„Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi, človek, Kristus Ježiš“ – 1. Timoteovi 2:5

To je dobrá otázka, ktorej by mali venovať pozornosť tí, ktorí sú členmi CCJW (Kresťanská kongregácia Jehovových svedkov). Niektorí, ktorých „Vedúci zbor“ považuje za „radových“ ľudí, môžu povedať: „Samozrejme, že Ježiš je náš prostredník, Písmo to jasne uvádza“. Môžu sa dokonca odvolávať na 1. Timoteovi 2:5, ako je citované vyššie. Žiaľ, toto tvrdenie by ukázalo, že vôbec nepoznajú základné doktrinálne učenia svojho vlastného náboženstva, toho istého náboženstva, ktorému dôverovali, že je jediným zdrojom „pravdy“, ktorý riadi samotný Jehova.

Čo učí Strážna veža o členoch zboru a Kristovej role prostredníka? „Aká je teda Kristova úloha v tomto programe spásy? Pavol pokračuje: „Je jeden Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi [nie všetci ľudia], človek Kristus Ježiš, ktorý dal sám seba zodpovedajúce výkupné za všetkých. —1 Tim. 2:5, 6. (w79 15/11 s. 26 ods. 20) „Nehovorí, že Ježiš je prostredníkom medzi Bohom a celým ľudstvom. Skôr sa to odvoláva na Krista ako na zákonného Prostredníka (alebo „zástupcu“) Novej zmluvy, čo je obmedzený spôsob, akým Biblia tento výraz používa. ” (w89 8/15 s. 31)

Toto sa skopíruje a prilepí presne tak, ako sa zobrazuje v knižnici JW. Pri čítaní celého článku Strážnej veže z roku 1979 si všimnete zvyk pridávať [zátvorky] do biblického citátu a vkladať neinšpirované slová do stredu inšpirovaného textu. Toto bolo urobené aj v odseku č. 16 toho istého článku. Ide však o to, že už viac ako 80 rokov neustále učia, že Ježiš je len prostredníkom pre tých, ktorí prijímajú nebeskú nádej. Ak sú citované informácie akýmkoľvek spôsobom nejasné, tento článok Otázky čitateľov, ktorý sa objavil v Strážnej veži z 1. apríla 1979, to objasní. Zvažovali otázku „Je Ježiš „prostredníkom“ len pre pomazaných kresťanov?
„Nová zmluva sa skončí oslávením ostatku, ktorý je dnes v zmluve sprostredkovanej Kristom. „Veľký zástup“ „iných oviec“, ktorý sa dnes tvorí, nie je v tejto novej zmluve. Stojí za zmienku, že v roku 1979 bol Ray aktívnym členom vedúceho zboru, ktorý nesúhlasil s týmto učením, že Ježiš bol iba sprostredkovateľom niekoľkých vyvolených a privilegovaných, ale skôr všetkých „ľudí“, ako sa domnieval Písmo. . Preto to bola v tom konkrétnom čase v rodine Bétel horúca téma, ale o tom si môžete prečítať viac v jeho knihách.

Nerád v týchto článkoch pridávam k veľkej časti svojho osobného pohľadu a skúseností. V tejto konkrétnej téme by sa to však zdalo relevantné. Od dnešného dňa som aktívnym členom CCJW a mám „dobré postavenie“. Hoci ak by ma prepojili s touto webovou stránkou, pravdepodobne by mi dali ultimátum, že ju zruším alebo budem vylúčený (prejdem cez ten most, keď naň prídem.) Starší v mojom zbore si uvedomujú, že prijímam nádej na Kráľovstvo . (Hoci diskusia o logistike verejného prijímania pamätných emblémov môže byť prínosom, možno by to mohlo byť predmetom úplne samostatného článku.)

