaľ čo priekopníci dostali pokyny, aby používali alternatívne prostriedky, ako kontaktovať domácnosti, ktoré nie sú doma, prostredníctvom písania listov a telefonického svedectva a podobne, servisné oddelenie trvá na tom, aby pedofiloví ministri mali právo ísť z domu do domu a osobne kontaktovať občanov!Aká pohana Betelu na meno Božie!
Vo vyššie uvedenom verši Jehova spája nemorálnosť prostitúcie s predajom nízko postavených ľudí za peniaze. Dnes, medzi svedkami Jehovovými, namiesto chrámovej prostitúcie medzi pravdepodobne súhlasiacimi dospelými, bolo meno Jehovovo zvrhnuté ešte morálne odpornejším hriechom obťažovania detí. Podobne ako Jehovovo odsúdenie Izraela v dávnych dobách, aj pokarhanie sa dnes vzťahuje na Jehovových svedkov, ktorí tolerujú a potláčajú obťažujúcich detí, zatiaľ čo prenasledujú svoje obete a obhajcov a vyplácajú milióny darovaných prostriedkov, aby si kúpili ich ticho!
Vylihujete na slonovinových posteliach
Zdá sa, že hlavným záujmom najvyššej úrovne hierarchie spoločnosti nie je duchovný blahobyt tých, ktorých viera bola zničená, ale iba udržiavanie súčasného stavu a ochrana jeho verejného obrazu. Predovšetkým sa zdá, že v dnešnej dobe je Betel hlavným problémom finančné blaho rozsiahlej vydavateľskej ríše Strážnej Veže. Preto sa zdá, že tieto Amosove slová sú zamerané na tých, ktorí sú spolu s Betelskými kniežatami zadržiavaní v luxusných podnikových ubytovacích zariadeniach – žijúcich na úkor ostatných: “Vylihujete na slonovinových posteliach+ a rozvaľujete sa na pohovkách, jete jahňatá zo stáda a vykŕmené teľatá, skladáte piesne pri zvuku harfy a vymýšľate hudobné nástroje ako Dávid. Pijete víno z krčahov, natierate sa najlepšími olejmi a vôbec vás netrápi skaza Jozefovho ľudu.” – Amos 6:4.6.
Je skutočne tragické, keď niekoľko slov pokorného ospravedlnenia by mohlo vziať nevýslovné čísla z plameňov pochybností, ale namiesto toho sú pýšne odmietnutí! Na základe proroctva je Betel úplne znepokojený tým, že narazili na stovky tisíc svedkov Jehovových a milióny budúcich svedkov. Ako každá svetská nadnárodná spoločnosť, aj Strážna Veža vníma jednotlivých ľudí ako obyčajné zuby v podnikovom stroji – ľahko vymeniteľné!
Napríklad tisíce mladých ľudí venovali pozornosť nabádaniu spoločnosti, aby z Betelovho života urobili svoju kariéru. Niektorí z nich odmietli vzdelanie a mať rodinou a mnohé krásne veci života, aby slúžili v Betheli 20 alebo 30 rokov alebo aj viac. Ale rovnako ako mnoho spoločností, ktoré sa teraz ocitli v tzv. Úverovej kríze, aj Spoločnosť sa zmenšuje a stovky a možno aj tisíce Betelitov na plný úväzok sa púšťajú s ničím, čo by ukazovali na ich roky obetavosti. Je to preto, že od všetkých Betelitov sa vyžaduje, aby vstúpili do osobitného náboženského poriadku a dokonca zložili sľub chudoby. A chudoba je to, čo dosahujú!
Betelské kniežatá však určite nežijú v chudobe. Je to tak, akoby sa rozťahovali na gaučoch zo slonoviny a užívali si tie najlepšie jedlá – usmrtené vykrmené teľatá; improvizujú svoje melódie kráľovstva ako David; žijú v palácovom prostredí a užívajú si všetky výhody predsedníctva v ústredí pozemskej Organizácie Jehovovej; poskytovanie ich služieb s použitím najvyberanejších olejov na pomazávanie; netrápia sa tým, že Jehovovi ľudia pod ich dohľadom boli duchovne chorí. V ďalšej ukážke prevládajúcej mentality znázornenej v Amose, keďže toto druhé vydanie samotného Sám Jehova sa stal Kráľom, sa dostáva do tlače, stalo sa hovorením internetu, že spoločnosť v Španielsku zrušuje masívnu pobočku a presúva celú tlačiarsku operácia do Selters, Nemecko.
