“Čo zostalo po prvom nálete kobyliek, zožral ďalší roj kobyliek, a čo zostalo po tomto roji, zožrali larvy kobyliek, a čo zostalo po larvách, zožrali nenásytné kobylky.“– Joel 1: 4.
Rojniaci sa hmyz môže byť jednou z najničivejších prírodných síl na Zemi. Lietajúca armáda kobyliek môže byť taká hustá ako búrka – stmievanie oblohy, keď zostupujú na zrelé pole – a za pár minút ho zredukuje na strnisko. V staroveku a až dodnes je rojniaci sa mor kobyliek najobávanejším prírodným fenoménom poľnohospodára. V knihe Joela z Biblie sa neuvádza iba svätojánsky mor, ale aj nápor mnohých obťažujúcich škodcov; vrátane húževnatej žravej húsenice, neokrýdlených kobyliek a hrozného švába. Ešte znepokojivejšie je však to, že nejde o obyčajný rojový hmyz, ale o reprezentáciu mohutného kontingentu bojovníkov, ktorý sa podobá na ich divokosť levom. Proroctvo Joela predpovedá, že táto neodolateľná vojenská sila zmetie zemeguľu a prinesie zničenie na celú Zem! Toto nie je bežné napadnutie hmyzom!
Strašný, nezastaviteľný útok proti hmyzu je predchodcom veľkého a strachu inšpirujúceho dňa Jehovu Boha a iniciuje začiatok Súdneho dňa pre dom Boží. Čo teda znamená tento zvláštny mor hmyzu? Ale najprv, čo veria Jehovovi svedkovia, že predstavujú kobylky Joela? Už v 30. rokoch 20. storočia Strážna Veža učila, že pestrofarevní útočníci Joela zastupujú Jehovových svedkov. Dokonca v roku 1998 Strážna Veža uviedla:
„Dnešná svätojánska armáda kobyliek nie je nič iné ako vojenské sily pomazaných služobníkov Jehovových, ku ktorým sa dnes pripojilo ďalších 5 600 000 iných Ježišových oviec. Nie ste radi, že ste súčasťou tohto veľkého davu Jehovových veriacich?“
Ako dospela k tomuto záveru Strážna Veža? Svedkovia Jehovovi sú v proroctve vykreslení ako postupujúca armáda kobyliek, pretože svedkovia Jehovovi ako zvestovatelia boli nezastaviteľní, keď spôsobujú duchovnú devastáciu na úrodných poliach pôsobenia Kresťanstva. Je pravda, že veľa ľudí, s ktorými sa stretli zvestovatelia, považuje svedkov Jehovových za nič iného ako dráždivých škodcov! Ale realisticky, ako možno povedať, že Kresťanstvo bolo zničené v dôsledku kázania Svedkov Jehovových? Vzhľadom na skutočnosť, že Kresťanstvo je dnes rovnako životaschopné (ak nie viac), ako keď sudca Rutherford pred mnohými desaťročiami sa posmieval a rozzúril duchovenstvo jeho zlomyseľným vypovedaním, kázanie svedkov Jehovových jednoducho nie je v realite, že Svedkovia nejakým spôsobom zredukovali duchovnú oblasť Kresťanstva na pusté pole. Kto nie je pod vplyvom Strážnej Veže, uverí takým nezmyslom?
Dokonca aj bežné čítanie by malo na čitateľa zapôsobiť, že proroctvo Joela ohlasuje návštevu jedinečnej a hroznej katastrofy na svet! A najmä, aký vplyv bude mať táto pohroma na tých, ktorých Jehova uznáva za svoj ľud! Joelova kniha, spojená s vešteckým ľudovým jazykom, jasne uvádza, že symbolická invázia hmyzu je katastrofou pre Jehovov ľud! Preto ju nazýva Jehova „moja zem, moje vinič, môj figový strom“ – v Joelovi 1: 6-7: “Do mojej krajiny vpadol národ, mocný a početný. Zuby má ako lev, aj čeľuste má ako lev. Zničil môj vinič a z mojich figovníkov nechal iba pahýle, úplne ich obžral a rozmetal, na vetvičkách nezostala ani kôra.” Predmetom devastácie je bezpochyby Božie vlastníctvo!
V Joelovi 1: 13-14 sa Boh obracia na popredných starších mužov a kňazov, ktorí slúžia pri oltári v dome Hospodinovom a hovorí im: “Oblečte sa do vrecoviny a smúťte, kňazi, nariekajte, vy, čo slúžite pri oltári. Príďte a nocujte vo vrecovine, služobníci môjho Boha, lebo do domu vášho Boha nikto neprináša obilnú a tekutú obeť. Vyhláste pôst, zvolajte slávnostné zhromaždenie. Zhromaždite starších i všetkých obyvateľov krajiny, zhromaždite ich k domu Jehovu, vášho Boha, a volajte k Jehovovi o pomoc.” Ako ďalšia ukážka pošetilosti Rutherfordovej interpretácie Joela, tu je to, čo 1. mája 1998, Strážna Veža ponúkla ako komentár k vyššie uvedeným veršom:
„Duchovné kresťanstvo dnes prevzalo autoritu slúžiť na Božom oltári a tvrdí, že sú jeho služobníkmi, jeho “kňazmi”. Čo sa však teraz deje, keď sú Božie moderné kobylky v pohybe? Keď „kňazi“ kresťanstva uvidia Jehovov ľud v akcii a začnú byť varovaní pred božským súdom, stanú sa horúčkovitými. Bijú sa do pŕs v hneve a zlosti nad ničivým účinkom posolstva Kráľovstva. A vyjú, keď ich kŕdle odchádzajú od nich. Keď sú ich pasienky obnažené, nech stráviťa noc vo vrecovine a smútia nad stratou príjmu. Čoskoro prídu o prácu! V skutočnosti im Boh hovorí, aby smútili celú noc, pretože ich koniec je blízko!“
Vysvetlenie Strážnej Veže je čistý nezmysel! Proroctvo Joela neznamená, že kňazi a služobníci iba tvrdia, že sú kňazmi a služobníkmi Jehovovými. Joel prorokuje z hľadiska, že títo muži sú skutočne autentickí kňazi, ktorí pôsobia v „dome Hospodina, svojho Boha.“ Preto ich prorok oslovuje ako „vy, služobníci môjho Boha“. Z proroctva nevyplýva, že Jehova apeluje na Kresťanské duchovenstvo, aby ho prosili o pomoc pri kázaní svedkov Jehovových! Aké smiešne!