Pokiaľ ide o tému role Krista Ježiša ako môjho prostredníka, môžete sa správne pýtať, ako to vnímam ja? Strážna veža hovorí o Kristovej meditácii, ako keby bol právnikom alebo notárom, ktorý iba aplikuje nejakú právnu pečať na oficiálnu listinu medzi mnou a Bohom. To je jednoducho smiešne. Nová zmluva nie je nejaký abstraktný právny dokument, nie pre mňa. Je to usporiadanie, v ktorom ma Všemohúci Boh pozýva, aby som s ním vstúpil do rodinného vzťahu a oslovoval ho ako svojho Otca. Okrem toho, ako môj Otec ma pozýva, aby som vstúpil do vzťahu s jeho jednorodeným synom, uznávajúc Ježiša nielen ako môjho Pána a Kráľa, ale aj ako môjho staršieho brata, pričom obaja máme toho istého Otca. Pavol vysvetľuje,„Ten, čo posväcuje, aj tí, čo sa posväcujú, všetci pochádzajú z jedného, ​​a preto sa nehanbí nazývať ich bratmi, ako hovorí: „Budem zvestovať tvoje meno svojim bratom. (Hebrejom 2:11, 12)

Vstúpiť do tohto špeciálneho vzťahu si vyžaduje Ježišovo sprostredkovanie a tu je návod, ako to funguje. Jednoducho povedané, prázdnotou, ktorú musíme prekročiť, aby sme vstúpili do Božej prítomnosti, nemôžeme prejsť z dvoch dôvodov, pre Božiu spravodlivosť a pre našu nespravodlivosť. Ježiš premosťuje priepasť. Pavol to povedal takto : „Kristus nevošiel do svätyne urobenej rukami, ktorá je kópiou skutočnosti, ale do samotného neba, aby sa teraz zjavil pred Bohom za nás. (Hebrejom 9:24) Máme príklad Mojžišovej meditácie, ktorá nám pomáha porozumieť. Keď bol na vrchu a rozprával sa s Bohom, Mojžišovi bolo povedané, čo ľudia robili, Boh povedal: „Videl som, že je to tvrdohlavý ľud. Nechaj ma teda teraz byť a vyhladím ich vo svojom horiacom hneve,“Mojžiš sa okamžite prihováral za ľud slovami: „Odvráťte sa od svojho spaľujúceho hnevu a prehodnoťte svoje rozhodnutie spôsobiť toto nešťastie na váš ľud. ( 2. Mojžišova 32:9–10, 12 ) Keďže Mojžiš mal Božie ucho a náklonnosť, dokázal presvedčiť Boha, aby pokračoval vo svojom vzťahu s Izraelitmi.

Ježiš to robí pre mňa. Som idiot a neustále robím hlúposti, s ktorými má Boh úprimné problémy. Po Božej pravici sa Ježiš so svojimi najdôvernejšími náklonnosťami dokáže za mňa prihovárať oveľa väčšmi ako Mojžiš za Izraelitov. Cez svätého ducha ma zasa upozorňuje na mnohé veci, ktoré potrebujem napraviť, aby som nezvyšoval príčinu toho, že náš Otec je zo mňa výnimočne frustrovaný. Ježiš svojou prosbou o Božiu trpezlivosť tvárou v tvár a potom, ako mi pomohol uplatniť lekcie, ktoré učil a ktoré sú nevyhnutné na to, aby som bol Božím synom, spája môjho Otca a mňa, ako to robí aj on pre všetkých, ktorí sa usilujú o tento vzťah.

Tu je veľká otázka, ktorú chcú mnohí v kongregácii zodpovedať: ‘Ako vieš, že ťa Boh pozval do tohto zvláštneho vzťahu s ním a jeho synom?’ Tony Morris o tom hovoril v jednom z videí televízie JW. Zdôraznil informácie zo Strážnej veže z januára 2020, ktorá bola v podstate pretlačou staršieho článku. Tvrdil, že medzi nimi a Bohom je niečo súkromné ​​a osobné. Zašiel tak ďaleko, že naznačoval, že je hriech opýtať sa brata, ako vedel, že má takú nádej. Konkrétne popísal zážitok jednej sestry, ktorá mu rozprávala, keď túto otázku položila Fredovi Franzovi. Rozprával, ako sa opovažuje spochybňovať tohto „duchovného obra“. Napriek tomu prvé, čo jej povedal, bolo “čo to povedal?” Kladie jej túto otázku rovnako, ako keby sa jej pýtal sám brata Franza? Očividne mal tiež záujem počuť odpoveď na túto otázku. Napriek tomu pokračoval vo svojich komentároch zdôrazňovaním postoja, že je nesprávne pýtať sa brata, ako sa dostal k nádeji na Kráľovstvo. Ak v minulosti považoval Freda Franza za „duchovného obra“, o ktorom nebolo možné pochybovať, ako si myslíte, že sa dnes, keď je prominentným členom „Vedúceho zboru“, pozerá na seba?