Tento krok potenciálne skľučuje španielskych bratov v tom, že práca svedkov Jehovových v katolíckom Španielsku nebola zákonne uznaná až začiatkom sedemdesiatych rokov a prvá kráľovská sieň nebola venovaná, kým potom spoločnosť nezískala právne postavenie. Bratia a sestry v Španielsku boli nadšení, keď dostali správu, že v ich krajine sa má postaviť pobočka. Španielski bratia boli nabádaní, aby veľkoryso prispeli k projektu. Mnohí to urobili – darovali zlato a šperky a robili štedré peňažné príspevky, aby bolo možné postaviť pobočku. V dôsledku ich srdečnej reakcie bola v roku 1983 španielska vetva zasvätená Bohu. Len pred jedenástimi rokmi, v roku 1998, bol uzavretý päťročný expanzný projekt, ktorý rozšíril zariadenie a zahŕňal dobrovoľnícke práce vyše 25 000 dychtivých kresťanov.
Prečo spoločnosť teraz odstavuje túto nedávno rozšírenú pobočku? Španielska vláda zrejme požiadala spoločnosť, aby dobrovoľníkom z Betelu poskytla dôchodcom malý dôchodok. Zrejme to bolo pre predstavenstvo v New Yorku neprijateľné. Preto spoločnosť namiesto toho, aby vytvorila precedens pre ďalšie vetvy Betelov na celom svete, jednoducho zatvorila svoju činnosť v Španielsku a nechala ísť všetkých. Čo sa stane s týmto zariadením, ktoré bolo vybudované potom miestnych dobrovoľníkov a ktorý zaplatili štedrí španielski darcovia? Nepochybne sa bude predávať a peniaze pôjdu do Brooklynskej pokladnice s cieľom financovať ich ďalší zamýšľaný projekt výstavby, ktorý údajne zahŕňa výstavbu ďalšieho veľkého komplexu v štáte New York, ktorý nahradí súčasné sídlo spoločnosti v Brooklyne, ktoré sám sa ponúka na predaj postupne.
Mohli by náčelníci z Brooklynu vrátiť prostriedky španielskym bratom, ktorí tak veľkoryso dali, aby sa v Španielsku mohla vybudovať pobočka? Určite by to bolo zaujímavé, keby takúto ponuku predložili. Je však zvlášť nepravdepodobné, aby spoločnosť využívala štedrosť Jehovových ľudí v tomto konkrétnom čase, keď rodiny čelia toľkým ekonomickým neistotám. Je to tak, že podľa Jehovovej spravodlivosti budú rozprestierajúce sa osoby v Betelu a v Pattersonu poslané von! Jehovové rozsudky ich donútia opustiť svoje slonovinové pohovky a odísť do vyhnanstva! Vyzerá to, akoby sa slová Amosa 3:15 vzťahujú na to, čo sa dnes nazýva „Jehovova organizácia“. Verš znie: “Zbúram zimný dom spolu s letným, domy zo slonoviny spadnú a veľké domy budú zničené,‘ vyhlasuje Jehova.”
Čas ukáže, či sa tento aspekt výpovede Jehovu Boha vzťahuje osobitne na rozľahlé príslovečné „slonovinové veže“ centrály Betel a bohatý Pattersonov komplex, ako aj na desiatky ďalších montážnych hál a pobočiek po celom svete. Je zaujímavé, že jedna veľmi nákladná montážna hala, ktorá bola nedávno postavená mimo mesta Houston v Texase – spolu s gigantickými stiahnuteľnými televíznymi monitormi s veľkou obrazovkou na pódiu – bola taká extravagantná, že niektorí bratia ju nazvali „hala Taj Mal“ – skutočne domy zo slonoviny! Vyhostenie tých rozľahlých ľudí bude znamenať, že nebude zatvorená iba jedna vetva, ale všetky! Ako takmer všetci proroci predpovedajú, prichádzajúci krach umlčí zasväteného verného otroka, ako hovorí Amos 5:13: “Múdry bude v tom čase mlčať, lebo to bude čas nešťastia.”