Snáď najvýraznejšou nezrovnalosťou v komentári Strážnej Veže o Joelovi je skutočnosť, že Boh sľúbi, že nahradí škody spôsobené inváznymi silami. Joel 2:25 uvádza: “A vynahradím vám roky, keď vám úrodu zožrali kobylky, potom celé roje kobyliek, potom larvy a keď vám nakoniec všetko zožrali nenásytné kobylky, moje veľké vojsko, ktoré som na vás poslal.” Že Jehova zasahuje do krízy a odstraňuje škody spôsobené hltajúcou vojenskou silou, je zrejmé, že útočiace armády sú nepriateľmi Boha a jeho ľudu a nie sú symbolom armády ministrov, ako si mylne predstavuje Strážna Veža.
Kniha Malachiáša obsahuje podobnú správu od Jehovu Boha; proroctvo, ktorého cieľom bolo priviesť jeho ľud k pokániu v čase súdu. Je zaujímavé, že v Malachiášovi 3:11, Jehova hovorí: “Zastavím kvôli vám škodcov a nezničia vám úrodu a vinič v poli nebude neplodný,“ hovorí Jehova vojsk.” Poznámka pod čiarou v Referenčnej Biblii naznačuje, že „pohlcujúci“ doslova znamená „jedlík“ a týka sa hmyzu. Malachiášovo proroctvo je v súlade so skutočnosťou, že Boží služobníci v Joelovi nie sú tí, ktorí hltajú; namiesto toho sa stávajú obeťami divokých požierateľov!
Zobuďte sa vy opilci a plačte a nariekajte
Najznepokojivejším aspektom interpretácie Joela Strážnou Vežou je to, že Organizácia má taký nezmyselný pohľad už vyše 70 rokov! Napriek všetkému štúdiu Biblie a hlbokému výskumu, ktorý sa v priebehu rokov zúčastnili Jehovovi svedkovia, čo môže zodpovedať za taký hrubý nedostatok vhľadu do týchto životne dôležitých prorockých záležitostí? Samotné proroctvo Joela vrhá svetlo na túto otázku v úvodných veršoch: “Zobuďte sa, opilci, a plačte! Nariekajte, všetci pijani vína, lebo vám od úst zobrali sladké víno.” – Joel 1:5.
Na inom mieste v proroctve popisuje Jehova Boh svojich vodcov – kňazov a prorokov – za opilcov. Nie, nie je to tak, že by si dopriali víno alebo likéry, ako je to v prípade opitých osôb – sú duchovne opití. V akom zmysle sú duchovne opití? Znalosť Biblie môže mať na jednotlivca omamný účinok. Apoštol Pavol odsúdil “sebaisté vychvaľovanie”, ktoré postihlo niektorých korintských kresťanov, a tiež varoval, že nadobudnutie vedomostí môže spôsobiť, že niekto získa vlastnosť byť nafúknutý sebaistotou!
Rovnako ako intoxikovaný človek nemá jasnú rozumnú schopnosť a dobrý úsudok a často si nie je vedomý svojho poškodenia, často s katastrofálnymi následkami, zdá sa, že to platí aj o vedení Božej organizácie v čase Kristovej inšpekcie svojich pomazaných bratov vo svojej druhej prítomnosti! Kvôli ich neodôvodnenej sebadôvere v stálosť a spravodlivosť Organizácie a ich postavenie v nej postrádajú rozlišovanie v Božích súdoch. Už citovaný komentár Strážnej Veže o Joeli hovorí o opilcoch:
„Áno, duchovným opilcom Júdu bolo povedané, aby sa „prebudili “, aby sa prebrali. Nemyslite si však, že je to iba starodávna história. Práve teraz, pred veľkým dňom Jehovovým, je kresťanské duchovenstvo obrazne plné sladkého vína, že si sotva uvedomujú toto predvolanie Najvyššieho. Ako prekvapení budú, keď ich prebudí z ich duchovného opitého stuporstva veľký a strašne inšpirujúci deň Jehovu Boha!“
Odsúdenie Kresťanskej pozorovateľskej veže v skutočnosti platí vhodnejšie pre samotnú spoločnosť Strážnej Veže. Ich interpretácia Joela, ktorá sa vzpiera rozumnému odôvodneniu a dokonca zdravému rozumu, je dôkazom toho, že sú pod vplyvom vlastného porozumenia – neuvedomujúci si naliehavosť Jehovovho súdenia sa so svojím ľudom! V skutočnosti, “ako prekvapení budú keď sa prebudia zo svojej duchovnej opitosti veľkým a strach vzbudzujúcim dňom Jehovu Boha! Rovnako ako mnoho proroctiev v Biblii je vyhlásenie Joela ako správa v časovej krabičke. Zámerom je, aby slúžila ako provokujúce prebudenie pre Jehovových ministrov, aby boli prebudení v rozhodujúcom okamihu – počas neočakávanej globálnej katastrofy. Je to posledná výzva k duchovnej triezvosti a pokániu od milosrdného Boha.