Celá tá úvaha je nebiblický nezmysel. Neustále ho udržiavajú ľudia, ktorí sa snažia vyvyšovať sa ako majúci zvláštny a lepší vzťah s Bohom v porovnaní so svojimi bratmi. Peter povedal: „Obhaj sa pred každým, kto od teba požaduje dôvod pre nádej, ktorú máš, ale urob to s miernou náladou a hlbokou úctou. (1. Petra 3:15) Kde je Písmo, ktoré hovorí, že je to súkromná záležitosť a niečo, čo môžete utajiť?

Títo muži odvážne tvrdia, že ich Boh pomazal a že boli špeciálne vyvolení. Naznačujú, že to im dáva povýšené postavenie pred Bohom, ktorí sú spôsobilí viesť a učiť Kristových učeníkov. Robia to s ohľadom na vlastnú slávu a česť. Všimnite si výraz, ktorý použili v referencii Strážnej veže, ktorá bola citovaná skôr – „nová zmluva sa skončí oslávením ostatku “. Tí z nás, ktorí vrúcne túžia byť v jednote s Bohom ako jeho deti, vzdávajú všetku slávu nášmu Pánovi Ježišovi, presne tak, ako nám to bolo nariadené. Nemáme absolútne žiadnu túžbu ani ambíciu, aby nás teraz alebo niekedy inokedy slávila. Skôr sme ‚ministri a otroci všetkých‘, podmienky, ktoré sme prijali, keď sme sa stali Božími synmi,

Keď Boh pomazal konkrétnych jednotlivcov, aby ho zastupovali, ponúkol aj verejné svedectvo, aby to dokázal. Keď Ježiš vstal z Jordánu, duch zostúpil a sám Boh povedal: „Toto je môj milovaný Syn, ktorého som schválil. (Matúš 3:17) Keď bolo 120 v hornej miestnosti, nad ich hlavami sa objavili ohnivé jazyky. Keď bol Pavol na ceste do Damasku, zjavil sa mu Ježiš a poslal ho ako apoštola. Vskutku zakaždým, keď Boh niekoho poveril, aby hovoril ako jeho zástupca a poskytoval pokyny a vedenie jeho ľudu, tento človek dostal jasnú a vysvetliteľnú skúsenosť, ktorú mohol vyjadriť, keď potvrdil svoje poverenie. Hoci dnes nikto, kto hľadá Kráľovstvo, nemá overiteľné dôkazy od Boha, ktoré by potvrdili zvláštne poverenieaby viedli Boží ľud, všetci majú zvláštny vzťah s Bohom a vedia vysvetliť, ako ich do tohto vzťahu priviedol svätý duch, ktorý ich nasmeroval, aby meditovali a veľmi osobne používali konkrétne Písma. (Skutky 2:2–4; 9:3–19; 22:6–2; 26:12–18)

Ako teda môžeme dnes vstúpiť do tohto zvláštneho vzťahu s Bohom? Ježiš načrtol dva počiatočné kroky, ktoré sú pre nás zaznamenané v šiestej kapitole Jánovho evanjelia. Prvým krokom je ‚počúvať Otca a učiť sa‘. (Ján 6:45) Ako to robíme? Biblia je Božie Slovo, nie? Musíme sa dôkladne oboznámiť s jeho Slovom, ale čo je dôležitejšie, musíme sa z neho poučiť. Musíme dovoliť, aby Božie myslenie nahradilo naše myslenie, aby sme si vytvorili úprimnú túžbu byť ako on v spôsobe myslenia a konania. To ukazuje nášmu Otcovi, že milujeme a rešpektujeme osobu, ktorou je, a túžime po dôvernejšom vzťahu s ňou.

Keď to urobíme, Boh nás prostredníctvom svätého ducha vedie, aby sme sa usilovali o dôverný vzťah s jeho synom Ježišom. Nie každý, kto žije na tejto planéte, dostane pozvanie nadviazať dôverný vzťah s Kristom Ježišom. On sám povedal; “Nikto nemôže prísť ku mne, ak ho nepritiahne Otec, ktorý ma poslal.” (Ján 6:44, 65) Ako vieme, že je nám dovolené udržiavať si dôverný vzťah s Ježišom? Ak sa pýtate, či máte alebo nemáte povolené, môže to znamenať, že áno. Je to opak toho, čo vám bolo povedané, nie?