A tí, ktorí teraz hovoria v mene Jehovovom, už to neurobia, keď budú zbúrané ich betely, ako predpovedá Amos 6: 10-11: “Príbuzný ich povynáša a jedného po druhom spáli. Povynáša z domu ich mŕtvoly. Toho, kto je vo vnútorných miestnostiach domu, sa spýta: „Je tam ešte niekto?“ Ten odpovie: „Nie.“ A on potom povie: „Mlč! Teraz je už neskoro spomínať Jehovovo meno.“‘ A znova prorok potvrdzuje, že súd začína v Božom dome, ako hovorí Amos: “Vylihujete na slonovinových posteliach a rozvaľujete sa na pohovkách, jete jahňatá zo stáda a vykŕmené teľatá, skladáte piesne pri zvuku harfy a vymýšľate hudobné nástroje ako Dávid. Pijete víno z krčahov, natierate sa najlepšími olejmi a vôbec vás netrápi skaza Jozefovho ľudu. Preto pôjdete do vyhnanstva medzi prvými. Skončí sa hýrenie povaľačov.” – Amos 6:4-7.
Beda tým čo túžia po Jehovovom dni
Všetci proroci a apoštoli nabádajú veriacich, aby neprihliadali na prítomnosť Jehovovho dňa. Ako však môžu ľudia privodiť beda na seba tým, že „túžia po dni Hospodinovom“, ako sa uvádza v nasledujúcom verši: “Beda tým, čo túžia po Jehovovom dni! Čo vám Jehovov deň prinesie? Temnotu, nie svetlo. Bude to, ako keď niekto uteká pred levom a narazí na medveďa, vbehne do domu, oprie sa rukou o múr a uštipne ho had. Jehovov deň bude tmou, a nie svetlom,” – Amos 5:18-20. Nie je jasné, ako mohli Izraeliti, ktorým bolo proroctvo pôvodne určené, „túžiť po dni Hospodinovom“; keďže nie je jasné ani to, ako by si zavádzajúci farníci Kresťanstva mohli priať deň Hospodina. Ako na to príde, ako by sa „beda“ mohlo vzťahovať na pravých kresťanov, ktorí verne čakajú na návrat Majstra a na deň Jehovu? Ako je teda potrebné chápať verš?
Môže byť užitočné zvážiť rozšírené parafrázové vykreslenie verša z Nového živého prekladu , ktorý znie: „Aký smútok na vás čaká, na tých, ktorý hovoria: ‘Keby tu bol iba Pánov deň!’ Nemáš potuchy, čo si praješ. Ten deň prinesie temnotu, nie svetlo!“ Čitateľovi, ktorý prišiel k tomuto okamihu v tejto publikácii, sa predstavilo to, čo autor považuje za nevyvrátiteľnú dokumentáciu o významnej chybe pri výklade Strážnej Veže, pokiaľ ide o povahu dňa Jehovu Boha. Nielen to, ale oveľa horšie ako doktrína a interpretačná chyba, je Spoločnosť vinná z nedôveryhodného porušovania najzákladnejších zásad kresťanstva. Nezostali bez poškvrny sveta – po politickom spojenectve s OSN – a odmietli sa dovolávať právneho prípadu sirôt a vdov.
