Denný text na Stredu, 1. júla 2020
Všímajte si, aká je Jehovova vôľa. (Ef. 5:17)
Žijeme v „kritických časoch“, s ktorými sa dá „ťažko vyrovnať“. (2. Tim. 3:1) A kým príde nový svet a na zemi zavládne pokoj, situácia sa bude ešte zhoršovať. Preto je dobré, keď si položíme otázku: Na koho sa obraciam, keď potrebujem radu? Žalmista pred mnohými storočiami napísal, že keď potrebujeme pomoc, je veľmi dôležité vzhliadať k Jehovovi. (Žalm 123:1–4) To, ako „sú naše oči obrátené k Jehovovi“, prirovnal k tomu, ako sú oči sluhov obrátené „k ruke ich pána“. Čo tým žalmista myslel? Sluha sa pozerá na svojho pána nielen preto, že mu dáva jedlo a ochraňuje ho, ale aj preto, aby vyhovel každému jeho prianiu. Podobne aj my musíme denne skúmať Božie Slovo, aby sme sa uistili, čo Jehova od nás očakáva, a potom podľa toho aj konali. Iba tak si môžeme byť istí, že Jehova nám pomôže, keď to budeme potrebovať. w18.07 12 ods. 1 – 2
Keď počujeme niečo, čo sa často opakuje faktickým spôsobom počas dlhého obdobia, najmä ak považujeme zdroj za autoritu, jednoducho akceptujeme to, čo sa hovorí ako pravdivé, a nespochybňujeme to! Jehovovi svedkovia to nepochybne často počuli, keď sa hovorilo, že žijeme “v posledných dňoch a samozrejme Biblia hovorí, že v posledných dňoch nastanú kritické časy, s ktorými sa bude dať ťažko vyrovnať. Lebo ľudia budú milovať samých seba, budú milovať peniaze, budú sa vychvaľovať, budú pyšní, rúhači, neposlušní rodičom, nevďační, neverní, bez lásky k členom rodiny, neprístupní akejkoľvek dohode, ohovárači, bez sebaovládania, divokí, bez lásky k dobru, zradcovia, tvrdohlaví, povýšeneckí, budú milovať pôžitky, a nie Boha.” – 2. Timotejovi 3:1-4.
Ak ste starší, povedzme v 60. alebo dokonca 70. rokoch, v poslednom polstoročí ste videli postupnú, ale hlbokú zmenu v postojoch a hodnotách ľudí. A nebola to pozitívna zmena. Naozaj sme boli svedkami postupného zhoršovania morálnej štruktúry spoločnosti – pomalej, ale stálej korupcie západnej, kresťanskej civilizácie. O tom niet pochýb, ľudia sa čoraz viac podobajú predpovedanému apoštolovi v posledných dňoch. Berte však na vedomie skutočnosť, že apoštol nehovoril, že ľudia sa v posledných dňoch stanú milencami seba, chvália sa, zúriví, atď., akoby to bol proces charakterizujúci posledné dni. Nie, vyššie uvedená pasáž len uvádza, že posledné dni bude ťažké zvládnuť, pretože ľudia budú tak bezbožní! Inými slovami, keď začnú posledné dni, budú to ťažké časy, pretože ľudia sa až do konca stanú takými bezbožnými.
Je zrejmé, že spoločnosť, ktorá existovala pred 70 – 80 rokmi, nebola charakteristická tým, čo apoštol Pavol pod inšpiráciou písal! Ako však môžeme povedať, že v roku – 1957 stačí si vybrať akýkoľvek rok – bolo ťažké vyrovnať sa s tým časom, pretože muži boli egoistickí, bez lásky, zradcovia atď., atď.? Ako si sú svedkovia Jehovovi vedomí, v Písmach je okrem ‘posledných dní’ aj niekoľko iných synoným. Je tu ‘čas konca’, ktorý sa objavuje výlučne v prorockej knihe Daniela. Existuje ‘konečná časť dní’ a ‘záver systému’ alebo ‘koniec veku’, ako ho niektoré preklady označujú. Každý z týchto výrazov, vrátane ‘posledných dní’, sa vzťahuje na to isté časové obdobie, kedy sa svet dostáva pod božský súd, počínajúc najprv domom Božím, inak známym ako zhromaždenie prvorodených.
