Netrpezlivo sa tešíte na zničenie tohto „skazeného sveta“? Väčšinu „Jehovových svedkov“ často počujeme vysloviť „dúfajme, že koniec príde čoskoro!“ Aký postoj stojí za takýmto myslením? Zvyčajne sú nadšení, že si môžu užívať život v „raji“ a chcú, aby bol tento svet zničený, aby mohli vstúpiť do nového. Ako to zohľadňujú Božie slová v Ámosovi 5:18? Je tento postoj nesprávny, a ak áno, ako máme dychtivo očakávať splnenie jeho sľubov? Nie je dobré hľadieť s dychtivým očakávaním na deň, keď od nášho Boha dostaneme veľa požehnaní ako prejav jeho ocenenia za našu vernosť a lojalitu voči nemu?

S istotou sa tešiť na budúce odmeny a požehnania od nášho Boha je nielen vhodné, ale ako Kristovi učeníci je to postoj, ktorý sa od nás očakáva, že budeme pestovať. Apoštol Pavol nás nabádal, „ktokoľvek sa približuje k Bohu , musí veriť , že je, a že sa stane odmenou tým, ktorí ho vážne hľadajú“. (Hebrejom 11:6) Sám Pavol si svoju budúcu odmenu stanovil ako motivačný cieľ, za ktorým horlivo išiel celý život. (Filipanom 3:14) Prečo nás náš Otec v tejto súvislosti nabádal, aby sme „nezatúžili“ po jeho veľkom dni?

Je dôležité, aby „Jehovovi svedkovia“ dobre zvážili, na čo sa ‚tešia‘. V súčasnosti je na tejto planéte asi osem miliárd mužov, žien a detí. „Svedkovia Jehovovi“ radostne prijímajú myšlienku, že koniec tohto sveta prežijú len tí, ktorí sú spojení s ich „organizáciou“. Počet tých, ktorí prežili, by sa v súčasnosti pohyboval medzi siedmimi až dvadsiatimi miliónmi ľudí v závislosti od toho, ako široko použijete výraz „pridružený“. Je morálne tešiť sa s úsmevom na vyvraždenie ôsmich miliárd ľudí, aby pár miliónov mohlo žiť v raji?

Odpoveď na túto otázku môžeme vidieť, ak sa pozrieme na podobnú situáciu v Písme. 18. kapitola, verše 20-33 v 18. kapitole 1. knihy Mojžišovej nám poskytuje pohľad na dialóg medzi Jehovom a jeho priateľom Abrahámom, keď sa Jehova chystal zakročiť proti mestám Sodoma a Gomora. Vo verši 25 počujeme Abraháma, ako obhajuje pred Jehovom prípad miest, povedal: Je nemysliteľné , aby ste konali týmto spôsobom a usmrtili spravodlivého človeka so zlým, takže výsledok pre spravodlivého a bezbožného je rovnaký! Je to od teba nemysliteľné. Či sudca celej zeme neurobí to, čo je správne? Tu Abrahám zastáva názor, že by bolo nemorálne, keby Boh popravil celé mesto, ak by v meste bolo čo i len „50 spravodlivých mužov“. Jehova v odpovedi nesúhlasí, ale skôr pripúšťa Abrahámov argument a súhlasí s tým, že nezničí mesto, ak nájde tých 50 mužov. Vo svojej starostlivosti o ľudí žijúcich v týchto mestách Abrahám únavne znížil počet spravodlivých mužov potrebných na to, aby ušetril mesto, na desať mužov.

Čo sa môžeme naučiť z tejto výmeny? Dve veci. Po prvé, Abraháma okamžite znepokojilo, keď sa mu jeho priateľ Jehova páčil, že sa chystá vziať katov meč a vydať sa do Sodomy a Gomory. Netešil sa, že niekoho popravia. Po druhé, tvrdil, že by bolo nemorálne ničiť nevinných s bezbožnými. Bol to argument, s ktorým Jehova súhlasil a zaznamenal ho do svojho Slova na náš dnešný úžitok.