Jednou z najzákladnejších vlastností potrebných na blízky osobný vzťah so Všemohúcim Bohom a jeho vznešeným synom je pokora. Žiadna pokorná osoba by neprijala takéto privilégium bez toho, aby si nebola opatrná, aby zistila, či ho Boh k tomu pozval alebo nie. Mnohí sú takí opatrní, že sa cítia neschopní prijať také privilégium, pokiaľ sa z neba neobjaví anjel, ktorý im doručí pozvanie.

Aj keď Ježiš pri iných príležitostiach používal znázornenia o jednotlivcoch, ktorí dostali pozvanie prijať tento vzťah, povedal, že jeho Otec nás k sebe „priťahuje“. Tento výraz nám môže pomôcť lepšie pochopiť proces. Ak sme pozvaní na niečo, zvyčajne máme nejaký hmatateľný dôkaz, ako napríklad písomné pozvanie alebo aspoň jasnú verbálnu komunikáciu, ktorá to vyjadruje. Keď nás to však k niekomu priťahuje, nie je to také hmatateľné, no napriek tomu to jasne rozoznávame. Odtiaľ musíme uplatňovať vieru a posunúť sa vpred v úsilí o dosiahnutie tohto dôverného vzťahu.

Ak túžime po takejto dôvernosti s Ježišom, musíme najprv spočítať cenu. Keď Ježiš vysvetľoval tento pojem, povedal: „Napríklad, kto z vás, ktorý chce postaviť vežu, si najprv nesadne a nevypočíta náklady, aby zistil, či má dosť na jej dokončenie? (Lukáš 14:28) Ak niekto dospeje k tomu, že chce pokročiť v tomto jedinečnom vzťahu, musí tiež prijať podmienky. Nie je to také jednoduché ako „Boh si ma vyvolil, teraz mám výsadu vládnuť s Kristom v nebesiach“. Nezmysel! To hokum nie je v Biblii. Ježiš povedal: „Nebeské kráľovstvo je cieľom, ku ktorému sa ľudia tlačia.(Matúš 11:12) Kráľovstvo je cieľ, ktorý hľadáme. Nikto nikdy nedosiahne cieľ bez toho, aby investoval do jeho dosiahnutia. Ježiš myslel to, čo povedal, keď vysvetľoval cenu toho, že bude jeho nasledovníkom. Nie je to ako akceptovať dlhé a podrobné užívateľské zmluvy, ktoré sa tak často posúvajú v priebehu niekoľkých sekúnd, aby ste jednoducho zaškrtli políčko, ktoré hovorí, že súhlasíme. Najprv musíme dôkladne pochopiť podmienky, ktoré stanovuje, a súhlasiť s nimi.

Keď sa nám to podarí, čo bude ďalej? Musíme pokračovať s vierou. Nie arogancia alebo domýšľavosť, viera. Máme príklad v Ester. Vedela, v akej situácii sa nachádza a že ďalší krok môže viesť k jej smrti. Povedala: „Vstúpim ku kráľovi, čo je v rozpore so zákonom, a ak mám zahynúť, zahyniem.(Ester 4:16) Ak by v jej situácii kráľ odmietol, aby sa k nemu priblížila, bola by popravená. Zúfalo však potrebovala pomoc kráľov. Tak je to aj s nami. Mnohí z nás sa cítia presne tak, ako sa cítila Ester, pokiaľ ide o naše prijatie nádeje na Kráľovstvo. Obávame sa, že ak nás Ježiš neprijme ako svojho brata, mohli by sme prísť o svoj duchovný život. Nie je to bezdôvodná obava. Keď ľudia duchovne dospievajú, dávajú si pozor, aby sa chránili pred trúfalosťou. Keď však prijmeme podmienky a túžime pokročiť v presadzovaní Kráľovstva, potrebujeme pomoc Pána Ježiša Krista. Dali by sme do ohrozenia svoje vlastné duchovné životy, aby sme vyhľadali túto pomoc.