Tieto tri chyby evokujú Boží súd obsiahnutý v Amosovi: “‚Pre tri, ba pre štyri zločiny Júdu+ nezmením svoje rozhodnutie, lebo zavrhli Jehovov zákon a nedodržiavali jeho nariadenia, ale dali sa zviesť klamstvami, ktorým verili aj ich predkovia. Zošlem oheň na Júdu a pohltí opevnené veže Jeruzalema.‘” – Amos 2:4, 5. Vzhľadom na nevyvrátiteľnú skutočnosť, že „Jeruzalem“ proroctva predstavuje skorumpované zhromaždenie Krista, a nie Kresťanstvo, sami Svedkovia Jehovovi nemajú tušenie, čo si želajú! Kto iný ako Svedkovia Jehovovi túžia po príchode Jehovovho dňa? Prakticky všetci proroci predpovedali, že deň Hospodinov prinesie beda a púšť na Boží ľud a bude mať za následok masívne očistenie ľudí bez viery z Kristovho zhromaždenia. Amos nie je výnimkou. Preto Amos 5: 3 hovorí: “Lebo toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova: ‚Mestu, z ktorého vyšlo do vojny tisíc mužov, zostane sto a tomu, z ktorého vyšlo sto mužov, zostane desať. To čaká dom Izraela.‘” Ak sa proroctvo vzťahuje v širšom zmysle na koniec Kresťanstva, dá sa očakávať, že bude existovať zvyšok pozostalých? To je samozrejme nezmysel.
Ale vzhľadom na to, že svedkovia Jehovovi boli v súvislosti s týmito vecami šteklení, je nepochopiteľné, že ohnivé zničenie Izraela a neskôr Jeruzalema je vzorom vecí, ktoré majú prísť v súvislosti so spoločnosťou Strážna Veža! Ale vzhľadom na kontext daného verše je zrejmé, že je to práve formálne uctievanie Jehovu Boha, ktoré má byť odsúdené. Napríklad rovnaké stvárnenie parafrázy hovorí: “Nenávidím a zavrhujem vaše sviatky, nemôžem ani cítiť vôňu obetí na vašich slávnostných zhromaždeniach. Aj keď mi budete obetovať zápalné obete a obetné dary, nenájdem v nich potešenie a na vaše obete spoločenstva, na vaše vykŕmené zvieratá, sa ani nepozriem. Už mám dosť hluku vašich piesní a nechcem počuť melódie vašich hárf. Nech právo prúdi ako voda a spravodlivosť ako nevysychajúci potok.” – Amos 5:21-24.
Jehovovi svedkovia sú známi zhromažďovaním vo veľkých zhromaždeniach a slávnostných zhromaždeniach, ktoré by sa dali označiť ako náboženské sviatky. Nie je však pokrytecké obetovať Hospodinovi, obetovať zápalné obety a obilné obety, ako to bolo, chváliť ho hymnami a melódiami kráľovstva, a napriek tomu ignorovať závažnejšie záležitosti spravodlivosti a práva? Jehova sa nestará o vonkajšiu ukážku religiozity. Chce, aby ho jeho ľudia uctievali v úprimnosti a pravde. Preč s náboženstvom! Skutočné náboženstvo je prax spravodlivosti a spravodlivého života. Čokoľvek menej je číre pokrytectvo! Vzhľadom na samoobslužné biblické interpretácie Strážnej Veže a na sebadôstojnosť endemickú pre celú organizáciu, niet divu, že Amos 6: 8 hovorí: “‚Zvrchovaný Pán Jehova prisahal na seba,‘ vyhlasuje Jehova, Boh vojsk: ‚Hnusí sa mi Jakobova pýcha, nenávidím jeho opevnené veže. Mesto a všetko v ňom vydám nepriateľom.”
Z pohľadu Jehovovho sa jeho ľud zamiloval do organizačného zlatého teľaťa. Svedkovia Jehovovi boli jemne zvádzaní k tomu, aby vzdali slávu „vernému a diskrétnemu otrokovi“ a Strážnej Veži, zatiaľ čo Krista odsunuli na druhotnú rolu organizačného maskota. Rovnako ako sa izraelské mestá Betel a Gilgal sa stali strediskami uctievania teliat, mali by tieto Božie slová v blízkej budúcnosti napokon nadobudnúť skutočný význam pre Svedkov Jehovových: “Lebo toto hovorí Jehova domu Izraela: ‚Vráťte sa ku mne a budete žiť. Nechodievajte do Bételu, nechoďte do Gilgalu, neputujte do Beer-Šeby, lebo Gilgal pôjde do vyhnanstva a z Bételu nič nezostane.” – Amos 5:4, 5. Zatiaľ čo apoštol Peter presne opísal doktrínu Strážnej Veže a jej tajomnú chronológiu ako umelo vymyslený falošný príbeh, samotný Betel bude počas súdneho obdobia odhalený ako niečo podivné – osídla pre neveriacich, ktorí nehľadali Jehovu, a tak nebude pokračovať v živote, keď Boh začne pôsobiť rovnako ako oheň.