Ako to súvisí s naším pohľadom na to, čo príde? Tak ako Jehova informoval Abraháma o svojom úmysle vziať katov meč, informoval dnes aj nás. Povedal, že „tí, ktorých Jehova v ten deň zabije, budú od jedného konca zeme až po druhý koniec zeme. Nebudú smútiť, nebudú zhromaždení ani pochovaní. Stanú sa ako hnoj na povrchu zeme.“ (Jeremiáš 25:33) Je náš postoj k tejto prichádzajúcej poprave rovnaký ako postoj Abraháma? Prečo to Jehova urobí? Nie je Jehova zobrazený ako Boh lásky a nie ako kat?

Jehova – milujúci otec / mocný bojovník

Ako sa vo svojom Slove prezentuje, Jehova je osoba s mnohými klobúkmi, ako sa hovorí. Dve, ​​ktoré sa zdajú byť pre predmetnú tému najrelevantnejšie, môžu byť otca a tiež bojovníka. Jehova sa v prvom rade predstavuje ako milujúci otec. Najprv zástupu anjelských synov a potom ľudstvu ako Adamovmu otcovi. (Lukáš 3:38) Okrem toho pozýva Ježišových učeníkov, aby s ním prijali vzťah ako so svojím otcom, a prijme ich ako svojich synov a dcéry. (2. Korinťanom 6:18)

Aký je Jehova otec? Podľa Písma je jeho charakteristickým znakom láska. (1. Jána 4:8) V Žalme 103:8 sa píše: „Jehova je milosrdný a súcitný, pomalý do hnevu a hojný vo vernej láske. Keď bol Ježiš na zemi, dal mnoho podobenstiev, ktoré zobrazujú Jehovu ako milujúceho otca. Snáď najrelevantnejšie, aby sme pochopili, ako sa Jehova pozerá na tých, ktorí nechcú takpovediac žiť pod jeho strechou, je pohľad márnotratného syna. (Lukáš 15:11-32)

V tomto podobenstve si mladší syn želal žiť svoj život tak, ako uznal za vhodné, pravdepodobne bez morálnych obmedzení, ktoré sa vyžadovali ako člen domácnosti jeho otca, ako možno vidieť zo skutočnosti, že svoje dedičstvo strávil „zhýralým životom“. “ Táto situácia nám skutočne pomáha pochopiť, ako Jehova vníma dnešné ľudstvo. Ak chceme žiť v jeho dome ako jeho synovia a dcéry, aj od nás sa očakáva, že budeme žiť dôstojne a jasne nás identifikujú ako členov jeho domácnosti. Zjednodušene povedané, správame sa ku všetkým ostatným tak, ako by sme si želali, aby sa oni správali k nám, dôstojne a s láskou. Naproti tomu tí, ktorí nechcú takpovediac žiť pod strechou nášho otca, sú stále našimi bratmi. Robia však vlastnú voľbu, že v tomto svete pôjdu sami.

Čo ak tí, ktorí „žijú zhýralým životom“, ako hovorí Písmo, uvidia, že ich rozhodnutie skončilo v živote v biede a depresii, a chcú sa dostať pod Jehovovu strechu? Ako Jehova zareaguje? Považuje to za niečo, čo stojí za to osláviť, pretože mu naozaj chýbalo, aby ich mal doma. Nepovažuje za potrebné súdne pojednávanie, aby sa zvážili ich prešľapy, alebo aby sa im vyhradil čas, aby sa im vyhli. To by bolo smiešne a úplne neprirodzené ako milujúci otec, ktorému chýbalo jeho dieťa. Hoci by sa dalo diskutovať o mnohých ďalších Písmach, ktoré ukazujú, že Jehova je milujúcim otcom, hovorí sa o ňom aj ako o mocnom bojovníkovi. Takmer 300-krát je v Písmach označovaný ako „Jehova vojsk“ alebo podobná variácia tohto výrazu. Velí najmocnejšej vojenskej sile vo vesmíre. Ako to, že zastáva túto pozíciu, ovplyvňuje naše vnímanie ho?