Ako to pre Ester dopadlo? “Akonáhle kráľ uvidel kráľovnú Ester stáť na nádvorí, získala si jeho priazeň.” (Ester 5:2) Podobne nás Ježiš láskyplne objíma ako svojich žiakov, keď k nemu prichádzame na pokyn našich Otcov. Zamyslite sa nad tým, čo mal na mysli, keď povedal: „Nechajte malé deti prísť ku mne; nesnažte sa ich zastaviť, lebo takým patrí Božie kráľovstvo. Veru, hovorím vám, kto neprijme Božie kráľovstvo ako malé dieťa, v žiadnom prípade doň nevojde.” (Lukáš 18:16–17) S detskou pokorou pristupujeme k Ježišovi ako k nášmu jedinému Učiteľovi.

Jedna z prvých vecí, ktoré ma Ježiš naučil, bola, že Písmo bolo napísané pre mňa. Pokiaľ ide o tých, ktorí neprijímajú jeho podmienky a neusilujú sa o nádej na Kráľovstvo, Písmo nie je adresované im. Ako povedal Pavol, „všetko, čo bolo napísané vopred, bolo napísané na naše poučenie“. (Rimanom 15:4) V Biblii nie je napísaný absolútne žiadny pokyn, ktorý by sledoval cieľ tešiť sa z telesných vecí tu na zemi, namiesto toho nám všetko napísané hovorí, aby sme hľadali duchovný život v Kráľovstve.

Pavlove priame komentáre zaznamenané v jeho liste Filipanom mi jasne vysvetlili, že to, o čo sa usilujem, bolo na Boží pokyn. Pavol sa najprv vyjadril, že konkrétne prijal nádej na Kráľovstvo, keď povedal: „Nachádzam sa k cieľu za cenu Božieho povolania nahor prostredníctvom Krista Ježiša. Hneď po tom, čo to vyjadril, mi hovorí, kto by mal tiež prijať nádej na dosiahnutie rovnakého cieľa a povedal: „Preto tí z nás, ktorí sú zrelí, nech sú takého mentálneho postoja.“ Jeho slová nie sú pre mňa nejasné ani skryté. Jednoducho tvrdí, že ak som duchovne zrelý, mal by som ísť za „cieľom získať cenu volania nahor“. (Filipanom 3:14–15)

Čo na tom, že mi organizácia povedala, že by som sa mal usilovať o cenu telesného života na zemi? Pavol odpovedá „ak ste v akomkoľvek ohľade mentálne naklonení inak, Boh vám zjaví vyššie uvedený postoj“ (v. 15) a tak to urobil. Potom, čo sa to stalo otázkou modlitby, Boh mi prostredníctvom svojho svätého ducha skutočne ‚zjavil tento postoj‘. Písmo za Písmom, úplne všetko, čo čítam, to potvrdzuje ako „jedinú nádej“ , ktorú mám hľadať a presadzovať. (Efezanom 4:4)

Znamená to, že každý má sledovať cieľ Kráľovstva? Môžem hovoriť len o tom, ako ma duch nasmeroval. Tí, ktorí budú nakoniec úspešní a nakoniec získajú pečať nášho Pánovho schválenia, sú označovaní ako „prvé ovocie“ . (Jakub 1:18; Zjavenie 14:4) Ak máte záhradu, pravdepodobne chápete, že prvotiny sú jednoducho tie, ktoré dozrievajú skôr ako ostatné a sú pripravené na zber, zatiaľ čo ostatné si vyžadujú na rastline viac času. pripravený na zber. Zdá sa, že Písmo dáva priestor tým, ktorí možno ešte nie sú dostatočne duchovne zrelí, aby pochopili a súhlasili s podmienkami, ktoré stanovil Ježiš.

Keď sa Pavol prihovoril tým, ktorí sú zrelí, povedal: „V každom prípade, pokiaľ sme dosiahli pokrok, kráčajme ďalej usporiadane rovnakým smerom. (Filipanom 3:16) Tiež je jasne povedané „hľadajte spravodlivosť, hľadajte miernosť. Pravdepodobne budeš skrytý v deň Jehovovho hnevu.“ (Sofoniáš 2:3) Nie je to také jednoduché, pretože tí, ktorí najskôr dospejú duchovne, sú spasení a všetci ostatní sú určení pre meč. Písmo jasne ukazuje, že na začiatku Pánovho dňa bude zachránená aj časť pozemskej populácie, ktorá nie je počítaná medzi prvotiny, prežitím bitky Armagedon. (Izaiáš 26:20; Hebrejom 2:5) Keď Pavol povedal Korinťanom“sme Boží spolupracovníci. Vy ste obrábané Božie pole” , povedal s nádejou, že dospejú a stanú sa z toho poľa prvotinou Boha. Čo ak nestihnú dozrieť (alebo dozrieť) včas, aby sa dali zozbierať ako prvé ovocie? Nepokračovali by na „obrábanom Božom poli“ až do konečnej úrody? (1. Korinťanom 3:9) To samozrejme vedie späť k otázke – kto je ich prostredníkom?