Čítame preto v Joelovi 2: 12-13 tieto slová: “Toto hovorí Jehova: „Preto sa teraz vráťte ku mne celým svojím srdcom, s pôstom, plačom a nárekom. Roztrhnite svoje srdce, nie svoj odev, a vráťte sa k Jehovovi, svojmu Bohu, lebo je súcitný a milosrdný, trpezlivý a plný vernej lásky. Zľutuje sa a neprivedie nešťastie.” Je zrejmé, že Boh robí vášnivú prosbu tým, ktorých uznáva, že mu predtým slúžili prijateľne, ale ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu odcudzili od svojho Boha. Preto Jehova Boh samozrejme vyzýva svoj ľud, aby „sa vrátil k Jehovovi, vášmu Bohu“. Podľa Strážnej Veže je Joelovo proroctvo výzvou, aby kňazské odpadlické Kresťanstvo činilo pokánie a stalo sa svedkami Jehovovými. Preto 1. mája 1998, Strážna Veža komentuje:
„Môžeme očakávať, že celá kresťanská trieda kresťanstva sa obráti k Jehovovi Bohu? Samozrejme, že nie! Jednotlivci z nich môžu reagovať na Jehovovo varovanie. Duchovne známy stav týchto náboženských vodcov a ich farníkov ako triedy však bude pokračovať. “ Ale ak Jehova Boh skutočne nabáda kňazov na pokánie, prečo ich potom proroctvo nabáda, aby „sa vrátili k Hospodinovi, svojmu Bohu“? Návrat k Bohu si vyžaduje, aby potenciálny navrátilec musel byť predtým u Boha, však? Proroctvo sa tiež odvoláva na „služobníkov Jehovových“ a na národ pod obliehaním ako na dedičstvo Jehovovo? Napríklad, Joel 2:17 znie: “Nech kňazi, Jehovovi služobníci, plačú medzi predsieňou a oltárom a hovoria: ‚Jehova, zľutuj sa nad svojím ľudom. Nedovoľ, aby sa tvojím dedičstvom pohŕdalo a aby nad ním panovali národy. Prečo by sa malo medzi národmi hovoriť: „Kde je ich Boh?“‘
Aké je prostredie, v ktorom „Jehova bude horlivý pre svoju zem a prejaví súcit so svojím ľudom“? Okolnosti, ktoré vedú Boha k tomu, aby konal v mene svojho ľudu, sú výsledkom ľútostivého stavu, na ktorý je Boží ľud zredukovaný v dôsledku vpádu veľkej vojenskej sily, keď nad nimi vládnu národy. Podľa Pavlových spisov je dom Boží organizácia pozostávajúca z pomazaných kresťanov. Smútiaci kňazi v proroctve Joela, nazývaní „služobníci Jehovovi“, musia preto zobrazovať jednotlivých členov pomazaných na zemi. Rovnako ako doslovní kňazi v chráme ponúkali pravidelné obete a nápoje, aj Biblia symbolizuje duchovné obete pomazaných kresťanov ako kňazské obete v svätyni Božej. Joel sa zhoduje s Danielovým proroctvom, ktoré zobrazuje kráľa drsnej tváre, ktorý šliape po duchovnej svätyni Božej a spôsobí, že „ustavičná črta“ obete na chvíľu prestane. Takže, v súlade s Izaiášom a Danielom a mnohými ďalšími proroctvami, proroctvo Joelovo predpovedá, ako bude Kristovo zhromaždenie situované v čase bezprecedentnej kalamity.
Kňazi Jehovovi služobníci smútia
Sú to duchovné obete v dome Božom, ktoré sa majú zjesť tak, ako to bolo, napadnutím hmyzom. Joel 1: 9-10 znie: “Nech kňazi, Jehovovi služobníci, plačú medzi predsieňou a oltárom a hovoria: ‚Jehova, zľutuj sa nad svojím ľudom. Nedovoľ, aby sa tvojím dedičstvom pohŕdalo a aby nad ním panovali národy. Prečo by sa malo medzi národmi hovoriť: „Kde je ich Boh?“‘ Verš 11 pokračuje: “Roľníci sú zhrození, vinári nariekajú pre pšenicu a pre jačmeň, lebo úroda z poľa je preč.” Koho by mohli symbolizovať títo „poľnohospodári“ a „vinári “? Izaiáš 61: 5 sa tiež týka poľnohospodárov a vinárov v súvislosti s obnovenými pomazanými kňazmi Jehovovými a nazýva ich cudzincami vo vzťahu k duchovnému Izraelu. Musí sa tak stať, že pokiaľ ide o kňazov oltára, poľnohospodári a vinári zastupujú nepomazané „iné ovce“, ktoré slúžia ako vydavatelia a priekopníci v teréne.