Fáza úsudku primerane nepresahuje nasledujúce generácie. Samotná skutočnosť, že sa označuje ako posledné dni alebo posledná časť dní, znamená, že pokrýva relatívne obmedzený počet dní – určite nie desaťročia alebo viac ako storočie. Výraz ‘deň Pána’ alebo ‘deň nášho Pána’ vyjadruje to isté; konkrétne, že záver je relatívne krátke časové obdobie. Tento bod je o to dôraznejší, že posledné dni sa tiež nazývajú hodinou súdu. Podľa Strážnej Veže sa však hodina súdu začala v roku 1914. To znamená, že ‘hodina’ sa rozšírila o niekoľko generácií a predstavuje už viac ako 38 000 dní a pokračuje! Mohli by sme sa samozrejme čudovať, prečo Boh označil posledné dni satanovej vlády za krátke obdobie a za symbolickú hodinu, keď z ľudského hľadiska pre to nie je žiadny základ.
Najinštruktívnejšie je, zvážte, čo povedal Ježiš o uzavretí systému vecí v 13. kapitole Matúša. Hoci Ježiš pripodobňoval kresťanskú službu všeobecnému spôsobu zberu úrody, poznamenávajúc, že pole bolo zrelé na úrodu už v prvom storočí, hovoril aj o záverečnej úrode, keď budú anjeli vyslaní, aby vytrhli burinu a zozbierali pšenicu. , Keď Ježiš dodal ďalšie podrobnosti, povedal: “Syn človeka vyšle svojich anjelov a tí zozbierajú z jeho Kráľovstva všetkých, ktorí zvádzajú iných na hriech, a tých, ktorí páchajú zlo, a hodia ich do ohnivej pece. Tam budú plakať a škrípať zubami. Vtedy budú spravodliví žiariť jasne ako slnko v Kráľovstve svojho Otca. Kto je ochotný počúvať, nech počúva.” – Matúš 13:41-43.
Podľa Strážnej Veže sa začal záver v roku 1914 a Jehovovi svedkovia veria, že anjeli vyvrhli burinu, ktorá sa objavila vo forme zástupov cirkevníkov z desiatok nominálnych siekt a cirkví známych ako Kresťanstvo. Podvod interpretácie Ježišovho podobenstva Strážnou Vežou by mal byť zjavný každému, kto sa odváži myslieť. Po prvé, prečo by bolo potrebné, aby anjeli urobili oddelenie medzi medzinárodnými študentmi Biblie a uvedenými cirkevníkmi? Neboli už biblickí študenti samostatnou a zreteľnou sektou? Po druhé, akým spôsobom cirkevníci ‘plakanli a škrípali zubami’ späť v roku 1918, keď boli údajne vykorenení? V skutočnosti nech riadiaci orgán vysvetlí, ako boli kresťania podobajúci sa burinám vrhnutí do ohnivej pece! Keďže v súčasnosti existuje ešte viac cirkví ako pred sto rokmi, prebieha alebo je vykoreňovanie a horenie pokračujúcim procesom?
Žiadny z Jehovových svedkov samozrejme nemôže inteligentne odpovedať na žiadnu z týchto otázok. Napriek tomu je tu ešte niekoľko: Ak buriny zastupujú tých falošných kresťanov, ktorí nikdy neboli spojení so Strážnou Vežou, prečo by ich Ježiš mal mať vykoreniť? Podľa Ježiša sú buriny nezákonnými jedincami, ktorí sú vysadení v jeho Kráľovstve! V opačnom prípade, prečo by sa mali zbierať z jeho kráľovstva? A aké je jeho kráľovstvo? Je to Kristovo zhromaždenie. Vyplýva to z toho, čo napísal Pavol Kolosanom, kde uviedol: „Zachránil nás pred autoritou temnoty a preniesol nás do kráľovstva svojho milovaného Syna, prostredníctvom ktorého máme prepustenie, odpustenie za naše hriechy.“
Boli v tomto ohľade uznané zástupy katolíkov, protestantov, luteránov atď. za členov kráľovstva jeho milovaného Syna? Prečo by Kristus odstránil všetky veci, ktoré spôsobujú úraz, z kresťanstva? Alebo si trúfame tvrdiť, že na diaľnici svätosti sa nenachádzajú žiadne prekážky úrazu, na ktoré by mali svedčiť Jehovovi svedkovia? Každému, kto je ochotný zdôvodniť skutočnosť, by malo byť zrejmé, že konečná žatva ešte nezačala. To znamená, že to nie sú posledné dni. Znamená to, že hodina súdu musí ešte len začať. Kristus skutočne ešte neposlal svojich anjelov, aby zhromaždili zo svojho kráľovstva všetky osoby, ktoré sú nezákonné. Niet divu, že Ježiš uzavrel svoje podobenstvo a povedal: “nech počúva ten, kto má uši.“ Je zrejmé, že nikto z vodcovských svedkov Jehovu očividne nemá uši, aby ho počúvali.
Otázky a komentáre posielajte, prosím, na adresu: joelsky@tutanota.com