Najlepšie by bolo, keby sme mohli myslieť na naše vlastné rodinné vzťahy. Slúžil niektorý člen vašej rodiny v armáde? Väčšina z nás má aspoň jedného, ​​ak nie veľa členov rodiny. Ako ich vnímame? Odvážny, silný, čestný? Alebo ich považujeme za obludných vrahov? S najväčšou pravdepodobnosťou ich milujeme a rešpektujeme a máme sklon uvažovať o ich dobrých vlastnostiach, ktoré sme spoznali a vážime si ich. Vojna je hrozná vec, ktorú aj najlepší z bojovníkov považujú za nešťastnú nevyhnutnosť. Je pravda, že Biblia hovorí o blížiacej sa vojne známej ako Armagedon, ale treba si vziať k srdcu, že ide o bitku, ktorú bude treba vybojovať z núdze. Bitka o Armagedon je vlastne druhá vojenská konfrontácia vo vojne, ktorú v nebi inicioval Satan. (Zjavenie 12:7) Na rozdiel od prorockých výkladov, ktoré zverejnila Biblická a traktátna spoločnosť Strážna veža, táto vojna v nebi ešte nezačala. Dá sa to vidieť pri zvážení článku na tejto stránke „ Je rok 1914 významný v biblickom proroctve .“ Kristova prítomnosť a vypuknutie tejto nebeskej vojny je budúcou udalosťou.

Keď Satan spustí túto vojnu v nebi, Jehova predpovedal, že Satan a jeho anjeli budú porazení a zvrhnutí na zem, kde sa naposledy postavia spolu s tými z ľudstva, ktorí si želajú stáť na ich strane v opozícii voči Ježišovi božská korunovácia. Potom bude mať svet 42 mesiacov alebo 1260 dní, počas ktorých sa každý muž, žena a dieťa budú musieť rozhodnúť, na ktorej strane tejto vojny sú. (Zjavenie 13:5, 11:2,3; 12:6) Hoci všetci ľudia môžu slobodne žiť v popieraní, pravdou je, že ľudstvo je od vzbury v Edene pod vládou Satana. Niektorí môžu argumentovať v prospech Satanovho spôsobu vládnutia. Jeho odvahou je, že sa každý stará o seba a užíva si toľko, koľko môžete, kým zomriete o 70 alebo 80 rokov. Výsledkom takéhoto chaotického štýlu vedenia každého človeka je svet, ktorý dnes vidíme pred očami. To často vedie ku krátkemu a nenaplnenému životu, ale mnohí ľudia by si ho vybrali pred čímkoľvek iným, pretože sú schopní prijať myšlienku, že môžu robiť, čo chcú, kedykoľvek chcú, kultivujúc klam absolútnej slobody.

A naopak, pod Jehovovou vládou prostredníctvom jeho pomazaného Kráľa Ježiša budú existovať pravidlá. Klamstvo, podvádzanie a krádež nebudú tolerované. Násilníci, vrahovia a pedofili nebudú existovať. Zlatým pravidlom bude v skutočnosti vynútený zákon. Výmenou za obetu ‚slobody robiť, čo kto chce‘, Jehova sľúbil, že svojim ctiteľom dá dokonalé zdravie a večný život. Toto je rozhodnutie, na ktoré bude mať celé ľudstvo tri a pol roka. Bohužiaľ, urobiť rozhodnutie v tom čase bude ťažké, pretože to bude uprostred prebiehajúcej vojny medzi týmito dvoma mocnosťami. Tí z nás, ktorí sa postavia na stranu Jehovu, sa ocitnú v tábore nepriateľa, keďže Satan a jeho armáda budú potom obmedzení na blízkosť zeme. Určite by bolo múdre dôkladne zvážiť obe strany a rozhodnúť sa teraz, ešte pred začiatkom vojny, aby sme mohli jasne vedieť, na čom sme.