Aby si čitateľ plne uvedomil zmysel proroctva Joela, musí si uvedomiť význam Spoločnosti Strážnej Veže v živote Svedkov Jehovových. Všetci svedkovia bezpochyby uznávajú, že Strážna Veža poskytla spoľahlivý prorocký prehľad udalostí, ktoré sa doteraz vyskytli. Je jednoducho vylúčené, že budúcnosť by sa mohla rozvinúť akýmkoľvek iným dôležitým spôsobom, ako sa predpokladalo v organizačných výrazoch. Medzi inými je medzi Jehovovými svedkami bežné, že Strážna Veža bude až do konca vždy slúžiť ako nekonečný maják duchovného svetla. Predtým citovaný článok Strážnej Veže o Joelovi posilňuje predpoklad, že Svedkovia Jehovovi sú predurčení k tomu, aby pochodovali k väčšej a väčšej sláve:
„Božská svätojánska (ako Joelové kobylky) armáda nezastaví svoju prácu, kým sa neukončí veľký a strašne inšpirujúci deň Jehovu Boha! Samotná existencia tejto nezastaviteľnej ‘kobylky’ je pozoruhodným dôkazom toho, že Jehovov deň je blízko. Nie ste radi, že môžete slúžiť medzi Božími pomazanými kobylkami a ich spoločníkmi v poslednom útoku pred veľkým a strašne inšpirujúcim dňom Jehovu Boha?“
Vychádzajúc z tohto predpokladu je skutočnosť, že Strážna Veža v minulosti prekonala veľa búrok. V skutočnosti, Strážna Veža časopis bol v nepretržitej publikácii od roku 1879. Nikdy minul jediné číslo! To je pozoruhodné, berúc do úvahy všetky ťažkostí, ktoré spoločnosť Strážna Veža prežila; najmä ťažkosti, ktoré sa vyskytli počas prvej svetovej vojny; vnútorný otras spôsobený náhlou smrťou zakladateľa Strážnej Veže v roku 1916 a falošným uväznením vedúcich dôstojníkov Spoločnosti Strážnej Veže v roku 1918. Časopis Strážna Veža bol neustále tlačený aj počas nedostatkov Veľkej depresie a prostredníctvom prenasledovania a zákazov počas druhej svetovej vojny!
Všetci svedkovia Jehovovi sa stali závislými od literatúry Strážnej Veže, ktorá je chrbtovou kosťou verejnej služby, ako aj od primárnych prostriedkov výučby v zhromaždeniach. Zrejme v ich prorockom výhľade nie je nijaké ustanovenie, aby Betelove lisy niekedy stíchli. Keby sa tak stalo neočakávane, bola by to nepochybne katastrofa pre organizáciu! Ale v symboloch agrárnej kultúry Joel 1: 15-17 predpovedá, že katastrofálny vývoj je predurčený k tomu, aby v dôsledku Božieho odsúdenia zasiahol Kristovo zhromaždenie: “Beda, ten deň sa blíži! Jehovov deň je blízko, príde ako skaza od Všemohúceho! Nezmizlo nám jedlo priamo pred očami? Nezmizlo z domu nášho Boha jasanie a radosť? Semená zoschli pod hrudami. Sýpky spustli. Stodoly boli zbúrané, lebo obilie uschlo.”
Rovnako ako Joelovo proroctvo nehovorí o doslovných kobylkách, húseniciach a šváboch, nehovorí ani o tom, že by doslovné jedlo bolo „odrezané pred našimi očami“. Je to popis plienenia duchovného jedla! Je to zrejmé, pretože prerušenie jedla priamo súvisí s radosťou a potešením, ktoré končí v „dome nášho Boha“. Niet divu, že Joelovo proroctvo ďalej hovorí : “Ach, ako bučí dobytok! Stáda kráv zmätene blúdia, lebo nemajú pastvu, a stáda oviec trpia.” Je zrejmé, že Joel nepredpovedá, že doslovný hovädzí dobytok a ovce budú zmätené kvôli plieneniu Všemohúceho. Na mnohých miestach v Písme sa Boží zhromaždení ľudia pripodobňujú k stádu oviec alebo hovädzieho dobytka. Čo spôsobuje, že Boží ľud je zmätený? Ako predpovedá Joel 1:16, je to preto, že jedlo je odrezané od domu Božieho – to jest duchovné jedlo.
Strážna Veža neúmyselne predpovedá to, čo Joel už dávno prorokoval, že postihne Jehovov ľud. Toto je to, čo 1. júna 1965 musela Strážna Veža povedať, pokiaľ ide o to, že je životne dôležitým kanálom Jehovovej komunikácie: „Táto trieda otrokov slúži ako pozemský komunikačný kanál pre Boží ľud, poskytuje im pochopenie Jehovových zámerov a dáva im smer pri uskutočňovaní jeho vôle. Týmto smerom sú osvietení, posilnení a zjednotení v uctievaní jediného pravého a živého Boha. Bez tohto komunikačného prostriedku by boli rozptýlení a stratení.“
Proroci v podstate predpovedajú to samé, čo Strážna Veža uvádza iba ako hypotetickú možnosť, pokiaľ ide o „rozptýlenie a stratu jednotlivcov“, ak by sa im niekedy podarilo zabrániť „týmto komunikačným prostriedkom“. Faktom je, že Strážna Veža nie iba tvrdí, že sú komunikačným kanálom Božieho zhromaždenia, ale dokazuje to, že skutočne slúžili ako životne dôležitý kanál pre kresťanov, ktorí túžia po pravde. V tomto prípade posledný verš prvej kapitoly Joela nevyhovuje svedkom Jehovovým dobre: “Aj divé zvieratá túžia po tvojej pomoci, lebo potoky vyschli a oheň pohltil pastviny v pustatine.” Neexistuje žiadny iný rozumný záver, ktorý by bolo možné vyvodiť, s výnimkou toho, že proroctvo Joela vedie k úplnému kolapsu domu Božieho”
To znamená, že spoločnosť Strážna veža je predurčená na zničenie! Konkrétne v blízkej budúcnosti dôjde k zastaveniu rozsiahlej tlačovej operácie spoločnosti Betel. Jej bankové podiely sa jednoducho odparia. Fungovanie spoločnosti Strážna Veža ako pozemského kanála vôd pravdy sa zredukuje na pramienok. Duchovné jedlo, akonáhle bude také bohaté, bude ako šťavnaté figy, ktoré uschli a zmrštili sa! Mnohé tlačiarenské zariadenia, ktoré v súčasnosti používa Strážna Veža, sa stanú ako sklady, ktoré boli zanechané pusté! Tisíce kráľovských sál na celom svete sa budú podobať stodolám, ktoré boli zničené kvôli zneužitiu!