Kým Kristus Ježiš vystupuje ako môj prostredník, nepoveril ma, aby som pôsobil ako prostredník medzi iným človekom a Bohom. Ako by som mohol? Mám prístup do neba? Ak potrebujem svojho Pána, ktorý je v nebesiach, aby sa za mňa prihováral, ako by som sa mohol prihovárať za niekoho iného? Zdá sa mi, že keď Pavol povedal „je jeden Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi“ , že všetci ľudia, ktorí hľadajú vzťah s Bohom, budú vyžadovať, aby sa za nich Ježiš prihováral tak, ako sa Mojžiš prihováral za Izraelitov. (1. Timotejovi 2:5)

Napriek tomu by so mnou muži vo „riadiacom orgáne“ rozhodne nesúhlasili. kto má pravdu? Ako som už spomenul, môžem hovoriť len o tom, ako ma nasmeroval duch. Ak sa niekto v kongregácii rozhodol prijať doktrínu „vedúceho zboru“, kto je potom ich sprostredkovateľom? Podľa toho, čo uviedli vo svojich vlastných publikáciách, Kristus nemôže byť. „Vedúci zbor“ dôrazne prehlásil, že prežitie ľudstva bude závisieť od toho, či sa bude riadiť pokynmi „Vediaceho zboru“. Pri takomto tvrdení naznačujú jednu z dvoch vecí; buď poskytnú ľudstvu útek a spásu, alebo sa oddelia ako prostredník medzi všetkými ľuďmi a Ježišom. Verím, že predpokladajú to druhé, a každý, kto prijme ich učenie, ich bude musieť rešpektovať a počúvať ich rovnako ako ja svojho prostredníka Ježiša Krista. Dôverovali by tým však Bohu alebo ľuďom? Keď Boh v minulosti viedol svoj ľud cez človeka, nedosvedčil aj zázračnými skutkami, že ho ten človek predstavoval ako svojho proroka?

Na stránkach literatúry organizácií sa opakovane zdôrazňuje, že zdrojom pokynov pre CCJW je „vedúci orgán“, nie Biblia. Všimnite si závislosť od „vedúceho zboru“, ktorý sprostredkúva a slúži ako kanál medzi členmi ich zboru a Bohom. CCJW je povzbudzované, aby akceptovalo túto realitu, ako je uvedené v Strážnej veži. „Pokiaľ nebudeme v spojení s týmto komunikačným kanálom, ktorý Boh používa, nepokročíme na ceste k životu, bez ohľadu na to, koľko čítame Bibliu. (Strážna veža 1. decembra 1981, strana 27, odsek #4)

Ak ste členom CCJW, znamená to, že bez Strážnej veže nemôžete správne porozumieť Biblii. Ako „komunikačný kanál, ktorý Boh používa“ prevzali plnú zodpovednosť za vaše poučenie. Boli ste nabádaní, aby ste im vložili svoju dôveru a nepokúšali sa sami učiť veci z Biblie. „Nezáleží na tom, koľko čítate Bibliu“, nikdy „nepostúpite na ceste k životu“, ak nebudete robiť presne to, čo vám povedia. Výsledok podriadenia sa tomuto usporiadaniu znamená, že ste do nich vložili svoju dôveru, že vám poskytnú spasenie. Osobne nie som schopný prijať toto usporiadanie ako biblické. Namiesto toho, aby som tvrdil, že iní sa budú musieť riadiť mojimi pokynmi alebo zahynú, prikázal by som každému, aby si prečítal a nasledoval to, čo je napísané v Písmach, a Písmo jasne hovorí, že „je jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi, človek, Kristus Ježiš. “ (1. Timotejovi 2:5)

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com