Jehova neurobí nič kým nezjaví svoj zámer svojim prorokom
Strážna veža často aplikuje na seba verš Amosa 3: 7, ktorý znie: “Zvrchovaný Pán Jehova neurobí nič, kým nezjaví svoj zámer svojim prorokom.” Ale ako by malo byť zrejmé, Jehovova „dôverná záležitosť“ sa skutočne týka toho, aby boli jeho pochabí ľudia súdení. A ako svedčí biblický záznam, Jehova skutočne upovedomil jednotlivých hebrejských prorokov o svojich zámeroch. Národ a jeho inštitúcie však neprijali inšpirované posolstvá Jehovových prorokov. Preto Jehova povedal cez Amosa: “Vy ste však nazirejcom dávali piť víno a prorokom ste prikazovali: „Neprorokujte.“ – Amos 2:12. Amos bol osobne konfrontovaný s rozzúreným kňazom, ktorý mu prikázal prestať prorokovať o páde mesta Betel. Amosovi bolo povedané: “A Amaciah povedal Amosovi: ‚Prorok, bež do judskej krajiny, tam si zarábaj na chlieb a tam prorokuj.” – Amos 7:12.
Podobným spôsobom je dnes Strážna Veža skutočne hrdá na to, že v organizácii neumožňuje miesto pre jednotlivcov, ktorým z pohľadu Jehovu Boha môže skutočne slúžiť funkcia podobná starým biblickým prorokom. Mentalita Spoločnosti bola výrečne vyjadrená v rozhovore, ktorý tento autor pred desiatimi rokmi uskutočnil s jednotlivcom, ktorý teraz slúži v riadiacom orgáne svedkov Jehovových. Vysmieval sa tomu, že výklad Joela Strážnej Veže sa mýlil a rozhodne odmietol uvažovať o veciach, ktoré mu boli predložené; namiesto toho hovorí, že ak chce Jehova niečo odhaliť spoločnosti, urobí tak priamo prostredníctvom jedného z členov Správnej Rady, a nie od nejakého vydavateľa zvonka, ktorý si myslí, že je pomazaný!
V prvom storočí však boli pomazaní jednotlivci, ktorí pôsobili ako proroci a ktorí zjavne neboli súčasťou zariadenia apoštolov. Predtým, ako vydali svoje posolstvá, nekonzultovali sa s apoštolmi – boli priamo motivovaní božským duchom! Jedným takým prorokom bol Agabus, ktorý bol posvätený svätým duchom, aby predpovedal hladomor, ku ktorému skutočne došlo v dňoch cisára Claudia. Agabus tiež prorokoval, že Pavol bude zviazaný v Jeruzaleme. To sa tiež stalo skutočnosťou. Možno to je dôvod, prečo bol Pavol tiež inšpirovaný, aby radil bratom, aby sa s prorokovaním nepohŕdali!
Tým, ktorých dnes Jehova môže pomenovať, aby slúžili ako špeciálni naziriti, a ktorí sa snažia jasnejšie stanoviť dôverné záležitosti Boha skôr, ako bratia budú pokarhaní a odsunutí na okraj betelskými inštitucionálnymi kňazmi, podobne ako v dňoch Amosa, moderné zariadenie Betel nedovoľuje žiadne prorokovanie, pretože sa považuje za posvätenú „svätyňu kráľa a… dom kráľovstva“! Žiadny zvestovateľ okrem Betelu nemá dovolené hovoriť v Jehovovom prorockom slove v organizácii, s výnimkou toho, ako ho kňazi z Betelu starostlivo napísali. V dôsledku toho sa posolstvo Strážnej Veže úplne dezinfikovalo z akéhokoľvek Božieho pokarhania alebo z prorockých súdov proti Božiemu domu. To však nespochybňuje dôverné záležitosti Jehovu.