Svedkovia Jehovovi – ako domáci dobytok, ktorý je závislý od svojho ľudského vlastníka ako východiskovej suroviny – stratia duchovnú pastvu a budú sa túlať po omamných a zmätených neočakávaných udalostiach! Kristove húfy oviec budú znášať najväčší trest za nedostatok vedomia spoločnosti o životne dôležitých proroctvách, ktoré predpovedajú samotnú katastrofu, ktorá čoskoro spôsobí úplné zničenie toho, čo je známe ako Jehovova viditeľná organizácia.
Rozpad inštitúcie Strážnej veže bude znamenať koniec poľnej služby svedkov Jehovových v jej súčasnej a známej podobe. Je to preto, že kázeňská práca svedkov Jehovových je úplne závislá od neustáleho smerovania a pravidelných publikácií spoločnosti Strážna Veža. Betelov zánik bude mať nevyhnutný knock-on efekt, ktorý spôsobí náhle zastavenie celosvetovej práce. Je tragické, že mnohé domácnosti, ktoré boli v tom čase závislé od študijných pomôcok a nepretržitých návštev svedkov Jehovových, ako aj tých nespočetných miliónov, ktoré ešte neboli kontaktované, budú stratené – ako proroctvo hovorí: „úrodné pole zahynulo.“
Slnko a mesiac stemneli a hviezdy stratili jas
V prorockých Písmach sa nachádza množstvo apokalyptických symbolizmov označujúcich desivý nebeský a pozemský jav. Joel nie je výnimkou. Na troch rôznych miestach prorok Joel predpovedal úctyhodný a ohromujúci nebeský jav v súvislosti s dňom útoku kobyliek proroka Joela. V sprievode pohlcujúcej armády prorok predpovedá, že nebesia budú otriasané. Joel 2:10 hovorí: “Krajina sa pred nimi chveje, nebesia sa otriasajú. Slnko a mesiac stemneli a hviezdy stratili jas.” Joel 2: 30-31 tiež znie: “Dám znamenia v nebi i na zemi: krv a oheň a stĺpy dymu. Slnko sa zmení na tmu a mesiac na krv, skôr ako príde Jehovov veľký deň, ktorý naháňa strach.” Joel 3: 15-16 podobne hovorí: “Slnko a mesiac stemnejú a hviezdy stratia jas. Jehova zareve zo Sionu, zakričí z Jeruzalema a zatrasú sa nebesia i zem. Ale pre svoj ľud bude Jehova útočiskom, pre ľud Izraela bude pevnosťou.”
Skutočnosť, že Joelove pasáže používajú podobnú apokalyptickú frazeológiu, akú použil Ježiš pri vysvetľovaní znamienka záveru, naznačuje, že Joelovo proroctvo sa naplní počas Kristovej parúzie a bude charakterizované obdobím bezprecedentnej vojny; bezpochyby išlo o desivé použitie človekom vyrobeného termonukleárneho ohňa – ktorý vytvoril obávané „stĺpce dymu“ známe ako oblaky húb. Niet pochýb o tom, že aj obmedzené použitie takýchto hororických zbraní by poslalo ničivé rázové vlny, ktoré sa tiahnu po celom svete – otriasajúc civilizáciou až k jej samotnému základu – alebo ako sa hovorí v proroctve – “Nebo a zem sa určite pohnú.”
Nebeské svietidlá, ktoré sa náhle ocitnú v zatmení, symbolizujú, že súčasné, pravdepodobne trvalé, politické vlády a súvisiace inštitúcie zažijú katastrofický otras a kolaps; prestali stáť ako majáky svetla, nádeje a bezpečnosti pre ľudstvo. Havária súčasného systému bude takého rozsahu, že vyprovokuje reakciu na Zemi, akoby skutočné svetelné zdroje na oblohe zhasli. Moderná civilizácia sa dostane na pokraj strašidelného nového temného veku. Deň útoku kobyliek zjavne súvisí s rozpadom a zvrhnutím súčasného usporiadania národov, čo spôsobí, že existujúci demokratický systém ustúpi globálnej, absolutistickej, totalitnej a vojenskej diktatúre. Tento vývoj sprevádza korunováciu Krista ako kráľa a slúži ako prostriedok, ktorým bude svet priamo konfrontovaný s otázkou univerzálnej suverenity Jehovu Boha.
Na zistenie skutočného výkladu toho, čo označujú Jehovove „vojenské sily“, je užitočné si všimnúť paralely v 13. kapitole Izaiáša. V porovnaní s tým Joel 2: 6 opisuje vplyv Jehovovej vojenskej sily na svet a hovorí: “Národy sa pred nimi trasú, všetky tváre blednú.” Izaiáš 13: 7-8 znie podobne: “Všetky ruky bezmocne klesnú a srdce každého sa roztopí strachom. Ľudí sa zmocnila panika, zvíjajú sa v kŕčoch a mukách ako žena pri pôrode. Vydesene pozerajú jeden na druhého a tváre majú skrivené od bolesti.” Obidve proroctvá používajú pri popise udalosti presne tú istú frázu “ako skaza od Všemohúceho príde!” Zatiaľ čo Strážna Veža tvrdí, že skaza predpovedaná v Joelovi je výsledkom služby Jehovových svedkov, je zrejmé, že skazonostný prostriedok zobrazený v Izaiášovi je niečo úplne iné!