Všetko, čo sa považuje za bitku o Armagedon, nie je aktom genocídy proti všetkým, ktorí nie sú „Jehovovými svedkami“. Je to skôr rozhodujúca bitka medzi dvoma mimozemskými superveľmocami, kde obe strany tvrdia, že oslobodzujú ľudstvo. Ak sa postavíme na stranu súčasnej vládnucej moci, nakoniec za tento ideál zomrieme, a ak budeme stáť pri Jehovovi, on sľúbil, že nás ochráni a svojim poddaným dá večný život. Medzi ľudstvom sú dve skupiny, ktoré zaujmú svoje relatívne postavenie v Jehovovom tábore. Najprv tí, ktorých Jehova osobne vyvolil, aby s ním bývali v nebesiach a pomáhali jeho synovi pri spravovaní jeho Kráľovstva. Druhá skupina je označovaná ako „veľký zástup“ mužov, žien a detí, ktorí prežijú Armagedon.

Prvá skupina má určite vyšší štandard v porovnaní s druhou. Aj Písmo hovorí: „Naozaj, od každého, komu bolo veľa dané, sa bude veľa žiadať, a ten, komu bolo zverené veľa, bude mať viac, ako sa od neho zvyčajne vyžaduje. (Lukáš 12:48) Tí z nás, ktorí sa usilujú o pozvanie stať sa súčasťou tohto Kráľovstva, majú latku nastavenú o niečo vyššie ako všetci ostatní. Pavol to vyjadril takto : „Mojím cieľom je poznať ho a moc jeho vzkriesenia a mať účasť na jeho utrpení, podriaďujúc sa smrti ako on, aby som videl, či je to vôbec možné, aby som dosiahol skoršie vzkriesenie z mŕtvych. “(Filipanom 3:10, 11) Nielenže sme sa rozhodli, na ktorú stranu sa postavíme, ale dostali sme aj poverenie od Jehovu, aby sme tu na nepriateľskej pôde pôsobili ako vyslanci jeho Kráľovstva. Ako povedal Pavol, zaviazali sme sa lojálne stáť pri Jehovovi, aj keby to znamenalo našu smrť.

Pokiaľ ide o „veľký dav“, sú to len tí, ktorí sú spojení s „organizáciou“? Nie. Písmo hovorí, že sú to jednotlivci, ktorí „vyprali svoje rúcha a vybielili ich v krvi Baránka“. (Zjavenie 7:14) To jednoducho znamená, že sa svedomito rozhodli postaviť na stranu Jehovu v boji. Skutočnosť, že si „vyprali rúcha a vybielili“ naznačuje, že prijali životný štandard v Kráľovstve a zaviedli tieto zmeny do svojho života. Tiež sa ochotne podriaďujú Ježišovi ako svojmu novému Kráľovi.

Koľko ľudí by tvorilo „veľký zástup, ktorý nikto nedokázal spočítať“? (Zjavenie 7:9) Ak by išlo len o tých, ktorí sú združení v rámci „organizácie“, potom by to v súčasnosti predstavovalo 7 až 20 miliónov ľudí. Dav takej veľkosti by mohol očíslovať muž. Niektorí slávni herci majú na Instagrame 20 – 30 miliónov sledovateľov, bol by biblický „veľký dav“ menší ako počet tých, ktorí sledujú príspevky od herca? Myslíte si, že bude pravdepodobné, že budeme musieť pomôcť Všemohúcemu získať nejaký pohľad na to, aký by bol približný počet nespočetného veľkého zástupu? Po zvážení všetkých vecí, mohla by sa táto skupina rátať na miliardy? Keďže máme dôverný vzťah s tým, kto je ustanovený, aby súdil každého jednotlivca, veríme, že to urobí spravodlivo. Ako Ježišových učeníkov je to naša úzkostlivá starosť, skutočne naša „

Komentáre a otázky zasielajte na adresu: joelsky@tutanota.com