Znovu postavím Dávidov prístrešok
Hneď nasledujúci verš Amosa hovorí: “V ten deň znovu postavím Dávidov prístrešok.” – Amos 9:11. Ako je známe, ‘Dávidov prístrešok’ odkazuje na Kristovo kráľovstvo. Proroctvo teda spája obnovenie takzvaného Dávidského kráľovstva s časom, keď kalamita postihne Boží ľud. Aj keď inšpirovaný kresťanský hovorca priamo citoval toto proroctvo a použil ho pri založení Kristovho kráľovstva nad zhromaždením, je zrejmé, že niektoré aspekty proroctva majú oveľa širšie uplatnenie. Je to tak preto, že v čase, keď sa Dávidovo kráľovstvo obnovilo v osobe Krista, bola pohroma, ktorú Boh pôvodne vyvolal na Júdovi a Dávidovom kráľovstve, stáročia do minulosti. Proroctvo však hovorí „v ten deň“, čo znamená v deň, keď Jehova prinesie kalamitu tým, ktorí hovoria: „Nepostihne nás nešťastie, nepríde až k nám.“
Nešťastie, o ktorom hovorí Jehova, slúži ako prostriedok na preosievanie tých, ktorí sú členmi Božej domácnosti. Amos 9: 9 znie: “‚Lebo vydám rozkaz a budem triasť domom Izraela medzi všetkými národmi, tak ako sa trasie sitom, a ani kamienok nepadne na zem.” Žiadna rozumná osoba by určite netrvala na tom, aby ťažkosti biblických študentov počas prvej svetovej vojny naplnili proroctvo, ktoré si vyžaduje poslednú rozhodujúcu katastrofu, aby sa rozbil dom Boží. Proroctvo v Aggeusa 2: 6-7 tiež hovorí, že Jehova bude hádzať nebesá, zem a všetky národy, aby „oslavovaní“, čo znamená zbožní ľudia, prišli oslavovať obnovený Boží dom.
Pavol citoval Aggeusa v Židom 12:27 a vysvetlil, že proroctvo sa odvoláva na inštitúcie tohto systému vecí, ktoré sú otrasené. Netreba dodávať, že prvá svetová vojna nedokázala byť prepadnutím tohoto systému! Prichádza veľké trasenie. Z tohto dôvodu ešte k „hojdaniu“ a preosievaniu Božieho ľudu nedošlo. Ale aj to sa blíži! Amosovo proroctvo, ktoré predpovedalo blížiaci sa pád „Dávidovho prístrešku“, zjavne zrejme paralelizuje s mnohými ďalšími proroctvami o založení Božieho kráľovstva a spolupracuje na pravde o tom, že príchod Krista, ktorý bude vládnuť Zemi, bude mať za následok prvé zničenie Božieho svätého miesta! Obnovenie „Dávidovho prístrešku“ teda súvisí s veľkou spásou, duchovným uzdravením a zotavením, ktoré sa uskutoční počas obdobia súženia. Četné miesta v Biblii vysvetľujú, že Jehova oslavoval svoje veľké meno a vyjadril svoje rozhorčenie nad skutočnosťou, že mu jeho zmluvní sluhovia nedali úctu a slávu, ktorú si právom zaslúži, a namiesto toho vyčítali svojmu Bohu. Amos je iba jednou z takýchto správ!
Vzhľadom na pohanu, ktorú Strážna Veža a Svedkovia Jehovovi priniesli na meno Božie, a na skutočnosť, že deň Hospodinov prinesie spúšť na kresťanskú svätyňu a na Izraela Božieho, mali by si vziať k srdcu vyhlásenie od Jehovu Boha v Amosovi 4: 12-13: “‚Preto ťa znovu potrestám, Izrael. Keďže sa chystám potrestať ťa, priprav sa na stretnutie so svojím Bohom. ‘Lebo on je Tvorcom vrchov a Stvoriteľom vetra, on dáva človeku poznať svoje myšlienky, on mení úsvit na zotmenie a kráča po výšinách zeme. Jehova, Boh vojsk, je jeho meno.”