Izaiáš 13: 3-5 zaznamenáva Jehovovo vyhlásenie vojny a hovorí: “Vydal som rozkaz tým, ktorých som si vybral. Povolal som svojich bojovníkov, aby boli nástrojom môjho hnevu, tých rozjasaných a nadutých pýchou. Počúvajte! Hluk zástupu na vrchoch, ako hučanie množstva ľudí! Počúvajte! Burácanie kráľovstiev, zhromaždených národov! To Jehova vojsk zvoláva vojsko do boja. Z ďalekej krajiny, spoza obzoru, prichádza Jehova s nástrojmi svojho hnevu, aby zničil celú zem.”
Je zaujímavé, že Božie prorocké slovo označuje ako kobylky aj armády oboch jeho starodávnych cisárskych agentov. Napríklad Jeremiáš 46:23 hovorí o Chaldejcoch: “Je ich viac ako kobyliek, nikto ich nedokáže spočítať.” Podobne Nahum hovorí o Asýrčanoch: „Urobte z nich ťažký počet ako druh kobyliek; urobte si ťažkých v počte ako svätojánsky …“Tvoji strážcovia sú ako kobylky a tvoji velitelia ako roj kobyliek.” Je teda zrejmé, že kobylky Joela predstavujú moderné cisárske sily, ktoré Jehova zamýšľa použiť, aby zničil súčasný systém vecí vo forme národnych štátov a postavil sa pred súd s jeho ľudom a svetom.
Ďaleko od vás odoženiem severana
Ďalším zaujímavým prepojením medzi proroctvami je skutočnosť, že Joel 2:20 hovorí o Jehovovej vojenskej sile ako o „severanovi“. Tento verš znie: “Ďaleko od vás odoženiem severana, rozptýlim ho do vyprahnutej a pustej krajiny, jeho predný voj zaženiem k východnému moru a zadný voj k západnému moru. Bude sa z neho šíriť zápach, bude z neho vystupovať smrad, lebo vykonám mocné skutky.‘” Je pozoruhodné, že Jehova privádza severana k letu kvôli jeho intenzívnej láske k svojmu ľudu. Preto sme čítali v 18. verši: “Vtedy bude Jehova horlivo chrániť svoju krajinu a prejaví svojmu ľudu súcit.” Čo alebo kto je „severan“?
Študenti proroctva pravdepodobne uznávajú, že každý jeden z hlavných Božích prorokov – menovite Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel a Daniel – sa zmienil o pomstiteľnom cisárskom tyranovi zo symbolického severu. Spoločnou niťou prepletenou cez celé proroctvo je to, že Boží poverený tyran na zničenie sveta je znázornený ako vychádzajúci zo severu. Napríklad Nebuchodonozor bol opakovane označovaný ako prichádzajúci zo severu. Podobne sa hovorí, že prorocký Gog a Magogu „vychádza z najvzdialenejších častí severu“. A samozrejme, je tu kráľ severu. Rovnako ako starobylé národy Asýrie a Babylonu boli trestajúcimi agentami v rukách Všemohúceho, keď prichádzali od doslovného severu na Izrael a okolité národy, existuje aj moderný deň severana, ktorý Jehova ešte len rozpútala na nedbanlivý svet.
Podľa biblického princípu, že dvaja alebo traja svedkovia ustanovujú každú právnu záležitosť, všetci starí Boží proroci predpovedali presne ten istý vývoj, aký má nastať vo finále; konkrétne, že Jehovova organizácia bude zničená koalíciou národov, o ktorej sa hovorí, že vychádza zo severu. Joel je v harmónii s ostatnými prorokmi, keď predpovedá, že jedinečný útok zo symbolického severu zničí Božie sväté miesto. V prípade akýchkoľvek pochybností Joel 3:17 potvrdzuje, že je to Jehova organizácia, ktorá je obeťou útoku kobyliek, a nie naopak. Znie: “A spoznáte, že ja som Jehova, váš Boh, ktorý býva na Sione, svojom svätom vrchu. Jeruzalem sa stane svätým miestom a cudzinci doň už nevkročia.”
Rovnako ako Pán Ježiš prorokoval, že politická ohavná vec by pošliapala na Božie sväté miesto na určený čas, je zrejmé, že vojenské sily severana sú „cudzinci“, ktorí porušujú posvätenie Božieho duchovného chrámu. Hmyzový roj symbolizuje agentov poslednej ríše, ôsmeho kráľa Zjavenia, a bude slúžiť ako prostriedok Jehovu Boha, aby rozbil národy a disciplinoval jeho ľud. To, že hordy kobyliek symbolizujú národy, ktoré ešte drancujú Božie vlastníctvo, je evidentné v Joelovi. Napríklad, Joel 2:17 uvádza: “Nech kňazi, Jehovovi služobníci, plačú medzi predsieňou a oltárom a hovoria: “Jehova, zľutuj sa nad svojím ľudom. Nedovoľ, aby sa tvojím dedičstvom pohŕdalo a aby nad ním panovali národy. Prečo by sa malo medzi národmi hovoriť: „Kde je ich Boh?“‘
Izraeliti boli často prenasledovaní, napadnutí a dokonca okupovaní okolitými národmi, keď sa vzdali čistého uctievania. Boh dovolil Filištíncom, Moabitom, Edumejom a ďalším, aby trápili Izrael, aby ich priviedol späť k ich zmyslom. Je to spoločná téma, ktorá prechádza hebrejským písmom. A šesť cisárskych predchodcov modernej anglo-americkej aliancie, konkrétne Egypt, Asýria, Babylon, Perzia, Grécko a Rím, postupne vládli nad Izraelom a Júdom. Hebrejské proroctvá a zjavenia naznačujú, že kresťanský „Izrael Boží“ je tiež predurčený k tomu, aby mal rovnaký osud pred tým, ako bude oslávený. Ako však môžu moderné národy vládnuť nad Jehovovým ľudom počas konca?
Ako je dobre známe, v období vojny a nepokojov prenasledovali Jehovových svedkov dokonca aj demokratické národy, ktoré si myslia, že si cenia slobodu. Nie je potrebné prepočítavať zdokumentovaný boj Strážnej Veže, aby sa tu legálne ustanovili dobré správy. Stačí povedať, že ústavné záruky obsiahnuté v právnych systémoch západných krajín slúžili ako ochrana svedkom Jehovovým. Aj Pavol sa odvolal na cisára. Otázkou však zostáva: Čo by sa stalo so slobodou náboženského vyznania, so slobodou prejavu, so slobodou tlače a so zákonnými odškodneniami a s inými váženými slobodami, ak by sa súčasný anglo-americký svetový poriadok mal zrazu prevrátiť – čo potom?
Nikto z Jehovových svedkov sa nesmie vysmievať, že Amerika je predurčená na zvrhnutie a byť nahradenou tyranskou svetovou vládou. Je predurčené, aby sa to stalo podľa samotného slova Jehovovho. Proroctvo Joela predpovedá, že relatívne mierumilovný a bezpečný svet, v ktorom dnes žijeme, bude jednoducho hltaný hrôzostrašnou „vojenskou silou“ Jehovu a jej slobodami – zakotvenými v uznávaných dokumentoch, ako je Listina práv a ústava Spojených štátov amerických. — skončí v ohni a zanikne v dyme! Samotné inštitúcie, ktoré v súčasnosti slúžia ako základy modernej civilizácie, budú zničené. Bohužiaľ, Joel 2: 3 uvádza: “Pred ním hltá oheň a po ňom stravuje plameň. Krajina pred ním je ako záhrada Eden, po ňom zostáva holá pustatina. Nič pred ním neunikne.”
Aký význam má skutočnosť, že útočiace armády vkročili do mesta, prenikli cez každú stenu a vstupovali do každého obydlia ako zlodeji cez otvorené okná? Musí vyjadrovať celkový policajný stav a podmienky stanného práva; v prípade, že sa do súkromných obydlí môže elektronicky špehovať alebo fyzicky vstúpiť a majetok môže byť zhabaný legálne, bez akejkoľvek ochrany alebo právnej ochrany pre obyvateľov! Môže tiež dobre symbolizovať, ako majú byť vyplienení obyvatelia Zeme, dokonca aj bohatí, ktorí si môžu predstaviť, že ich bohatstvo je bezpečné, akoby za ochrannou stenou. Bankové účty, štátne dlhopisy, akcie, anuity a dôchodkové fondy, ako aj papierové meny národov, môžu byť znehodnocované až do bezcennosti prostredníctvom hyperinflácie alebo konfiškované inými formami sofistikovanej finančnej šikany, ktorú môže zničiť armáda lúpežníkov národa! Koniec koncov, svetový obchod s bohatstvom – vrátane veľkého, zlatého vajcia v hniezde Strážnej Veže – je do veľkej miery len toľko číslic na elektronickej knihe. Aké bezpečné to je?
O môj ľud hádzali lós
Nakoniec sa Jehovovi svedkovia prebudia z ilúzie, že Babylon Veľký už upadol, ako aj z naivnej predstavy, že mnoho proroctiev, ktoré požadujú prenasledovanie Božieho ľudu a jeho zajatie k väčšiemu Babylonu, bolo naplnené, keď JF Rutherford a sedem ďalších Bethelitov boli uväznení vo väznici v Atlante osem mesiacov. Pravda, ktorá bude nevyhnutne konfrontovať Svedkov Jehovových, spočíva v tom, že Organizácia je predurčená ísť v blízkej budúcnosti do babylonského zajatia. Je to tak preto, že náboženský systém známy ako Babylon Veľký najprv prežije skončenie súčasného hospodárskeho a politického systému. A namiesto toho, aby bol na počiatku súženia zničený ôsmym kráľom, namiesto toho, ako to Strážna Veža neopodstatnene zdôrazňovala, svedkovia Jehovovi sa ocitnú pod pätou topánky tyranského posledného kráľa a jeho smilnej náboženskej skupiny počas počiatočnej fázy dňa Jehovu Boha! Pokiaľ ide o Boží ľud, toto písmo sa musí ešte naplniť: “O môj ľud hádzali lós, chlapca vymieňali za prostitútku a dievča predávali za víno, aby sa napili.” – Joel 3:3.
Ak to tak nie je, nechajte veštcov Strážnej Veže koherentne interpretovať význam Joela 3: 1-2, ktorý znie: “V tých dňoch a v tom čase, keď privediem späť zajatcov z Júdu a Jeruzalema, zhromaždím všetky národy a privediem ich do údolia Jehošafat. Tam sa s nimi budem súdiť pre moje dedičstvo, pre môj ľud Izrael, lebo ho rozptýlili medzi národy a rozdelili si medzi sebou moju krajinu.” Podľa banálnej interpretácie Joela je Strážna Veža predmetom devastácie. Záverečná kapitola proroctva však zobrazuje Jehovu Boha, ktorý zhromaždil zajatých svojich ľudí ako bezprostrednú predohru k Armagedonu. Je zrejmé, že zajatectvo je spôsobené katastrofou opísanou v proroctve. Je teda zrejmé, že konečné zhromaždenie tých, ktorí nakoniec dostanú spasenie, sa uskutoční počas dňa Jehovu Boha!
Prenasledovanie a mučeníctvo Kristových nasledovníkov potom zaručí odpoveď Jehovu. Podobne ako v prípade Asýrie a Babylonu, aj keď Jehova oprávnil tieto impériá potrestať Izrael a Júdu, nakoniec boli povolaní k zodpovednosti za to, že sa radovali z ničenia a zlého zaobchádzania s Božím dedičstvom. Božie vzťahy s národmi vytvárajú vzorec pre budúci súd. Zatiaľ čo Spoločnosť Strážna Veža a Svedkovia Jehovovi priniesli pohanu na Božie meno a čoskoro budú musieť zaplatiť cenu, národy, ktoré vykonajú Božie rozsudky, tiež budú postavené, aby predložili účet pred Všemohúcim.
Joel 3: 4-6 ďalej hovorí: “Čo máte proti mne, Týros, Sidón a všetky filištínske kraje? Odplácate sa mi za niečo? Ak sa mi chcete odplatiť, vašu odplatu veľmi rýchlo obrátim proti vám. Pretože ste vzali moje striebro a zlato, moje najdrahšie poklady ste odniesli do svojich chrámov a ľud Júdu a Jeruzalema ste predávali Grékom, aby ste ich odvliekli ďaleko z ich územia.” Obdobie prevratov a spustošenie svätého miesta Hospodina bude slúžiť ako prostriedok, ktorým Kristovi anjeli dosiahnu úrodu – preosievanie bezbožných a zlých spomedzi tých, ktorí majú prijať spasenie. Ale aj keď Jehova tresce, Jehova tiež buduje! Jehova môže zlomiť kosť, ale tiež ju zviaže. Jehova je ničiteľ, ale aj Spasiteľ!
Zničenie Božej pozemskej organizácie pripraví cestu pre Boha, aby vylial svoje požehnanie na pokorný zvyšok preživších. Joel 2:32 potvrdzuje, že „utečencom“ bude dané spasenie: “A každý, kto vzýva Jehovovo meno, bude zachránený. Na vrchu Sion a v Jeruzaleme budú tí, ktorí uniknú, tak ako povedal Jehova, tí, ktorí prežijú – ktorých Jehova povoláva.” Hoci Joelovo proroctvo je zdanlivo nasmerované proti Izraelu, proroctvo sa v minulosti nenaplnilo. Vyplýva to zo skutočnosti, že v minulosti bolo mesto Jeruzalem zničené. Jeruzalem a jeho Sion neboli pre tých, čo prežili, útočiskom – práve naopak. Je teda zrejmé, že Hora Sion a Jeruzalem sa vzťahujú na nebeskú Horu Sion a Nový Jeruzalem – to znamená na Božie kráľovstvo.
Po očistení veriaci budú posvätení svätým duchom, ktorý nebol takto daný od pôvodného vyliatia ducha v deň Turíc. Druhá kapitola Joela predpovedá, že pomazaní (synovia a dcéry) aj nepomazaní (sluhovia a služobníci) dostanú plnú mieru Božieho svätého ducha, aby dokončili záverečnú fázu Božieho diela v období zničenia Strážnej Veže vo veľkom utrpení! Joel 2: 28-29 predpovedá: “Potom vylejem svojho ducha na ľudí každého druhu. Vaši synovia a vaše dcéry budú prorokovať, vaši starci budú mať sny a vaši mladí muži budú mať videnia. Aj na svojich otrokov a otrokyne vylejem v tých dňoch svojho ducha.” Na rozdiel od toho dňa Turíc, keď splodil svätý duch prvých synov kráľovstva, vyliatie svätého ducha na synov a dcéry v deň Hospodina ich nepomaže. Je to preto, že už boli pomazaní.
Konečné naplnenie proroctva súvisí s úplným prijatím Kristovho tela do kráľovstva, takže v tom čase, počas najtemnejšej doby sveta, budú vyvolení svietiť rovnako jasne ako slnko v Kráľovstve svojho nebeského Otca. Táto udalosť bude znamením dlho očakávaného odhalenia Božích synov. Prorokovanie inšpirované týmto vyliatím ducha nebude bezpochyby súvisieť s ohlasovaním autentického založenia kráľovstva – nie spôsobom, ktorý v súčasnosti svedčia Jehovovi svedkovia, ale s duchom a mocou. „Vízie, ktoré uvidia“, budú vôbec prvým a presným pochopením prorockých vízií zaznamenaných v Biblii!
Ale namiesto toho, aby národom dali nádej na spasenie, potom praví svedkovia Jehovovi zatrúbia „vojnový výkrik“ – namiesto povzbudzovania mužov na svete, aby premenili svoje meče na pluhy, prikazuje Boh svojim svedkom, aby vyhlásili vojnu národom: “Toto hlásajte medzi národmi: ‚Pripravte sa na vojnu! Zburcujte udatných mužov! Nech všetci vojaci vyrazia vpred! Nech zaútočia! Prekujte pluhy na meče a vinárske nože na kopije. A slabý nech povie: „Som silný.“ Príďte si navzájom na pomoc, všetky okolité národy, zhromaždite sa!‘“ Jehova, priveď na to miesto svojich bojovníkov. „Nech sa národy zburcujú a prídu do údolia Jehošafat, lebo sa tam posadím a budem súdiť všetky okolité národy.” . Joel 3:9-12. Viac článkov o Joelovi